Tüketici dergisi logosu

En İyi Diş Macunu Hangisidir: Çocuklar ve Yetişkinler İçin (2024)

Kısa bir özet..

Aşağıda 2024 yılında en çok tercih edilen ve beğenilen diş macunlarını listeledik. Çocuklar için en çok beğenilen Organicadent ürünü olmuştur. Fakat hem frlörürsüz olsun hem de çocuğunuzun dişlerini çürüklere karşı korusun istiyorsanız Jack n Jill markasının diş macunlarına bakabilirsiniz. Kendinize göre bir diş macunu arıyorsanız aşağıdaki listede zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir tane bulacağınızdan eminim. Listemizin devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
Weleda Bebek ve Çocuklar için Organik Diş Macunu1. Weleda Bebek ve Çocuklar için Diş Macunu95.25 / 100
Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz2. Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz95.19 / 100
Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu3. Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu95.01 / 100
Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu4. Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu94.91 / 100
Eyüp Sabri Tuncer Doğal Misvak Özlü Diş Macunu5. Eyüp Sabri Tuncer Doğal Misvak Özlü Diş Macunu94.53 / 100
Amway Glister Diş Macunu 150 ml6. Amway Glister Diş Macunu 150 ml93.58 / 100
Rocs Sensitive Instant Relief Hassas Dişler için Rahatlatıcı Diş Macunu7. Rocs Sensitive Instant Relief Hassas Diş Macunu92.85 / 100
Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu8. Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu92.50 / 100
Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu 75 Ml9. Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu92.17 / 100
Chicco Çilekli Diş Macunu10. Chicco Çilekli Diş Macunu92.10 / 100
Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu11. Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti Diş Macunu91.92 / 100
Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti12. Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti90.99 / 100
Marvis Whitening Mint Diş Macunu13. Marvis Whitening Mint Diş Macunu90.71 / 100
Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml14. Marvis Smokers Whitening Mint90.57 / 100
Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu 133g15. Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu88.91 / 100
Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu16. Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu88.88 / 100

Bu listenin sıralanması 86323 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Yemek artıkları, şeker, kahve, asitli yiyecekler, tükürük ve daha fazlası... Gün boyunca dişlerimizin maruz kaldığı etkenler saymakla bitmez. Ağız bakımında karşımıza çıkan en temel şey ise dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamızdır. İyi bir diş macunu ve diş fırçası, ağız bakımında ihtiyacımız olan birincil malzemelerdir. Günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamamız; çürükler, diş eti hastalıkları ve ağız kokusu gibi problemleri önlemede destek olacaktır. Ayrıca dişlerimizin üzerinde kalan yiyecek kalıntıları hoş olmayan bir görüntü oluşturmakla kalmaz, ağzımızda rahatsız edici bir his de bırakır. Ferah ve temiz bir nefese sahip olmak için mutlaka diş ve ağız temizliğine dikkat edilmelidir.

Piyasada bulunan onlarca diş macunu arasından kendiniz için en uygun ve temiz içeriğe sahip olan ürünü seçmelisiniz.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için ihtiyacınıza uygun olan en iyi diş macunu önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz.

Diş Macunu Nedir, Ne İşe Yarar?

Diş macunları, dişlerimizi temizlemeyi hedefleyen ürünlerdir. Dişler üzerinde birikmiş olan yağ, yemek, şeker, kahve gibi kalıntıların sadece su ile temizlenmesi mümkün değildir. Ayrıca dişler üzerinde biriken bakteri plakları da uzaklaştırılmalı ve ağız sağlığı korunmalıdır. Diş macunlarının içeriğinde aşındırıcı maddeler yer alır. Fırçalama esnasında köpüren diş macunları, yüzeyde birikmiş olan tüm kalıntıları gidermektedir. Dişlerin yüzeyinden fırça ve macun yardımıyla kaldırılan yemek artıkları ya da diş plağı köpükle birlikte uzaklaşır. Diş macunları genellikle hoş bir koku ve tada da sahiptir. Bu da diş fırçalamayı keyifli hale getirirken aynı zamanda ağızda yoğun bir ferahlık hissedilmesini de sağlar. Diş fırçalama işleminden sonra etkisini hemen yitirmeyen bu ferahlıktan dolayı kişi kendisini çok daha enerjik ve mutlu hisseder.

Diş macunları sayesinde diş mineleri güçlenir ve çürümelerin önüne geçilir. Diş eti hastalıkları ile mücadele etmenin en önemli basamağı ise şüphesiz ki düzenli diş fırçalamaktır. Mikropları öldürme konusunda etkili olan diş macunları da vardır. Her beklentiye ve diş problemine uygun şekilde üretilen diş macunları ağız sağlığı konusunda önemli rol oynar.

En İyi Diş Macunu Tavsiyeleri

En İyi Diş Macunu Tavsiyeleri

1. Weleda Bebek ve Çocuklar için Organik Diş Macunu

Weleda Bebek ve Çocuklar için Organik Diş Macunu

Weleda'nın Bebek ve Çocuklar için Organik Diş Macunu, bebekler ve çocuklar için hazırlanmış organik bir diş macunudur. Bu macunda bulunan aynısefa çiçeği özü, nane ve rezene sayesinde, plak oluşumu azalır ve dişler sağlıklı kalır. Ayrıca içeriği zararlı maddelerden arındırılmıştır. Yutulsa bile zararlı etki yapmaz.

Weleda, doğal bitki özleri ve mineraller kullanarak özenle diş macunları hazırlar. Bu macunlar dişlere ve diş etlerine iyi bakar. İçindeki bitkisel yağlar da ağzınıza taze bir his verir. Bu ürün, diş doktorlarıyla birlikte geliştirilmiştir. Doğal olarak dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutar. Kullananlar, doğal içeriği ve sağlıklı olmasından dolayı bu ürünü beğeniyor. Nane tadı ağır basıyor ama tatlı değil. Tadını sevmeyenler de var. Kokusu ve dokusu güzel. Alerjik bebeklerde bile sorun yapmıyor. Sonuç olarak, Weleda Organik Diş Macunu, doğal ve organik diş macunu isteyenler için iyi bir seçenek. Ama tat konusu kişiden kişiye değişebilir.

2. Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz

Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz

ORGANICADENT Doğal Diş Macunu, günlük ağız ve diş bakımı için formüle edilmiş bir üründür. Helal sertifikasına sahip olan bu ürün herhangi bir yapay tatlandırıcı, renklendirici içermez. Bu diş macunu tamamen doğal içeriği ile ön plana çıkan bir üründür. Hiçbir hayvansal madde içermediğinden vegan olan kişiler için de uygundur. Ayrıca içeriğinde alkol de bulunmaz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için üretilen ORGANICADENT Doğal Diş Macunu birlikte satılır. Kalite kontrol sistemlerinden başarı ile geçen ürün gerekli denetlemelere tabii tutulmuştur. İçeriğinde gluten ve florür bulunmayan bu diş macunu, doğal diş macunu arayanlar için kullanıma uygun şekilde üretilmiştir.

Uygun bir fiyatı olan ORGANICADENT Doğal Diş Macunu kullanan kişiler tarafından da beğenilmiş durumda.

Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz Fiyat listesi

 • 124.50 TL - Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz 75ml (Trendyol)
 • 124.50 TL - Organicadent Florürsüz Doğal Diş Macunu 75 Ml X 1 (Trendyol)
 • 228.75 TL - Organicadent Florürsüz Doğal Diş Macunu 75 Ml X 2 (Trendyol)
 • 239.00 TL - Organicadent Florürsüz Doğal Diş Macunu 75 ml 2li aile paketi (Hepsiburada)
 • 291.95 TL - Organicadent Florürsüz Doğal Diş Macunu 75 ml 3'lü Aile Paketi (Hepsiburada)
 • 345.00 TL - Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz 75ml X3 Aile Paketi (Hepsiburada)

3. Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu

Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu

Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu, güvenilir içeriği ile ön plana çıkan bir üründür. Hiçbir şekilde yapay renklendirici, tatlandırıcı içermemesi ebeveynler tarafından tercih edilmesinde etkilidir. Tamamen doğal içeriğe sahip olması çocuklar için uygun olduğunu gözler önüne serer. Hayvansal madde içermeyen bu diş macunu vegandır ve aynı zamanda helal sertifikasına da sahiptir.

Alkol içermemesi de çocuklar için uygun olduğunun bir göstergesidir. Florür ve gluten de içermeyen Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu çocukların diş fırçamalama alışkanlığı kazanması ve sağlıklı dişlere sahip olması açısından ideal. Paraben, SLS gibi zararlı maddeleri de içeriğinde bulundurmayan Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu birçok ebeveynin tercihi.

Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu Fiyat listesi

 • 119.00 TL - Organicadent Unisex Çocuk Doğal 50 Ml Diş Macunu Florürsüz (Trendyol)
 • 110.65 TL - Organicadent Doğal 50 ml Çocuk Diş Macunu Florürsüz (Hepsiburada)

4. Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu

Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu

Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu, çocukların kullanmaları için formüle edilmiş ve temiz içeriğe sahip olan bir üründür. İçeriğinde bulunan misvak ile diş sağlığı korunur ve ayrıca çürüklere karşı da koruma sağlanır. Florür içermeyen Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu, diş fırçalama sırasında macunu yutabilme ihtimali olan çocuklar için idealdir. Çünkü florür yutulduğunda küçük ciddi sağlık problemlerine bile yol açabilir.

İçeriğinde; paraben, SLS, formaldehit, boya, florür, suni tatlandırıcı, triclosan gibi zararlı maddeler bulunmaz. Ebeveynlerin güvenle kullandığı bu marka çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması adına önemli rol oynuyor.

5. Eyüp Sabri Tuncer Doğal Misvak Özlü Diş Macunu

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Misvak Özlü Diş Macunu

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Misvak Özlü Diş Macunu, dişlerinizi doğal özlerle temizliyor. Bu macun, dişlerinizin doğal beyazlığını korumaya yardımcı oluyor. Ürün, şeker ya da tatlandırıcı içermiyor. Tamamen bitkisel stevia kullanılmış. SLS, florür, paraben, titanyum dioksit ve renklendirici gibi zararlı maddeler bulunmuyor.

Biz de bu ürünü denedik. Tadının güzel olduğunu, ağzı yakmadığını görüyor. Diş macunu, ağzınızda hoş bir koku bırakıyor. Dişlerinizi güzelce temizliyor ve doğal renklerine zarar vermiyor. Eğer beyazlatıcı etkili bir macun arıyorsanız, bu ürün size uygun değil. Ama sadece temizlik istiyorsanız, iyi bir seçenektir. Bazı kullanıcılar, ürünün tam bitkisel olmadığını, kimyasal maddeler içerdiğini söylüyor. Ama yine de diğer macunlara göre daha doğal içerikli.

6. Amway Glister Diş Macunu 150 ml

Amway Glister Diş Macunu 150 ml

Amway Glister Florürlü Diş Macunu, adından da anlaşılacağı üzere güçlü bir florür etkisi ile karşımıza çıkar. Dişleri beyazlatarak, parlak bir görünüm kazandıran bu diş macunu aynı zamanda çürükleri önleyici etkiye de sahiptir. Ağızdaki hijyenin sağlanması ve ferah bir nefes için tercih edilebilir bir ürün olan Amway Glister Florürlü Diş Macunu, dişlerdeki mineral kayıplarının önüne geçerek, mineral oluşumunu destekler. Ağartmaya neden olmayan formülü sayesinde diş minesi zarar görmez. Dişlerin üzerinde oluşmuş olan lekeleri gidermede de etkilidir. Dişlerin daha dirençli ve çürümelere karşı güçlü hale gelmesini sağlayan Amway Glister Florürlü Diş Macunu, fırçalama sırasında diş plaklarının giderilmesinde etkilidir. Altı yaşın altındaki çocuklar için uygun olmayan bu diş macunu yetişkin diş bakımı için oldukça faydalıdır. Özellikle de fazla çay, kahve ve sigara tüketen kişilerin dişlerinde meydana gelen lekelenmeleri yok eder. Çürükleri giderme konusundaki başarısının yanında yeni çürüklerin oluşumunu da önler.

Amway Glister Florürlü Diş Macunu kullanan kişiler üründen oldukça memnun ve yıllardır kullananlar bile var. Özellikle dişleri beyazlatma etkisi oldukça beğenilmiş durumda. Hatta diş ağrılarını giderdiğini söyleyen kullanıcılar bile var. İçeriğinin doğal ve sağlıklı olması ise tercih edilme konusunda oldukça etkili. Fiyat bakımından biraz pahalı görünse de sahip olduğu özellikleri ve temiz içeriği ile öne çıkan bir diş macunu diyebiliriz.

7. Rocs Sensitive Instant Relief Hassas Dişler için Rahatlatıcı Diş Macunu

Rocs Sensitive Instant Relief Hassas Dişler için Rahatlatıcı Diş Macunu

R.O.C.S. Hassas Dişler için Rahatlatıcı Diş Macunu, hassas dişleri rahatlatmak için özel olarak geliştirildi. Bu macunda kalsiyum gliserofosfat, özel hidroksiapatit tanecikleri, ksilitol ve kalsiyum gibi etken maddeler var. Bu maddeler dişlerin mineralleşmesini sağlar, hasarlı diş minesini onarır, diş dokularını korur ve çürüklere karşı etkili olur. Ayrıca ağız mikroflorasını düzenleyerek ferah nefes sağlar.

Bu üründe zararlı maddeler bulunmuyor. Florür, pirofosfat, sodyum lauril sülfat ve aşındırıcı peroksitler yok. Bu sayede diş minesine ve dentine zarar vermez, hızlıca diş hassasiyetini rahatlatır. Günlük kullanılan diş macunlarından bile daha az aşındırıcıdır. 6 yaş üstü çocuk ve yetişkinler kullanabilir. Kullanıcılar, diş hassasiyetlerinin azaldığını, daha az ağrı hissettiklerini ve dişlerinin beyazladığını söylüyor. Özel hidroksiapatit sayesinde hasarlı mine onarılıyor.

Diş hassasiyeti çok kişide görülür. R.O.C.S. bu soruna etkili çözüm sunuyor. Hassasiyeti azaltıp dişleri beyazlatıp koruyor. Zararlı madde içermemesi de diş sağlığını koruyor.

8. Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu

Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu

Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlayan bir formüle sahiptir. İçeriğinde yer alan misvak özü sayesinde ışıl ışıl dişlere kavuşmanızı sağlar. İçeriğinde florür olmaması da ürünün öne çıkan özelliklerinden biri. Ayrıca paraben, trikolasan tarzı zararlı maddeleri de içeriğinde bulundurmaz. Temiz bir içeriği bulunması kullanan kişiler tarafından en çok beğenilen özelliğidir. İçeriğinde yer alan aloe vera, çay ağacı yağı, ginseng, karbonat ve misvak özü ile dişlerin çok daha sağlıklı olmasını ve beyazlamasını sağlar.

Diş yüzeyleri üzerinde oluşan lekeleri giderme konusunda da başarılı bir ürün olan Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu ağızda hoş bir koku bırakıyor ve ayrıca beyazlatma özelliği ile de oldukça ön planda. Uygun bir fiyatı olan bu diş macunu sağlıklı içeriğe sahip bir ürün arayanlar için uygun.

9. Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu 75 Ml

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu 75 Ml

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu 75 Ml diş macunu dişlerin günlük olarak en iyi şekilde temizlenmesi için formüle edilmiştir. Diş minesine zarar vermeyen içeriği ve beyazlatma özelliği ile öne çıkar. Ağız kokusu ile de mücadele eden bu diş macunu, doğal bambu aktif karbonu içerir. Böylelikle asidik plak oluşumları azalarak taze bir nefese kavuşulur. Doğal içeriği ile diş üzerinde bulunan lekeleri gideren Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu 75 Ml diş macunu pürüzsüz bir beyazlık içindir. Doğal okaliptus içeren bu bitkisel diş macunu ağız içinin daha hijyenik olmasını sağlarken, nane yağı ve mentol de ağız içinin ferah kalmasını destekler. İçeriğinde şeker, florür, SLS, Titantum dioksit, paraben, gluten, tuz ve boya içermeyen bu diş macunu doğallıktan ödün vermeyenler için ideal bir ürün.

Ürünü kullananların yorumlarına göz attığımızda hem fiyatından hem de içeriğinin doğal olmasından yana memnun olduklarını gördük. Yanında diş fırçası hediyesi de olan Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu 75 Ml diş macunu hesaplı, diş sağlığını koruyan ve bitkisel bir ürün arayanlar için uygun bir tercihtir.

10. Chicco Çilekli Diş Macunu

Chicco Çilekli Diş Macunu

Chicco Çilekli Diş Macunu, küçük çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir üründür. 12 ay ve üzeri çocuklar için uygun olan bu diş macunu, florür içermemesiyle dikkat çekiyor. Bebeğinizin diş ve diş etlerinin korunması için biyouyumlu kalsiyum içermesi, onların diş sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca içerisinde bulunan ksilitol, çocukların dişlerinde çürük oluşumuna karşı savaşır ve oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bu özellikler, çocukların diş sağlığını korumak için önemlidir. Diş macununun çilekli aroması, çocukların diş fırçalamayı sevmelerini ve bu alışkanlığı kazanmalarını kolaylaştırır. Kullanımı basit olup, bezelye büyüklüğünde macunu diş fırçasına yerleştirerek uygulanabilir.

Chicco Çilekli Diş Macunu'nu kullandığımda, çocuklar için tasarlanmış bu ürünün tadının oldukça hoş olduğunu fark ettim. Çocuklar, genellikle diş fırçalamaktan hoşlanmazlar ancak bu diş macununun çilekli aroması, onların bu rutini daha zevkli hale getirebilir. Özellikle florür içermemesi ve biyouyumlu kalsiyum içeriği, çocukların diş sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyor. Ksilitol içeriği ise çürük oluşumunu engelleyerek ek bir koruma sağlıyor. Yalnızca olumsuz yanı, ürünün boyutunun küçük olması ve bu nedenle hızlı tükenmesi olabilir. Ancak genel olarak, Chicco Çilekli Diş Macunu, küçük çocukların diş sağlığını korumak ve diş fırçalamayı eğlenceli bir alışkanlık haline getirmek için etkili bir seçenektir.

11. Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti Diş Macunu, hassas dişlere sahip olan kişileri rahatlatmayı hedefler. Hassas bölgelerde koruyucu bir tabaka oluşturmasıyla ön plana çıkan bu ürün hassas dişler ile baş etme konusunda yardımcıdır. Plakları uzaklaştırır ve dişlerin üzerindeki lekelerin giderilmesini sağlar. Klinik olarak kanıtlanmış etkileri ile güven verici bir üründür.

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti Diş Macunu kullanan kişiler tarafından beğenilen bir ürün. Kullanmaya başlayan kişiler bir hafta gibi kısa bir sürede bile diş hassasiyetlerinin ciddi oranda düştüğünü söylüyor. Ayrıca beyazlatma konusunda da gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarıyor. Sararmayı engelleyen ve kanamaları azaltan Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu mükemmel bir kaliteye sahip.

12. Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti

Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti

Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti florür içermeyen, bitkisel özlerle formüle edilmiş bir içeriğe sahiptir. Papatya özü, aloe vera, laden rezinesi ve gliserin ile zenginleştirilmiş formüle sahip olan bu diş macunu çocukların dişlerine parlaklık verir. Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti SLS/SLES içermeyen formülü ile dikkat çeker. ECOCERT SAS tarafından sertifikalandırılmış olan bu diş macunu vegandır ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Meyve tadıyla çocukların severek kullandığı, %100 organik olan bu diş macunu deneyimleyenler tarafından beğeniliyor.

Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti Fiyat listesi

 • 399.00 TL - Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu - Tutti Frutti 75 ml (Hepsiburada)
 • 449.90 TL - Urtekram Organik Diş Macunu - Tutti Frutti 75 Ml. (Hepsiburada)
 • 669.99 TL - Urtekram Organik Çocuklar Için Diş Macunu Tutti Frutti 75 Ml (Hepsiburada)
 • 449.00 TL - Urtekram Organik Tutti Frutti Çocuk Diş Macunu 75 ML (N11)
 • 449.90 TL - Urtekram Organik Çocuklar Için Diş Macunu Tutti Frutti 75 Ml (Trendyol)
 • 999.00 TL - Urtekram Organik Çocuk Bakım (çocuk Şampuanı 250 Ml + Tutti Frutti Çocuk Diş Macunu 75 Ml) (Trendyol)
 • 1052.00 TL - Urtekram Organik Çocuklar Için Diş Macunu Tutti Frutti 3x75ml. (Trendyol)

13. Marvis Whitening Mint Diş Macunu

Marvis Whitening Mint Diş Macunu

Marvis Whitening Mint Diş Macunu dişleri beyazlatmayı hedefleyen ve daha sağlıklı görünlemelerinde etkili olan bir üründür. Formülünde yer alan nane aroması ile uzun süre ağızda ferah ve serinletici bir his bırakır. Dişleri tartar ve plaklardan arındıran bu diş macunu İtalyan stili tasarımı ile de banyonuza da şıklık katacaktır. Ağızda ferahlatıcı bir his bırakan Marvis Whitening Mint Diş Macunu dişlerinizin ışıl ışıl olmasını sağlar ve gülümsemenin keyfine varmanıza olanak sunar. Diş yüzeyleri üzerinde oluşan leke ve sararmaları gidermede etkilidir.

Kullananların çoğu ürünün beyazlatma etkisinden oldukça memnun. Düzenli kullanımda dişlerde fark edilir sonuçlar ortaya çıkaran Marvis Whitening Mint Diş Macunu bazı kişiler tarafından yeterli etkiye sahip görülmemiş. Fiyatı ise biraz pahalı diyebiliriz.

14. Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml

Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml

Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml diş macunu kremsi bir yapıya ve şık bir ambalaja sahiptir. Günlük olarak diş temizliği için uygun olan bu ürün gün boyu ağızda ferahlık oluşturur. Sigara, yemek, kahveye bağlı oluşan lekelenmeleri giderme konusunda başarılı olan Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml diş macunu kullanan kişilerden tam not alan bir ürün.

Bu diş macununu tercih eden kişiler asla başka bir ürün kullanmayacaklarını ve bu ürünün vazgeçilmezleri olduğu söylüyor. Kalitesi, dişleri mükemmel temizlemesi ve beyazlatması ile ön plana çıkan bu diş macunu aynı zamanda ağızda bıraktığı ferahlıkla da beğenilmiş durumda.

15. Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu 133g

Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu 133g

Opalescence Diş Macunu kısa sürede gözle görülür beyazlık görmek isteyenler için formüle edilmiş bir üründür. Diş yüzeylerinde oluşan lekelere ve sararmalara karşı iddialıdır. Dişlerine beyazlatma işlemi uygulatan hastalar için de kullanıma uygundur. Çünkü mevcut beyazlığı koruma özelliği ile de ön plana çıkar. Etkin ve hızlı florür salınımı yapan bu diş macunu mine ve dentin restorasyonu koruması konusunda da işe yarardır. İçeriğinde %0,25 sodyum florür içeren Opalescence Diş Macunu dişleri bir ayda iki ton beyazlatmayı hedefler.

Diş eti iltihaplarını azaltma konusunda da iddialı olan bu diş macunu, kullananlar tarafından beğenilmiş durumda. Vermiş olduğu vaadleri yerine getirmeyi başaran Opalescence Diş Macunu fiyat olarak birazcık pahalı.

16. Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu

Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu

Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu doğal içeriği ile dikkat çeken bir üründür. Formülünde SLS, SLES, alkol, gluten, florür, paraben ve yapay renklendirici içermeyen bu diş macunu nane ferahlığı ile nefesinizi tazeler. Günlük ağız ve diş bakımı için etkili olan karanfil suyu ve misvak özleri ile zenginleştirilmiş formüle sahiptir. Kullanan kişilerin severek deneyimlediği ve memnun kaldığı bu diş macunu dişlerdeki sızlamaya iyi gelen, lekeleri gideren bir ürün.

Colgate Dis Macunu

Diş Macunu İçeriğinde Ne Bulunur

 • Nazik aşındırıcılar kategorisinde yer alan; sudan arındırılmış silisyum, magnezyum karbonat, kalsiyum karbonat, sudan arındırılmış alüminyum oksit, fosfat tuzları.
 • Diş macununun fırçamalama sırasında hızlı şekilde kurumasına engel olan ve nemli kalmasını sağlayan maddeler ile sorbitol, gliserol maddeleri bulunur.
 • Diş minesini daha güçlü hale getirmek için ise florür diş macunlarında yer alır.
 • Diş macununun kendine has bir kıvamı vardır. Bunu elde edebilmek için ise doğal sakızlar, deniz yosunu ya da mineral koloid tarzı yoğunlaştırıcılar kullanılır.
 • Ayrıca diş macunlarına daha hoş bir tat vermesi açısından sakarin ya da benzeri maddeler eklenmektedir. Bu maddeler diş çürümelerine neden olmaz.
 • Son olarak da diş macununun köpürmesi ve daha iyi bir temizlik sağlaması için lauryl sülfat gibi maddeler eklenir.

Diş Macunu Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş macunu gündeme geldiğinde, hangi ürünü satın almamız gerektiği konusunda kafamız karışabilir. İçerikleri, renkleri ve tatları birbirinden farklı onlarca diş macunu piyasada yerini almaktadır. Ağız ve diş sağlığımızı korumak, çürükleri önlemek ve hassasiyet gibi durumlarla karşılaşmamak adına doğru bir diş macunu tercih etmemiz gereklidir. Bazen ne yaparsak yapalım, hangi diş macununu kullanırsak kullanalım bir takım diş sorunları ile karşılaşabiliriz. Amaç, burada uygun bir diş macunu seçerek, ömür boyu problemsiz dişlere kavuşmak değildir. Doğru diş macunu kullanmak sadece bu tarz riskleri en aza indirir. Şimdi diş macunu satın almadan önce göz önünde bulundurmamız gereken noktalar nelermiş, gelin birlikte bakalım :)

İçerik

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, diş macunu denilince içeriğinde şu, şu maddeler vardır diye bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü her diş macununun içeriğinde yer alan maddeler farklıdır. Ancak genel olarak ele alacak olursak; diş macunlarının içeriğindeki temel madde florürdür. Diş yüzeyini kuvvetlendiren ve bakterilerden kaynaklı olarak diş minesinin güçlenmesini sağlayan florür, kişinin ihtiyacı olan bir maddedir.

Ağız ve diş sağlığınız için uygun olan ürünler mutlaka vardır. İçeriğinde karbamit, karbonat, peroksid gibi maddeler bulunan diş macunları diş beyazlatma konusunda işe yarardır. Eğer dişlerinizin beyazlığını yeterli bulmuyorsanız bu içeriğe sahip olan ürünlerden yana tercihte bulunmalısınız.

Hassas dişler de pek çok kişinin muzdarip olduğu bir sorundur. Diş hassasiyeti yaşayanlar için üretilmiş olan diş macunlarının içeriğinde stronsiyum klorür, arginin, potasyum nitrat maddeleri bulunur.

Eğer diş eti iltihabı problemi ile baş başa kalmış durumdaysanız, diş macununun içeriğinde çinko sitrat, disodium pyrophosphate, potasyum nitrat maddelerinin varlığını araştırmalısınız.

İçeriğinde SLS, triklosan, SLES, paraben, alkol gibi maddeler bulunan diş macunlarından ise uzak durmanızda fayda olacaktır. Ayrıca vegan olan kişiler için de hayvansal hiçbir katkı maddesi içermeyen ve hayvanlar üzerinde denenmemiş olan diş macunları da mevcuttur. Tamamen bitkisel olan diş macunları, doğallıktan yana olanlar ve kimyasallarla arası kötü olanlar için üretilmişlerdir.

Ancak diş macunu satın almadan önce, dişlerinizdeki problemi ya da ihtiyacı iyi bilmeniz gereklidir. Nasıl bir diş macunu kullanmanız gerektiğini ise diş hekiminize danışarak öğrenmeniz mümkündür.

Diş Macunu Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tat

Çok fazla köpüren, yoğun ve keskin bir tada sahip olan diş macunları kesinlikle uzak durmanız gereken ürünlerdir. Fazla katı bir kıvamda değil de yumuşak ve akışkan yapıda olan diş macunları çok daha masumdur. Yapay renklendirici, koku verici diş macunlarından ziyade bitkisel katkılar ile formüle edilmiş olan diş macunlarına yönelmelisiniz. Misvak özü, nane, okaliptus yağı, papatya, aloe vera, çay ağacı yağı gibi bitkisel özlerin yer aldığı diş macunları kimyasal içermediği için güvenilir ve sağlıklıdır. Normal ve zararsız bir diş macunu çok keskin bir tada sahip olmaz ve fırçalama sonrasında dudak kenarlarında yanma hissi bırakmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Macunu Nasıl Ve Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Dişlerimizin sağlığı için düzenli diş fırçalama önemlidir. En az günde 2 kez, kaliteli bir diş macunu ve uygun sertlikte bir diş fırçasıyla temizlik yapmalıyız. Sabah ve akşam fırçalama yeterli olup, diş ipi ve diş bakım suları da ekstra destek sağlar. Fırçalama işlemi 2 dakika sürmeli, nazik hareketlerle dişlerin iç ve dış yüzeyleri temizlenmeli.

Araştırmalara göre yetişkinlerin çoğu dişlerini 2 dakikadan daha az fırçalar. Süre tutarak ya da sevdiğiniz bir şarkıyı sonuna kadar dinleyerek 2 dakikalık süreyi doldurabilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir gülümseme için düzenli ve doğru diş temizliği önemlidir.

Siyah Aktif Karbonlu Diş Macunu Nedir, Diş Beyazlatmada Yardımı Olur Mu?

Siyah Aktif Karbonlu Diş Macunu Nedir, Diş Beyazlatmada Yardımı Olur Mu?

Siyah aktif karbonlu diş macunları son zamanlarda popülerlik kazanmış olsa da, diş beyazlatma konusundaki etkileri ve iddiaları hakkında bazı gerçekleri bilmek önemlidir. Bu tür diş macunlarında bulunan kömürün hafif bir aşındırıcı etkisi vardır ve bu sayede diş yüzeyindeki lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak, dişleri beyazlattığı düşünülen bu diş macunlarının aslında bazı riskleri de vardır.

Kömür içeren diş macunlarının aşındırıcı etkisi nedeniyle diş minesine zarar verebilir ve aşınmasına yol açabilir. Bu durumda, dişin daha hassas hale gelmesi ve dentin tabakasının ortaya çıkması muhtemel bir sonuç olabilir. Aktif karbonlu diş macunlarının diş hassasiyetini artırabileceği bilinmektedir. Bir çalışmada, İngiltere'de yayınlanan British Dental Journal'da, siyah aktif karbonlu diş macunlarının güvenilir olmadığı belirtilmiştir.

Ayrıca, genellikle bu tür diş macunlarının florür içermediği veya içerseler bile kömür içerikleri nedeniyle florürün etkisini kaybedebileceği unutulmamalıdır. Siyah aktif karbonlu diş macunlarının dişleri güçlendirdiği, çürükleri tedavi ettiği veya dişleri beyazlattığı iddiaları şu anda tam olarak kanıtlanmış değildir.

Sonuç olarak, siyah aktif karbonlu diş macunları diş beyazlatma konusunda belirgin bir etkiye sahip olmayabilir ve aşındırıcı özellikleri nedeniyle dişlerinize zarar verebilir. Diş sağlığını korumak için diş hekiminizin önerilerine uymanız ve güvenilir diş macunları kullanmanız önemlidir.

Aktif Karbon Dis Macunu

Florür Zararlı Mıdır?

Doğal bir mineral olan florür, bazı gıda ve su kaynaklarında bulunabilir. Diş çürüklerini önlemek amacıyla içme sularına florür eklenmesi yaygın bir uygulamadır. Araştırmalar, florür içeren su tüketen kişilerin, florürsüz su tüketenlere göre daha az diş çürümesi yaşadığını kanıtlamıştır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, içme sularına florür eklenmesini desteklemektedir.

Florür, diş minesinin sertleşmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Günde iki kez florürlü diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamak yeterli olacaktır. İçtiğiniz suyun florür içeriğini öğrenmek için yetkili kurum veya su sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, dışarıdan aldığınız florür miktarının aşırı olması da zararlı olabilir, bu yüzden diş hekiminize danışarak günlük florür alımınızı belirlemeniz önemlidir. Diş hekiminiz, içtiğiniz suya bağlı olarak size uygun bir diş macunu önerecektir. Yetişkinler için uygun bir diş macununun normal florür miktarı genellikle 1000-1500 ppm (parts per million) olmalıdır. Ancak küçük çocuklar için florürsüz diş macunu tercih etmek daha uygundur, çünkü çocuklar genellikle diş macununu yutarlar. Alternatif olarak, tercih edilen diş macununun içeriğinde en fazla 250 ppm florür bulunmalıdır.

Florürün vücuda aşırı miktarda alınması zehirli etkilere neden olabilir ve hatta hayati risklere yol açabilir. Bu nedenle, doğru miktarda florür kullanımı ve diş hekiminizin önerilerine uyum göstermek önemlidir. Florürün, diş sağlığını korumada etkili bir araç olduğunu unutmamak gerekir, ancak uygun dozlarda kullanılması gerektiğini akılda tutmak da önemlidir.

Sonuç

Sevgili Tüketici Dergisi okurları; bu yazımızda sizlere diş macunu hakkında çeşitli bilgiler sunmaya çalıştık. Kafanıza takılabileceğini düşündüğümüz noktalara açıklık getirmek istedik. Objektif bir şekilde önermiş olduğumuz diş macunları ile de yardımcı olmaya çalıştık. Umarız size sunmuş olduğumuz bilgiler faydalı olmuştur.

Bizim için gülümsemeyi daha keyifli hale getiren detaylardan biri temiz ve ışıldayan dişlerdir. Bu nedenle diş macunu tercihi konusunda hassas olmak ve ciddiye almak gereklidir. Ancak diş macunları da bir yere kadar sorunlar ile baş edebilir. Bu nedenle ağrı, hassasiyet, sızlama, dişlerin görünümünde değişme ya da diş eti kanaması gibi problemler yaşıyorsanız, güvenilir bir diş hekiminin kapısını çalmanızda fayda var.

Yılda en az 2 defa diş kontrolü yaptırmanız ise olası sorunlar karşısında erken önlem almanız adına doğru bir davranış olacaktır. Söz konusu çocuklar olduğunda da durum değişmez. Düzenli diş kontrolleri ve içeriği temiz bir diş macunu ile çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını da koruma altında tutabilirsiniz. Dişlerinizi günde en az 2 defa, 2 dakika boyunca fırçalamayı lütfen ihmal etmeyiniz :)

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.