Tüketici dergisi logosu

Çocuklar için 3 ve 4 Tekerlekli Scooter Tavsiyeleri: Her Yaşa Uygun En İyi Scooterları İnceledik

Kısa bir özet..

Çocuğunuz için dışarıda ya da evde keyifli vakit geçirebileceği bir aktivite arıyorsanız, scooter tam da aradığınız şey. 2024 yılında şu an için en çok memnnun kalınan çocuk scooter modeli Xiaomi Mitu Scooter olmuş. Daha uygun fiyatlı bir model arıyorsanız Coolwheels marka olan scooterlara bakabilirsiniz. 2 yaş için en iyi scooter ise Micro Mini Deluxe diyebilirim gönül rahatlığıyla. Yine de bir scooter almadan önce çocuğunuzun gerçekten ilgisi var mı iyi gözlemlemek gerekiyor, her ne kadar çoğu çocuk sevse de benimkisi sevmedi, kaldırdık bir köşeye duruyor :) Aşağıdaki sıralamamızın devamında satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeKullanım YaşıTekerlek SayısıTaşıma Kapasitesi
Xiaomi Mitu Scooter1. Xiaomi Mitu Scooter97.96 / 1003 +3 Tekerlekli50 kg
Globber Primo Scooter2. Globber Primo Scooter95.86 / 1003 +3 Tekerlekli50 kg
Babyhope 199 Scooter3. BabyHope 199 Scooter95.73 / 1003+3 Tekerlekli35 kg
Micro Mini Deluxe4. Micro Mini Deluxe95.51 / 1002 +3 Tekerlekli35 kg
Globber Scooter Elite Deluxe5. Globber Scooter Elite Deluxe95.29 / 1003 +3 Tekerlekli50 kg
SCOOT AND RIDE Highwaykick 16. scoot and ride Highwaykick 194.84 / 1001 +3 Tekerlekli50 kg
LC Lets Ride7. Lets LC Ride89.80 / 1003 +3 Tekerlekli50 kg
Pilsan Cool Katlanabilir Scooter8. Pilsan Cool Katlanabilir Scooter89.60 / 1002 +3 Tekerlekli35 kg
Cool Wheels Twist 3 Tekerlekli Scooter9. Cool Wheels Twist 3 Tekerlekli Scooter87.79 / 1003 +3 Tekerlekli20 kg
Furkan Toys Dragon Mavi LED Işıklı Scooter10. Furkan Toys Dragon LED Işıklı Scooter86.21 / 1003+3 Tekerlekli30 kg
Cool Wheels Star Işıklı11. Cool Wheels Star Işıklı83.31 / 1003 +3 Tekerlekli30 kg
Dede Çocuk Scooter – 4 Tekerlek12. Dede Çocuk Scooter – 4 Tekerlek78.21 / 1001.5+4 Tekerlekli20 kg

Bu listenin sıralanması 66814 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Çocuklar keyif aldıkları aktiviteleri yapmaktan çok hoşlanırlar. Özellikle de kendi başlarına çaba harcayabilecekleri etkinlikler onlar için ön plandadır. Son yıllarda ülkemizde de git gide yaygınlaşmış olan scooter binmek adeta çocukların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Doğada, parkta ya da sokakta çocuklarımızın severek kullandığı scooterların özellikleri de yaşları için uygun olmalıdır. Scooterın boyu, tekerlek sayısı, malzemeleri ve kalitesi çocuğumuzun daha güvende olması ve rahat etmesi adına önem taşır. Scooterlar genelde plastik veya metalden üretilir. Üst kısımlarında ise çocuğun rahat kavrayabileceği bir tutanak yer alır. Scooter, çocukların motor gelişimi üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğundan son derece faydalıdır. Peki aileler çocuklar için en iyi scooter seçimini yaparken nelere dikkat etmelidir? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için ihtiyacınıza uygun olan ürün önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz.

En İyi Çocuk Scooter Tavsiyeleri

En İyi Çocuk Scooter Tavsiyeleri

1. Xiaomi Mitu Scooter

Xiaomi Mitu Scooter

Artıları

 • Sessiz olması
 • Ergonomik olması
 • Kolay yön verebilme özelliği
 • Yüksek taşıma kapasitesi
 • Sağlamlığı

Eksileri

 • Pahalı olması

Scooter denilince akla ilk gelen modellerden biri olan Xiaomi Mitu Scooter’un elektromanyetik indüksiyon sistemi sayesinde tekerlekleri hareket halindeyken ışıldar. Scootera yeni binmeye başlayan 3-4 yaş aralığındaki çocuklar için sahip olduğu eğimli tekerlekleri 5 yaşın üzerindeki çocuklar için paralel hale getirilebilir. 50 kg taşıma kapasitesine sahip olan bu scooter rakiplerine göre biraz daha iddialı. Direksiyon yüksekliği ayarlanabilir ve kontrol etmesi kolay. 3 tekerleğe sahip olan bu scooterın arka tekerleği üzerinde fren sistemi yer alır. Tekerlekleri aşınmaya oldukça dayanıklıdır ve sürüş sırasınca oldukça sessiz hareket eder. Fiyatı ıse biraz yüksek.

Xiaomi Mitu Scooter İncelemesi

2. Globber Primo Scooter

Globber Primo Scooter

Artıları

 • Sağlam ve kaliteli olması
 • Kilitlenebilir direksiyon
 • Kolay yön değiştirme özelliği
 • katlanabilir olması

Eksileri

 • Pahalı olması

3-6 yaş aralığına hitap eden Globber Primo Scooter 50 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Yüksekliği ayarlanabilir ve direksiyon kısmında da kilit sistemi yer alır. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş olan bu scooter modeli kolay yön değiştirme özelliğine sahiptir ve tekerlekleri ışıklıdır. Ürünün gidon kulpları çift enjeksiyon malzemeler ile tasarlanmıştır. Bu da scooterın daha konforlu ve dirençli hale gelmesini sağlar.

Yurt dışında da çok tercih edilen bir modeldir ve kalitesini uzun yıllardır kanıtlamıştır. Kullanımının rahat olması, katlanabilmesi, tekerleklerinin silikon ve ışıklı olması da kullanıcılar tarafından beğenilen özellikler arasında. Kusursuz bir sürüş deneyimi sunan Globber, satın alanlardan tam puan alıyor.

3. Babyhope 199 Scooter

Babyhope 199 Scooter

Artıları

 • Oturağı olması
 • Sağlamlığı
 • Kolay yön verillebilmesi
 • Ucuz olması
 • Ayarlanabilir boy
 • Yüksek taşıma kapasitesi

Eksileri

 • Otururken direksiyonun kafa hizasında kalması

Hafif bir yapıda ve alüminyum gövdeden oluşan bu scooter modelini diğerlerinden farklı olarak öne çıkartan nokta oturarak kullanabilme özelliği olmasıdır. Tekerlekleri silikon ve led ışıklıdır. Yüksekliği de çocuğun yaşına uygun şekilde ayarlanabilir. Fren sistemi vardır ve istenildiği zaman katlanarak daha az yer kaplama özelliğine sahiptir. Maksimum taşıma kapasitesi 35 kg olan ve 3 tekerlekli tasarımıyla karşımıza çıkan Babyhope 199 Scooter modeli güvenilir bir marka olan Ümit Bisiklet’e ait bir üründür.

Kullananlar oturaklı olmasını beğenmiş. Sağlam olması ve kurulumunun kolay olması da olumlu yönleri arasında. Fiyat, performans açısından değerlendirme yapacak olursak eğer, geçen sene fiyat/performans ürünü diyebilirdim çünkü 700 TL civarına bulunabiliyordu, şimdi ise indirimde bulunca değerlendirebilirsiniz.

4. Micro Mini Deluxe

Micro Mini Deluxe

Artıları

 • Pratik kullanımı
 • Hafif olması
 • Kolay yön değiştirme
 • Rahat denge sağlama
 • Kaliteli olması

Eksileri

 • Pahalı olması
 • Direksiyonun dönmemesi

Mini Micro Deluxe, 2-5 yaş aralığında olan çocuklar için tasarlanmıştır. Maksimum ağırlık limiti 35 kg olan scooter, hafifliği ile ön plana çıkıyor. Ayarlanabilir tutma koluna sahiptir ve çocukların boyuna uygun hale getirilebilir. Böylece küçük olan çocuklar da scooter keyfinden mahrum kalmamış olur. 60 cm olan gidon yüksekliği 80-110 cm boyunda olan çocuklar için uygundur ve 3 tekerleklidir.

Ufak bir eleştirim ise gidonun çevirerek değil de ağırlık vererek dönüş sağlaması. Bu bazı çocuklar için kafa karıştırıcı olabiliyor, içgüdüsel olarak çevirmek istiyorlar ve alışmakta zorlanıyorlar. Alıştıktan sonra ise bir sorun olmuyor tabi ki rahat bir şekilde manevra yapıp kullanabiliyorlar - güvenlik amaçlı bu şekilde tasarlanmış. Fiyatı da bir hayli yüksek.

Micro Mini Deluxe Scooter İncelemesi

5. Globber Scooter Elite Deluxe

Globber Scooter Elite Deluxe

Artıları

 • Kaliteli olması
 • Ergonomik olması
 • Kilitlenebilir direksiyon
 • Denge sağlayıcı
 • Manevra yeteneği düzgün

Eksileri

 • Pahalı olması

3 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanmış olan Globber Scooter Elite Deluxe modelinin taşıma kapasitesi 50 kg’dir. 4 kademe olacak şekilde ayarlanabilen T-barı sayesinde 9 yaşa kadar olan çocukların kullanması için idealdir. Kaliteli, dayanıklı malzemeler ile öne çıkan bu scooter rakiplerine göre oldukça yüksek bir fiyata sahiptir. Direksiyonunda kilit sistemi vardır ve yüksekliği de çocuğun boyuna göre ayarlanabilir. Gidon kulpları da dirençli ve dayanıklı şekilde üretilmiştir.

Kullanıcı yorumlarına göz atıldığı zaman, kalite bakımından piyasanın en iyilerinden biri olan Xiaomi’ye göre Globber’ın daha önde olduğu belirtiliyor. Tekerleklerinin sessiz olması, direksiyonunun kilitlenebilir, kullanımının rahat ve manevra özelliğinin de iyi olması kullanıcıların beğendiği özellikler. Zaten yıllardır Amerika'da ve Avrupa'da satan ve beğenilen bir model. Bütçeniz el veriyorsa bu scooterı tavsiye ederim.

6. SCOOT AND RIDE Highwaykick 1

SCOOT AND RIDE Highwaykick 1

Artıları

 • 50 kg taşıma kapasitesi
 • Emniyet yastığı
 • 5 yaşa kadar kullanım özelliği
 • Sağlam ve güvenli sürüş

Eksileri

 • Pahalı olması

Avusturya’da dizayn edilmiş olan Scoot And Ride Highwaykick 2 özelliğin bir arada olduğu bir scooter modelidir. 1-5 yaş arasındaki çocuklar için uygun olan bu ürün önde 2, arkada da 1 tekerleği ile öne çıkar. Denge sağlama konusunda iddialı olan marka güvenlidir ve rahat bir sürüş sağlar. Dünyada bir ilk olan bu scooter, dönüştürülebilen bir koltuğa sahiptir ve çocuğun bedensel, fiziksel gelişimi için idealdir. Devrilme koruması sağlamak adına emniyet yastığı içeren bu scooter modeli ayakta iken 50 kg taşıma kapasitesi sunar, otururken ise 20kg’a kadar taşır.

Kullanan kişilerin yorumlarına göz atıldığında ise ürünün kusursuz olduğundan bahsediliyor. Çok sağlam ve kaliteli olan Scoot And Ride Highwaykick ergonomik tasarımı ile dikkat çekiyor ve diğer markalara nazaran oldukça pahalı. Ancak bir defa alarak, yıllarca kullanmak isteyen kişiler için de oldukça dayanıklı bir ürün.

7. LC Lets Ride

LC Lets Ride

Artıları

 • 50 kg taşıma kapasiyesi
 • Yükseklik ayarı olması
 • Fiyat-performans ürünü

Eksileri

 • Ağır olması

LC Let's Ride Scooter, 3 yaş ve üzeri çocuklar için ideal bir seçim olarak öne çıkıyor. Twistable manevra yöntemi sayesinde, çocuklar kolayca yön değiştirebilir ve 3 tekerlekli tasarımı stabil bir sürüş deneyimi sunar. Plastik gövdesi ve ayak freni gibi özellikleriyle güvenli bir kullanım sağlarken, ışıklı tekerlekler gece sürüşlerini daha eğlenceli hale getiriyor. Ürün, 70 cm'den 80 cm'ye kadar ayarlanabilir yüksekliği ve 50 kg taşıma kapasitesi ile dikkat çekiyor. Renk seçenekleri arasında kırmızı, mavi ve pembe bulunuyor, bu da her çocuğun zevkine uygun bir alternatif sunuyor.

Sağlamlığı ve kalitesi ile ebeveynlerden övgü toplayan bir model. Özellikle Xiaomi Mitu gibi daha pahalı modellerin alternatifi olarak görülüyor ve fiyatının ürün kalitesine göre oldukça iyi olduğu belirtiliyor. Ancak, ürünün ağırlığı bazı küçük yaştaki çocuklar için kullanımı zorlaştırabilir ve bir tekerleğin ışığı konusunda bazı olumsuz geri bildirimler var. Fiyat-performans açısından değerlendirildiğinde ve kullanım kolaylığı göz önüne alındığında, piyasadaki diğer scooter modelleri arasında öne çıkan bir seçenektir.

8. Pilsan Cool Katlanabilir Scooter

Pilsan Cool Katlanabilir Scooter

Artıları

 • Güvenli bir sürüş sunması
 • Yükseklik ayarının olması

Eksileri

 • Işıklı tekerleklerinin olmaması

Pilsan Cool Katlanabilir Scooter, çocuklar için tasarlanan güvenli ve kullanışlı bir oyuncaktır. 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bu scooter, 35 kg ağırlığa kadar destekleyerek güvenli denge ve akıllı fren sistemine sahip olmakla öne çıkıyor. Ayrıca, 20 cm'ye kadar yükseklik ayarlanabilirliği ve dört kademeli yükseklik ayarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Emniyetli kilit sistemi ve katlanabilir direksiyon özelliğiyle tasarlanmış Pilsan Cool, şık görünümü ve ergonomik tasarımı sayesinde çocuklara rahat ve keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor. Kanserojen madde içermeyen malzemelerle üretilmiş olup çocuk sağlığına uygun bir yapıya sahiptir. Kaliteli malzemelerden üretilmiştir. Katlanabilirliği sayesinde kolayca taşınabilen ve depolanabilen bu ürün, güvenli fren sistemi ve tekerlekleriyle güvenli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Motor becerilerinin geliştirilmesine ve eğlenceli zaman geçirilmesine olanak tanıyan Pilsan Cool Katlanabilir Scooter, kullanıcılar tarafından beğenilen özellikleriyle dikkat çekiyor. Tek eksiği ise ışıklı tekerlekleri olmamasıdır - çocuklar için önemli bir detay :)

Pilsan Cool Katlanabilir Scooter Fiyat listesi

9. Cool Wheels Twist 3 Tekerlekli Scooter

Cool Wheels Twist 3 Tekerlekli Scooter

Artıları

 • Yumuşak tekerlekler
 • Manevra gücünün iyi olması
 • Yaşa göre ayarlanan direksiyon

Eksileri

 • Tekerleklerinin pahalı rakipleri kadar iyi olmaması

3 yaştan 7 yaşa kadar uygun olan bu scooterın gidonu 3 kademelidir ve boya göre ayarlanabilir. Fren konusunda da iyi bir performan sunan Cool Wheels Twist 3 tekerlekli scooter ileri derecede manevra gücüne ve çıkarılabilen bir direksiyona sahiptir. Scooterın boyu 64 cm’den 76 cm’e kadar rahatlıkla ayarlanabilir. Maximum taşıma kapasitesi 30 kg olan bu scooter yılın her zamanı kullanıma uygundur ve tekerlekleri de ışıklıdır. Kullanım sırasında çocuğun ağırlık verdiği yöne göre yatarak rahat bir sürüş sağlar.

Satın alanların neredeyse tamamı ise ürün hakkında olumlu yorumlarda bulunuyor. Scooterın yön verme konusunda iyi olması, tekerleklerinin her zeminde rahatlıkla ilerlemesi ve boyunun da çocuğun yaşına göre ayarlanabilir olması aileler için beğenilen noktalar. Ayrıca tekerleklerinde bulunan ışıkların da çocuklar tarafından ilgi gördüğü anlaşılıyor.

Cool Wheels Twist 3 Tekerlekli Scooter İncelemesi

10. Furkan Toys Dragon Mavi LED Işıklı Scooter

Furkan Toys Dragon Mavi LED Işıklı Scooter

Artıları

 • Fiyat-performans ürünü
 • Tekerleklerinde LED ışık var
 • Hafif

Eksileri

 • Tekerleklerindeki ışıkların yanması için hızlı sürüş gerekiyor

Furkan Toys Dragon Mavi LED Işıklı Scooter 3-5 yaş aralığında olan çocuklar için uygun bir kullanım sunar. Ön iki tekerleğinde led ışık detayı bulunan bu scooter 30 kg’ye kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Scooterın boyu maksimum 77 cm’e kadar yükseltilebilir. Bisiklet kullanımı gibi direksiyon ile hareket ettirilebilen bu scooter taban kısmındaki tırtıklar sayesinde kaymayı önler. Direksiyon kısmının takılıp çıkartılabiliyor olması, ışıklı kullanım sunması ve fiyatının uygun olmasından dolayı kullanan kişiler bu üründen gayet memnun. 2 yaşında çocukların bile severek deneyimlediği Furkan Toys Dragon Mavi LED Işıklı Scooter ilk alışma süreci için uygun fiyatlı bir seçenektir.

Furkan Toys Dragon Mavi LED Işıklı Scooter Fiyat listesi

 • 748.00 TL - Furkan Toys Toys - Dragon Işıklı Mavi Scooter - Led Işıklı Scooter - Fr59465 (Trendyol)
 • 799.99 TL - Furkan Toys Dragon Mavi Led Işıklı Scooter (Trendyol)
 • 938.00 TL - Furkan Toys Dragon Mavi Full Set Led Işıklı Scooter (Trendyol)
 • 1199.00 TL - Furkan Toys Dragon Mavi Full Set LED Işıklı Scooter Full Set (Hepsiburada)

11. Cool Wheels Star Işıklı

Cool Wheels Star Işıklı

Artıları

 • Güvenli bir sürüş sağlaması
 • Sağlam olması
 • Yükseklik ayarı olması

Eksileri

 • Tekerlek ışıklarının parlak olmaması ve bazı ürünlerde çabuk bozulması

Cool Wheels Star Işıklı Scooter, 3 yaş ve üzeri çocuklar için tasarlanmış uygun fiyatlı bir scooter. 30 kg taşıma kapasitesi ile orta seviyede bir ağırlık sınırına sahip olan scooter, çocukların büyüme süreçlerine eşlik edebilecek esnek bir yapıda. Plastik gövdesi altında demir desteklerle güçlendirilmiş olduğu için de dayanıklı. 64 cm'den başlayıp 77 cm'ye kadar uzayabilen yükseklik ayarı, çeşitli boyutlardaki çocuklar için idealdir. Renk seçenekleri arasında kırmızı, mavi, pembe ve sarı bulunması, her çocuğun kendi zevkine uygun bir seçeneği bulabilmesini sağlar.

Özellikle direksiyonun sağa sola dönüş kabiliyeti ve tekerleklerin ışıklı olması beğeni topluyor. Işıkları ise çok parlak değil, özellikle güneş ışığında belli olmuyor. Bu sorunlar bizler için çok önemli olmasa da çocukların böyle durumlarda üzüleceğini aklınızda bulundurmanız gerekiyor :) Genel olarak, Cool Wheels Star Işıklı Scooter, çocuklar için eğlenceli ve güvenli bir sürüş deneyimi sunarken, fiyatı ile orantılı olarak bazı eksiklikler de getiriyor.

12. Dede Çocuk Scooter – 4 Tekerlek

Dede Çocuk Scooter – 4 Tekerlek

Artıları

 • Dengeli yapısı
 • Katlanabilir olması

Eksileri

 • Yok

Dede Çocuk Scooter, 4 Tekerlek, çocukların motor becerilerini geliştirmekte mükemmel olan, 1,5 yaş ve üstü için ideal bir oyuncaktır. Katlanabilir gidonuyla az yer kaplayarak, evde veya araçta kolayca taşınabiliyor. Sağlık testlerinden geçmiş ve kanserojen madde içermeyen hammaddeyle üretilmiş olması, çocuk sağlığına verilen önemi gösteriyor. 20 kg taşıma kapasitesiyle, 1,5 yaşındaki çocukların rahatlıkla kullanabildiği bir üründür.

Ebeveynlerin yorumlarına göre, Dede Çocuk Scooter, dengeli ve sağlam yapısıyla çocukların gözdesi olmuş. Katlanabilir özelliği, aileler için taşıma ve depolama kolaylığı sunuyor. Türkiye’de üretilmiş olması, anne babaların tercih nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Ancak, ürünün ağırlığı ve gürültülü sürüşü, bazı kişiler için dezavantaj olabilir.

Dede Çocuk Scooter – 4 Tekerlek Fiyat listesi

 • 849.90 TL - Dede Cars Şimşek Mcqueen 4 Tekerlekli Çocuk Scooter Katlanır (Hepsiburada)
 • 886.00 TL - DEDE 4 Tekerlekli Harika Kanatlar Scooter Kategori: Çocuk Scooterı (Trendyol)
 • 1198.00 TL - TWOX Eğitici Bebek ve Çocuk Dede 4 Tekerlekli Harika Kanatlar Scooter (Trendyol)
Scooter Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

Scooter Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Tekerlek Sayısı

Scooter için tekerlek sayısı gündeme geldiğinde ailelerin kafası biraz karışabilir. Çocuğun yaşına uygun tekerlek sayısına sahip olan bir scooter almak çok önemlidir. Çünkü bu; çocuğun scooterı rahat kontrol edebilmesi ve dengesini sağlayabilmesi adına önemlidir. Çocuklar için scooter modelleri 2,3 ve 4 tekerlekli olacak şekilde karşımıza çıkar. Ancak biz bu yazımızda daha çok 3 ve 4 tekerlekli olan scooter modellerini ele alacağız. 2 tekerlekli scooter modellerinden başlayacak olursak, 5 yaşından büyük olan çocuklar için idealdir. Çünkü bu yaştaki çocuklar 2 tekerlek üzerinde rahatlıkla ilerleyerek scooterı kontrol edebilir. Ayrıca 2 tekerlekli olan scooterların manevra kabiliyeti oldukça yüksektir. 0-4 yaş arasında olan çocuklar için de 3 ve 4 tekerlekli olan scooter modelleri tercih edilebilir. Yeni yürümeye başlayan bir çocuk için 4 tekerlekli olan scooter modeli daha uygunken, 3-4 yaş aralığındaki çocuklar için ise 3 tekerlekli olan scooter modeli daha uygun olacaktır. Çocuğa öz güven kaynağı olan scooterlar, denge kabiliyetini de geliştirecektir.

Yüksekliği/Boyutu

Çocuğunuz için scooter seçimi yaparken boyuna uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu açıdan ayarlanabilir boya sahip olan bir scooter modeli seçmek mantıklı olacaktır. Çocuklar hızla büyüdüğü için, boya göre ayarlama yapmanız kolaylaşmış olur. Çocuk scooterlarının boyları genellikle 80 cm ile 1 metre 30 cm arasında olabilir. Çocuğunuz için uygun olan boyda bir scooter seçimi yapmanız, kullanırken zorluk çekmemesi için mühimdir.

Taşıma Kapasitesi

Scooterın taşıma kapasitesi de çocuğun scooterı rahat hareket ettirebilmesi için önemlidir. Eğer çocuğun yaşına göre ufak bir scooter seçilirse, scooterın hareket etmesi zorlaşacak, ilerlemekte güçlük çekecektir. Çocuk scooterlarının bazı modelleri 50 kg'a kadar taşıma kapasitesine sahiptir.

Fiyat

Çocuk scooterları için fiyat konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Scooterın hangi yaş aralığına hitap ettiği, taşıma kapasitesi, fren ve manevra özelliği ya da malzemesi, fiyat konusunda etkendir. Ancak 0-4 yaş aralığındaki çocuklar için ortalama scooter fiyatlarını ele alacak olursak 700-5000 TL gibi bir tablo karşımıza çıkacaktır.

Scooter Kullanırken Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri Nelerdir

Scooter Kullanırken Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Çocuğumuzun scooter deneyimini güvenli hale getirmek için ilk yapmamız gereken şey yaşına ve becerilerine uygun, kaliteli bir scooter seçimi yapmak olacaktır. Bu aşamadan sonra ise mutlaka kask, dirseklik ve dizlik gibi güvenlik ekipmanlarını çocuğumuza sevdirmemiz gerekir. Çünkü çocuklar ufak yaşlarda dengelerini kaybetmeye ve düşmeye daha meyilli olurlar. Çocuklar için tasarlanmış olan renkli ve sevimli olan kask setleri güvenlikleri açısından önlem amaçlıdır.

Çocuğun scooter kullanacağı zemin de oldukça önemlidir. Fazla engebeli ya da eğimli olan bir zeminde scooter keyfi yapmak çocuklar için pek de mümkün olmayabilir. Bu nedenle sürüşe daha elverişli olan düz zeminler çocuğumuzun doyasıya scooter keyfi kullanması için idealdir. Ayrıca araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler de scooter kullanımı için uygun değildir. Çocuğumuz scooter kullanacağı zaman uygun bir ayakkabı seçmesine de yardımcı olmalıyız. Terlik ya da sandalet ile scooter kullanmak çok doğru değildir. Zaman zaman scooterların vidalarında gevşeme meydana gelebilir. Arada bir kontrol etmek ve gerekirse vidaları sıkmakta yarar vardır.

Sonuç

Çocuğunuz için dışarıda ya da evde keyifli vakit geçirebileceği bir aktivite arıyorsanız, scooter tam aradığınız şey! Rengarenk tasarımlar, ışıklı tekerlekler, ergonomik yapı ve rahat kullanımları ile scooterlar çocuklar için biçilmiş kaftan! Bu yazımızda çocuğunuzun yaşına hangi scooterın uygun olabileceği, kalitesi, özellikleri gibi konuları ele aldık. Umarız sizlere ''Çocuğum için hangi scooterı seçmeliyim?'' konusunda yardımcı olabilmişizdir. Eğer siz de bu aralar çocuğunuz için farklı bir eğlence kaynağı arıyorsanız ona bir scooter hediye etmeye ne dersiniz?

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.