18 En İyi Köpek Maması Tavsiyesi ve Detaylı Satın Alma Rehberi

Köpeklerin sağlığı ve enerjisi açısından beslenmelerine dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle, köpek maması seçerken kaliteli ve sağlıklı ürünler tercih etmek gerekmektedir. Piyasada birçok köpek maması markası ve çeşidi bulunmaktadır, ancak en iyisini seçmek her zaman kolay olmamaktadır.

Bu yazımızda sizler için en iyi köpek maması markalarını ve çeşitlerini derledik. Köpeğiniz için en uygun maması seçerek onun sağlığını koruyabilir, enerjisi ve canlılığı için gerekli besinleri sağlayabilirsiniz. Köpek maması seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar arasında marka güvenilirliği, içeriği, protein ve karbonhidrat oranı gibi faktörler yer almaktadır. Hangi marka ve çeşitlerin öne çıktığını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

ÜrünResimFiyatlarMemnuniyet Skoru
#1 Royal Canin
Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması
 Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması93.63 / 100
#2 N&D
Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması
Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması93.08 / 100
#3 PROPLAN
Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması
Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması92.57 / 100
#4 Felicia
15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması
15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması91.91 / 100
#5 Enjoy
Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 kg
Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 kg90.72 / 100
#6 Friskies Active
Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması
 Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması89.99 / 100
#7 King
Biftekli Köpek Maması
Biftekli Köpek Maması89.00 / 100
#8 Econature
Kuzu Etli Yavru Köpek Maması
Kuzu Etli Yavru Köpek Maması88.94 / 100
#9 Trendline
Biftekli Yetişkin Köpek Maması
Biftekli Yetişkin Köpek Maması88.87 / 100
#10 Brit
Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması
Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması88.77 / 100
#11 MYSTIC
Az Tahıllı Kuzu Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması
Az Tahıllı Kuzu Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması88.41 / 100
#12 New Dog
Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 kg
 Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 kg88.00 / 100
#13 Goody
Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması
Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması87.38 / 100
#14 Advance
Maxi Senior Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması
Maxi Senior Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması85.54 / 100
#15 SALUKI
Kuzu Etli Köpek Maması
Kuzu Etli Köpek Maması85.28 / 100
#16 Kays Dog
Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg
 Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg80.00 / 100
#17 Reflex Plus
Adult Dog High Energy 28/18 Beef
 Adult Dog High Energy 28/18 Beef64.35 / 100
#18 Hill’s Advanced Fitness
Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması 14 kg
 Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması 14 kg50.00 / 100
Sitemizde yer alan 'En İyi Ürünler' listeleri, e-ticaret sitelerinden topladığımız kullanıcı yorumları, oylar ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Bu ürün sıralamaları sürekli olarak güncellenir. Ayrıca, sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirmeniz durumunda, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz. Bu dinamik ve şeffaf yaklaşım sayesinde, siz değerli okuyucularımıza en kaliteli ve güncel ürün seçeneklerini sunmayı hedeflemekteyiz. Daha fazla öğren

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En İyi Köpek Maması Tavsiyeleri

Köpek maması satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiği ile alakalı biraz bilgi verdikten sonra en çok tercih edilen köpek mamalarına göz atalım mı? Sizler için derlemiş olduğumuz mama markaları arasından belki de köpeğiniz için uygun bir ürün bulabilirsiniz. Yapmış olduğumuz incelemeleri okuyabilir ya da ürünlerin üzerine tıklayarak satın alabilirsiniz.

#1

Royal Canin Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Royal Canin Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması 15 yaş üstü büyük ırklar için ideal olan bir üründür. 26-44 kg arasında olan köpekler için doyurucu ve kaliteli bir içeriğe sahip olan bu ürün sağlıklı ve yetişkin olan tüm ırklar için uygundur. Sindirilebilirlik seviyesi yüksek olan mama kaliteli bir protein içeriğine sahiptir. Kemik ve eklem sağlığına olumlu etkiler sağlayan mama aynı zamanda omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için cilt yapısının da daha sağlıklı görünmesine yardım eder. Mısır unu, mısır, kurutulmuş kümes hayvanları, hayvansal yağlar, mısır gluten, hidrolize hayvansal proteinler, balık yağı, pancar püresi, soya yağı, yumurta tozu, maya, hidrolize edilmiş kabuklu hayvanlar ve kıkırdak içerir. Vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengin bir içeriği bulunan Royal Canin Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması yoğun olarak kümes hayvanı lezzetindedir.

Tercih eden kişiler tek kelime ile kusursuz bir mama olduğunu söylüyor. Ürün tüy dökme problemini durduruyor ve aynı zamanda köpekler tarafından da silip süpürülüyor. Pek çok mamayı deneyip beğenmeyen köpekler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir olan bu mama fiyat bakımından cep yakıcı.

Royal Canin Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#2

N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması orta ırk yetişkin köpekler için uygundur. Köpeklerin günlük ihtiyaç duyduğu enerji miktarını karşılayan bu mama kuzu eti lezzetinin ve yaban mersini aromasının karışımı ile ortaya çıkmıştır. Düşük tahıllı bir mama olan N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması köpeklerin iskelet, kas ve eklem gelişimleri için son derece faydalıdır. Çünkü protein, kondrotin ve glukozamin bakımından zengindir. İçeriğinde taze ve kemiksiz kuzu eti vardır. Ayrıca %20 oranında kurutulmuş kuzu eti ve kılçıksız buğday (%18) içerir. Kurutulmuş yulaf, yumurta, balık ürünleri, kurutulmuş sebze ve meyveler, şekerpancarı küspesi mamanın içinde yer alır. Oldukça besleyici bir mama olan N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması kurutulmuş bira mayası ve zerdeçal kökü de içerir. Köpeklerin kilo ve gelişimlerine göre günlük önerilen miktar farklıdır.

Bu mamayı tercih eden kişiler köpeklerinin iştahla yediğini söylüyor. Hatta mama değişikliği yaparak bu ürüne geçiş yapanlar hiçbir sıkıntı yaşamamış. Kötü bir kokusu olmayan N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması tüy dökme sorununda da azalmaya neden oluyor. İçeriğinin zengin ve doyurucu olması da kullananlar tarafından beğenilmiş durumda. Özellikle golden cinsi köpekler bu mamaya bayılıyor. Besleyici ve oldukça kaliteli olan bu mamanın fiyatı bir hayli yüksek.

N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#3

PROPLAN Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

PROPLAN Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması başta kuzu olmak üzere zengin bir içeriğe sahiptir. Tam tahıllı buğday, kümes hayvanları, yulaf unu, arpa, kurutulmuş pancar küspesi, mineral ve vitaminler açısından yoğun bir içeriği bulunur. B12 ve D3 Takviyesi köpeklerin sağlığı açısından son derece önemlidir. Çinko, sülfat, vitamin E, A vitamini, demir sülfat, kalsiyum, fosfat, tuz, potasyum klorür bakımından zengin bir formüle sahiptir.

Tercih eden kişiler mamanın küçük ırk için uygun büyüklükte taneleri olduğunu söylüyor. Kolay çiğnenebilen bir mama olan PROPLAN Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması kaliteli olması, tüy dökmeyi önlemesi ve lezzetli olmasıyla oldukça beğenilen bir ürün. Fiyatı ise 3 kg olmasına göre pahalı.

PROPLAN Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 550 TL - N11 (Purina Pro Plan Adult Small Mini Tavuklu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 3 KG)
 • 585 TL - N11 (Purina Pro Plan Small&Mini Puppy Somonlu Küçük Irk Yavru Köpek Maması 3 KG)
 • 589 TL - N11 (Purina Pro Plan Small&Mini Somonlu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 3 KG)
 • 627 TL - N11 (Purina Pro Plan Small&Mini Kuzu Etli Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 3 KG)
 • 680 TL - N11 (Purina Pro Plan Tavuk Etli Small & Mini Yavru Köpek Maması 3 KG)
 • 730 TL - N11 (Pro Plan Adult Small Somonlu Yetişkin Köpek Maması)
 • 765 TL - N11 (Purina Pro Plan Puppy Sensitive Somonlu Small Mini Irk Yavru Köpek Maması 3 KG + Taşıma Çantası)
 • 765 TL - N11 (Purina Pro Plan Small Sensitive Somonlu Yetişkin Köpek Maması 3 KG + Taşıma Çantası)
 • 765 TL - N11 (Purina Pro Plan Small&Mini Kuzu Etli Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 3 KG + Taşıma Çantası)
 • 895 TL - N11 (Purina Pro Plan Small & Mini Kuzu Etli Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması 3 KG + Tasma)
 • 1306 TL - N11 (Purina Pro Plan Small Mini Küçük Irk Somonlu Yetişkin Köpek Maması 2 x 3 KG)
 • 1400 TL - N11 (Purina Pro Plan Small&Mini Puppy Somonlu Küçük Irk Yavru Köpek Maması 2 x 3 KG)
Tüm fiyatları göster
#4

Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması köpeklerin deri yapısını olumlu yönde etkileyen bir üründür. İçeriğinde bulunan vitaminler ve amino asitler köpeklerin genel sağlığını olumlu yönde etkiler. Omega-3 ve 6 bakımından zengin olan ürün yüksek sindirilebilirlik özelliğine sahiptir. Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması hassas pişirme işlemi ile hazırlanan bir üründür. Bu da en iyi şekilde sindirim yapılmasını sağlar. Doğal prebiyotik ve lif açısından da zengin olan ürün zararlı bakterilerle savaşırken yararlı olanların gelişimine destek olur. İçeriğinde; baldo pirinç, kurutulmuş somon proteini, mısır, bezelye, somon yağı, hamsi unu ve yağı, bira mayası, tavuk ciğeri, harnup, kurutulmuş şeker pancarı, mineral ve vitaminler, deniz yosunu, yaban mersini tozu, kadife çiçeği tozu, avizeağacı özütü ve pisilyum vardır. Böylesi zengin bir içeriğe sahip olan ve hipoalerjenik olan Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması fiyat olarak pahalı. Ancak tercih eden kişiler bu mamanın çok kaliteli olduğunu ve köpekler tarafından beğenildiğini söylüyor.

Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 1321 TL - N11 (Felicia Düşük Tahıllı Somonlu Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
 • 1404 TL - Amazon.com.tr (Felicia Kuru Köpek Maması, Somonlu, Az Tahıllı, Yetişkin, Büyük Irk, Hipoalerjenik, M, 15 Kg)
Tüm fiyatları göster
#5

Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 kg

★★★★★
★★★★★

Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması tamamen doğal içeriğe sahip olan bir üründür. Köpeklerin tüy ve deri sağlığı, kan oluşumunda faydalı olan mama protein ve amino asitler bakımından zengindir. Keten tohumunun mucizevi etkileri ile desteklenmiş olan formülü sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemini destekler. Omega 3 ve 6 yağ asitlerince de zengin olan Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması köpeklerin kürk yapılarını güçlendirmeyi amaçlar. Yapısında yer alan pek çok mineral sayesinde köpeğiniz hastalıklara kolay yakalanmaz ve dirençli hale gelir. Kalsiyum fosfor oranının dengeli olması kas ve iskelet yapısının sağlıklı olmasını sağlar. Oldukça doyurucu olan Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması yüksek enerji değerine sahiptir ve az tüketim sağlayarak dışkıyı azaltır. Buğday, işlenmiş hayvansal yağ, mısır, buğday kepeği, pirinç, mısır gluteni, kurutulmuş bezelye, şeker pancarı, havuç, kurutulmuş kuzu eti ve tavuk ciğeri aroması, kuru bira mayası, keten tohumu tuz ürünün içeriğinde bulunan besinlerdir.

Uygun bir fiyatı bulunan Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması daha çok sokak hayvanları için tercih edilse de kendi köpeği için kullanan kişiler de çok fazla. Ürünün hem uygun fiyatlı hem de lezzetli ve kaliteli olması ise beğeniliyor.

Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 kg Fiyat Listesi

 • 150 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 3 KG)
 • 400 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması + Enjoy Tavuklu Yetişkin Köpek Maması 2 x 3 KG)
 • 450 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 10 KG)
 • 583 TL - Amazon.com.tr (Enjoy Kuru Köpek Maması, L&R Kuzu Etli ve Pirinçli, Yetişkin 20/9, 15 Kg)
 • 615 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
 • 937 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 KG + Konserve)
 • 1120 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 2 x 15 KG)
 • 1190 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 2 x 10 KG)
 • 1499 TL - N11 (Enjoy Kuzu Etli ve Prinçli Yetişkin Köpek Maması 2 x 15 KG)
Tüm fiyatları göster
#6

Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması adından da anlaşılacağı üzere aktif köpekler için özel olarak formüle edilmiştir. İçeriğinde yüksek kaliteli protein yer alır. Tam dengeli bir beslenme için ideal olan ürün içeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikaller ile savaşır. Enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik yüksek protein miktarı ürünün öne çıkan en önemli özelliğidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunan Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması buğday bakımından zengindir. Bunun yanında et ve türevlerini de içinde barındırır. Yağ ve mineraller, bitkisel protein ekstraktı, çeşitli şeker ve katkı maddeleri Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması içeriğinde yer alır. Ham protein, ham yağ, ham kül, lif ve çeşitli vitaminler açısından da zengindir. Tercih eden kişilerin yorumlarına baktığımızda bu mamanın genel olarak beğenildiğini gördük. Tüy dökülmesini azaltan ve lezzet olarak köpeklere hitap eden Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması fiyat olarak da oldukça uygun.

Kendi köpeği için satın alanların yanında sokak hayvanları için tercih edenler de bir hayli fazla. Gerek kokusu, gerek görseli ve tadı bakımından oldukça beğenilen ve tavsiye edilen bir mama.

Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 225 TL - N11 (Friskies Active Etli Yetişkin Köpek Maması 2.4 KG)
 • 799 TL - N11 (Friskies Active Duot Etli Yetişkin Köpek Maması 10 KG)
 • 1095 TL - N11 (Friskies Active Etli Yetişkin Köpek Maması 10 KG)
Tüm fiyatları göster
#7

King Biftekli Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

King Biftekli Köpek Maması 1 yaşını geçmiş olan köpekler için uygun olan bir üründür. Oldukça lezzetli olan bu mama hem sağlıklı hem de ekonomiktir. İçeriğinde; et ve et ürünleri, gluten unu, mısır, hayvansal yağ, buğday, kuru şeker pancarı, ciğer aroması, işlenmiş hayvansal protein, tuz, buğday kepeği ve çok fazla mineral ve vitamin vardır.

Uygun bir fiyatı olan MYSTIC Az Tahıllı Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması özellikle de sokak hayvanları için tercih edilen bir ürün. Köpekler tarafından sevilmesi ve iştahla yenmesi ise ürünün lezzet konusundaki başarısını ortaya koyuyor.

King Biftekli Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 126 TL - N11 (King Plus Beef Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 3 KG)
 • 270 TL - N11 (King Biftekli Yetişkin Köpek Maması 2 x 3 KG)
 • 314 TL - N11 (King Biftekli Yetişkin Köpek Maması 10 KG)
 • 375 TL - N11 (King Biftekli Yetişkin Köpek Maması 3 x 3 KG)
 • 471 TL - Amazon.com.tr (King Biftekli Köpek Maması,Yetişkin Köpekler İçin, 15 Kg)
 • 530 TL - N11 (King Plus Beef Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
 • 680 TL - N11 (King Biftekli Yetişkin Köpek Maması 15 KG + Konserve)
 • 733 TL - N11 (King Plus Beef Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 20 KG)
 • 830 TL - N11 (King Plus Beef Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 15 KG + 3 KG)
Tüm fiyatları göster
#8

Econature Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Econature Kuzu Etli Yavru Köpek Maması günlük enerji miktarını karşılamaya yönelik yeterli bir üründür. Beslenme uzmanları tarafından formüle edilen yapısı dengeli şekilde kuzu proteini içerir. İçeriğinde; saf kepek, mısır, kümes hayvanları et unu, et kemik unu, tuz, hayvansal yağlar ve mineraller vardır. Ham kül, ham yağ, ham protein ve ham selüloz konusunda yeterli bir içeriği bulunur.

Ürünü tercih eden kişiler yavru köpekler tarafından beğenildiğini söylüyor. Econature Kuzu Etli Yavru Köpek Maması fiyat olarak uygun ve kuzu etinin hakim olduğu bir seçenek.

Econature Kuzu Etli Yavru Köpek Maması Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#9

Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması dana-sığır lezzetini yoğun şekilde içeren bir üründür. İçeriğinde mısır, hayvansal yağ, buğday, işlenmiş hayvansal protein, kırmızı et unu, ciğer aroması, tuz, kurutulmuş şeker pancarı, kuru bira mayası ve bonkalit bulunur. Tam bir mineral deposu olan Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması fosfor, çinko, kalsiyum, bakır, sodyum, demir, potasyum klorür ve selenyum bakımından zengindir. İçerisinde pek çok vitamin bulunan mama %100 taze ve doğal besin maddeleri ile formüle edilmiştir. Günlük beslenme ihtiyacını karşılama açısından yeterli olan ürün köpeklerin kemik ve kas gelişimini olumlu yönde etkiler. Beyin ve zeka gelişimi için somon balığı yağı içermesi de önemli bir noktadır. Gerek diş sağlığı gerek kas ve iskelet gelişimi için faydalı minerallerle zenginleştirilmiştir. Eklem ve kıkırdaklarının sağlığı ve tüy gelişimi bakımından kuvvetli bir içeriğe sahiptir.

Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması genelde sokak köpekleri için sıklıkla tercih edilen bir mama. Kendi köpeği için alanlar da elbette var. İçeriğinde çok fazla tahıl bulunmaması, kaliteli olması ve tadının köpekler tarafından sevilmesi yönünden başarılı bir ürün. Fiyatı ise 15 kg’lık olmasına göre uygun.

Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 81 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 1 KG)
 • 84 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 1KG)
 • 121 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 2 x 1 KG)
 • 164 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 3 x 1 KG)
 • 200 TL - N11 (Trendline Adult Biftekli Yetişkin Köpek Maması 2 x 1 KG)
 • 269 TL - N11 (Trendline Biftekli Yavru Köpek Maması 1 KG + Can's Dog Kuzu Etli Yetişkin Köpek Konserve 2 Adet)
 • 269 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 2 x 1 KG + Konserve Mama)
 • 369 TL - N11 (Trendline Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 3 x 1 KG + Konserve Mama)
 • 420 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 4 x 1 KG)
 • 445 TL - N11 (Trendline Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 4 x 1 KG + Konserve Mama)
 • 481 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 10 x 1 KG)
 • 515 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 5 x 1 KG)
 • 535 TL - N11 (Trendline Dog Biftekli Yetişkin Köpek Maması 5 x 1 KG + Konserve Mama)
 • 540 TL - Amazon.com.tr (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 15 kg)
 • 560 TL - N11 (Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
 • 987 TL - N11 (Trendline Dog Biftekli Köpek Maması 15 KG ve Enjoy Tavuk Etli Yetişkin Kedi Maması 5 x 1 KG)
Tüm fiyatları göster
#10

Brit Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Brit Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması tavşan aroması ile köpeklerin damak tadına hitap eden bir üründür. Kısırlaştırılmış köpeklerin günlük aktivitelerini yerine getirebilmeleri adına özel olarak formüle edilmiş bir mamadır. Yüksek sindirilebilirlik özelliği bulunan ürün tavşan eti unu, bambu, nohut, keten tohumu, kurutulmuş meyve, karabuğday, bira mayası, alg ve bol miktarda mineral, vitamin içerir. İçeriğinde alman papatyası, adaçayı, karanfil, zerdeçal, devedikeni gibi bitki takviyeleri de bulunmaktadır. Kuru ya da sıcak su ile servis edilebilen bu mama oldukça lezzetli bir aromaya sahiptir.

Kısır köpekler için ideal olan Brit Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması tercih eden kişiler tarafından beğeniliyor. Hücresel koruma ve hücre bağışıklığını destekleyen, tüylerde parlaklık yapan ve çok lezzetli olan bu mamanın fiyatı, 2 kg’lık paketine göre oldukça pahalı.

Brit Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 585 TL - N11 (Brit Care Mini Light Sterillised Tavşan Etli Tahılsız Kısırlaştırılmış Köpek Maması 2 KG)
Tüm fiyatları göster
#11

MYSTIC Az Tahıllı Kuzu Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

MYSTIC Az Tahıllı Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması her cins köpeğin severek yiyebileceği şekilde üretilmiştir. Yüksek kaliteli taze kuzu eti, kurutulmuş sebze ve meyve, kurutulmuş kuzu ve destekleyici pek çok ürün ile formüle edilmiş olan içeriğe sahiptir. Yapısındaki yüksek protein miktarı sayesinde köpekler sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilir. Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan MYSTIC Az Tahıllı Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması köpeklerin gelişimleri bakımından ideal şekilde formüle edilmiştir. Sıvılaştırılmış taze enjeksiyon sistemi ile üretilen bu mama kaliteli ve sağlıklıdır. Köpeklerin sindirim konusunda sıkıntı yaşamasını önlemek için özel olarak üretilmiş olan bu mama dışkıda kokuyu önleyerek sert bir hale gelmesini sağlar. Kurutulmuş taze kuzu etinin yanında, bezelye, kahverengi pirinç, nohut, patates, balık yağı rafine tavuk yağı, harnup, bira mayası, nükleotit maya proteini kabak, deniz yosunu, yaban mersini tozu, havuç, avizeağacı özütü, pisilyum, yucca, kurutulmuş şeker pancarı ürünün içeriğinde yer alır.

Yorumları incelediğimizde MYSTIC Az Tahıllı Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması tercih edenler tarafından beğeniliyor. Kaka yapımını ve tüylerde dökülmeyi azaltan mama kaliteli ve taze görünümü ve lezzeti açısından da beğenilmiş durumda. Fiyatı uygun denilebilecek düzeyde ve çoğu kişi çok pahalı olan markalara muadil bir ürün olduğundan bahsetmiş.

MYSTIC Az Tahıllı Kuzu Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 240 TL - N11 (Mystic Az Tahıllı Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 2500 G)
 • 240 TL - N11 (Mystic Puppy Az Tahıllı Kuzu Etli Yavru Köpek Maması 2500 G)
 • 1145 TL - N11 (Mystic Az Tahıllı Kuzu Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
 • 1220 TL - N11 (Mystic Puppy Az Tahıllı Kuzu Etli Yavru Köpek Maması 15 KG)
 • 1221 TL - N11 (Mystic Az Tahıllı Kuzu Etli Mini ve Orta Irk Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
Tüm fiyatları göster
#12

New Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 kg

★★★★★
★★★★★

New Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması pirinç ve kuzu lezzeti yoğunluğuna sahip bir üründür. Mısır, işlenmiş hayvansal protein, buğday, pirinç, tavuk yağı, tuz, ciğer aroması, kuru bira mayası, bonkalit içeriğine sahiptir. Selenyum, potasyum klorür, demir, kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum, bakır, çinko mineralleri açısından da oldukça zengindir. İçeriğinde pek çok vitamin de yer alan New Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması %20 ham protein içerir. %9 ham yağ, %4 ham selüloz ve %8 ham kül ile formüle edilmiştir.

Fiyat olarak çok uygun olan New Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması genelde sokak hayvanları için tercih ediliyor. Gerek lezzeti, taze kalması gerek kalitesi ve tanelerinin yapısı oldukça başarılı ve ortalamanın üzerine çıkan bir mama. Pek çok kişi tarafından da tercih ediliyor.

#13

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması kalsiyum ve fosfor içeriği dengeli olan bir üründür. Bu da diş ve kemik sağlığı açısından önemlidir. Sağlıklı vücut gelişimini destekleyici sindirim oranı yüksek protein içerir. Ayrıca vitamin ve aminoasit bakımından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlar. İçeriğindeki kaliteli yağlar sayesinde vücut için ihtiyaç duyulan enerji sağlanır. Omega3 ve 6 yağ asitleri sağlıklı bir deri ve tüy oluşumu için yeterlidir. Lif bakımından zengin olması sindirimi kolaylaştırır.

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması çok uygun bir fiyata sahip ve genelde sokak hayvanları için tercih ediliyor. Kalite olarak çok iyi olmasa da ortalama bir başarıya sahip olan bu mama bazı köpekler tarafından beğenilmezken bazıları tarafından çok sevilmiş durumda. Kokusunun kötü olması ve görünüm itibari ile de pek güven vermemesi ile Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması çok da beğenilmemiş durumda.

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 149 TL - N11 (Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 2.5 KG)
 • 357 TL - N11 (Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
 • 779 TL - N11 (Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 2 x 15 KG)
Tüm fiyatları göster
#14

Advance Maxi Senior Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

Advance Maxi Senior Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması, 6 yaş üzeri büyük ırk köpekler için özel olarak geliştirilmiş bir mamadır. Artiküler kıkırdakların sağlıklı kalmasını sağlayarak yaşın ilerlemesiyle ilişkili eklem sorunlarını önlemek için kondroitin ve glukozamin içerir. Yaşa bağlı olarak daha az kalori ihtiyacı olan yaşlı köpekler için düşük kalori içeriğiyle formüle edilmiştir. Orta boy köpeklerin çene ve dişlerine uygun büyük tanelere sahiptir.

Ürün içinde tavuk eti, pirinç, mısır, buğday gibi besleyici maddeler bulunurken, E vitamini ile stabilize edilmiş hayvansal yağ, hidrolize edilmiş hayvansal proteinler, balık yağı, maya, potasyum klorür, tetrasodyum pirofosfat, glukozamin, kondroitin sülfat ve narenciye özleri gibi besleyici maddeler içermektedir.

Müşteri yorumları ürünün genellikle iyi bir sindirim sağladığını ve köpekler tarafından severek tüketildiğini göstermektedir. Birçok köpek sahibi, ürünün bağırsak hareketleri için faydalı olduğunu ve tüy dökümünde farklılık görmediklerini belirtmiştir. Ancak, birkaç müşteri ürünün fiyatının yükseldiğinden ve ambalajlama sorunlarından şikayet etmiştir.

Ürünün genel olarak olumlu geri bildirimleri dikkate alındığında, Advance Maxi Senior Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması, yaşlı köpekler için kaliteli bir mama seçeneği olabilir.

Advance Maxi Senior Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması Fiyat Listesi

 • 2185 TL - N11 (Advance Maxi Senior Tavuklu Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması 14 KG)
 • 2250 TL - N11 (Advance Maxi Senior Dog Tavuklu Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması 14 KG)
Tüm fiyatları göster
#15

SALUKI Kuzu Etli Köpek Maması

★★★★★
★★★★★

SALUKI Kuzu Etli Köpek Maması, temiz içeriğiyle köpek sahipleri arasında olumlu bir izlenim bırakıyor. Super premium kategorisindeki bu mamada, köpekler için yaygın alerjenler sayılan süt ürünleri, sığır eti, tavuk, tavuk yumurtası, soya ve buğday glüteni gibi alerjen içeriklere yer verilmemiş. %28 oranındaki yüksek protein içeriğinin tamamı kuzu etinden geliyor olması, seçici köpeklerin bile bu mamayı keyifle tüketmesini sağlıyor. İçerisinde yer alan yapay aroma, renklendirici ve koruyucu maddelerden arınmış tamamen doğal bileşenler, köpeklerin eklem, bağışıklık ve sindirim sistemlerini destekleyerek onların sağlıklı ve aktif kalmasına katkıda bulunuyor.

Kullanan kişiler genellikle köpeklerinin bu mamayı severek tükettiğini ve mama değişimi sırasında çok sorun çıkmadığını söylüyorlar. Yine de azınlık bir kitlede de olsa, zaman zaman ishal problemi yaşandığını belirtmek gerekiyor. SALUKI, özellikle orta ve büyük boy ırklar için ideal bir seçim olarak öne çıkmakta ve yüksek protein içeriği ile aktif köpek ırklarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygun fiyatı bir mama alternatifi diyebiliriz.

#16

Kays Dog Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg

★★★★★
★★★★★

Kays Dog Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg doğal içeriği ile dikkat çeken bir üründür. Köpeğinizin günlük beslenme ihtiyacını karşılayan bu mama kas ve deri gelişimini olumlu yönde destekler. Keten tohumu ile zenginleştirilmiş formüle sahip olan bu köpek maması OMEGA 3&6 konusunda da güçlüdür. Çinko,biotin ile desteklenmiş olan bu mama köpeğinizin kürk yapısını güçlendirir. Aminoasit ve protein bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan Kays Dog Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg çeşitli vitamin ve mineraller ile formüle edildiğinden köpeğinizin genel bağışıklığı üzerinde olumlu etkiler sağlar. Köpeğinizin iskelet yapısının güçlü hale gelmesini sağlayan, kalsiyum-fosfor desteğine de sahip olan bu mama dışkı yapma gereksinimini azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Evcil dostunuzun diş ve diş etlerini koruyan mama taneleri onun kolay şekilde yiyebileceği şekilde tasarlanmıştır. Mısır unu, işlenmiş hayvansal protein, pirinç unu, mısır gluteni, buğday yan ürünleri, hayvansal yağ, peynir altı suyu, kuru bira mayası, keten tohumu ile formüle edilmiş olan içeriği köpeğinizin günlük beslenme ihtiyacına lezzetli şekilde cevap verir.

Kays Dog Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg uygun fiyatı ile bütçe dostu bir ürün arayışında olanlar için ideal olabilir. Tercih edenlerin memnun kaldığı bu mama köpekler tarafından sevilerek tüketiliyor.

Kays Dog Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg Fiyat Listesi

 • 350 TL - N11 (Kays Dog Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 KG)
Tüm fiyatları göster
#17

Reflex Plus Adult Dog High Energy 28/18 Beef

★★★★★
★★★★★

Reflex Plus Adult Dog High Energy 28/18 Beef, tam ve dengeli formüle edilmiş super premium bir köpek mamasıdır. İçeriğindeki mineraller, zengin protein kaynakları ve diğer bileşenler sayesinde yetişkin tüm köpek ırklarına uygun bir beslenme sağlar. İşlenmiş dana proteini, işlenmiş hayvansal protein, mısır, tavuk yağı, pirinç, şeker pancarı, ciğer aroması, peynir altı suyu tozu, vitaminler ve mineraller, ksilo-oligosakkarit, bira mayası, L-karnitin, keten tohumu, tuz, Yucca Schidigera, koruyucular – antioksidanlar içeren ürün, köpeklerin besin ihtiyacını karşılar.

Köpekler tarafından severek tüketilen bir mama. Güzel bir mama olarak tavsiye edilen ürün, özellikle büyük ırklar için iri taneleriyle dikkat çekiyor. Bazı kullanıcılar, köpeklerinin tüy dökümü arttığını fark ettiklerini belirtmiş olsalar da ürünün iştah açıcı lezzeti ve besleyici içeriği nedeniyle köpeklerin severek tükettiği bir ürün olduğu görülüyor.

Özetle, Reflex Plus Adult Dog High Energy 28/18 Beef, köpeklerin ihtiyaç duyduğu protein, mineral ve diğer besin maddelerini içeren tam ve dengeli bir köpek mamasıdır. Fiyatının artışı dışında herhangi bir olumsuz geri bildirim yoktur. Eğer büyük bir köpeğiniz varsa iri taneleri sayesinde köpeğinizin rahatça tüketebileceği bir ürün olabilir. Ancak, tüy dökümü problemi yaşayan köpekler için uygunluğu konusunda yeterli geri bildirim yoktur.

#18

Hill’s Advanced Fitness Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması 14 kg

★★★★★
★★★★★

Hill’s Advanced Fitness Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması yetişkin köpekler için günlük enerji ihtiyacını karşılayan bir üründür. 1-7 yaş arası köpekler için formüle edilmiş olan mama ağız ve diş sağlığını korumak için faydalıdır. Köpeklerin bağışılık sistemini güçlendiren Hill’s Advanced Fitness Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması kas ve kemiklerin daha da kuvvetlenmesi için destek sağlar. Mineral ve vitamin bakımından zengin olan bu mama kolay sindirilebilir özelliktedir. Ayrıca içeriğinde yer alan omega3 ve 6 yağ asitleri deri ve tüy sağlığı için olumlu etkiler ortaya çıkarır.

Mamayı kullanan kişiler gerek tüy dökme probleminin azalmasından, gerek mamanın lezzetli olmasından yana oldukça memnun. Köpekleri daha enerjik hale getiren bu mama genel sağlık açısında da oldukça faydalı. Fiyat olarak pahalı olan Hill’s Advanced Fitness Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması kaliteden vazgeçmek istemeyenlerin tercihi.

Bize neden güvenmelisiniz?

 • İncelemelerimizin mümkün olduğunca doğru ve tarafsız olduğundan emin olmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.
 • Ücretli ürün yerleştirmesi veya sponsorlu içerik kabul etmiyoruz.
 • Sadece kendi tarafımızdan test edilmiş veya diğer saygın kaynaklar tarafından dikkatle incelenmiş ürünleri sıralıyoruz.
 • Okuyucularımızın alım kararlarını vermek için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlamak amacımızdır.
 • Yazılarımızın alanında eğitim almış ya da uzman kişilerce yazılmasına dikkat ediyoruz.

Köpek maması tavsiye

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpeğinizin besin ihtiyacı söz konusu olduğunda kaliteli bir mama seçimi yapmanız gerekecektir. Sadık dostunuz zaman zaman sizin yemeklerinize salça olmak istese de onun sağlığı için özel olarak formüle edilmiş bir mama tercih etmeniz son derece faydalı olacaktır. Çünkü köpek maması, sadece beslenme ihtiyacını karşılamakla kalmaz aynı zamanda köpeğinizin ruh halini, davranışlarını ve genel sağlığını da olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Köpek maması almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir takım detaylar vardır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece doğru mamayı bulacağınıza eminiz…

Köpeğin Yaşı, Irkı ve Kısırlık Durumu

Köpeğinizin yaşı ve hangi ırkta olduğu mama seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken noktadır. Köpeğiniz 1 yaşın altındaysa protein değeri bakımından yüksek olan mamaları tercih etmenizde fayda olacaktır. Yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış mamalar piyasada mevcuttur. Irklar da mama seçiminde önemsenmesi gereken bir detaydır. Büyük ırk, orta ırk, küçük ırk gibi ayırt edici özellikler hangi mamayı satın almanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Newfoundland ırkı bir köpekle Chihuahua ırkı bir köpek birbirinden farklı beslenme ihtiyaçlarına sahiptir. Normalde şişman olan bir köpek ile çok zayıf olan bir köpek aynı mama ile beslenmemelidir. Çünkü ihtiyaç duydukları yağ, protein, besin değeri gibi detaylar farklıdır. 1 yaşın altındaki köpekler yavru köpek maması ile beslenirken, 8 yaşa kadar olanlar yetişkin köpek maması ile beslenmelidir. 8 yaş ve üzerindeki köpekler ise yaşlı köpek maması yiyerek beslenirler. Köpekler maksimum 25 yıl yaşarlar ve beslenme konusu yaşam süresinin uzun olmasında oldukça etkilidir. Mama seçimi yaparken köpeğinizin kısırlaştırılmış olup olmadığını da göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz.

Mama İçeriği ve Besin Değerleri

Şunu söylemek gerekir ki köpekler etçil hayvanlardır ve sebzeden çok et aromasını ararlar. Köpek mamaları genellikle tavuk, somon, kuzu eti ya da biftek katkılıdır. Ancak satın alacağınız ürünün içeriğinin doğal olmasına ve doğal antioksidanlar ile zenginleştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı maddeler köpeğiniz için alerjiye neden olabilir. Eğer bu tür maddeleri daha önceden biliyorsanız mamanın içeriğini kontrol ederek satın alabilirsiniz. Bazı mamalar hipoalerjeniktir ve köpeğiniz için daha sağlıklı olabilir.

Köpek maması alırken içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral olması da önemli bir noktadır. Özellikle de protein ihtiyacı köpeğiniz için gerekli maddelerin başında gelir. Tercih edeceğiniz köpek mamasının içeriğinde GDO bulunmadığından emin olmalı ve mutlaka taze olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca mamaların içeriğinde yer alan havuç, patates, bezelye gibi sebzeler köpeğinizin görme ve tüy sağlığı için oldukça faydalıdır. Yapay koruyucu ve tatlandırıcılar köpeğinizde aşırı şeker alımına ve diyabete neden olabilir. Buna da dikkat etmenizde fayda vardır. Mısır, soya ve bazı tahıllar köpekler için alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden buna dikkat edilmelidir. Köpekler ihtiyaç duydukları yağ ve aminoasitlerin tamamını kendileri sentezleyemezler. Bu noktada desteğe ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin maması amino asit ve yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Karbonhidrat, yağ gibi gereksinimlerini de yeterli şekilde karşılayabilmeleri adına tercih edilecek mamanın içeriği yeterli olmalıdır. Tüm bunlara bakılacak olursa sevimli dostunuza mama almadan önce etiketleri detaylı şekilde okumanızda fayda var! 🙂

Raf Ömrü ve Tazelik

Köpek mamasının raf ömrünün ne kadar uzun olduğu aslında içeriğinde çok fazla katkı maddesi olduğu anlamına gelir. Eğer raf ömrü kısa olan bir köpek maması ile karşılaştıysanız köpeğinizin sağlığı güvende demektir. Köpeğiniz için taze bir mama tercih ederek ve gerekirse sık sık mama alarak sağlıklı bir beslenme serüveni oluşturabilirsiniz.

Bütçe

Köpek maması denilince fiyat konusu da oldukça değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle 15 kg’lık paketlerde satışa sunulan köpek mamalarının çok uygun fiyatlı olanları da var oldukça pahalı olanları da. Köpeğiniz için hangi özelliklere sahip bir mama tercih etmeniz gerektiğini tespit ettikten sonra ve kullanıcı yorumlarını da detaylı şekilde inceledikten sonra eleme yapabilirsiniz. Çok pahalı olan mamalara yakın kalitede ve bütçenize uygun olan pek çok alternatif karşınıza çıkacaktır. Ancak sadece ucuz olsun diye bir yaklaşıma sahip olmanız köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu konuda hassas olmaya özen göstermelisiniz.

En İyi Köpek Mamaları

Sıkça Sorulan Sorulan Sorular

Köpek mamaları hakkında kafanıza takılan bazı sorular olabilir. Özellikle de ilk defa evcil hayvan sahiplendiyseniz köpek bakımına dair soru işaretleri kafanızı kemirir durur. Biz de şimdi merak edebileceğinizi düşündüğümüz bazı noktalara değinmek istiyoruz…

Köpeğime Ne Kadar Mama Vermeliyim?

Bu soruya ”günlük şu kadar” diye bir cevap vermemiz mümkün değil elbette. Nasıl ki biz insanların günlük ihtiyaç duyduğu besin miktarı farklıysa bu durum köpekler için de aynı. Yavru bir köpek ile yetişkin ya da yaşlı bir köpeğin beslenme miktarı ve düzeni birbirinden farklıdır. Köpeğinizin kilosu da beslenme noktasında oldukça önemlidir. Kilosu yerinde olan ve çok hareket etmeyi sevmeyen bir köpekle, zayıf ve aşırı hareketli bir köpeğin beslenme miktarı farklıdır. Yani köpeğin türü, yaşı, hareket enerjisi, genel sağlık durumu gibi durumlar günlük mama ihtiyacı noktasında etkilidir. Köpeğiniz için günlük uygun mama miktarını öğrenmek adına veterineri ziyaret edebilirsiniz.

Köpeğime Günde Kaç Öğün Mama Vermeliyim?

Öğün sayıları da köpeğin yaşına, hareketlilik durumuna ve sağlığına göre değişiklik gösterse de uzmanlar tarafından günde iki defa beslenmeleri genelde uygun görülmektedir. Eğer köpek çok zayıf ise bazen uzmanlar tarafından porsiyonlar iki katına çıkarılabilir. Köpekler günde kaç öğün besleniyorsa beslensin önemli olan düzenli olmasıdır. Her gün aynı saatlerde öğün vermek önemlidir. Yaş durumuna göre genel olarak bakacak olursak 3-6 ay arasındaki köpekler günde 4 öğün beslenmelidir. 6-14 aylık köpekler günde 2 öğün, 14 ayın üzerinde olan köpekler ise günde sadece 1 defa beslenmelidir. Söylediğimiz gibi bu sadece genel bir bilgidir ve istisnalar olabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detay daha vardır. Köpeğinizin günlük besin miktarı ne kadarsa gün boyu o miktarı geçmemelisiniz. Yani köpeğiniz günde 4 defa beslenecekse günlük toplam besin ihtiyacı 4 öğüne bölünerek verilmelidir. Eğer köpeğinizde aşırı kilo problemi varsa uzmanlar genellikle az, az, sık, sık yedirmeyi tavsiye eder.

Köpeğimi Yeni Bir Mamaya Nasıl Alıştırabilirim?

Köpeğinizi yeni bir mamaya başlatacaksanız bunu pat diye yapmamalısınız. Her zaman alıştırma yöntemi işe yarar! İlk etapta eski mamasının içine yeni mamadan bir miktar katabilirsiniz. Her gün eski mama miktarını azaltın, yeni mama miktarını arttırın. Böylece köpeğiniz yavaş yavaş yeni mamasına adapte olacaktır. Bazen köpekler aniden iştahsızlaşabilir. Buna kusma halsizlik ve kilo kaybı da eklenebilir. Böylesi bir durumda veterinere danışmalı ve köpeğinizi muayene ettirmelisiniz.

Köpek Mamaları Nasıl Saklanmalıdır?

HospiVet Veteriner Kliniği Veteriner Hekim Mahmut Baran ŞAHİN’den dinleyelim:

Köpeğimi Yeni Bir Mamaya Nasıl Alıştırabilirim?

Sonuç

Sevgili Tüketici Dergisi okurları, sizler için bu yazımızda çok sevdiğimiz, can dostumuz köpeklerimiz için en iyi mamayı nasıl seçebileceğimiz konusu üzerinde durduk. Hem en fazla tercih edilen köpek maması markalarına yer verdik hem de kafanıza takılabilecek soruları cevaplandırdık. Köpek maması sadık dostunuzun daha sağlıklı görünmesi, mutlu ve enerjik hissetmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaliteli bir mama yiyerek doyan ve size sevecenlik yapan köpeğiniz hem daha uzun ömürlü hem de daha keyifli hale gelecektir. Belki de köpeğiniz için kullandığınız mamayı değiştirme ve yeni bir başlangıç yapma zamanınız gelmiştir… 🙂

İçerik Güncelleme Kaydı


04/11/2023

 • SALUKI Kuzu Etli Köpek Maması eklendi
 • Yok

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bültene Katılın

  E-Posta adresinizi girerek mail listemize katılabilir, indirimleri, çekiliş haberlerini ve içerik güncellemelerini önceden görebilirsiniz.

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir