En İyi Döküm Tava Hangisi? Satın Alma Rehberi ve 10 Tavsiye

Mutfakta şefliğini konuşturmak ve ortaya enfes lezzetler çıkarmak isteyenler için ekipmanlar çok önemlidir. Bir yemeğin piştiği tencerenin kalitesi en az içine koyulan malzemeler kadar mühimdir. Tencerenin yemeğin lezzetine lezzet katabilmesi, sağlıklı bileşenlerden üretilmiş olması ve sağlam olması gerekir. Döküm tavalar bu noktada karşımıza çıkan ve işimizi kolaylaştıran seçeneklerin başında gelir. Özellikle de eti ızgara şeklinde tüketmeyi sevenler için döküm tavalar biçilmiş kaftandır. Birbirinden lezzetli sebze yahnileri, krepler ve gözlemeler hazırlayabileceğiniz döküm tavalar aslında çok eski zamanların en gözde seçeneklerinden biri. 18. yüzyıldan beri insanlığın yemek pişirmede tercihi olan demir ve granit döküm tavalar son yıllarda yeniden popülerleşti. Bunun sebebi ise insanların artık yapay üretimlerden uzaklaşmak istemesi. Bu yazımızda da sizlere en iyi döküm tava nasıl olur, ne gibi özelliklere sahip olmalıdır onlardan bahsederken, satın alma tavsiyeleri de vereceğiz.

Sitemizde yer alan 'En İyi Ürünler' listeleri, e-ticaret sitelerinden topladığımız kullanıcı yorumları, oylar ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Bu ürün sıralamaları sürekli olarak güncellenir. Ayrıca, sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirmeniz durumunda, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz. Bu dinamik ve şeffaf yaklaşım sayesinde, siz değerli okuyucularımıza en kaliteli ve güncel ürün seçeneklerini sunmayı hedeflemekteyiz. Daha fazla öğren

 Döküm Tava Nedir?

Döküm Tava Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

Döküm tavalar neredeyse her türlü gıdayı pişirebilmeniz için idealdir. Döküm tavalar diğer alternatiflere göre çok daha sağlam bir yapıdadır. Çizilmelere ve oyuklara dayanıklı olan döküm tavalar mutfakta sakarlıkla başı dertte olanlar için de uygundur. Çelik ve karbon alaşımından yapılan dökme demir tavalar yemeği pişirirken ısının eşit şekilde dağılmasını sağlar. Bu da özellikle mühürleme, kızartma gibi işlemler için olmazsa olmaz bir özeliktir. Döküm tava denilince akla genelde et ürünleri pişirmek gelse de durum pek de öyle değildir. Aileniz için hazırlayacağınız mis kokulu bir ekmek için de döküm tavanızı tercih edebilirsiniz. Hem ocakta hem de fırında kullanıma uygun olan döküm tavalar sizlere pek çok tarif için kolaylık sunar.

Özellikle de tamamen doğal olan demir döküm tavalar usta ellerde şekil alır ve yıllarca kullanılarak aile yadigarı haline gelir. Eritilmiş haldeki metal, kum kalıplarına dökülür ve kalıptan çıkarıldıktan sonra düzeltilerek şekil verilir. Yıkama, kurulama ve seasoning işlemleri de yapılarak fırınlanır. Özenle ilerleyen bu adımlar sonucunda sağlıklı yemekler pişirmeniz mümkün hale gelir.

Döküm Tava, Demir Döküm Demek midir?

“Döküm tava” terimi, genellikle demir döküm tavalara atıfta bulunmak için kullanılır. Demir döküm tavalarda, erimiş demir döküm kalıplar içinde dökülür ve soğuduktan sonra tava şeklini alır.

Bununla birlikte, alüminyum döküm tavalar da mevcuttur. Alüminyum döküm tavalar, yüksek ısı toleransına sahip oldukları ve çabuk ısıttıkları için tercih edilir. Ancak, demir döküm tavalar gibi sağlıklı özelliklere sahip değillerdir.

Genel olarak, “döküm tava” terimi, demir döküm tavalar için kullanılırken, “alüminyum döküm tava” terimi, alüminyum döküm tavalara için kullanılır. Fakat bazen alüminyum olduğunu açık olarak belirtilmez. Bunu anlamanın iki yolu vardır. En basit yolu tavanın üzerindeki tanıtım etiketinde “AL” yazıyorsa bu tavanın alüminyumdan yapıldığını belirtir. Diğer yolu ise fiyatına bakmaktır, eğer tava çok ucuz bir fiyatta ise demir döküm olma ihtimali düşüktür. Bununla birlikte demir döküm tavalar ağırken, alüminyum tavalar hafif bir yapıdadır.

Ayrıca titanyum, granit gibi farklı döküm tavalar da bulunur. Bunların da kullanım amacına göre artıları ve eksileri bulunmaktadır ve genellikle ürün adında belirtilir, gizlenme ihtiyacı duyulmaz.

En İyi Döküm Tavalar

En İyi Döküm Tava Tavsiyeleri

Döküm tavalar hakkında genel bir bilgi verdikten sonra şimdi de sizler için seçtiğimiz modelleri tanıtmak istiyoruz. Detaylı bir araştırma yaptık ve tamamen doğal ya da doğala en yakın olan döküm tava ürünlerini sıraladık. İçlerinden dilediğiniz ürüne tıklayarak kolayca satın alabilir ya da yazdığımız incelemeleri okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Biz bu yazımızda alüminyum döküm tavalara yer vermeyeceğiz. Onun yerine en çok satılan demir ve granit gibi malzemelerden üretilmiş tavaları ele alacağız.

#1

Tleps Dual Horn 26cm Kaplamasız Gerçek Demir Döküm Tava

★★★★★
★★★★★

Kaplamasız doğal yüzey olma özelliği taşıyan Tleps Dual Horn 26cm Kaplamasız Gerçek Demir Döküm Tava uzun süre sıcak kalabilme ve fırında da kullanılabilme özeliklerine sahiptir. Ocakta da rahat bir kullanım sunan Tleps Dual Horn 26cm Kaplamasız Gerçek Demir Döküm Tava eşit ısı dağılımı konusunda da başarılıdır. Hiçbir şekilde katkısı olsun istemeyen kişiler için uygun bir üründür. 26 cm boyutuna sahip ürün ideal bir ölçüye sahiptir. 5 cm derinliğe sahip olması ile yemekler rahatlıkla tava içinde döndürülür ve pişirilir. 2.7 litre iç hacim kapasitesinde olan Tleps Dual Horn 26cm Kaplamasız Gerçek Demir Döküm Tava 4 cm taban kalınlığına sahiptir. 26 cm’lik tencere kapağı ile uyumlu olan bir üründür. Bu ürün sağlıklı olması açısından oldukça ön plana çıkar.

Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamanız için oldukça faydalı olan ürün pişirme sırasında yiyeceklere demir geçişi sağlar. Kaplamalı olan ürünlerde demirin yiyeceklere geçmesi engellenmiş olduğu için Tleps Dual Horn 26cm Kaplamasız Gerçek Demir Döküm Tava bu konuda oldukça sağlıklıdır. Doğal ve şık tasarımı ile sofranıza direkt olarak koyabileceğiniz Tleps Dual Horn 26cm Kaplamasız Gerçek Demir Döküm Tava enerji tasarrufu sağlayan ve tüm ocak tipleri ile kullanılabilen bir üründür. Temizliği sonrasında ıslak kalması halinde paslanma yapabilecek ürün dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Tercih eden kişiler ise üründen oldukça memnun ve performansı oldukça yüksek. Fiyatı ise başarısına göre uygun.

#2

Lodge Kızartma Tavası, Dökme Demir

★★★★★
★★★★★

Lodge Kızartma Tavası, Dökme Demir 26 cm ebatında bir üründür. Özellikle et ürünlerine kattığı lezzet ile öne çıkan ürün sağlam bir demir dökümden üretildiği için yavaş yavaş ısınarak tüm tabana eşit ısı dağılımı sağlar. Kullanıma hazır şekilde satılan ürün ön işlemden geçirilmiştir. Tavanın iki tarafında dökme yeri vardır. Bu tava içindeki yemek suyu ya da yağın akıtılması için tasarlanmıştır. Asılabilir tutma yeri sayesinde kolay ve pratik bir kullanım sağlar. 5 cm derinliğe sahip olan ürün temizlenirken su ve fırça ile yıkanır. 5.64 litre kapasiteye sahip olan Lodge Kızartma Tavası bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir.

Fiyat olarak pahalı olan ürünü kullanan kişilerin yorumlarına baktığımız zaman oldukça kaliteli olduğunu görüyoruz. Son derece iyi yemek yapan bu tava kullandıkça daha da başarılı yemek yapıyor ve parasını da hakediyor.

#3

Lava 26×32 Döküm Izgara Tava

★★★★★
★★★★★

Lava Metal Kulplu Döküm Izgara Tava, 26×32 cm ölçüleri ile kullanıcılarına rahat bir deneyim yaşatır. 2.26 litre kapasiteye sahip olan tava gerçek dökme demirden üretilmiştir. Bu ürün ister kızartma, ızgara, ister çorba, güveç, kek ya da ekmek gibi yiyecekleri itina ile pişirme özelliğine sahiptir. Isıyı tüm yüzeye aynı miktarda yayması sayesinde yemeklerin mükemmel şekilde hazırlanmasını sağlar. Lava Metal Kulplu Döküm Izgara Tava özellikle evde mangal lezzetine ulaşmak isteyenler için idealdir. Köz lezzeti veren ve etleri mükemmel şekilde mühürleyen döküm tava doğru pişirme yöntemleri kullanıldığı zaman sizlere odun ateşi lezzetini garanti eder. Pişirdiğiniz yemeklerin besin değerlerinin korunmasını sağlayan Lava Metal Kulplu Döküm Izgara Tava kalın tabanı ile de uzun yıllar rahatlıkla kullanım sağlar.

Tercih eden kişilerin yorumlarına baktığımızda özellikle ızgara lezzetine bayılanlar için bu ürünün olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu gördük. Antrikot, tavuk ya da ciğer gibi et ürünlerini istenilen kıvam ve lezzette pişirebilen Lava Metal Kulplu Döküm Izgara Tava biraz fazla duman yapıyor ama bu kullanan kişiler için sorun olmamış. Çünkü tavanın performansı oldukça başarılı. Sadece temizlik olarak biraz uğraştırıcı ve kullanım sırasında kurallara uyulması da oldukça önemli. Üzerinin tırtıklı bir yapıda olması yiyeceklerin daha iyi pişmesini sağlarken aynı zamanda gerçek bir ızgara görünümü sunuyor. Fiyatı ise performansına göre normal.

Lava 26×32 Döküm Izgara Tava Fiyat Listesi

 • 799 TL - N11 (Lava Döküm Izgara Tavası 26x32 CM Lava Tava)
 • 903 TL - N11 (Lava Dikdörtgen 26x32 CM Metal Kulplu Demir Döküm Izgara Tavası)
 • 945 TL - N11 (Lava Lv Eco Gt 2632 T3 Döküm Izgara Tava, 26x32cm. Lv Eco Gt 2632)
 • 950 TL - N11 (Lava Döküm Izgara Tava 26x32CM)
 • 999 TL - N11 (Lava Tava Izgara Demir Döküm 26x32CM Lv Eco Gt 2632 T3)
 • 1150 TL - N11 (Lava Döküm 26x32cm Kulplu Izgara Tava Kırmızı)
 • 1191 TL - N11 (Lava Lv P Gt 2632 Döküm Demir Izgara Tava Metal Saplı 26x32 CM Kırmızı)
 • 1195 TL - N11 (Lava Izgara Tava Döküm Demir 26x32 Cm Dikdörtgen)
 • 1233 TL - N11 (Lava Döküm Izgara Tavası Çift Metal Kulplu Ölçü 26x32 Cm)
 • 1299 TL - N11 (Lava Döküm Hibrit 26x32 Cm Ahşap Standlı Demir Izgara Tava - Siyah)
 • 1489 TL - N11 (Lava Metal Kulplu Döküm Izgara Tava. 26x32 CM)
 • 1530 TL - N11 (Lava Döküm Demir Izgara Tava Hibrit Metal Kulplu 26x32 CM)
Tüm fiyatları göster
#4

Thermoad Döküm Tava 28 CM

★★★★★
★★★★★

Thermoad Döküm Tava 28 CM, sağlıklı, sertifikalı malzemeler kullanılarak üretilen ve ileri teknoloji ile tasarlanmış bir tava ürünüdür. Granit görünümlü güçlendirilmiş yüzeyi sayesinde çizilmelere karşı olağanüstü dayanıklıdır ve maksimum yanmaz yapışmazlık özelliği sayesinde leke tutmaz ve kolay temizlenebilir. Ürün, leke tutmayan dış yüzeyi, maksimum yanmaz yapışmazlık sağlayan iç kaplaması ve kullanımı kolay şık kulpları ile öne çıkmaktadır.

Kullanıcı yorumlarına göre, ürün oldukça güzel bir tasarıma sahiptir. Tencere-tava ağırlığında olduğu belirtilen ürün, normal bir tava ağırlığındadır ve taşıması kolaydır. Aynı markanın diğer ürünleri ile birlikte kullanıcılar tarafından tercih edilen Thermoad Döküm Tava 28 CM, granit döküm tava olmasına rağmen hafif bir yapısı vardır.

Ancak bazı kullanıcılar üründe Türkçe kullanım detaylarının bulunmadığından bahsetmişlerdir. Bu, ürünün kullanımı ile ilgili bir sorun oluşturmayabilir ancak daha iyi bir kullanıcı deneyimi için Türkçe detayların da yer alması gerektiği düşünülebilir.

Thermoad Döküm Tava 28 CM Fiyat Listesi

 • 459 TL - N11 (Thermoad Döküm 28 CM Kare Izgara Tava-gri)
 • 479 TL - N11 (Thermoad Alüminyum Döküm Smile Emojili Pankek Tavası 28 CM Gri)
 • 580 TL - N11 (Thermoad Döküm Tava 28 CM Gri)
 • 609 TL - N11 (Thermoad Döküm Wok Tavası 28CM Gri)
 • 749 TL - N11 (Thermoad Döküm Granit Wok Tava 28 CM Gri)
 • 871 TL - N11 (ThermoAD Granit Döküm Pankek Tavası Emojili Kalıp 28 Cm)
 • 1099 TL - N11 (Thermoad 3'Lü Granit Tava Seti Döküm 20 Cm 24 Cm 28 Cm Gri)
 • 1399 TL - N11 (Thermoad 3’Lü Granit Döküm Tava Seti 20-24-28 Cm Vizon)
 • 1399 TL - N11 (Thermoad Gri Döküm Granit Hamsi Tavası 28 Cm)
 • 2300 TL - N11 (Thermoad Granit Döküm Tava Seti 3 Lü Gri - 20cm-24cm-28cm)
Tüm fiyatları göster
#5

Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti

★★★★★
★★★★★

Gri renk ile göze çarpan Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti 28 cm ve 20 cm boyutlarında ürünü içerir. Granit, döküm düz tava lezzetli yemekler hazırlarken sağlık kurallarından da ödün vermemeniz adına önemlidir. Isıyı hapseden ve yemeği uygun sıcaklık ile pişiren bu ürün ile ister kızartmalar, ister etli yemekler ya da nefis krepler hazırlayabilirsiniz. Yemek yapmayı pratikleştiren Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti granit taşı sayesinde yemeklerinizi daha az enerji ile hızlı şekilde pişirmenizi sağlar. Ayrıca granitin içinde yer alan mineraller de sağlığa zararlı olmadığı için güvenli bir kullanım sağlar. Bakalit kulpları ısıya dayanıklı ve kullanışlıdır. Yanmaz ve yapışmaz yüzey, ile döküm tavanız kaliteli bir yapıdadır. Kolay temizlenebilirdir ve bulaşık makinesinde rahatlıkla kullanılabilir.

Ürünü kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda alt kısmının ocakta kayma yapmaması, yiyecekleri yapışma olmadan pişirmesi ve kullanışlı olması açısından beğeniliyor. Ancak ürünün gerçek döküm özellikleri yansıtmadığını söyleyenler de mevcut. Ancak uygun fiyatına göre performansı iyi.

Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti Fiyat Listesi

 • 739 TL - N11 (Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz Döküm Tava Seti 2 Parça Gri)
 • 999 TL - N11 (Schafer Famos 2 Parça Granit Döküm Tava Seti Gri)
 • 999 TL - N11 (Schafer Gri Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti)
Tüm fiyatları göster
#6

Lava Döküm Yuvarlak Tava Sahan 20 cm

★★★★★
★★★★★

Lava döküm Yuvarlak Tava Sahan 20 cm ebatında ve kırmızı renklidir, her türlü pişirme tekniğine uygun olan bir üründür. Tüm yüzeye eşit şekilde yayılan ısı ile yemek dengeli ve lezzetli şekilde pişer. Özellikle de etlere köz tadı veren Lava Döküm Yuvarlak Tava Sahan 3 kat emaye kaplama ve 2 kez fırınlanmış şekilde üretilmiştir. 3.00 mm taban kalınlığına sahip olan tava 0.83 litre kapasiteye sahiptir. 3.5 mm kenar kalınlığı vardır. Hem yanmaz hem de yapışmaz yüzeyi sayesinde yiyeceklerin tadını doyasıya çıkarmak mümkündür. Kalitesini demir döküm olmasına borçlu olan ürün ufak porsiyonlu yemekler için ideal bir tavadır.

Tercih eden kişiler Lava döküm Yuvarlak Tava Sahan için olumlu yorumlarda bulunuyor. Yapışma yapmaması, şık görünümü ve lezzetli yiyecekler yapabildiği için bu ürün oldukça beğenilmiş durumda ve fiyatı da uygun.

#7

Staub 405103095 Döküm Çift Kulplu Izgara Tava

★★★★★
★★★★★

Staub 405103095 Döküm Çift Kulplu Izgara Tava dökme demirin doğal ısı tutma özelliği ile donatılmış bir üründür. Isının eşit şekilde tüm yüzeye dağılmasını sağlar ve iç kısmındaki siyah mat emaye yiyeceklerin daha iyi kızarması ve kavrulmasında etkilidir. Dış kısmındaki canlı renge sahip emayesi ise şık görünümü ile öne çıkar. Her türlü ocakta pişirme için uygun olan ürün bulaşık makinesinde yıkanabilir. Oluklu dokusu sayesinde ızgara çizgilerine sahip yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Özellikle et ürünlerinin yumuşak ve sulu olması için oldukça kullanışlı olan ürün pratik kullanımı ile göze çarpar.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda ise ürünün beğenildiğini görmek mümkün. Fransız üretimi olması, pişirme başarısı, rengi ve kaliteli görünümü ile Staub 405103095 Döküm Çift Kulplu Izgara Tava tercih edilebilir bir ürün ancak fiyat olarak biraz pahalı.

Staub 405103095 Döküm Çift Kulplu Izgara Tava Fiyat Listesi

 • 4499 TL - N11 (Staub La Cocotte Kızartma Tavası Çift Kulplu | Döküm Demir | 20 C)
 • 5999 TL - N11 (Staub La Cocotte Çift Kulplu Döküm Izgara Tava | Döküm Demir | 26)
 • 6000 TL - N11 (Staub Çift Kulplu Döküm Izgara Tava Kırmızı Yuvarlak 26 cm)
 • 7999 TL - N11 (Staub La Cocotte Çift Kulplu Döküm Izgara Tava | Döküm Demir | 30)
 • 8999 TL - N11 (Staub Çift Kulplu Döküm Izgara Tava 33 Cm Grafit Gri)
 • 8999 TL - N11 (Staub Çift Kulplu Döküm Izgara Tava 33 Cm Siyah)
Tüm fiyatları göster
#8

Taç Aksu Granit Titan Döküm Tava No: 32 Krem

★★★★★
★★★★★

Taç Aksu Granit Titan Döküm Tava No: 32, krem rengiyle modern bir tasarıma sahip bir tava. Granit döküm malzemesi, yüksek ısıya dayanıklılığı ve 3 kat PTFE yanmaz yapışmaz malzemesi ile oldukça sağlam ve dayanıklı bir ürün sunuyor.

Tava, kullanıcıların belirttiği gibi oldukça ağır ve kaliteli bir yapısı var. Bu özelliği, etlerin güzelce pişmesi için ideal bir seçenek yapar. Ayrıca, içinde birçok yemeği bir arada pişirmek için oldukça geniş bir yüzey sunar. Özellikle, tüm köfteleri tek seferde pişirmek için oldukça kullanışlı bir üründür.

Tava oldukça ağır olduğundan, içinde yemek varken kaldırması biraz zor olabilir. Bununla birlikte, balık pişirmek gibi diğer işlemler için oldukça kullanışlı bir ürün olduğu belirtiliyor.

Taç Aksu Granit Titan Döküm Tava No: 32, bulaşık makinesinde yıkanabilir olmasıyla da oldukça pratik bir kullanım sunar. Kullanıcılarının geri bildirimleri de gösteriyor ki, bu tava yüksek kalitesi ve kullanışlı tasarımı ile oldukça memnuniyet verici bir ürün.

#9

Falez Black Line Granit Döküm Sahan Tava 22 CM

★★★★★
★★★★★

Falez Black Line Granit Döküm Sahan Tava 22 CM, yapışmaz alt tabanı sayesinde çok az yağ ile yemek hazırlama imkanı sunan ve yemekleri sık sık karıştırmadan pişirmeye olanak sağlayan bir tava türüdür. Dayanıklı gövde yapısı ve ısıya dayanıklı iç yüzeyi ile her gün yemek yapmak için kullanılabilecek bir üründür. Ayrıca, bulaşık makinesinde yıkanabilir ve el ile temizlikte de zorlanma olmaz.

Döküm granit malzemesi sayesinde ağır bir yapıya sahip olsa da, kalitesi dokusundan belli oluyor ve şık bir görüntüsü var. Bu markanın diğer ürünleri gibi, Falez Black Line Granit Döküm Sahan Tava da oldukça güzel ve kaliteli bir ürün olarak kullanıcıların beğenisini kazanmıştır.

Kullanıcılar tarafından verilen olumlu yorumlara bakıldığında, Falez Black Line Granit Döküm Sahan Tava’nın kalitesi, dayanıklılığı ve fiyat-performans oranı oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bazı kullanıcılar bu ürünü seve seve kullanmaktadır ve hatta set olarak birden fazla tava alarak kullanımını genişletmiştir.

#10

Lava 26×26 CM Metal Kulplu Döküm Izgara Tava

★★★★★
★★★★★

Lava 26×26 CM Metal Kulplu Döküm Izgara Tava, döküm demir malzemesi sayesinde her türlü pişirme tekniğine uygundur ve yemeğinizin besin öğelerini koruyarak sağlıklı beslenme düzeninize katkı sağlar. Tava, ızgaralar, güveçler, rostolar, çorbalar ve tatlılar için kullanılabilir. Yüksek özgül ısısı sayesinde pişirme ısısı eşit olarak dağıtılır, böylece yemeğinizin her noktası aynı kıvamda pişer. Lava özel kapak tasarımı sayesinde buhar yoğunlaşarak yemeğe karışır ve vitamin ve mineraller kaybolmaz. Ürünün boyutu standart set üstünde bir göze tam sığıyor ve tek seferde 2-3 kişilik öğünler hazırlanabilir.

Tercih edenlerin yorumlarından anlaşıldığı kadarıyla, ürün yüksek kalitede ve sağlam bir yapısı var. Kulpunun uzunluğu dolap yerleştirme sorunu yaratabilir, ancak bu sorunun haricinde üründen oldukça memnunlar. Pişirme işlemi sonrasında temizliği kolay bir üründür. Organik bulaşık deterjanı ile temizlenmesi öneriliyor. Ürünü kullanmadan önce yağlayıp fırınlama işlemine gerek yoktur. Eski tip döküm aletlerin aksine, üstünde emaye tabaka bulunmaktadır. Ürünün fiyatına göre oldukça iyi boyutlarda olduğu düşünülüyor.

Sonuç olarak, Lava 26×26 CM Metal Kulplu Döküm Izgara Tava, sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmak için mükemmel bir seçenektir. Yüksek kalitesi, sağlam yapısı ve kullanışlı boyutlarıyla birçok kullanıcının beğenisini kazanmıştır.

Bize neden güvenmelisiniz?

 • İncelemelerimizin mümkün olduğunca doğru ve tarafsız olduğundan emin olmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.
 • Ücretli ürün yerleştirmesi veya sponsorlu içerik kabul etmiyoruz.
 • Sadece kendi tarafımızdan test edilmiş veya diğer saygın kaynaklar tarafından dikkatle incelenmiş ürünleri sıralıyoruz.
 • Okuyucularımızın alım kararlarını vermek için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlamak amacımızdır.
 • Yazılarımızın alanında eğitim almış ya da uzman kişilerce yazılmasına dikkat ediyoruz.

Dökme Tava Kullanmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Döküm Tava Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanmak için bir döküm tencere arayışındaysanız tercihiniz saf ve kaplamasız olanlardan yana olmalıdır. Kaplamasız olan döküm tavalar sağlığınızı tehdit edecek kimyasalları içermez ve çizilme ya da bozulmalara karşı da oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Normal teflon bir tencere ile arasında dağlar kadar fark olan döküm tavaları satın almadan önce mutlaka kullanan kişilerin yorumlarına da bakmalısınız. Bütçeniz de döküm tava alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir noktadır. Ancak çok pahalı ürünler olduğu gibi fiyatı uygun olan ve oldukça sağlam tavaların olduğunu da tespit ettik. Dikkat edeceğiniz bir başka nokta da tercih edeceğiniz tavanın büyüklüğü olmalıdır. 2 kişilik bir aile için ufak boy bir döküm tava yeterli olur. Izgara görünümünden hoşlanıyor ve mangal keyfini evde hissetmek istiyorsanız tırtıklı olan demir döküm tava modellerinden yana olmalısınız. Bazı modellerde yemeği pişirdikten sonra fazla yağın ya da yemek suyunun akıtılmasına yarayan kısımlar var. Bu konuya önem veriyorsanız böyle modeller arasından tercih yapabilirsiniz. Görünüm bakımından oldukça şık ve renkli olan döküm tava modelleri de mevcuttur. Estetik konulara önem veren biriyseniz sizin için de alternatifler elbette yok değil.

Sıkça Sorulan Sorular

Dökme Tava Kullanmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

“Döküm tava kullanmak neden avantajlıdır?” diye soracak olursanız ilk cevabımız ömürlük olmasıdır. Eğer kullanma talimatlarına uyar ve hiçbir detayı atlamazsanız yıllarca demir döküm tavanızı gönül rahatlığı ile kullanabilir, unutulmaz lezzetlere imza atabilirsiniz. Demir döküm tavaların öne çıkan avantajlarından biri de yapışma yapmamalarıdır. Isıyı hapsetmesi, ağır ağır ancak yoğun şekilde ısınması demir döküm tavaların çabuk soğumasını önler. Hatta ocağın altını kapattığınızda, uzun süre yemeğiniz sıcak kalacaktır. Öne çıkan bir avantajı da sadece ocakta değil fırında da kullanılabilmesidir. Yani siz bir demir döküm tava satın aldığınız zaman aynı zamanda kek kalıbı, fırın tepsisi de satın almış gibi olursunuz. Çok işlevli olan bu ürünler özellikle ızgara yapmak için idealdir. Hatta kampa gittiğinizde yanınızda götürebilir; ateş üzerinde balık, et, sucuk ya da tavuk gibi et yemekleri pişirebilirsiniz. Renkli bir sebze ızgara şöleni de etinizin yanını süsleyen en uygun garnitür olabilir:) İşte tüm bu yemekleri demir döküm tavanız ile hazırlayabilir, tane tane dökülen bir pirinç pilavı ile misafirlerinizden övgü toplayabilirsiniz. Ayrıca döküm tavaların ömür boyu eskimeden ve zarar görmeden kullanılacağını düşünecek olursak sadece bir defa para ödemiş olacaksınız. Belki de restorana steak yemeye gitmek yerine evinizde daha makul imkanlar ile ızgara keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer kaliteli bir döküm tavanız varsa özel günlerinizde sevdiklerinize sunacağınız yemekler için artık çok da düşünmenize gerek kalmaz. Demir döküm tavaların temizliğinin kolay olması da oldukça avantajlıdır.

 Döküm tava tavsiye

Döküm Tavaların Sağlığa Etkisi Nedir?

Döküm tavaların sağlığa etkisi oldukça pozitiftir. Döküm tavaların doğal yapısı nedeniyle, diğer tavalar ve tencere modellerine göre daha az kimyasal madde içerirler. Ayrıca, döküm tavaların yüksek ısıya dayanıklı olması nedeniyle, yemekleri pişirmek için daha az yağ kullanmanız gerekebilir, bu da daha sağlıklı bir yemek hazırlama yöntemidir.

Ayrıca, demir döküm tavaların yapısında yer alan demir, vücudumuz için önemli olan demir mineralini sağlar. Bu nedenle, demir döküm tavalarla pişirilen yemekler, demir eksikliği olan insanlar için faydalı olabilir.

Kaynak olarak, American Journal of Public Health tarafından yayınlanmış olan “Lead Exposure from Traditional Cookware in Developing Countries: A Major Environmental Health Issue” adlı makaleyi örnek gösterebiliriz. Bu makalede, geleneksel çömlek, çiniler ve döküm tava gibi pişirme araçlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri incelenmiş ve döküm tavalardan kaynaklanan olumsuz sağlık etkilerinin oldukça düşük olduğu belirtilmiştir.

Döküm tavalar nasıl temizlenir?

Döküm tavaların temizliği oldukça kolaydır. Sıcak su ve biraz sabun kullanarak temizlenebilirler. Ancak, döküm tavaları yıkamadan önce soğumasına izin vermek önemlidir, aksi takdirde sıcak su ile temas ederek çatlamalarına neden olabilirsiniz. Döküm tavaların içinde yemek artıkları veya kalıntılar varsa, bunları bir spatula veya sert bir fırça ile nazikçe çıkarabilirsiniz. Daha derinlemesine bir temizlik gerekiyorsa, tavayı bir süre sıcak su ve sabunla bekletebilirsiniz. Daha sonra, temiz bir bezle kurulayarak, iyice kurumalarını sağlamalısınız.

Döküm Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Bu sorunun cevabını net şekilde vermemiz mümkün değildir. Çünkü bazı ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanmasında hiçbir sakınca yokken bazılarını ise sadece elde yıkamak gerekmektedir. Ancak genellikle tamamen doğal ve hiçbir kaplama maddesi bulundurmayan demir döküm tavaların elde yıkanması tavsiye edilir. Hatta mümkün olduğunca deterjan kullanmamanız önerilir. Aslında sadece su ve bir fırça ile yemek artıklarının sıyrılması yeterlidir. Ardından durulanan tava iyice kurulanmalı ve hafif şekilde yağlanarak kaldırılmalıdır. Islak bırakılan demir döküm tavalarda ne yazıkki paslanma durumu meydana gelebilir. Bu durum aslında ürünün tamamen doğal olduğunun bir göstergesidir, ancak paslanmış bir tava, kullananlar açısından sıkıntıya sebep olabileceği için kullanma talimatlarına harfiyen uyulmalıdır. Yani her ürün için temizleme detayları farklıdır.

Döküm Tava Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Döküm tavanız kaplamasız ve tamamen doğal döküm demir yapıya sahipse kullanmadan önce bir kaç işlem yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Tavanızı öncelikle bir sünger ve ılık su yardımı ile temizleyin, az miktarda bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Daha sonra iyice kurulayın ve hatta ocak üzerinde hafif ateşte bir kaç dakika ısıtın ki tamamen kurusun. Ardından tavanın iç kısmını az miktarda yağlayın ve fazlasını kağıt havlu yardımıyla alın. Fırın içine ters şekilde yerleştirin ve 180-200 derecede 1 saat tutun. Süre dolduktan sonra fırının içinde 1.5 saat dinlendirin ve çıkarın. Bu işlem tavanızın çok daha sağlam kalmasını ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Döküm tencerenizi asla sıcakken suya tutmayın! Bu en büyük hatalardan biridir. Tamamen soğumadan suya tutarsanız ani ısı değişimi meydana gelir ve yapısı bozulabilir. Ayrıca metal ürünlerden ziyade tahta kaşık ve spatula benzeri ürünleri tercih ederseniz tavanızın tabanının uzun yıllar hiç bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü sert kaşıklarla tavanızda yemek pişirdiğinizde nadiren de olsa çizilmeler oluşabilir ve bu da temizleme sırasında o çiziklere deterjan dolmasına neden olabilir. Zaten satın almış olduğunuz ürünün kullanma talimatları size rehberlik edecektir. Bu doğrultuda ilerlerseniz hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Döküm tavalar hangi ısıda kullanılmalıdır?

Döküm tavalar, genellikle orta-yüksek ısıda kullanılırlar. Yüksek ısıya dayanıklıdırlar ve bir kez ısındıklarında ısılarını uzun süre muhafaza ederler. Ancak, tavayı yüksek ısıda tutmak, yemeğin yanması veya yapışmasıyla sonuçlanabilir. Döküm tavaları kullanırken, yemeğin türüne ve pişirme süresine göre ısı ayarını yapmak önemlidir. Ayrıca, döküm tavaları kullanırken, kolu sıcak olabilir, bu nedenle mutlaka bir tutma havlusu veya fırın eldiveni kullanarak dikkatli olmalısınız.

Döküm tavaların ömrü ne kadardır?

Döküm tavaların ömrü, kullanım sıklığına ve bakımına bağlı olarak değişebilir. Ancak, doğru şekilde kullanıldığında ve bakımı yapıldığında, döküm tavaların ömrü oldukça uzun olabilir. Çoğu döküm tava, yıllarca kullanılabilir ve hatta birçok nesil boyunca aileler tarafından devamlı olarak aktarılabilir. Döküm tavaların ömrünü uzatmak için, yemekleri pişirirken, tava içerisinde keskin bir bıçak veya sert metal sünger kullanılmamalıdır. Bunun yerine, yumuşak bir sünger ve sabunlu su kullanarak temizlemek daha iyidir. Ayrıca, döküm tavaları kullanmadan önce yağ veya tereyağı ile yağlamak, yüzeylerinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

Demir Dokum Tava

Sonuç

Bu yazımızda sizler için döküm tavaları ele aldık. Araştırdık, inceledik ve elemeler yaptık. İçlerinde en fazla tercih edilen ve doğallığı ile öne çıkan ürünlere yer verdik. Biliyoruz ki bu yazıya ilgi duyduğunuza göre siz de mutfakta sağlıklı ekipmanlar bulundurmaya önem veriyorsunuz. Umarım sizler için derlediğimiz ürünlerden içinize sinen ve beğeninizi kazanan bir demir döküm tava bulabilirsiniz. Eğer eskidikçe daha da lezzetli yemekler yapan ve yıllarca mutfağınızın baş köşesinde olacak bir ürün arayışındaysanız demir döküm tavalardan yana tercih yapmalısınız. Akşam yemeklerinizi daha anlamlı hale getirmek istemez misiniz?

İçerik Güncelleme Kaydı


04/11/2023

 • Lava 26×26 CM Metal Kulplu Döküm Izgara Tava Eklendi
 • Silver Demir Döküm Düz Tava ve Isem Casting Kaplamasız Demir Döküm Tava stoklarda uzun süredir olmadığı için kaldırıldı

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bültene Katılın

  E-Posta adresinizi girerek mail listemize katılabilir, indirimleri, çekiliş haberlerini ve içerik güncellemelerini önceden görebilirsiniz.

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir