En İyi Ağız Bakım Suyu Hangisidir? 10 Ağız Bakım Suyu Tavsiyesi

En iyi ağız bakım suyu, kapsamlı bir ağız ve diş sağlığı için gereklidir. Ağız ve diş sağlığı, yaşamın her döneminde büyük önem taşır. Ağzımızdan birçok mikroorganizma yayılarak vücudumuza etki eder. Bu nedenle, ağız bakımı oldukça kritiktir. Normal ağız florasında da birçok mikroorganizma bulunur ve bunlar genellikle sağlık açısından sorun teşkil etmez. Ancak, günlük beslenme alışkanlıkları ve mikroorganizmaların olumsuz etkilerinden korunmak için ağız ve diş sağlığına özen göstermek gereklidir.

Ağız sağlığı sadece diş fırçalamaktan ibaret değildir. Diş fırçalamak, herkesin günde en az iki veya üç kez yapması gereken önemli bir bakım alışkanlığıdır. Ancak, kapsamlı bir ağız bakımı için diş fırçalamanın ötesine geçmek gerekmektedir. Ağız bakım suları, ağız bakımının önemli bir parçasıdır ve en iyi ağız bakım suyu seçimi büyük önem taşır. Ağız bakım suları, diş temizliği yanı sıra ağzın genel temizliği ve bakımıyla da ilgilenir. Bu nedenle, kapsamlı bir ağız bakımı için en iyi ağız bakım suyu kullanımı oldukça önemlidir.

Sitemizde yer alan 'En İyi Ürünler' listeleri, e-ticaret sitelerinden topladığımız kullanıcı yorumları, oylar ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Bu ürün sıralamaları sürekli olarak güncellenir. Ayrıca, sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirmeniz durumunda, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz. Bu dinamik ve şeffaf yaklaşım sayesinde, siz değerli okuyucularımıza en kaliteli ve güncel ürün seçeneklerini sunmayı hedeflemekteyiz. Daha fazla öğren

En Iyi Agiz Bakim Suyu 2

Ağız bakımı günlük hayatta her gün yapılması gereken bakım rutinlerinden bir tanesidir. Yalnızca sağlık için değil yaşam kalitesi için de bu bakımı her gün yapmak gerekir. Ağız bakım ürünleri birçok çeşitte bulunabilir. En basiti ise diş fırçası ve diş macunudur. Diş fırçalamak herkesin günde iki ya da üç kere yapması gereken kişisel bakımlardandır. Diş fırçalamak kapsamlı bir ağız bakımı için yeterli değildir. Bunun dışında birçok ağız bakım ürünü de bulunmaktadır. Ağız bakım suları da bunlardan bir tanesidir. Ağız ve diş sağlığı için ağız bakım suları kullanmak oldukça önemlidir.

Ağız Bakım Suyu Ne İşe Yarar?

Son birkaç yılda kullanımı yaygınlaşan ağız bakım sularının birçok faydası bulunmaktadır. Temizleyici ve ferahlatıcı işlevleri bulunan bu ürünlerin günlük kullanımı birçok noktada fayda sağlayacaktır. Ağız bakım suyu ile gargara yapmanın temel faydası ferahlatmak ve ağız kokusunu gidermektedir. Ancak düzenli bakıma rağmen hala ağız kokusu varsa mutlaka bir hekime danışmak gerekir.

Ağız bakım suyunun tek faydası ağız kokusunu gidermek değildir. Bunun diş ve diş etlerine de birçok faydası bulunur. Özellikle de çürük oluşumunu önlemek için profilaksidir. Diş aralarında diş fırçası ile temizlenmeyen besin artıklarını temizlemede faydası vardır.

Ağız bakım suları asidik içerikli ürünlerdir. İçlerinde bulunan asit nedeni ile çok fazla ve yanlış kullanıldıklarında ağız içerisinde bazı sorunlara yol açabilirler. Bu nedenle ağız bakım sularını doğru kullanmak çok önemlidir. Ağız bakım suları günde bir ya da iki defa kullanılabilir. Kullanım sırasında bir kapak ağız bakım suyu ağza alınmalı ve gargara yapıldıktan sonra tükürülmelidir. Ağız bakım suları asla yutulmamalıdır. Bu şekilde doğru kullanıldığında ağız bakımı da doğru yapılmış olur. Sağlıklı ve temiz bir ağız hem yaşam kalitenizi yükseltecek hem de sağlığınızı koruyacaktır.

Agiz Sagligi Icin Agiz Bakim Suyu

En İyi Ağız Bakım Suyu Tavsiyeleri

Piyasada birçok çeşit ve marka ağız bakım suyu bulunmaktadır. Bu kadar çeşit arasından kararsız kalan kişiler olabilir. İşte biz de sizler için en iyi ağız bakım sularını ve onlara gelen yorumları derledik:

#1

Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

En ünlü ağız bakımı markalarından biri olan Colgate, optik beyaz özellikli ağız bakım suyu ile karşımıza çıkıyor. Bu ağız bakım suyu optik beyaz özelliği ile dişlerin anında beyazlamasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde alkol bulunmadığı için alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir.

Kapsamlı bir ağız bakımı için ağız bakım suyu kullanımı oldukça önemlidir. Colgate optik beyaz ağız bakım suyu da günlük ağız bakım rutininize ekleyebileceğiniz ağız bakım sularından bir tanesidir. Ağızda diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşarak ağız ve diş sorunlarının önüne geçmenize yardımcı olur. İçerisindeki optik kristallerle diş beyazlatıcı özellik gösterir. Mentollü içeriği ferahlatıcı ve temiz bir etki bırakır.

Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#2

Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

Çay ve limon tadı ile ferahlatıcı ve temiz bir etki bırakan Colgate Plax ağız bakım suyu, birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. İçerisinde alkol bulunmayan bu ağız bakım suyunun alkol hassasiyeti olan kişiler de rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca bu ağız bakım suyunun içerisinde florür de bulunmaktadır. Bu da dişlerde plak oluşumunu önlemek için birebirdir.

Colgate Plax Çay ve Limon ağız bakım suyu günde iki kere kullanım için uygundur. Diş fırçaladıktan sonra bu ağız bakım suyundan bir kapak alıp ağzınızı 30 saniye boyunca çalkalamanız yeterli olacaktır. İçerisindeki florür sayesinde bakteri plağına karşı savaşacak ve ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

 • 45 TL - Amazon.com.tr (Colgate Plax Çay ve Limon Plağa Karşı Ağız Bakım Suyu 500 mL)
 • 76 TL - N11 (Colgate Plax Çay ve Limon Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 100 TL - Amazon.com.tr (Colgate Max White Kalıcı Beyazlık Diş Macunu 75 ml (1 x 75 ml)+ Colgate Plax Çay ve Limon Plağa Karşı Ağız Bakım Suyu 500 mL)
 • 110 TL - N11 (Colgate Plax Çay ve Limon Plağa Karşı Alkolsüz Ağız Bakım Suyu 2 x 500 ML)
 • 129 TL - Amazon.com.tr (Colgate Plax Nane Ferahlığı Plağa Karşı Alkolsüz Ağız Bakım Suyu 500 mL+ Colgate Plax Çay ve Limon Plağa Karşı Ağız Bakım Suyu 500 mL)
Tüm fiyatları göster
#3

Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

Türkiye’ de en çok kullanılan ağız bakım markalarından biri olan Listerine, en ünlü ağız bakım sularından biri olan Listerine Cool Mint iler karşımıza çıkıyor. Nane aroması içeren bu ağız bakım suyu, ağız içerisinde diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı yerlere ulaşarak detaylı bir ağız bakımı sağlamaktadır. Nane aroması ile ferahlatıcı bir etkisi olan bu ağız bakım suyunun bakteri plaklarının oluşumunu da engellediği bilinmektedir.

Listerine Cool Mint ağız bakım suyuBrandSpark tarafından2012 yılında Türkiye’ deki en iyi ağız bakım ürünü seçilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kapsamlı bir ağız bakımı sağlayarak diş ve diş etlerinizi bakterilere karşı korur.

Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#4

Meridol Mouthwash

★★★★★
★★★★★

Meridol Ağız Bakım Suyu, diş eti problemleriyle mücadelede etkili bir çözüm sunuyor. İçeriğindeki florid ve aminflorid kombinasyonu, dişlerin kariese karşı korunmasında önemli bir rol oynuyor. Bu ürün, bakterilerle savaşarak plak oluşumunu engelliyor ve hem diş sağlığını iyileştiriyor hem de diş etlerini güçlendiriyor. Meridol'un hafif ve doğal lezzeti, ağzınızda uzun süreli temiz ve taze bir his bırakıyor, bu da kullanıcı deneyimini artırıyor. Fiyatı biraz yüksek olsa da kullanımı oldukça ekonomik olan bu ürün, az miktarda kullanıldığında bile etkili sonuçlar veriyor.

Meridol Ağız Bakım Suyu'nun diş sağlığına katkıları kullanıcılar tarafından da teyit ediliyor. Kullanıcılar, ürünü düzenli olarak kullandıklarında diş eti kanamalarının azaldığını ve nefeslerinin tüm gün boyunca taze kaldığını bildiriyorlar. Meridol, hem diş macunu hem de ağız bakım suyu olarak kullanıldığında, diş sağlığının genel olarak iyileştiği ve ağız hijyeninin arttığı belirtiliyor. Kullanıcılar, ürünün yumuşak ve ferahlatıcı tatminini ve uzun süreli etkisini özellikle beğeniyorlar. Bu ürün, hem günlük ağız bakım rutininizin bir parçası olarak hem de diş eti sorunlarına karşı koruyucu bir tedbir olarak rahatlıkla tercih edilebilir.

#5

Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

Listerine Total Care ağız bakım suyu da nane aromalı ağız bakım sularından bir tanesidir. Bu ağız bakım suyunu günde iki kere diş fırçaladıktan sonra kullanmanız ağız bakımınızı tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Nane aroması ağzınızda ferah bir his bırakırken bakterileri öldürmeye de yardımcı olacaktır.

Listerine Total Care ağız bakım suyu içerisindeki florür diş çürümesinin ve plak oluşumunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olan bu ağız bakım suyu nane kokusu ile ağzınızda ferahlık bırakacaktır. Günde iki kere 30 saniye boyunca bu ağız bakımı suyunu kullanmanız ağız ve diş sağlığınızı korumanızda size yardımcı olacaktır.

Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

 • 59 TL - Amazon.com.tr (listerine, total care, diş koruyucu, 6 etkili florürlü ağız bakım ürünü, hafif tat, sıfır alkol, nane aromalı, 250ml)
 • 72 TL - N11 (Listerine Total Care Zero Hafif Tat Ağız Bakım Suyu 250 ML)
 • 78 TL - N11 (Listerine Total Care 6 Etki 1 Arada Ağız Bakım Suyu 250 ML)
 • 80 TL - N11 (Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu 250 ML)
 • 104 TL - Amazon.com.tr (listerine total care stay white günlük ağız bakım suyu 500 ml)
 • 105 TL - Amazon.com.tr (listerine total care diş korumasi ağız bakım suyu 500 ml)
 • 114 TL - N11 (Listerine Total Care Stay White Serinletici Nane 250 ML)
 • 119 TL - N11 (Listerine Total Care Diş Koruması 6 Etki 1 Arada Hafif Nane Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 122 TL - N11 (Listerine Total Care Zero Hafif Tat Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 127 TL - N11 (Listerine Total Care Diş Koruması Hafif Nane Ağız Bakım Suyu 250 ML)
 • 129 TL - N11 (Listerine Total Care Diş Koruması Alkolsüz Hafif Nane Ağız Bakım Suyu 250 ML)
 • 130 TL - N11 (Listerine Total Care Zero Ağız Bakım Suyu 500 ML + Diş Fırçası)
 • 134 TL - N11 (Listerine Total Care Stay White 6 Etki 1 Arada Serinletici Nane Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 143 TL - N11 (Listerine Total Care 6 Etki Ağız Bakım Suyu 2 x 250 ML)
 • 161 TL - N11 (Listerine Total Care Diş Koruması Alkolsüz 6 Etki 1 Arada Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 168 TL - Amazon.com.tr (listerine mouthwash, total care, sıfır alkol, nane aromalı, 1000ml)
 • 185 TL - N11 (Listerine Total Care 6 Etki 1 Arada Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 197 TL - N11 (Listerine Total Care Hafif Tat Ağız Bakım Suyu 500 ML)
 • 198 TL - N11 (Listerine Total Care 6 Etki Ağız Bakım Suyu 500 ML + 250 ML)
 • 199 TL - Amazon.com.tr (LISTERINE Coolmint Ağız Bakım Suyu 500 ml 250 ml ve Listerine, Total Care, Diş Koruyucu, 6 Etkili Florürlü Ağız Bakım Ürünü, Hafif Tat, Sıfır Alkol, Nane Aromalı, 250ml)
 • 220 TL - N11 (Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu 500 ML + 250 ML)
 • 226 TL - N11 (Listerıne Cool Mint Gargara 500 ML+ Total Care Gargara 500 ML)
 • 250 TL - N11 (Listerine Ağız Bakım Suyu Total Care 1 L)
 • 250 TL - N11 (Listerine Total Care Zero 500 ML x2)
 • 259 TL - N11 (Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu 1000 ML + Cool Mint Ağız Bakım Suyu 95 ML)
 • 266 TL - N11 (Listerine Total Care Zero Ağız Bakım Suyu 2 x 500 ML)
 • 399 TL - Amazon.com.tr (Listerine Total Care Ağız Nane Aromalı Gargara 1000 ml)
 • 594 TL - N11 (Listerine 500+250 Total Care x 3)
 • 675 TL - N11 (Listerine Total Care 3 x 1000 ML)
 • 900 TL - N11 (Listerine Total Care 4 x 1000 ML)
Tüm fiyatları göster
#6

Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

Colgate aktif kömür içerikli ağız bakım suyu içerisindeki aktif kömür sayesinde dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Kömürün beyazlatıcı etkisi ile bakım yapan bu ağız bakım suyu anında beyazlığı hedefler. Günde iki kere düzenli kullanımda ise dişlerde belirgin beyazlık sağlar.

Ağız bakım suları ağız bakım rutininin önemli birer parçalarıdır. Colgate Plax aktif ömür içerikli beyazlatıcı ağız bakım suyu da bu rutin için kullanılabilecek en iyi ağız bakım sularından bir tanesidir. Günde iki kere bu ağız bakım suyu ile 30 saniye boyunca gargara yapmak birçok ağız ve diş sorununun önüne geçecektir.

Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

 • 115 TL - Amazon.com.tr (Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Alkolsüz Ağız Bakım Suyu 500 mL)
 • 285 TL - N11 (Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu 2 x 500 ML)
Tüm fiyatları göster
#7

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint

★★★★★
★★★★★

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint diş hassasiyeti yaşayan kişiler için özel olarak formüle edilmiştir. Aktif çinko, potasyum ve florür içeren formülü sayesinde dişlere bakım yapan bu ürün diş fırçasının ulaşamadığı en zor yerlere kadar ulaşır. Gün boyu etkisini sürdüren Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint ile diş eti iltihapları azalır ve ağız içinde oluşan bakteriler yok olur. Plak ve kötü nefes gibi problemleri ortadan kaldıran bu ağız bakım suyu ile dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşur. Diş hassasiyeti kaynaklı sızlamaları gideren Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint kalıcı bir ferahlık sağlayarak çürümelere engel olur. Sensodyne Ağız Bakim Suyu Cool Mint kullananların da beğendiği ve çok kaliteli olduğunu söylediği bir ürün. Dişlere çok iyi bakım yapan, uzun süreli ferahlık sağlayan Sensodyne Ağız Bakim Suyu Cool Mint diş hekimlerinin de tavsiyesi.

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint Fiyat Listesi

Tüm fiyatları göster
#8

Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

Oral-B diş eti ve diş minesi onarım ekstra ferah ağız bakım suyu ferah ve temiz bir nefes için özel olarak geliştirilmiştir. Nane içerikli bu ağız bakım suyu ağzın içerisinde ferah bir his bırakır. Bu ferah ve temiz hissin yanı sıra diş eti ve diş minesi bakımı da yaparak ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

İçerisinde alkol yoktur. Bu nedenle alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir. Diş etlerini korur ve güçlendirir. Diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur. Yaptığı ağız bakımı sayesinde diş çürüklerinin önüne geçilmesini sağlar.

Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

 • 110 TL - N11 (Oral-B Diş Eti ve Diş Minesi Bakımı Ağız Çakalama Suyu Ekstra Ferah 500 ML)
Tüm fiyatları göster
#9

Meridol Ağız Bakım Suyu

★★★★★
★★★★★

Ferah ve temiz bir nefes için kullanılan Meridol ağız bakım suyu, ağız ve diş bakımınız için kullanmanız gereken ürünlerden bir tanesidir. Günde iki kere ağızda gargara yapılarak kullanılan bu ağız bakım suyu nefesinizi tazelemenize yardımcı olur. Bu ağız bakım suyunun faydaları bununla kalmaz. Ayrıca diş plağı oluşumunun önüne geçmenize de yardımcı olur.

Meridol ağız bakım suyu alkolsüzdür. Alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir. Her gün bu ağız bakım suyundan 30 ml kadar alıp ağız içerisinde 30 saniye veya 1 dakika boyunca gargara yaparak ağız bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Meridol Ağız Bakım Suyu Fiyat Listesi

 • 60 TL - N11 (Meridol Ağız Bakım Suyu 100 ML)
 • 79 TL - N11 (Meridol Ağız Bakım Suyu 400 ML)
 • 188 TL - N11 (Sensodyne Tam Koruma ve Beyazlatıcı Diş Macunu 2 x 50 ML + Meridol Ağız Bakım Suyu 400 ML)
Tüm fiyatları göster
#10

Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu

★★★★★
★★★★★

Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu, diş etlerinin korunmasına yönelik özel bir formülle geliştirilmiş bir üründür. Bu ürün, özellikle diş etlerini güçlendirmek ve ağız sağlığını desteklemek için tasarlanmıştır. Ürünün bileşiminde, Rosa Canina Flower Extract, Sophora Japonica Bud Extract ve Pomegranate Fruit Extract gibi doğal bitki özleri bulunmaktadır. Bu içerikler, diş etlerini koruma ve ağız içi hijyen sağlama konusunda etkilidirler. Ayrıca, üründe florür yerine hidroksiapatit kullanılması, florüre karşı hassasiyeti olan veya florür içermeyen ürünleri tercih eden kullanıcılar için önemli bir alternatif sunmaktadır.

Kullanım deneyimi açısından, Splat Healthy Gums'ın temizlik hissi sağladığı ve diş etlerini güçlendirdiği belirtilmektedir. Doğal içeriklerin yoğun kullanımı, ürünün diş etlerine olan olumlu etkilerini artırırken, aynı zamanda ağız sağlığını destekleyici özellikler sunmaktadır. Bazı kişiler ürünün tadını acı ve alışılmadık bulmuşlar, bu da eğer koku ve tat hassasiyetiniz varsa size göre olmayabilir. Florür içermeyen ürünler arayan veya doğal içeriklere önem veren kullanıcılar için ise uygun bir seçenek olabilir.

En Iyi Agiz Bakim Suyu 3

Ağız Bakım Suyu Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hijyene ve kişisel bakıma verilen önemin arttığı şu günlerde birçok çeşit ağız bakım suyu bulmak mümkündür. Farklı markalar ve farklı çeşitler arasından hangisini alacağına karar veremeyenlerin ise dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Tadı

Ağız bakım suları ağız içerisinde kullanılan ürünler olduğu için tatları çoğu kişi için büyük önem taşır. Bu sular genellikle ferahlatıcı etkisi mentol ya da nane tadındadır. Bu güçlü ve ferahlatıcı tatlar ağızdaki kötü kokuyu yok ederken ferahlamaya da yardımcı olur. Nane ve mentol tatları haricinde çay, limon, çilek gibi tatlarda da ağız bakım suları bulunmaktadır. Dileyen kişiler bu tatlardaki ağız bakım sularını da tercih edebilirler.

İçeriği

Ağız bakım suları içerisinde birçok ürün bulunmaktadır. Bu suların içerikleri hazırlanırken asıl amaç ağız temizliğini sağlamak ve bakterileri yok etmektir. Bu nedenle birçok asidik madde ağız bakım sularının içerisinde bulunabilir. Ağız bakım sularını birbirinden ayıran bazı içerikler de bulunmaktadır. Örneğin florürlü ağız bakım suları florür içermeleri sebebi ile diğerlerinden ayrılır. Bu ağız bakım suları dişlerde plak oluşumunun önüne geçmek için kullanılır. Bunun bir diğer örneği ise alkolsüz ağız bakım sularıdır. Piyasada birçok ağız bakım suyu alkol içerir. Ancak eğer kullanıcı çocuk ya da alkol hassasiyeti olan bir kişi ise alkolsüz ağız bakım suyu tercih etmek gerekir. Ağız bakım sularının içeriklerindeki alkol, flor gibi maddelere dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.

Alerjenler

Ağız bakım suyu alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alerjenlerdir. Özellikle de alerjik ve hassas bünyeler ağız bakım suyu alırken içerisindeki alerjen maddelere dikkat ederek almalıdır.

Dis Fircasi Ve Agiz Bakim Suyu

Sıkça Sorular Sorular

Ağız Bakım Suyu Kullanırsam Diş Fırçalamama Gerek Yok Mudur?

Ağız bakımı bir bütündür. Başından sonuna kadar uygulanan her adımın ağız bakımında önemli bir yeri vardır. Diş fırçalamak ise herkesin günde iki kere yapması gereken en temel ağız bakım adımıdır. Diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığında önemi büyüktür. Günde iki kere diş fırçalamak yalnızca ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaz ayrıca kalp, böbrek, romatizma hastalıklarının önüne geçilmesine de yardımcı olur.

Ağız bakım suyu kullanımı da ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak asla diş fırçalamanın yerini tutmaz. Yalnızca ağız bakım suyu kullanmak kapsamlı bir ağız bakımı sağlamayacaktır. Bu nedenle diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu kullanmak en sağlıklı ve en doğru kullanım olacaktır.

Ağız Bakım Suyu Alkollü Mü Alkolsüz Mü Olmalıdır?

Ağız bakım sularının içerikleri birbirinden farklılık gösterir. Kapsamlı bir ağız bakımı ve temiz bir nefes için kullanılan bu bakım sularının herkesin günlük bakım rutininde bulunması gerekir. Ağız bakım suları birer temizlik ürünü olduğu için içlerinde alkol sıklıkla kullanılır. Bakterilerin öldürülmesi için alkol oldukça faydalıdır. Ancak alkol hassasiyeti olan kişiler alkol içeren ağız bakım sularını kullanmak istemeyebilirler. Bu durumda ağız bakım sularının alkollü mü yoksa alkolsüz mü olması gerektiği sorusu sorulmaktadır.

Alkollü ağız bakım suları temizlik açısından her zaman daha iyi sonuç verir. Alkolün sterilizasyon özelliği mikroorganizmaların öldürülmesinde birebirdir. Ancak alkol hassasiyeti bulunan kişiler ya da çocuklar için alkolsüz ağız bakım suları da üretilmiştir. Alkolsüz ağız bakım suları artık alkol içerenler kadar etkili olacak şekilde üretilmektedir. Yani eğer doktorunuzun aksi yönde bir önerisi yoksa alkolsüz ağız bakım sularını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ağız Bakım Suyunu Her Gün Kullanmalı Mıyım?

Ağız bakımı günlük rutin içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere yapılması gereken bir bakımdır. Bu bakım rutini diş fırçalamaktan, ağız bakım suyu kullanımına kadar çeşitli bakım süreçleri içerir. Herkes günde iki kere diş fırçalaması gerektiğini bilir. Bu çok küçük yaşlardan beri öğretilen ve alışkanlık haline getirilmiş olması gereken bir bilgidir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan ağız bakım sularının ne sıklıkta kullanılması gerektiği ise herkes tarafından bu denli bilinmez. Bu suları yeni kullanmaya başlayacak olan kişiler için kullanım sıklığı meselesi soru işareti yaratır.

Ağız bakım sularının kullanım sıklığı markadan markaya değişiklik gösterebilir. Ancak bu bakım sularının günde bir ya da iki kere kullanılması önerilmektedir. Her gün diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapmak ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Kimi ağız bakım sularının günde bir kere kullanılması yeterli olurken kimisi için de günde iki kere kullanım daha idealdir.

En Iyi Agiz Bakim Suyu 4

Ağız Bakım Suyu Yararları Nelerdir?

 • Öncelikle bu ağız bakım suları mentol ya da nane içerikleri ile ferah bir nefes sağlayarak ağız içerisindeki kötü kokuyu gidermeye yardımcı olur. Meyve içerikli olan ağız bakım suları da kötü kokuyu gidermek konusunda mentollü ağız bakım suları kadar etkilidir.
 • Diş fırçasının ulaşamadığı alanlara ulaşarak ağızdaki bakterilerin tamamının öldürülmesine yardımcı olur.
 • Bazı ağız bakım suları ağız, burun ve boğazdaki enfeksiyonların giderilmesinde yardımcı olur.
 • İçerisinde florür bulunan ağız bakım suları diş minesini güçlendirerek düş çürüklerinin önlenmesini sağlar.
 • Dişlerde plak oluşumu gibi problemlerin önlenmesinde etkilidir.
 • Ağızda ferah ve temiz bir his bırakan ağız bakım suları yaşam kalitesi açısından da oldukça yararlıdır. Ağızdaki temizlik hissi gün boyu kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
 • Diş eti problemlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Ağız Bakım Suyu Zararları Nelerdir?

Ağız bakım suları genel olarak ağız bakımına katkı sağladıkları için faydalı ürünlerdir. Ancak bazı yanlış içeriklere ve bazı yanlış kullanım şekillerine göre bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisinde klorheksin bulunan gargaralar uzun süreli kullanım sonucunda tat kayıplarına neden olabilirler.
 • Asit içerikleri fazla olan gargaralar hassas diş etlerinde yanlış ve sık kullanım sonucunda yaralara ve soyulmalara neden olabilir.
 • Klorheksinli gargaraların uzun süreli kullanımı sonucu diş taşı oluşumu riskinin arttığı belirlenmiştir.
 • Ağız içinde zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Ağız bakım sularının sık kullanımı yararlı bakterilerin de ölümüne sebep olarak ağız florasını bozmaktadır.

Agiz Bakim Suyu

Sonuç

Ağız bakımı sağlık için büyük önem taşımaktadır. Günlük ağız bakım rutinlerinin herkes tarafından düzenli olarak yapılması gerekir. Bunlardan en temel olanı diş fırçalamaktır. Herkesin günde iki kere diş fırçalaması ve bunu alışkanlık haline getirmesi gerekir. Diş fırçalamanın yanında kapsamlı bir ağız temizliği için ağız bakım suyu da kullanmak gerekir.

Ağız bakım suları son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Günde iki kere diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapmak, birçok diş ve diş eti sorununun önüne geçmenize yardımcı olur. Ağız bakım sularının birçok faydası bulunmaktadır. Bu suları kullanmak ve bu kullanımı alışkanlık haline getirmek olukça önemlidir.


İçerik Güncelleme Kaydı


13/11/2023

 • Meridol Mouthwash ve Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu eklendi
 • Splat Total Care Doğal Ağız Bakım Suyu stokta olmadığı için kaldırıldı

Yazar

 • Nagehan Deniz Saraçoğlu
  Tıp fakültesinde öğrenci

  Nagehan Deniz Saraçoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Tıp eğitimi almasının yanı sıra yazmayı da bir hobi olarak görür. Pandemi döneminde bu hobisini daha da geliştirip hayatının bir parçası haline getirmiştir. Yazılarını ve tıp eğitiminden edindiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bültene Katılın

  E-Posta adresinizi girerek mail listemize katılabilir, indirimleri, çekiliş haberlerini ve içerik güncellemelerini önceden görebilirsiniz.

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir