En İyi Çay Markası Hangisi: Çay Tavsiyesi ve Rehberi (2024)

Türk milleti için “çay” denilince akan sular durur. Kahvaltıda, akşam yemeğinden sonra, ikindi vaktinde, vapurda, işte, kafede, dost sohbetlerinde… Yani kısacası çay hayatımızın hemen hemen her anında kendine yer edinir. Türk çayı, kültürümüzün önemli bir parçası ve lezzetidir aslında. Kendine has aroması ve demlenme tarzı ile dünyada da oldukça popüler hale gelmiştir. İnce belli bardakta sunulan tavşan kanı bir Türk çayı en iyi çay olarak kabul edilir. Uzun sohbetlerin olmazsa olmazı Türk çayı günün her saatinde severek tüketilir ve tiryakileri hiç azımsanmayacak kadar çoktur.

Ülkemizde ilk çay yetiştirme girişimi Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanır. Sultan II. Abdülhamid tarafından Uzak Doğu’dan getirilen çay tohumu ve fidanları öncelikle Bursa’da uygun alanlara ekilmiştir. Ancak bölgenin iklimi ve toprak tipi çay bitkisinin gelişimi için uygun görülmemiş ve ilk girişim başarısız olmuştur.

1918 yılında ve I. Dünya Savaşı’nın ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’nin çay üretimine uygun olup olmadığı ile ilgili bir takım çalışmalar yapılmıştır. 1923 yılında Ziraat Genel Müdürü Zihni Derin tarafından Rize’de gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ilk çay fidanlığı kurulmuştur. Türkiye’de ciddi anlamda ilk kuru çay üretimi ise 1938 yılında başlamıştır. 1965 yılı itibari ile de Türkiye kendi çay ihtiyacını karşılar, yurt dışına da ihracat yapar hale gelmiştir. Günümüzde 60 ülkeye çay ihracatı yapan Türkiye’de birbirinden lezzetli ve aromalı çaylar üretilir. Her damak zevkine hitap eden çay çeşitleri arasından seçim yapmak ise bir hayli zor olabilir.

Sitemizde yer alan 'En İyi Ürünler' listeleri, e-ticaret sitelerinden topladığımız kullanıcı yorumları, oylar ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Bu ürün sıralamaları sürekli olarak güncellenir. Ayrıca, sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirmeniz durumunda, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz. Bu dinamik ve şeffaf yaklaşım sayesinde, siz değerli okuyucularımıza en kaliteli ve güncel ürün seçeneklerini sunmayı hedeflemekteyiz. Daha fazla öğren

En Iyi Cay 2

Türk Çayının Özellikleri Nelerdir?

Kendine has hazırlanma tarzı ile Türk çayı, dünyanın diğer kültürlerine ait çaylardan daha farklıdır. Gerek pişirilirken izlenen yol, gerek sunum biçimi Türk çayının farkını ortaya koyar. Türk çayı yine Türklere has olan çaydanlık ile hazırlanır. İki parçadan oluşan Türk çaydanlığının; alüminyum, çelik, emaye, porselen, cam, bakır gibi malzemelerden üretilmiş olanları mevcuttur. İki parçadan oluşan çaydanlığın alt kısmı geniş, demliği ise nispeten daha ufaktır. Günümüzde Türk çayı hazırlamak için üretilmiş olan elektrikli çay makineleri de mevcuttur. Elektrikli çay makineleri hızlı, pratik şekilde lezzetli çaylar elde etmenizi sağlar.

Ülkemizde çay üretiminin %85’i Rize’de yapılır. Ancak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon, Ordu, Artvin ve Giresun da çay üretiminin gerçekleştiği bölgeler arasında yer alır.

Gerek iklim koşulları gerek üretim aşamasında izlenen yol ve hassasiyet çayın tadını, aromasını ve kalitesini doğrudan etkileyecektir.

Çay bitkisi Camellia familyasına aittir. İlkbahar ve yaz döneminde hasat zamanı geldiğinde çay yaprakları büyük bir titizlikle elle toplanır. Bitkinin körpe olan tomurcuk ve yaprakları toplandıktan sonra üretim aşamasına geçilir. Çay bitkisi toplandıktan sonra tazeliğini kaybetmemesi adına hızlıca işlenmek için tesise götürülür.

Üretim aşamasında takip edilecek adımlar da son derece önemlidir. İlk olarak kıvırma işlemi yapılarak çay yapraklarının daha küçük parçalara ayrılması sağlanır. Ardından çay yaprakları uygun sıcaklıkta tutularak oksidasyon reaksiyonunun oluşması sağlanır. Bu aşamada yaprakların renginde değişmeler olacaktır. Yeşil olan yapraklar kırmızıya döner, çayın hissedilen koku ve aroması oluşmaya başlar. Oksidasyon reaksiyonunun sona erdirilmesiyle birlikte kurutma işlemine geçilir. Yapraklar fırınlanır ve içeriğinde yer alan nemin % 4 oranında seyretmesi sağlanır. Bu aşamada çay koku, tat ve görünüm itibari ile son halini alarak ambalajlanmaya hazır hale gelir.

En Iyi Cay 4

Çay Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada o kadar çok çay markası varken tercih yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bazıları yumuşak içim, bazıları sert sever. Kimisi demli, kimisi ise demsiz… İşte en doğru çayı seçebilmeniz adına size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı bilgiler vermek istiyoruz. Çay satın almadan önce bu detaylara dikkat ederseniz damak zevkinize hitap edecek ürünü bulmanız an meselesi!

Türü

Klasik Siyah Çay

Ülkemizde en yaygın kullanılan çay çeşididir. Yeşil ve beyaz çay üretiminde çay yaprakları uzun süre oksitlendirilmez. Siyah çay ise bu çay türlerine göre daha uzun süre oksitlendirilir. Güçlü bir lezzete, hafif buruk ve acı bir tada sahiptir.

Seylan Çayı

Sri Lanka’nın yüksek dağ eteklerinde yetişen seylan çayı, Türkiye’de de oldukça severek tüketilir. Türk çayına karıştırılarak ya da tek başına içilebilen bu çayın yumuşak ve aromalı bir lezzeti vardır. Seylan çayının yaprakları, normal çaya göre daha iri ve kırmızımsı olur. Tadı yumuşak, kıvamlıdır. Tadının yumuşak olması şekersiz de tüketilebilmesini sağlar.

Tomurcuk Çay

Henüz olgunlaşmamış olan çay yapraklarının toplanmasıyla üretilen tomurcuk çayı aromatik bir tada sahiptir. Ülkemizde özellikle çay tiryakileri tarafından normal çaya karıştırılarak tüketilir ve bergamot aroması içerir. İngilizlerin “Earl Grey” olarak adlandırdığı tomurcuk çayı onlar için 5 çaylarının vazgeçilmez içeceğidir. Bergamot aroması ile tatlandırılan bu çayın kokusu da harikadır.

Ne Kadar Az Toz, O kadar Lezzetli Çay Demektir!

Üretim aşamasında iyi bir şekilde tozdan arındırılmış çay size daha berrak ve demli bir içim sunacaktır. Eğer satın alacağınız çayın toz oranı fazlaysa hazırladığınız çaylar bulanık ve az lezzetli olabilir. Eğer bir çay yüksek oranda tozdan arındırılmışsa daha kısa sürede demlenir ve lezzetli olur.

Çayın Rengi Önemli…

Eğer kaliteli bir çay beklentiniz varsa çay yapraklarının renginin siyah olduğundan emin olun. Griye çalan açık siyah yapraklı bir çay size istediğiniz lezzeti ve kaliteyi sunmayacaktır.

Çayınız Nereden Geliyor?

Çayınızın hangi iklim ve topraklardan geldiği içim keyfinizi doğrudan etkiler. Eğer keskin ve demli bir çay deneyimi yaşamak istiyorsanız Rize, yumuşak içim ve hafif bir aroma tercih ediyorsanız Sri Lanka kökenli bir çay tercih edebilirsiniz.

Eğer Bir Çayı İlk Kez Deniyorsanız Az Miktarda Alın!

Eğer daha önce hiç denemediğiniz bir çaya şans vermek istiyorsanız az miktarda alarak deneme yapabilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse bir dahaki sefere daha fazla alarak lezzetli çayınızın tadını çıkartabilirsiniz.

En Iyi Cay 5

En İyi Çay Tavsiyeleri

Biraz Türk çayının tarihinden bahsettik, biraz da satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden. Şimdi sıra geldi sizler için derlediğimiz birbirinden lezzetli ve kaliteli çay ürünlerini sunmaya! Sizler için sıralamış olduğumuz çay markaları arasından bir seçim yapabilir ya da objektif şekilde yapmış olduğumuz ürün incelemelerini okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz:)

#1

Lipton Extra Dem Dökme Siyah Çay Özel Seri

★★★★★
★★★★★

İskoçya merkezli olan Lipton markasının geleneksel lezzet sunan ürünü Lipton Extra Dem Dökme Siyah Çay Özel Seri size lezzetli bir içim sunar. Kırmızı bir pakette satışa sunulan bu çay bardakta da tavşan kanı bir çay deneyimi yaşamanızı sağlar. Karadeniz’in lezzetli çay yaprakları ve dünyanın farklı çay bitkileri ile harmanlanarak elde edilmiş olan bu özel seri ile kıpkırmızı bir çay deneyimi yaşanabilir. Ortalamanın biraz üzerinde fiyata sahip olan Lipton Extra Dem Dökme Siyah Çay Özel Seri ile berrak görünen çaylar elde edebilirsiniz. Az miktarı ile bile kırmızı görünümlü çay yapılabildiği için Lipton Extra Dem Dökme Siyah Çay Özel Seri uzun süre gider, ekonomik kullanım sunar. Demli çay sevenlerin mutlaka denemesini önerdiğimiz bu ürün kalitesi ve şık paketiyle satışa sunuluyor.

#2

Lipton Earl Grey Dökme Bergamot Aromalı Siyah Çay Özel Seri

★★★★★
★★★★★

Lipton Earl Grey Dökme Bergamot Aromalı Siyah Çay ile istediğiniz zaman lezzetli bir içim elde edebilirsiniz. İngilizlerin 5 çaylarında vazgeçilmezi olan Earl Grey lezzetini damaklarında hissetmek isteyenler için üretilmiş olan bu çayın az miktarı bile yeterlidir. Aromatik çay sevenler için ideal olan Lipton Earl Grey Dökme Bergamot Aromalı Siyah Çay Doğu Karadeniz’in lezzetli yapraklarından elde edilir. Sonrasında eklenen bergamot aroması ise çayın lezzetini zirveye taşır. Kullanan kişilerin beğenerek içtiği bu çay yoğun bir bergamot aromasına sahip. Bergamot aromalı çayı sade şekilde tüketmek isteyenler olduğu gibi normal çay ile harmanlayarak tüketenler de var. Lezzeti, kalitesi ile oldukça beğenilen bir seçenek olan Lipton Earl Grey Dökme Bergamot Aromalı Siyah Çay performansına göre normal fiyata sahip.

#3

Çaykur Çay

★★★★★
★★★★★

Türkiye'de çay denilince ilk akla gelen köklü markalardan olan Çaykur sadece 1. ve 2. sınıf çay üretimi yapar. Hasatın ilk yapraklarının kullanıldığı çay 1. sınıf, ilk hasat bittikten sonra toplanan yaprakların kullanıldığı çay ise 2. sınıf olarak adlandırılır.

Markanın en kaliteli çayı yani 1. sınıf olan serisi Altınbaş'tır. Çay bitkisinin en üstünde bulunan iki yaprağın kullanılmasıyla Altınbaş elde edilir. Hafif ve hoş bir içimi olan Altınbaş kırmızı rengi ile dikkat çeker. Az miktarda kullanılsa bile iyi bir dem sağlayan Altınbaş siyah paketlerde satılır. Bu çayı kullananlar bir daha başka çay içemediklerini söylüyor. Gerçek bir çay tadı ve bardakta tavşan kanı bir görünüm elde etmek isteyenler için ideal bir ürün olan Altınbaş, çay tiryakilerinin tercihi ve markanın en pahalı serisi.

Çaykur'un Turist serisi çoğu evin sofralarında kendine yer edinir. Tok içimi, hoş kokusu ve lezzeti ile markanın en çok satılan 2. sınıf çay serisidir. Binlerce kişinin tercih ettiği bir seridir. Çaykur lezzetini sunan bu seri hafif buruk ama acı olmayan bir tada sahiptir. Demli çay sevenler için ideal olan Çaykur Turist serisi Altınbaş'a göre daha uygun fiyatlıdır.

Markanın Tiryaki serisi ise 1. sınıftır. Altınbaş ve Turist serisinden sonra en çok tercih edilen seri Tiryaki'dir. Yumuşak içime sahip olan Tiryaki serisi berrak bir renge sahiptir. Kullanan kişiler bu çayın tadının biraz buruk ve keskin olduğunu söylüyor. Lezzetli ve yoğun aromalı tadı ile dikkat çeken Çaykur Tiryaki çoğu ailenin yıllardır tercih ettiği ve beğenmiş olduğu bir çay. Ekonomik ve Çaykur lezzetini damağınızda hissetmenizi sağlayan Tiryaki serisi kırmızı paketiyle yıllardır sizlerle.

Markanın tomurcuk çayı ise enfes bergamot kokusu ile taptaze filiz yapraklarının birleşiminden elde edilmiştir. Tüm çaylarınızla harmanlayarak içebileceğiniz bu çay aromalı lezzet sevenler için idealdir. Normal çaya az miktar eklendiğinde hoş bir lezzet ortaya çıkartır.

Çaykur Çay Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#4

Tirebolu 42 Çay

★★★★★
★★★★★

Doğu Karadeniz Bölgesi’nden bardaklara gelen Tirebolu 42 son yıllarda ülkemizde en fazla tercih edilen çaylar arasına girmeyi başarmıştır. Tirebolu 42 üretimi sırasında hiçbir kimyasal katkı ya da ilaç kullanılmaz. Üstün nitelikli ve tamamen doğal olan bu çay lezzeti ve keyifli içimi ile de tiryakilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Güzel bir renge ve yumuşak bir içime sahip olan Tirebolu 42 bizim de severek tükettiğimiz bir ürün. İçerken doğal çay bitkisi tadını hissedebileceğiniz bu ürün kalitesine göre normal bir fiyata sahip.

Tirebolu 42 Çay Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#5

Ofçay Tiryakisine Dökme Siyah Çay

★★★★★
★★★★★

Ofçay Tiryakisine Dökme Siyah çay markanın en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Çayı demli, lezzetli ve berrak görünümlü tercih edenler için ideal olan bu çay kullananlar tarafından beğeniliyor. Yumuşak içimli bir çay olan Ofçay Tiryakisine Dökme Siyah Çay kırmızı paketinde satışa sunulur ve fiyatı da normaldir.

Ofçay Tiryakisine Dökme Siyah Çay Fiyat Listesi

 • 169 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 1 KG)
 • 259 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 3 x 500 G)
 • 301 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 2 x 1 KG)
 • 409 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 5 x 500 G)
 • 419 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 3 x 1 KG)
 • 453 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 1 KG + Jacobs Monarch Gold Kahve 2 x 200 G)
 • 499 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 3 KG)
 • 562 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 4 x 1 KG)
 • 812 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 6 x 1 KG)
 • 1417 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 12 x 1 KG)
 • 2200 TL - N11 (Ofçay Tiryakisine Siyah Dökme Çay 10 x 1 KG)
Tüm fiyatları göster
#6

Beta Yüksek Tepeler Türk Çayı

★★★★★
★★★★★

Beta Yüksek Tepeler Türk Çayı, Doğu Karadeniz’in tepelerinden toplanan taze çay yaprakları ile özenle hazırlanır. Yoğun dem, doğal aroma ve sert içim tercih edenler için ideal bir ürün olan Beta Yüksek Tepeler Türk Çayı fiyat bakımından da bütçe dostu. Kullanan kişilerin çok beğendiği ve damakta bıraktığı lezzetten memnun kaldığı bu çay, demli ve keskin lezzetli bir içim sunuyor.

Beta Yüksek Tepeler Türk Çayı Fiyat Listesi

 • 90 TL - N11 (Beta Tea Yüksek Tepeler Türk Çayı 500 G)
 • 475 TL - N11 (Beta Tea Yüksek Tepeler Türk Çayı 3 x 1 KG)
Tüm fiyatları göster
#7

Howdah Çay

★★★★★
★★★★★

Howdah markasının Pure Ceylon çayı Sri Lanka’nın Güney’inde yetiştirilen yeşil çay yapraklarından üretilir.Parlak, berrak demi ile, kendine has enfes aroması ile Howdah çay lezzetli bir içim sunar. İçenlerin tamamen doğal bir çay yaprağı tadı aldığı bu çay hafif buruk bir lezzete sahiptir. Kullananlar bu çayı kalite olarak çok üst seviyede görüyor ve çok az miktar kullanmak bile yeterli olduğundan uzun süre gidiyor. Fiyatı çok yüksek olsa da az miktarı bile çok etkili olduğu için bu fiyata değdiğini düşündük.

Howdah Çay Fiyat Listesi

 • 204 TL - N11 (Howdah Brand Pure Ceylon Opa Siyah Dökme Çay 250 G)
 • 387 TL - N11 (Howdah Brand Pure Ceylon Opa Siyah Dökme Çay 500 G)
 • 748 TL - N11 (Howdah Brand Pure Ceylon Opa Siyah Dökme Çay 1 KG)
 • 999 TL - N11 (Howdah Brand Pure Ceylon Tea Siyah Dökme Çay 2 x 500 G)
 • 1495 TL - N11 (Howdah Brand Pure Ceylon Dökme Çay 2 x 1 KG)
Tüm fiyatları göster
#8

Doğadan Çay

★★★★★
★★★★★

Doğadan Altın Filiz yoğun ve lezzetli bir içimle karşımıza çıkar. Kullanan kişilerin dem ve lezzet açısından beğendiği bir ürün olan Doğadan Altın Filiz kırmızı ambalajı ile satışa sunulur.

Büyülü Harman serisi ise berrak ve eşsiz kokusu ile bardaklarınıza misafir olabilir. Çay yaprakları ile harmanlanarak elde edilen bu seri markanın öne çıkan ve en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor. Mor ambalajı ile satışa sunulan Doğadan'ın Büyülü Harman serisi içenlerin "bundan başka çay içemem" diye yorumladığı bir ürün. Hafiften bergamot lezzeti almanızı sağlayan Büyülü Harman serisi ile kırmızı, mükemmel aromalı bir çay deneyimi yaşayabilirsiniz. Markanın en şok tercih edilen her iki serisi de kalitesine göre normal fiyatlı.

Doğadan Çay Fiyat Listesi

 • 45 TL - N11 (Doğadan Ihlamur Bitki Poşet Çay 20 x 1.3 G)
 • 45 TL - N11 (Doğadan Kuşburnu Meyve Poşet Çay 20 x 2 G)
 • 60 TL - N11 (Doğadan Sade Yeşil Çay 20'li Poşet 34 G)
 • 71 TL - N11 (Doğadan Yeşil Çay Yumuşak İçimli 20'li)
 • 82 TL - N11 (DOGADAN BITKI FORM CAYI MAYDANOZ LIMON 20li)
 • 85 TL - N11 (Doğadan Dökme Yeşil Çay Ananas 50 G)
 • 85 TL - N11 (Doğadan Dökme Yeşil Çay Bergamot 50 G)
 • 85 TL - N11 (Doğadan Dökme Yeşil Çay Sade 60 G)
 • 89 TL - N11 (Doğadan Yumuşak İçim Yeşil Çay 20'li)
 • 99 TL - N11 (Doğadan Kuşburnu Meyve Poşet Çay 20'li 50 G)
 • 125 TL - N11 (Doğadan Zencefil Limonlu Çay 3 x 18'li)
 • 150 TL - N11 (Doğadan Gizli Bahçe Demlik Süzen Poşet Siyah Çay 100'lü)
 • 515 TL - N11 (Doğadan Ihlamur Bitki Süzen Poşet Çay 12 x 20'li)
 • 515 TL - N11 (Doğadan Kuşburnu Meyve Poşet Çay 12'li 20 x 2 G)
 • 515 TL - N11 (Doğadan Sade Yeşil Süzen Poşet Çay 12'li 20 x 1.7 G)
 • 540 TL - N11 (Doğadan Rezene Bitki Poşet Çay 20 x 2 G)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Ayvalı Ihlamur Çayı 12 x 18'li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Dokuz Çay 12 x 20'li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Form Çay Kiraz Saplı 12 x 20'li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Yaseminli Yeşil Çay 12 x 20li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Yeşil Çay Açai Ananaslı 12 x 20'li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Yeşil Çay Limonlu 12 x 20li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Yeşil Çay Sade 12 x 20'li)
 • 570 TL - N11 (Doğadan Yumuşak İçimli Yeşil Çay 12 x 20'li)
 • 1500 TL - N11 (Doğadan Gizli Bahçe Demlik Poşet Çay 12 x 320 G)
Tüm fiyatları göster
#9

Doğuş Çay

★★★★★
★★★★★

Yıllardır Türkiye'nin en çok tercih edilen çay markalarından biri olan Doğuş, farklı serileri ile tiryakilerin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Doğuş'un Filiz serisi demli çay içmeyi sevenler için üretilir. Siyah bir pakette sunulan Filiz çay yoğun lezzete sahiptir.

Dilerseniz tercihinizi markanın Gurme serisinden yana da kullanabilirsiniz. Hasatın ilk yapraklarından üretilen bu çay kalitesi ve yumuşak içimi ile çay severlerin tercihleri arasında yer alır. Çayı çok demli içmeyi sevmeyenler için üretilmiş olan Gurme serisi hoş ve lezzetli bir tada sahiptir.

Doğuş'un Tiryaki serisi de çay tiryakilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bir seçenek. Lezzetli içimi ve güzel demi ile bardaklarınızı şenlendiriyor.

Doğuş markasının bergamotlu serisi ise rahatsız etmeyen kokulu tadı ile çay severlerin tercihleri arasında. Karadeniz'in lezzetli çaylarının bergamot aroması ile birleşiminden elde edilen bu çay tek başına dahi tüketilecek yumuşak bir içim sunuyor. Bu ürünü kullananlar normal çay ile karıştırarak da tüketiyor.

Doğuş Çay Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#10

Ahmad Tea English Breakfast Demlik Poşet Çay

★★★★★
★★★★★

Ahmad Tea'nin English Breakfast Demlik Poşet Çayı, çay severlerin günlük rutinlerine kolaylık ve lezzet katma konusunda yüksek beğeni topluyor. Özellikle yoğun dem ve eşsiz lezzetiyle bilinen bu çay, dünya çapında seçkin çay bahçelerinden gelen taze yapraklardan üretiliyor. İngiliz Kahvaltı Çayı, sabah ritüellerinin ayrılmaz bir parçası olarak, yumuşak içimiyle kahvaltı keyfini taçlandırıyor. Pratik kullanımı sayesinde demlik poşet formu, çay severlerin zaman kazanmasını ve her an lezzetli bir çay deneyimini yaşamasını sağlıyor. Çayın kısa sürede hazır olması, özellikle yoğun tempo içinde hızlı ve pratik bir çözüm arayanlar için ideal.

Kullanıcı deneyimlerine bakıldığında, Ahmad Tea'nin bu ürününün kaliteli ve bağımlılık yaratan bir tadı olduğu vurgulanıyor. Bazı kullanıcılar, daha önce çay içmeyi pek tercih etmediklerini, ancak bu çayın tadına varınca düşüncelerinin değiştiğini ifade ediyorlar. Ahmad Tea'nin English Breakfast versiyonu, tıpkı markanın özel dökme çaylarında olduğu gibi, çayseverlerin beğenisini kazanmayı başarıyor. Ancak, her damak zevkine hitap etmeyebileceği de belirtmek lazım. Yine de, Ahmad Tea'nin bu çayı, genel olarak, günlük kahvaltılar için lezzetli ve pratik bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Ahmad Tea English Breakfast Demlik Poşet Çay Fiyat Listesi

 • 290 TL - N11 (Ahmad Tea London English Breakfast Demlik Poşet Çay 100'lü)
Tüm fiyatları göster
#11

Karali Tomurcuk Dökme Çay

★★★★★
★★★★★

Karali Tomurcuk Dökme Çay Rize’de yetiştirilen lezzetli çay yapraklarından elde edilir. En iyi ve kaliteli yaprakların toplanması sonrasında el değmeden üretilen Karali Tomurcuk Dökme Çay doğal bir bergamot kokusuna sahiptir. Bütün çaylarla harmanlanarak içilebilen bu çay yoğun kırmızı rengi ve lezzeti ile damakları şenlendirir. Bu ürünü deneyenler çayın yüksek bir dem başarısına sahip olduğunu söylüyor. Diğer çaylarla kıyaslanınca Karali Tomurcuk Dökme Çay az miktarda bile kullanılsa istenilen dem elde edilebiliyor. Çayında bergamot aromasını hafif şekilde hissetmek isteyenler için bu çay ideal bir seçim olabilir. Çünkü içim sırasında baskın bir bergamot aroması gelmiyor ve kokusu da çok hoş. Kalitesi ile fiyatı ise doğru orantılı.

Karali Tomurcuk Dökme Çay Fiyat Listesi

 • 195 TL - N11 (Karali Tomurcuk Bergamot Aromalı Siyah Dökme Çay 1 KG)
 • 750 TL - N11 (Karali Tomurcuk Bergamot Aromalı Siyah Dökme Çay 3 x 1 KG)
 • 1727 TL - N11 (Karali Tomurcuk Bergamot Aromalı Dökme Çay 12 x 1 KG)
Tüm fiyatları göster
#12

Lazika Yayla Çaylı Siyah Çay

★★★★★
★★★★★

Lazika Yayla Çaylı Siyah Çay Mayıs ayı hasatı yapraklardan elde edilmiştir. Hafif buruk bir içime sahip olan bu çay yoğun dem ve bardakta kırmızı renk deneyimi sunar. Ürünü deneyen kişiler çay yapraklarının doğal formunu görebiliyor. Ayrıca lezzet olarak da tamamen doğal bir çay içim deneyimi sunuyor. Lazika Yayla Çaylı Siyah Çay Kraft Ambalaj 400 gr deneyenler tarafından “çok lezzetli” şeklinde yorumlanan başarılı bir ürün, fiyatı biraz ortalamanın üzerinde.

Lazika Yayla Çaylı Siyah Çay Fiyat Listesi

 • 195 TL - N11 (Lazika Yayla Çaylı Siyah Dökme Çay 400 G)
 • 780 TL - N11 (Lazika 4'lü Siyah Çay Seti Doğal Bergamotlu + Yayla Çaylı + Portakal Kabuklu 4 Adet)
Tüm fiyatları göster
#13

Mahmood Tea Ceylon Black Tea

★★★★★
★★★★★

Türkiye merkezli dev bir firma olan ve tüm dünyaya ihracat yapan Altunkaya Şirketler Grubu’nun Mahmood tea ürünleri yüksek kalite standartlarına sahiptir. Özellikle Ortadoğu’nun en çok tercih edilen markası haline gelmiştir. Markanın Mahmood Tea Ceylon Black Tea ürünü yüksek dem ve yoğun lezzet tercih edenler için ideal bir çay. Fiyatı ise ortalamanın üzerinde.

Mahmood Tea Ceylon Black Tea Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#14

Efor Platinum Çay

★★★★★
★★★★★

Efor Platinum Çay Karadeniz’in verimli topraklarında yetiştirilen kaliteli çay yapraklarından üretilmiştir. Lezzetli, demli ve hoş bir içim sunan Efor Platinum Çay deneyenler tarafından da beğenilen ve sürekli kullanılan bir ürün.

Efor Platinum Çay Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#15

Ahmad Tea Aromatic Earl Grey Dökme Çay

★★★★★
★★★★★

Ahmad Tea Aromatic Earl Grey Dökme Çay lüx ve lezzetli içimi ile sizlerle buluşur. İngiltere’nin dünyaca ünlü çay markası olan Ahmad Tea dört kuşaktır bir aile şirketi olarak üretim yapar. Markanın yüksek kalite standartlarında çayları tiryakilerin damaklarını şenlendirir.

Sri Lanka’da yetişen yemyeşil çay yaprakları ile üretilen Ahmad tea ürünleri arasında yer alan Earl Grey seçeneği ise aromatik bir lezzete sahiptir. İçeriğinde bulunan bergamot aroması güçlü ve enfes bir içim sağlar. Markanın; English Breakfast, Special Blend, Extra Special gibi çay seçenekleri de mevcuttur. Ahmad Tea Earl Grey Dökme Çay ve diğer çeşitler fiyat bakımından yüksektir.

Ahmad Tea Aromatic Earl Grey Dökme Çay Fiyat Listesi

 • 425 TL - N11 (Ahmad Tea Aromatic Earl Grey Ekstra Lezzet Dökme Siyah Çay 454 G)
Tüm fiyatları göster

Bize neden güvenmelisiniz?

 • İncelemelerimizin mümkün olduğunca doğru ve tarafsız olduğundan emin olmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.
 • Ücretli ürün yerleştirmesi veya sponsorlu içerik kabul etmiyoruz.
 • Sadece kendi tarafımızdan test edilmiş veya diğer saygın kaynaklar tarafından dikkatle incelenmiş ürünleri sıralıyoruz.
 • Okuyucularımızın alım kararlarını vermek için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlamak amacımızdır.
 • Yazılarımızın alanında eğitim almış ya da uzman kişilerce yazılmasına dikkat ediyoruz.

En Iyi Cay 3

Lezzetli Çay Nasıl Demlenir?

Çay demlemek her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de tam kıvamında, lezzetli bir içim için bazı püf noktalara dikkat etmek gereklidir. Gelişigüzel hazırlanan bir çay size keyifli bir içim yaşatmaz ya da çiğ tat almanıza neden olur. Bu nedenle çay demlerken aceleci davranmamalı, çay ölçüsüne, kullanılan materyallere dikkat etmelisiniz.

 • Malzemeleri Hazırlama
  • Porselen ya da cam demlik tercih edin. Metal demlikler yerine porselen veya cam demlikler, çayın lezzetini daha iyi korur.
  • Temiz ve klorsuz su kullanın. Çayın lezzeti için suyun kalitesi önemlidir.
 • Su Isıtma
  • Alt çaydanlığa su doldurun.
  • Su kaynamaya bırakın.
 • Su Sıcaklığını Ayarlama
  • Kaynayan suyun çay demlemek için uygun sıcaklığa gelmesi için bir süre bekleyin.
  • Fokurdamaya başlayan su doğrudan çayın üzerine dökülmez. Sıcaklık uygun hale gelene kadar bekleyin.
 • Çayı Demlemek
  • Demliğin içine çayı koyun. Yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı çay kullanabilirsiniz.
  • Uygun sıcaklıktaki suyu yavaşça çayın üzerine dökün.
  • Demliğin kapağını kapatın.
 • Demleme Süresi
  • Çaydanlığı ocak üzerine alın ve demliği çaydanlığın üstüne yerleştirin.
  • Ocağı kısık ateşe alın ve çayın demlenmesi için 15-20 dakika bekleyin.
  • Çok uzun bir demleme süresi çayın acılaşmasına neden olabilir, bu yüzden süreye dikkat edin.
 • Çayı Servis Etme
  • Demlenen çayın sunumu önemlidir. Eğer demliğin ağzında süzgeç varsa, ekstra bir süzgeç kullanmanıza gerek yoktur. Ancak demliğinizde süzgeç yoksa, çayı bardaklara dökerken çay süzgeci kullanabilirsiniz.
  • Bardaklara çay dökerken çayın dem miktarına dikkat edin. Yaklaşık olarak bardağın üçte birini çayla doldurun, geri kalanını su ile tamamlayın. Bu oran çoğunlukla tercihe bağlıdır. Çayı daha demli veya daha açık seviyorsanız miktarları ayarlayabilirsiniz.
 • Çayın Keyfini Çıkarma
  • Çayınızı yavaş yavaş için ve tadını çıkarın.
  • Çaydanlıkta kalan su azaldıkça, üzerine eklemeler yaparak çay içmeye devam edebilirsiniz.

Çay Hangi Koşullarda Muhafaza Edilmeli?

Her zaman taze çay içmek istiyorsanız çok fazla miktarda ürün almamaya dikkat etmelisiniz. Ufak paketler tercih etmek, bittikçe yeni çay almak en mantıklı olanıdır. Çayın nemden uzak tutulması gereklidir. Bu nedenle de kuru, karanlık ve serin ortamlarda saklanması doğru bir davranış olacaktır. Çay ışık alan bir yerde tutulursa lezzetinde metalik bir tat meydana gelebilir. Çayın hava ile temasına engel olunmalı, ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Çayınızı cam kavanozlarda saklayarak sağlıkla tüketebilirsiniz. Çayın ısıdan uzak tutulması da oksidasyonun önlenmesi adına önemli bir detaydır. Çay yapısı itibari ile kokuları içine hapsetme özelliğine sahiptir. Bu nedenle yoğun koku bulunan bir ortamda tutulursa aynı koku çay yapraklarına siner ve lezzetinde bozulmalar meydana gelir.

Rustik Cay

Sonuç

Sevgili Tüketici Dergisi okurları; eğer bu yazımızı okuduysanız sıkı bir çay tiryakisisiniz demektir. Dumanı üzerinde, kıpkırmızı, nefis bir çay keyfi için ilk ihtiyacınız olan şey elbette kaliteli bir çay! Çayınızı kaliteli seçtikten sonra usulüne uygun şekilde demleyerek afiyetle içebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz çay çeşitleri arasında damak tadınıza hitap eden bir ürüne şans vermeye ne dersiniz?

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bültene Katılın

  E-Posta adresinizi girerek mail listemize katılabilir, indirimleri, çekiliş haberlerini ve içerik güncellemelerini önceden görebilirsiniz.

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir