Tüketici dergisi logosu

En İyi Ağız Bakım Suyu Hangisidir? 9 Ağız Bakım Suyu Tavsiyesi

Kısa bir özet..

Aşağıda 2024 yılında en çok tercih edilen ve beğenilen ağız çalkalama sularını listeledik. Buna göre en beğenilen alkollü ağız çalkalama suyu Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu olmuştur. İçeriğinde alkol bulunmayan bir alternatif isterseniz ben kendim Colgate Plax Çay Ve Limon Ağız Bakım Suyunu kullanıyorum. Eğer diş etleriniz hassas ise Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ağız Bakım Suyunu deneyebilirsiniz fakat öncesinde diş hekimine sormanızda fayda var. Aşağıdaki sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu1. Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu94.84 / 100
Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu2. Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu94.09 / 100
Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu3. Colgate Plax Çay Ve Limon Ağız Bakım Suyu93.53 / 100
Meridol Ağız Bakım Suyu4. Meridol Ağız Bakım Suyu92.69 / 100
Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint5. Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint92.35 / 100
Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu6. Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı91.30 / 100
Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu7. Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ağız Bakım Suyu90.55 / 100
Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu8. Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu84.67 / 100
Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu9. SPLAT Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu78.71 / 100

Bu listenin sıralanması 29909 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

En iyi ağız bakım suyu, kapsamlı bir ağız ve diş sağlığı için gereklidir. Ağız ve diş sağlığı, yaşamın her döneminde büyük önem taşır. Ağzımızdan birçok mikroorganizma yayılarak vücudumuza etki eder. Bu nedenle, ağız bakımı oldukça kritiktir. Normal ağız florasında da birçok mikroorganizma bulunur ve bunlar genellikle sağlık açısından sorun teşkil etmez. Ancak, günlük beslenme alışkanlıkları ve mikroorganizmaların olumsuz etkilerinden korunmak için ağız ve diş sağlığına özen göstermek gereklidir.

Ağız sağlığı sadece diş fırçalamaktan ibaret değildir. Diş fırçalamak, herkesin günde en az iki veya üç kez yapması gereken önemli bir bakım alışkanlığıdır. Ancak, kapsamlı bir ağız bakımı için diş fırçalamanın ötesine geçmek gerekmektedir. Ağız bakım suları, ağız bakımının önemli bir parçasıdır ve en iyi ağız bakım suyu seçimi büyük önem taşır. Ağız bakım suları, diş temizliği yanı sıra ağzın genel temizliği ve bakımıyla da ilgilenir. Bu nedenle, kapsamlı bir ağız bakımı için en iyi ağız bakım suyu kullanımı oldukça önemlidir.

Dis Fircasi Ve Agiz Bakim Suyu

Ağız bakımı günlük hayatta her gün yapılması gereken bakım rutinlerinden bir tanesidir. Yalnızca sağlık için değil yaşam kalitesi için de bu bakımı her gün yapmak gerekir. Ağız bakım ürünleri birçok çeşitte bulunabilir. En basiti ise diş fırçası ve diş macunudur. Diş fırçalamak herkesin günde iki ya da üç kere yapması gereken kişisel bakımlardandır. Diş fırçalamak kapsamlı bir ağız bakımı için yeterli değildir. Bunun dışında birçok ağız bakım ürünü de bulunmaktadır. Ağız bakım suları da bunlardan bir tanesidir. Ağız ve diş sağlığı için ağız bakım suları kullanmak oldukça önemlidir.

Ağız Bakım Suyu Ne İşe Yarar?

Son birkaç yılda kullanımı yaygınlaşan ağız bakım sularının birçok faydası bulunmaktadır. Temizleyici ve ferahlatıcı işlevleri bulunan bu ürünlerin günlük kullanımı birçok noktada fayda sağlayacaktır. Ağız bakım suyu ile gargara yapmanın temel faydası ferahlatmak ve ağız kokusunu gidermektedir. Ancak düzenli bakıma rağmen hala ağız kokusu varsa mutlaka bir hekime danışmak gerekir.

Ağız bakım suyunun tek faydası ağız kokusunu gidermek değildir. Bunun diş ve diş etlerine de birçok faydası bulunur. Özellikle de çürük oluşumunu önlemek için profilaksidir. Diş aralarında diş fırçası ile temizlenmeyen besin artıklarını temizlemede faydası vardır.

Ağız bakım suları asidik içerikli ürünlerdir. İçlerinde bulunan asit nedeni ile çok fazla ve yanlış kullanıldıklarında ağız içerisinde bazı sorunlara yol açabilirler. Bu nedenle ağız bakım sularını doğru kullanmak çok önemlidir. Ağız bakım suları günde bir ya da iki defa kullanılabilir. Kullanım sırasında bir kapak ağız bakım suyu ağza alınmalı ve gargara yapıldıktan sonra tükürülmelidir. Ağız bakım suları asla yutulmamalıdır. Bu şekilde doğru kullanıldığında ağız bakımı da doğru yapılmış olur. Sağlıklı ve temiz bir ağız hem yaşam kalitenizi yükseltecek hem de sağlığınızı koruyacaktır.

En İyi Ağız Bakım Suyu Tavsiyeleri

En İyi Ağız Bakım Suyu Tavsiyeleri

1. Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu

Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu

Türkiye’ de en çok kullanılan ağız bakım markalarından biri olan Listerine, en ünlü ağız bakım sularından biri olan Listerine Cool Mint iler karşımıza çıkıyor. Nane aroması içeren bu ağız bakım suyu, ağız içerisinde diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı yerlere ulaşarak detaylı bir ağız bakımı sağlamaktadır. Nane aroması ile ferahlatıcı bir etkisi olan bu ağız bakım suyunun bakteri plaklarının oluşumunu da engellediği bilinmektedir.

Listerine Cool Mint ağız bakım suyuBrandSpark tarafından2012 yılında Türkiye’ deki en iyi ağız bakım ürünü seçilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kapsamlı bir ağız bakımı sağlayarak diş ve diş etlerinizi bakterilere karşı korur.

2. Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu

Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu

Listerine Total Care ağız bakım suyu da nane aromalı ağız bakım sularından bir tanesidir. Bu ağız bakım suyunu günde iki kere diş fırçaladıktan sonra kullanmanız ağız bakımınızı tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Nane aroması ağzınızda ferah bir his bırakırken bakterileri öldürmeye de yardımcı olacaktır.

Listerine Total Care ağız bakım suyu içerisindeki florür diş çürümesinin ve plak oluşumunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olan bu ağız bakım suyu nane kokusu ile ağzınızda ferahlık bırakacaktır. Günde iki kere 30 saniye boyunca bu ağız bakımı suyunu kullanmanız ağız ve diş sağlığınızı korumanızda size yardımcı olacaktır.

3. Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu

Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu

Çay ve limon tadı ile ferahlatıcı ve temiz bir etki bırakan Colgate Plax ağız bakım suyu, birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. İçerisinde alkol bulunmayan bu ağız bakım suyunun alkol hassasiyeti olan kişiler de rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca bu ağız bakım suyunun içerisinde florür de bulunmaktadır. Bu da dişlerde plak oluşumunu önlemek için birebirdir.

Colgate Plax Çay ve Limon ağız bakım suyu günde iki kere kullanım için uygundur. Diş fırçaladıktan sonra bu ağız bakım suyundan bir kapak alıp ağzınızı 30 saniye boyunca çalkalamanız yeterli olacaktır. İçerisindeki florür sayesinde bakteri plağına karşı savaşacak ve ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

4. Meridol Ağız Bakım Suyu

Meridol Ağız Bakım Suyu

Ferah ve temiz bir nefes için kullanılan Meridol ağız bakım suyu, ağız ve diş bakımınız için kullanmanız gereken ürünlerden bir tanesidir. Günde iki kere ağızda gargara yapılarak kullanılan bu ağız bakım suyu nefesinizi tazelemenize yardımcı olur. Bu ağız bakım suyunun faydaları bununla kalmaz. Ayrıca diş plağı oluşumunun önüne geçmenize de yardımcı olur.

Meridol ağız bakım suyu alkolsüzdür. Alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir. Her gün bu ağız bakım suyundan 30 ml kadar alıp ağız içerisinde 30 saniye veya 1 dakika boyunca gargara yaparak ağız bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

5. Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint diş hassasiyeti yaşayan kişiler için özel olarak formüle edilmiştir. Aktif çinko, potasyum ve florür içeren formülü sayesinde dişlere bakım yapan bu ürün diş fırçasının ulaşamadığı en zor yerlere kadar ulaşır. Gün boyu etkisini sürdüren Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint ile diş eti iltihapları azalır ve ağız içinde oluşan bakteriler yok olur. Plak ve kötü nefes gibi problemleri ortadan kaldıran bu ağız bakım suyu ile dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşur. Diş hassasiyeti kaynaklı sızlamaları gideren Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint kalıcı bir ferahlık sağlayarak çürümelere engel olur. Sensodyne Ağız Bakim Suyu Cool Mint kullananların da beğendiği ve çok kaliteli olduğunu söylediği bir ürün. Dişlere çok iyi bakım yapan, uzun süreli ferahlık sağlayan Sensodyne Ağız Bakim Suyu Cool Mint diş hekimlerinin de tavsiyesi.

6. Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu

Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu

Colgate aktif kömür içerikli ağız bakım suyu içerisindeki aktif kömür sayesinde dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Kömürün beyazlatıcı etkisi ile bakım yapan bu ağız bakım suyu anında beyazlığı hedefler. Günde iki kere düzenli kullanımda ise dişlerde belirgin beyazlık sağlar.

Ağız bakım suları ağız bakım rutininin önemli birer parçalarıdır. Colgate Plax aktif ömür içerikli beyazlatıcı ağız bakım suyu da bu rutin için kullanılabilecek en iyi ağız bakım sularından bir tanesidir. Günde iki kere bu ağız bakım suyu ile 30 saniye boyunca gargara yapmak birçok ağız ve diş sorununun önüne geçecektir.

Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu Fiyat listesi

 • 284.00 TL - Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu 2 x 500 ML (N11)
 • 289.00 TL - Colgate Plax Beyezlık Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu 500 ml (Trendyol)
 • 309.90 TL - Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu 500 ml x 2 Adet (Trendyol)
 • 343.00 TL - Colgate Optic White Aktif Kömür Beyazlatıcı Diş Macunu X 4 + Plax Ağız Bakım Suyu 250 Ml X 2 (Trendyol)
 • 309.90 TL - Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu 500 ml x 2 Adet (Hepsiburada)
 • 499.00 TL - Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu 500 ml x 2 Adet (Hepsiburada)

7. Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu

Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu

Oral-B diş eti ve diş minesi onarım ekstra ferah ağız bakım suyu ferah ve temiz bir nefes için özel olarak geliştirilmiştir. Nane içerikli bu ağız bakım suyu ağzın içerisinde ferah bir his bırakır. Bu ferah ve temiz hissin yanı sıra diş eti ve diş minesi bakımı da yaparak ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

İçerisinde alkol yoktur. Bu nedenle alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir. Diş etlerini korur ve güçlendirir. Diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur. Yaptığı ağız bakımı sayesinde diş çürüklerinin önüne geçilmesini sağlar.

8. Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu

Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu

En ünlü ağız bakımı markalarından biri olan Colgate, optik beyaz özellikli ağız bakım suyu ile karşımıza çıkıyor. Bu ağız bakım suyu optik beyaz özelliği ile dişlerin anında beyazlamasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde alkol bulunmadığı için alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir.

Kapsamlı bir ağız bakımı için ağız bakım suyu kullanımı oldukça önemlidir. Colgate optik beyaz ağız bakım suyu da günlük ağız bakım rutininize ekleyebileceğiniz ağız bakım sularından bir tanesidir. Ağızda diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşarak ağız ve diş sorunlarının önüne geçmenize yardımcı olur. İçerisindeki optik kristallerle diş beyazlatıcı özellik gösterir. Mentollü içeriği ferahlatıcı ve temiz bir etki bırakır.

9. Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu

Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu

Splat Healthy Gums Ağız Çalkalama Suyu diş etlerinizi korumak için özel formülle üretilmiştir. Özellikle diş etlerini güçlendirmeye ve ağız sağlığını desteklemeye yöneliktir. İçeriğinde gül, soya ve nar gibi doğal bitki özleri vardır. Bu özler diş etlerini korur ve ağız hijyenini sağlar. Ürün, florür yerine hidroksiapatit içerir. Bu da florürden rahatsız olanlar veya florürsüz ürünleri tercih edenler için iyidir.

Kullanıcılar, bu ağız suyunun temizlik hissi verdiğini ve diş etlerini güçlendirdiğini söylüyor. Doğal içeriklerinden dolayı diş etlerine olumlu etki yapıyor ve ağız sağlığını destekliyor. Ancak bazılarına göre tadı acı ve alışılmadık geliyor. Eğer koku-tattan rahatsız oluyorsanız beğenmeyebilirsiniz. Ama florürsüz ve doğal ürün arayanlar için iyi bir seçenektir.

Agiz Sagligi Icin Agiz Bakim Suyu

Ağız Bakım Suyu Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hijyene ve kişisel bakıma verilen önemin arttığı şu günlerde birçok çeşit ağız bakım suyu bulmak mümkündür. Farklı markalar ve farklı çeşitler arasından hangisini alacağına karar veremeyenlerin ise dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Tadı

Ağız bakım suları ağız içerisinde kullanılan ürünler olduğu için tatları çoğu kişi için büyük önem taşır. Bu sular genellikle ferahlatıcı etkisi mentol ya da nane tadındadır. Bu güçlü ve ferahlatıcı tatlar ağızdaki kötü kokuyu yok ederken ferahlamaya da yardımcı olur. Nane ve mentol tatları haricinde çay, limon, çilek gibi tatlarda da ağız bakım suları bulunmaktadır. Dileyen kişiler bu tatlardaki ağız bakım sularını da tercih edebilirler.

İçeriği

Ağız bakım suları içerisinde birçok ürün bulunmaktadır. Bu suların içerikleri hazırlanırken asıl amaç ağız temizliğini sağlamak ve bakterileri yok etmektir. Bu nedenle birçok asidik madde ağız bakım sularının içerisinde bulunabilir. Ağız bakım sularını birbirinden ayıran bazı içerikler de bulunmaktadır. Örneğin florürlü ağız bakım suları florür içermeleri sebebi ile diğerlerinden ayrılır. Bu ağız bakım suları dişlerde plak oluşumunun önüne geçmek için kullanılır. Bunun bir diğer örneği ise alkolsüz ağız bakım sularıdır. Piyasada birçok ağız bakım suyu alkol içerir. Ancak eğer kullanıcı çocuk ya da alkol hassasiyeti olan bir kişi ise alkolsüz ağız bakım suyu tercih etmek gerekir. Ağız bakım sularının içeriklerindeki alkol, flor gibi maddelere dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.

Alerjenler

Ağız bakım suyu alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alerjenlerdir. Özellikle de alerjik ve hassas bünyeler ağız bakım suyu alırken içerisindeki alerjen maddelere dikkat ederek almalıdır.

Sıkça Sorular Sorular

Ağız Bakım Suyu Kullanırsam Diş Fırçalamama Gerek Yok Mudur?

Ağız bakımı bir bütündür. Başından sonuna kadar uygulanan her adımın ağız bakımında önemli bir yeri vardır. Diş fırçalamak ise herkesin günde iki kere yapması gereken en temel ağız bakım adımıdır. Diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığında önemi büyüktür. Günde iki kere diş fırçalamak yalnızca ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaz ayrıca kalp, böbrek, romatizma hastalıklarının önüne geçilmesine de yardımcı olur.

Ağız bakım suyu kullanımı da ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak asla diş fırçalamanın yerini tutmaz. Yalnızca ağız bakım suyu kullanmak kapsamlı bir ağız bakımı sağlamayacaktır. Bu nedenle diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu kullanmak en sağlıklı ve en doğru kullanım olacaktır.

Ağız Bakım Suyu Alkollü Mü Alkolsüz Mü Olmalıdır?

Ağız bakım sularının içerikleri birbirinden farklılık gösterir. Kapsamlı bir ağız bakımı ve temiz bir nefes için kullanılan bu bakım sularının herkesin günlük bakım rutininde bulunması gerekir. Ağız bakım suları birer temizlik ürünü olduğu için içlerinde alkol sıklıkla kullanılır. Bakterilerin öldürülmesi için alkol oldukça faydalıdır. Ancak alkol hassasiyeti olan kişiler alkol içeren ağız bakım sularını kullanmak istemeyebilirler. Bu durumda ağız bakım sularının alkollü mü yoksa alkolsüz mü olması gerektiği sorusu sorulmaktadır.

Alkollü ağız bakım suları temizlik açısından her zaman daha iyi sonuç verir. Alkolün sterilizasyon özelliği mikroorganizmaların öldürülmesinde birebirdir. Ancak alkol hassasiyeti bulunan kişiler ya da çocuklar için alkolsüz ağız bakım suları da üretilmiştir. Alkolsüz ağız bakım suları artık alkol içerenler kadar etkili olacak şekilde üretilmektedir. Yani eğer doktorunuzun aksi yönde bir önerisi yoksa alkolsüz ağız bakım sularını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ağız Bakım Suyunu Her Gün Kullanmalı Mıyım?

Ağız bakımı günlük rutin içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere yapılması gereken bir bakımdır. Bu bakım rutini diş fırçalamaktan, ağız bakım suyu kullanımına kadar çeşitli bakım süreçleri içerir. Herkes günde iki kere diş fırçalaması gerektiğini bilir. Bu çok küçük yaşlardan beri öğretilen ve alışkanlık haline getirilmiş olması gereken bir bilgidir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan ağız bakım sularının ne sıklıkta kullanılması gerektiği ise herkes tarafından bu denli bilinmez. Bu suları yeni kullanmaya başlayacak olan kişiler için kullanım sıklığı meselesi soru işareti yaratır.

Ağız bakım sularının kullanım sıklığı markadan markaya değişiklik gösterebilir. Ancak bu bakım sularının günde bir ya da iki kere kullanılması önerilmektedir. Her gün diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapmak ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Kimi ağız bakım sularının günde bir kere kullanılması yeterli olurken kimisi için de günde iki kere kullanım daha idealdir.

Agiz Bakim Suyu

Ağız Bakım Suyu Yararları Nelerdir?

 • Öncelikle bu ağız bakım suları mentol ya da nane içerikleri ile ferah bir nefes sağlayarak ağız içerisindeki kötü kokuyu gidermeye yardımcı olur. Meyve içerikli olan ağız bakım suları da kötü kokuyu gidermek konusunda mentollü ağız bakım suları kadar etkilidir.
 • Diş fırçasının ulaşamadığı alanlara ulaşarak ağızdaki bakterilerin tamamının öldürülmesine yardımcı olur.
 • Bazı ağız bakım suları ağız, burun ve boğazdaki enfeksiyonların giderilmesinde yardımcı olur.
 • İçerisinde florür bulunan ağız bakım suları diş minesini güçlendirerek düş çürüklerinin önlenmesini sağlar.
 • Dişlerde plak oluşumu gibi problemlerin önlenmesinde etkilidir.
 • Ağızda ferah ve temiz bir his bırakan ağız bakım suları yaşam kalitesi açısından da oldukça yararlıdır. Ağızdaki temizlik hissi gün boyu kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
 • Diş eti problemlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Ağız Bakım Suyu Zararları Nelerdir?

Ağız bakım suları genel olarak ağız bakımına katkı sağladıkları için faydalı ürünlerdir. Ancak bazı yanlış içeriklere ve bazı yanlış kullanım şekillerine göre bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisinde klorheksin bulunan gargaralar uzun süreli kullanım sonucunda tat kayıplarına neden olabilirler.
 • Asit içerikleri fazla olan gargaralar hassas diş etlerinde yanlış ve sık kullanım sonucunda yaralara ve soyulmalara neden olabilir.
 • Klorheksinli gargaraların uzun süreli kullanımı sonucu diş taşı oluşumu riskinin arttığı belirlenmiştir.
 • Ağız içinde zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Ağız bakım sularının sık kullanımı yararlı bakterilerin de ölümüne sebep olarak ağız florasını bozmaktadır.

Sonuç

Ağız bakımı sağlık için büyük önem taşımaktadır. Günlük ağız bakım rutinlerinin herkes tarafından düzenli olarak yapılması gerekir. Bunlardan en temel olanı diş fırçalamaktır. Herkesin günde iki kere diş fırçalaması ve bunu alışkanlık haline getirmesi gerekir. Diş fırçalamanın yanında kapsamlı bir ağız temizliği için ağız bakım suyu da kullanmak gerekir.

Ağız bakım suları son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Günde iki kere diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapmak, birçok diş ve diş eti sorununun önüne geçmenize yardımcı olur. Ağız bakım sularının birçok faydası bulunmaktadır. Bu suları kullanmak ve bu kullanımı alışkanlık haline getirmek olukça önemlidir.

Yorumlar

Yazar Hakkında

deniznagehan profil resmi

Nagehan Deniz Saraçoğlu

Tıp fakültesinde öğrenci

Nagehan Deniz Saraçoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Tıp eğitimi almasının yanı sıra yazmayı da bir hobi olarak görür. Pandemi döneminde bu hobisini daha da geliştirip hayatının bir parçası haline getirmiştir. Yazılarını ve tıp eğitiminden edindiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır.