2024 Yılının En iyi Aynasız Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleri

Profesyonel bir fotoğrafçı için en iyi aynasız fotoğraf makinesi, piyasadaki en iyi özellikler anlamına gelir. Bir başkası içinse başlangıç için en iyi aynasız fotoğraf makinesi anlamına gelebilir. Bazı kullanıcılar ise en az parayla en iyi özellik kombinasyonunu arayacaklardır. Listemizi herkese yardımcı olacak şekilde hazırladık. Listemizde sadece ‘en iyi’ fotoğraf makineleri değil, aynı zamanda en iyi f/p ürünleri de mevcut.

ÜrünResimFiyatlarSensör boyutuÇözünürlükVideoSınıfMemnuniyet Skoru
#1 Fujifilm
X-T4
X-T4

APS-C

26.1 MP

4K / 60p

Orta-Profesyonel

92.21 / 100
#2 Canon
EOS R6
EOS R6

Full-frame

20.1 MP

4K / 60p

Profesyonel

92.10 / 100
#3 Sony
A6400
A6400

APS-C CMOS

24.2 MP

4K / 30p

Başlangıç

91.90 / 100
#4 Sony
A7 IV
A7 IV

Full-frame

33 MP

4K / 60p

Orta-Profesyonel

90.00 / 100
#5 Fujifilm
X-S10
X-S10

APS-C

26.1 MP

4K / 30p

Başlangıç-Orta

89.97 / 100
#6 Olympus
OM-D E-M10 Mark IV
OM-D E-M10 Mark IV

Micro Four Thirds

20.3 MP

4K / 60p

Başlangıç-Orta

88.00 / 100
#7 Canon
EOS R10
EOS R10

APS-C CMOS

24 MP

4K / 30p

Başlangıç-Orta

87.39 / 100
#8 Panasonic
Lumix S5
Lumix S5

Full-frame CMOS

24.2 MP

4K / 60p

Profesyonel

86.00 / 100
#9 Nikon
Z fc
Z fc

APS-C CMOS

20.9 MP

4K / 30p

Başlangıç-Orta

85.59 / 100
#10 Fujifilm
X-T200
X-T200

APS-C CMOS

24.2 MP

4K / 30p

Başlangıç

83.00 / 100
#11 Fujifilm
GFX 50S II
GFX 50S II

APS-C CMOS

51.4 MP

1080p / 30p

Profesyonel

50.00 / 100
Sitemizde yer alan 'En İyi Ürünler' listeleri, e-ticaret sitelerinden topladığımız kullanıcı yorumları, oylar ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Bu ürün sıralamaları sürekli olarak güncellenir. Ayrıca, sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirmeniz durumunda, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz. Bu dinamik ve şeffaf yaklaşım sayesinde, siz değerli okuyucularımıza en kaliteli ve güncel ürün seçeneklerini sunmayı hedeflemekteyiz. Daha fazla öğren

En Iyi Aynasiz Fotograf Makinesi 1

Aynasız bir fotoğraf makinesi seçerken birkaç şeyi iyice tartmanız gerekir. Fotoğraf mı video mu yoksa her ikisini de mi çekmek istiyorsunuz? Listemizdeki kameraların neredeyse tamamı 4K video çekebilir, ancak bazılarında daha akıcı çekimler için gövde içi sabitleme, renk derecelendirme için profesyonel “günlük” modları ve daha yüksek kare hızları veya çekim kalitesi bulunur.

Peki fotoğrafçılık için ne kadar çözünürlüğe ihtiyacınız var? Çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyi olduğunu varsaymak caziptir, ancak bu maliyetleri artırır. Duvara asmak üzere büyük baskılar için bile 20 MP’lik bir Micro-Four-Thirds fotoğraf makinesi ihtiyacınız olan tüm çözünürlüğe sahip olabilir. 40 MP+ full frame bir fotoğraf makinesi çok cazip olsa da, hem fotoğraf makineleri hem de lensler çok daha pahalıya mal olur ve oldukça ağır bir kitiniz olur.

Sensör boyutu aslında ihtiyaçlarınız için en iyi aynasız fotoğraf makinesini seçerken önemli bir karardır. İşte mevcut ana boyutların bir dökümü:

Micro Four Thirds: en küçük sensör formatıdır, ancak görüntü kalitesi şaşırtıcı bir şekilde daha büyük APS-C kameralarınkine yakındır – ve bu kameralar küçük, güçlü ve uygun fiyatlıdır.

APS-C kameralar: Micro Four Thirds kameraların yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir sensör ile kalite ve fiyat arasında iyi bir denge sağlar. Canon yepyeni EOS R10 ve EOS R7 APS-C aynasız fotoğraf makinelerini piyasaya sürdü.

Full-Frame aynasız fotoğraf makineleri: 35mm film negatifleriyle aynı boyutta ve APS-C’nin yaklaşık iki katı boyutunda sensörlere sahiptir. Bu onlara daha iyi kalite sağlar, ancak aynı zamanda daha büyük ve daha pahalıdırlar. Ancak Nikon Z5 (yeni sekmede açılır) ve Panasonic Lumix S5 (yeni sekmede açılır) çok rekabetçi bir fiyatla gerçekten iyi tanıtımlardır.

Medium format kameralar: tam kareden bile daha büyük sensörlere sahiptir. Bu listeye hiçbirini dahil etmiyoruz ancak en iyi orta format kameralar için ayrı bir rehberimiz var (yeni sekmede açılır).

Her şeyi hallettiğimize göre, şimdi satın alabileceğiniz en iyi aynasız fotoğraf makinelerine geçelim!

En Iyi Aynasiz Fotograf Makinesi 2

En İyi Aynasız Fotoğaf Makinesi Tavsiyeleri

#1

Fujifilm X-T4

★★★★★
★★★★★
Fujifilm X-T4 ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C
 • Çözünürlük: 26.1 MP
 • Video: 4K / 60p
 • Sınıf: Orta-Profesyonel
Artıları
 • Fotoğraf ve video için IBIS
 • Üstün malzeme kalitesi
 • Geliştirilmiş pil ömrü
Eksileri
 • Dahili kulaklık girişi yok

Fotoğraf ve 4K video çekiminde aynı derecede başarılı olan aynasız bir fotoğraf makinesi mi arıyorsunuz? Full frame rakiplerinden hem daha küçük hem de daha uygun fiyatlı olan Fujifilm X-T4'ten daha iyi olan çok az fotoğraf makinesi var. Şimdiye kadarki en iyi APS-C fotoğraf makinesi olan bu makineyi test ettiğimizde harika yapı kalitesi, sınıfının lideri görüntü kalitesi ve eğlenceli bir çekim deneyiminin cazip bir karışımını sunduğunu gördük. Bununla birlikte, Fujifilm X-T5'in şu anda mevcut olduğunu ve çıtayı daha da yükseltmeyi vaat ettiğini belirtmek gerekir. Bu yeni fotoğraf makinesiyle ilgili testlerimizi hala tamamlıyoruz, ancak ilk kanıtlar yeni 40MP sensörünün onu bu alanda ciddi bir rakip haline getireceği yönünde. Ayrıca hala satışta olan ve ağırlıklı olarak fotoğraf çekiyorsanız dikkate almaya değer Fujifilm X-T3'ün hayranları olmaya devam ediyoruz.

X-T4, gövde içi görüntü sabitleme (IBIS), yeni bir pil ve yeni, daha sessiz bir deklanşörün dahil edilmesi sayesinde seriyi yeni zirvelere taşıdı. Çekimlerimiz sırasında, bunlar keyifli bir çekim deneyimi yarattı ve düşük ışık performansı ve çözülen ayrıntılar açısından X-T4'ün rakiplerini geride bırakan sonuçlar üretti. Biraz daha sağlam bir tutuş isterdik ve IBIS sistemi Olympus standartlarına tam olarak uymuyor, ancak hem fotoğraf hem de video çekimi için büyük bir bonus ve artık mükemmel bir lens yelpazesine sahip olan iyi bir çok yönlü makineyi tamamlıyor.

#2

Canon EOS R6

★★★★★
★★★★★
Canon EOS R6 ürün resmi
 • Sensör boyutu: Full-frame
 • Çözünürlük: 20.1 MP
 • Video: 4K / 60p
 • Sınıf: Profesyonel
Artıları
 • Üstün otomatik odaklama
 • Etkileyici IBIS sistemi
 • Çift kart yuvası
Eksileri
 • Oldukça pahalı
 • Video kayıt sınırları

Bir Canon DSLR makineniz varsa ve aynasız makineye geçmek için bekliyorsanız, EOS R6 tam size göre bir fotoğraf makinesi. Ayrıca Canon'un EOS R gibi ilk aynasız lansmanlarından da çok değerli bir yükseltme. Bunun ana nedenlerinden biri EOS R6'nın mükemmel otomatik odaklamasıdır - bu sınıfta, mükemmel obje algılama (hayvanlar dahil) ve izleme sağlayan Dual Pixel CMOS AF II sistemini geçebilecek başka bir fotoğraf makinesi yoktur.

Video açısından, R6 açıkça R5 ile rekabet etmiyor - Canon da zaten bunun fotoğraf odaklı bir makine olduğunu söylüyor. 4K/60p çekim elde edebileceğiniz en iyi kalite ve yalnızca UHD'de. Daha sinema benzeri bir görünüm için DCI desteği yok, ancak dediğimiz gibi Canon bu kamerayı videograflar için tasarlamadı. Bununla birlikte, sensörün tüm genişliğini kullanırken 4K video çekebilmek, R6'nın EOS R ve RP'ye göre sahip olduğu büyük bir avantaj.

EOS R6, etkileyici gövde içi görüntü sabitleme (IBIS), mekanik deklanşör kullanıldığında hızlı 12 fps seri çekim ve iyi 4K/60p video becerileri ile Canon'un orijinal aynasız modellerine göre de büyük bir gelişme. EOS R6'nın kayıt limitleri ve enstantane sorunlarının onu bir video makinesinden çok bir fotoğraf makinesi haline getirdiğini gördük, ancak 20 MP çözünürlük sizin için yeterli olduğu sürece, şüphesiz Canon'un şimdiye kadarki en iyi fotoğraf makinelerinden biri.

Canon EOS R6 Fiyat Listesi

 • 76620 TL - N11 (Canon EOS R6 Body Aynasız Fotoğraf Makinesi (Canon Eurasia Garantili))
 • 85999 TL - N11 (Canon EOS R6 Mark II Gövde Aynasız Fotoğraf Makinesi (Distribütör Garantili))
 • 99000 TL - N11 (Canon EOS R6 + 24-105 MM F4-7.1 IS STM Fotoğraf Makinesi (Canon Eurasia Garantili))
 • 129985 TL - N11 (Canon EOS R6 Mark II + 24-105 MM F/4 Lens)
Tüm fiyatları göster
#3

Sony A6400

★★★★★
★★★★★
Sony A6400 ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C CMOS
 • Çözünürlük: 24.2 MP
 • Video: 4K / 30p
 • Sınıf: Başlangıç
Artıları
 • Mükemmel otomatik odaklama
 • Kompakt ancak özelliklerle dolu
Eksileri
 • Alışmak zaman alıyor
 • Kulaklık çıkışının olmaması

Sony A6400, kompakt yapısı ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor. 24MP APS-C sensörü, 425 noktalı faz algılama AF sistemi ve 'Gerçek Zamanlı Takip' otofokus özelliği sayesinde, hızlı ve etkili bir otofokus performansı sunuyor. 180° yukarı, 90° aşağı eğilebilen ekranı ve 2.36M-noktalı elektronik vizörü, çekim esnasında kolay kullanım sağlıyor. Yeni Bionz X işlemcisi ve ISO 100-32000 aralığı, yüksek kaliteli görüntüler üretmek için mükemmel bir temel oluşturuyor. 11fps (sessiz deklanşörde 8fps) hızında seri çekim ve 4K/30p video kaydı özellikleri, bu kamerayı çeşitli ihtiyaçlara yönelik esnek bir seçenek haline getiriyor. Ancak, kulaklık çıkışının olmaması ve ortalama batarya ömrü bazı kullanıcılar için eksiklik olabilir. Wi-Fi, NFC ve Bluetooth bağlantıları ise dosya aktarımı ve uzaktan kontrol için pratik seçenekler sunuyor.

Sony A6400, piyasadaki diğer kameralarla karşılaştırıldığında, özellikle Fujifilm'in X-T30 ve Canon'un EOS M50 modelleri ile benzer fiyat ve sensör boyutlarına sahip olmasına rağmen, 'Gerçek Zamanlı Takip' otofokus sistemi ile ön plana çıkıyor. Bu sistem, hızlı ve doğru odaklama sağlayarak özellikle hareketli konuları çekerken büyük bir avantaj sunuyor. Ayrıca, 4K video kaydı ve yüksek çözünürlüklü çekimler için tam piksel okuma özelliği de bu kamerayı video üreticileri için cazip bir seçenek haline getiriyor. Diğer yandan, Fujifilm ve Canon modelleri belki daha renkli ve karakteristik görüntüler sunarken, Sony A6400 daha teknik ve esnek bir performansla öne çıkıyor. Özetle, Sony A6400, hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için, hızlı otofokus performansı ve yüksek çözünürlüklü çekim kabiliyetleri ile dikkat çeken, çok yönlü ve etkili bir kamera seçeneği sunuyor.

Sony A6400 Fiyat Listesi

 • 31844 TL - N11 (Sony A6400 Body Aynasız Fotoğraf Makinesi (Sony Eurasia Garantili))
 • 36187 TL - N11 (Sony A6400 + 16-50 MM Aynasız Fotoğraf Makinesi (Sony Eurasia Garantili))
 • 50599 TL - N11 (Sony A6400 + 18-135 MM Aynasız Fotoğraf Makinesi (Sony Eurasia Garantili))
Tüm fiyatları göster
#4

Sony A7 IV

★★★★★
★★★★★
Sony A7 IV ürün resmi
 • Sensör boyutu: Full-frame
 • Çözünürlük: 33 MP
 • Video: 4K / 60p
 • Sınıf: Orta-Profesyonel
Artıları
 • Etkileyici 33MP sensör
 • Sınıfında lider otomatik odaklama
 • Çapraz açılı ekran
Eksileri
 • Kırpılmış 4K çekimler
 • Yeni başlayanlar için karmaşık

Sony A7 IV gerçekten modern bir hibrit fotoğraf makinesi. Yeni başlayanlar için biraz abartılı ve fotoğraf odaklı rakiplerinden daha pahalı olsa da, fotoğraf ve videoyu bir arada çekmek isteyenler için çok yönlü bir fotoğraf makinesi. Fiyatının bu denli yüksek olması, artık popüler olan eski modeliyle aynı giriş seviyesi fiyat aralığında yer almadığı anlamına geliyor, ancak 10 bit video ve Bionz XR işlemci gibi yükseltmeler onu çok daha güçlü bir seçenek haline getiriyor.

Testlerimizde, A7 IV'ün sınıfının lideri otomatik odaklama becerilerinin yanı sıra sonsuz gibi görünen bir tampon derinliğine sahip olduğunu gördük; bu da kameranın maksimum seri çekim hızlarını herhangi bir yavaşlama olmadan neredeyse süresiz olarak koruyabileceği anlamına geliyor. CFexpress kart kullanırken bir dakikadan uzun süre 9 fps (veya sürekli raw çekim yaparken 6-7 fps) hızını yakaladı. A7 IV'ün yeni 33 MP Full Frame sensörü, görüntü kalitesini A7 III'e göre önemli ölçüde artırmıyor (daha yüksek çözünürlük, ISO 6400'ün üzerinde oldukça yaygın gürültü anlamına da geliyor) ve 4K çekimlerde ağır bir kırpma var. Ancak eksiksiz bir paket olarak Sony A7 IV, ihtiyacınız olan tek aynasız fotoğraf makinesi olabilecek sağlam bir çok yönlü makinedir.

Sony A7 IV Fiyat Listesi

 • 77998 TL - N11 (Sony A7 IV Body Aynasız Fotoğraf Makinesi (Sony Eurasia Garantili))
 • 88000 TL - N11 (Sony A7R IV Body Aynasız Fotoğraf Makinesi (İthalatçı Garantili))
 • 89499 TL - N11 (Sony A7 IV + 28-70 MM F3.5-5.6 Aynasız Fotoğraf Makinesi (Sony Eurasia Garantili))
 • 102000 TL - N11 (Sony A7R IV A Body Aynasız Fotoğraf Makinesi (Sony Eurasia Garantili))
Tüm fiyatları göster
#5

Fujifilm X-S10

★★★★★
★★★★★
Fujifilm X-S10 ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C
 • Çözünürlük: 26.1 MP
 • Video: 4K / 30p
 • Sınıf: Başlangıç-Orta
Artıları
 • Küçük boyut ve mükemmel malzeme kalitesi
 • Çapraz açılı dokunmatik ekran
 • Gövde içi görüntü sabitleme
Eksileri
 • Hava koşullarına dayanıklı değil
 • Eski tip mod kadranı

Fujifilm X-S10, üst düzey X serisi fotoğraf makinelerinin harici pozlama kontrollerine sahip değil, ancak bu şikayet edebileceğimiz tek şey. Elinize aldığınızda 'amatör' bir fotoğraf makinesi olmadığını hemen anlıyorsunuz çünkü malzeme kalitesi ve kullanımı hemen göze çarpıyor.

Geleneksel mod kadranına geçiş Fujifilm hayranlarını hayal kırıklığına uğratabilir, ancak mükemmel kaplama, yapı kalitesi ve kullanımı ve IBIS'in (gövde içi sabitleme) dahil edilmesi, bu fotoğraf makinesine, özellikle bu fiyat sektöründe, şu anda APS-C aynasız fotoğraf makinesi pazarında belki de en iyi performansı sunuyor.

Fujifilm X-S10 Fiyat Listesi

 • 32999 TL - N11 (Fujifilm X-S10 + XC 15-45 MM Aynasız Fotoğraf Makinesi (Fujifilm Türkiye Garantili))
 • 38499 TL - N11 (Fujifilm X-S10 + XF 18-55 MM Aynasız Fotoğraf Makinesi (Fujifilm Türkiye Garantili))
 • 41499 TL - N11 (Fujifilm X-S10 + XF 16-80 MM Aynasız Fotoğraf Makinesi (Fujifilm Türkiye Garantili))
Tüm fiyatları göster
#6

Olympus OM-D E-M10 Mark IV

★★★★★
★★★★★
Olympus OM-D E-M10 Mark IV ürün resmi
 • Sensör boyutu: Micro Four Thirds
 • Çözünürlük: 20.3 MP
 • Video: 4K / 60p
 • Sınıf: Başlangıç-Orta
Artıları
 • En yeni 20MP sensör
 • 5 eksenli gövde içi stabilizasyon
Eksileri
 • MFT sensörü APS-C'den daha küçük
 • Plastik malzeme

E-M10 serisi her zaman bütçe odaklı tasarlanmıştır, ancak bu Mark IV sürümü 20MP sensör, geliştirilmiş gövde içi görüntü sabitleme ve yeni açılır kapanır ve eğilebilir monitör ile güç ve sofistike özellikler de ekliyor. Mark III'ü bu kadar çekici kılan 4K video ve çekici stilini koruyan Mark IV, hemen hemen her şeyi yapabilen giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi arayan herkes için ideal bir seçimdir.

E-M10 serisi uzun zamandır en sevdiğimiz küçük boyutlu fotoğraf makineleri arasında yer alıyordu, bu nedenle Mark IV'ün SONUNDA Olympus'un en yeni 20MP sensörüne sahip olmasından gerçekten memnunuz. Daha da iyisi, bugünün fiyatlarıyla, piyasadaki en ucuz aynasız modellerden biri, ki yapabildikleri düşünüldüğünde bu oldukça şaşırtıcı.

#7

Canon EOS R10

★★★★★
★★★★★
Canon EOS R10 ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C CMOS
 • Çözünürlük: 24 MP
 • Video: 4K / 30p
 • Sınıf: Başlangıç-Orta
Artıları
 • Kompakt bir makine olması
 • Hızlı çekimde başarılı olması
Eksileri
 • Pil kapasitesi

Canon EOS R10, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı için oldukça uygun bir kamera. Mekanik deklanşör modunda 15 fps'e kadar çekim hızına ulaşabiliyor, bu da hızlı hareket eden konuları net bir şekilde yakalayabilmenizi sağlıyor. Elektronik deklanşör modunda ise çekim hızı 23 fps'e çıkıyor, ancak bu mod daha çok hareketsiz konular için ideal, çünkü hareket eden nesnelerde rolling shutter nedeniyle bozulmalar olabiliyor. Hangi çekim modunu seçerseniz seçin, özellikle RAW görüntülerde uzun süreli patlamalı çekimler yaparken kameranın nispeten küçük fotoğraf tamponu sizi sınırlayabilir. Ama, hızlı ve doğru bir otofokus sistemine sahip ve net, detaylı görüntüler yakalıyor.

Diğer kameralarla kıyaslandığında, Canon R10 orta seviye bir aynasız kamera olarak, hem başlangıç seviyesindeki fotoğrafçılar hem de kitlerini küçültmek isteyen veya taşınabilir bir yedek gövde arayan daha deneyimli kullanıcılar için iyi bir uyum sunuyor. Daha ucuz olan Canon EOS R50 ile karşılaştırıldığında, daha gelişmiş fiziksel kontroller, daha hızlı çekim hızları ve 4K video çekimi yapabilme gibi özelliklere sahip. Ancak, daha pahalı Canon EOS R7 ile karşılaştırıldığında, daha yüksek çözünürlüklü sensör, daha büyük kapasiteli pil, gövde içi stabilizasyon ve hava koşullarına dayanıklı gövde gibi özelliklerden mahrum kalıyorsunuz. Fujifilm X-S10, Nikon Z fc ve Sony a6400 gibi diğer giriş seviyesi hibrit aynasız kameralarla karşılaştırıldığında, R10, başlangıç ve orta seviye fotoğrafçılar için hızlı öğrenilebilen ve kullanılabilen, yetenekli bir gövde sunuyor. Bu kameralar, daha pahalı hibrit aynasız kameraların gelişmiş video ve ses özelliklerine ihtiyaç duymayan veya bunları kaçırmayacak kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Özetle, Canon EOS R10, hem fiyat hem de özellikler açısından dengeli bir seçenek sunarak, fotoğrafçılığa yeni başlayanlar ve tecrübeli kullanıcılar için çekici bir alternatif oluşturuyor.

Canon EOS R10 Fiyat Listesi

 • 31345 TL - N11 (Canon EOS R10 Aynasız Fotoğraf Makinesi)
 • 34499 TL - N11 (Canon EOS R10 + RF-S 18-45 IS STM Fotoğraf Makinesi (Adaptörsüz))
 • 36499 TL - N11 (Canon EOS R10 Fotoğraf Makinesi + EF-EOS R Mount Adaptör (Canon Eurasia Garantili))
 • 40527 TL - N11 (Canon EOS R10 18-45mm Aynasız Fotoğraf Makinesi (EF to EOS R Adap)
 • 47997 TL - N11 (Canon EOS R10 + RF-S 18-150 IS STM Canon Eurasia Fotoğraf Makinesi)
 • 55997 TL - N11 (Canon EOS R10 18-150mm Aynasız Fotoğraf Makinesi (EF to EOS R Ada)
Tüm fiyatları göster
#8

Panasonic Lumix S5

★★★★★
★★★★★
Panasonic Lumix S5 ürün resmi
 • Sensör boyutu: Full-frame CMOS
 • Çözünürlük: 24.2 MP
 • Video: 4K / 60p
 • Sınıf: Profesyonel
Artıları
 • Hafif ve kompakt
 • Son derece iyi video
 • Ekstra geniş 20-60mm kit lens
Eksileri
 • Sadece Kontrast AF

Orijinal Lumix S1 ve S1R etkileyici ve güçlü fotoğraf makineleri... ama büyükler. Panasonic bunu dikkate aldı ve bir şekilde (nasıl olduğundan hala emin değiliz) 24 megapiksel ağırlığındaki Lumix S1 ile temelde aynı görüntüleme gücünü sunan, ancak yaklaşık 300 g daha hafif bir gövdede bir fotoğraf makinesi olan Lumix S5'i ortaya çıkardı. Aynı zamanda sınıfının en iyisi video özellikleriyle video odaklı GH serisinin manevi halefi gibi bir şey. 4K/60p 10-Bit 4:2:0 video çekiyor ve dinamik aralık açısından, kağıt üzerinde, yalnızca profesyonel düzeydeki Sony A7S III onunla rekabet edebilir veya onu geçme iddiasında bulunabilir.

Renk bilimi, güzel bir görüntü için ince bir şekilde optimize edilmiştir. Fotoğraf çekenler ayrıca 6K Fotoğraf modunu kullanarak etkili 30 fps seri çekim yapabiliyor ve hiçbir anı kaçırmıyor. Hibrit full frame fotoğraf makinelerine göre, özellikle de günümüz fiyatlarıyla bu makineyi yenmek son derece zor.

#9

Nikon Z fc

★★★★★
★★★★★
Nikon Z fc ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C CMOS
 • Çözünürlük: 20.9 MP
 • Video: 4K / 30p
 • Sınıf: Başlangıç-Orta
Artıları
 • Havalı tasarım
 • Üstün özellikler
Eksileri
 • 20.9 MP olması
 • DX Z mount lenslerin eksikliği

Nikon Z fc, şüphesiz şu anda piyasadaki en havalı görünümlü aynasız fotoğraf makinelerinden biri. Kadran tabanlı kontrollere sahip retro tarzda bir aynasız makinedir ve tutması, kullanması bir zevktir. Dahili olarak, aynı APS-C sensör ve işlemciye ve aynı özelliklerin çoğuna sahip Nikon Z50 ile temelde aynıdır. Dahili flaş gibi birkaç ekstra özellik çıkartılmış ve Z50'den daha pahalıdır, bu nedenle estetiğe önem vermiyorsanız Nikon'un diğer DX formatlı fotoğraf makinesi daha akıllıca bir seçimdir.

Ancak retro fotoğraf makinelere karşı koyamayan biriyseniz Nikon Z fc tam size göre olacaktır. Dürüst olmak gerekirse, bu makineyle ilgili tek sorunumuz - ki bu oldukça önemli bir sorun - makineyle birlikte kullanılabilecek yalnızca iki Nikon Z DX objektifin olması. Bununla birlikte, birçok fotoğrafçı sadece bir kit lensi istiyor ve daha fazlasını istemiyor, bu yüzden çoğu kişi için sorun değil.

#10

Fujifilm X-T200

★★★★★
★★★★★
Fujifilm X-T200 ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C CMOS
 • Çözünürlük: 24.2 MP
 • Video: 4K / 30p
 • Sınıf: Başlangıç
Artıları
 • Süper renk ve dinamik aralık
 • Keskin 3
 • 5 inç dokunmatik ekran
 • Hafif ve retro tasarım
Eksileri
 • Videoda özne takibi yok

Akıllı telefon kamerasından bir üst seviyeye geçenler için iyi bir seçim olan Fujifilm X-T200, büyük ve keskin 3,5 inç dokunmatik ekranı, önceki modele kıyasla elde çok daha hoş bir his veren hoş bir tasarımla birleştiriyor. Otomatik odaklama performansı da dahil olmak üzere birçok yönden selefi X-T100'e göre büyük bir adım. Fujifilm X-A7'den farklı olarak X-T200, çekimlerinizi çerçevelemek için dahili bir vizöre de sahip.

Bu listedeki daha pahalı modellerle karşılaştırıldığında tek gerçek dezavantajı, X-T200'ün özne takibinin seri çekim sırasında biraz isabetsiz olabilmesi ve video modunda mevcut olmamasıdır. Ancak bunun dışında mükemmel bir değer sunuyor, Sony A6100 ve Canon EOS M50 Mark II gibi rakiplere harika bir alternatif.

#11

Fujifilm GFX 50S II

★★★★★
★★★★★
Fujifilm GFX 50S II ürün resmi
 • Sensör boyutu: APS-C CMOS
 • Çözünürlük: 51.4 MP
 • Video: 1080p / 30p
 • Sınıf: Profesyonel
Artıları
 • Harika görüntü kalitesi
 • Etkileyici görüntü sabitleme
 • Nispeten uygun fiyatlı
Eksileri
 • 4K video yok
 • Otofokus bazen yavaş

Medium format, full frame fotoğraf makinelerine gerçekçi bir alternatif olarak ortaya çıkması son birkaç yılın en büyük olaylarından biri oldu ve Fujifilm GFX50S II bunun en iyi örneği. Tam kareden yaklaşık 1,7 kat daha büyük olan devasa sensörü, nispeten yavaş 3 FPS seri çekim ve 4K video eksikliği (en fazla 1080p) gibi bazı pratik dezavantajları da beraberinde getiriyor. Ancak fotoğrafçılar için sağladığı avantajlar, özellikle de son derece etkileyici dinamik aralığı, çoğunlukla manzara, portre, natürmort veya mimari çekmeyi seviyorsanız onu çok cazip bir alternatif haline getiriyor.

Fujifilm'in mükemmel GF lensleriyle birleştirildiğinde, GFX50S II'nin 51,4 MP sensörü inanılmaz ayrıntıları çözebiliyor - ve buna düşük ışık da dahil. Görüntü kalitesinden ödün vermeden gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki bilgileri ortaya çıkarmak çok kolay ve ISO 6400'de çekildiğinde bile görüntüler temiz. Ancak asıl oyunun kurallarını değiştiren, GFX50 II'nin nispeten uygun fiyat etiketi ve son derece etkili görüntü sabitleme özelliği ve rahat kullanımı sayesinde elde ne kadar iyi çekim yaptığıdır.

Fujifilm GFX 50S II Fiyat Listesi

 • 103072 TL - N11 (Fujifilm GFX 50S II + GF35-70 MM F4.5-5.6 WR Kit Fotoğraf Makinesi (Fujifilm Türkiye Garantili))
Tüm fiyatları göster

Bize neden güvenmelisiniz?

 • İncelemelerimizin mümkün olduğunca doğru ve tarafsız olduğundan emin olmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.
 • Ücretli ürün yerleştirmesi veya sponsorlu içerik kabul etmiyoruz.
 • Sadece kendi tarafımızdan test edilmiş veya diğer saygın kaynaklar tarafından dikkatle incelenmiş ürünleri sıralıyoruz.
 • Okuyucularımızın alım kararlarını vermek için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlamak amacımızdır.
 • Yazılarımızın alanında eğitim almış ya da uzman kişilerce yazılmasına dikkat ediyoruz.

En Iyi Aynasiz Fotograf Makinesi 3

Aynasız veya DSLR: Aralarındaki fark nedir?

Aynasız kameralar, DSLR’lerde olduğu gibi lensleri değiştirmenize olanak tanır. Ancak normalde bir DSLR’nin içinde bulunan ayna kaldırıldığı için, kamera (teorik olarak) çok daha kompakt hale getirilebilir.

Ayna olmaması, nesnenizi çerçevelemek için optik vizörler yerine aynasız kameraların elektronik vizörlere güvendiği anlamına gelir. Bununla birlikte, daha ucuz aynasız fotoğraf makinelerinin çoğunda vizör bulunmadığını unutmayın – bunun yerine, fotoğrafı çoğu kompakt fotoğraf makinesinde veya akıllı telefonda yaptığınız gibi arka ekranda oluşturursunuz.

Bu, boyutu ve maliyeti düşük tutmak açısından bir nimettir, ancak fotoğrafçılığınızı ciddiye almaya başlamak istiyorsanız, bir vizör neredeyse şarttır. Bunun nedeni, arka ekranı işe yaramaz hale getirebilecek güneşli koşullar da dahil olmak üzere her koşulda fotoğraf oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

Aynasız fotoğraf makinelerinin kompakt sistem fotoğraf makineleri olarak da bilindiğini ve basit başlangıç modellerinden en iyi DSLR’lere rakip olan sofistike tam kare makinelere kadar çeşitli modelleri olduğunu göreceksiniz.

En Iyi Aynasiz Fotograf Makinesi 4

En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesini Nasıl Seçersiniz?

Aynasız bir fotoğraf makinesi satın almak için harika bir zaman, ancak biraz da bunaltıcı bir zaman. Canon, Sony, Nikon, Fujifilm, Panasonic ve yeniden doğan Olympus gibi markaların tüm fiyat noktalarında mevcut olan seçeneklerinin sayısındaki patlama, fotoğrafçıların ve videografların hiç bu kadar çok seçeneğe sahip olmadığı anlamına geliyor.

Peki nereden başlamalı? Sensör boyutu genellikle bir fotoğraf makinesinin karakteri ve çekim tarzı için iyi bir ölçüdür. Profesyoneller ve meraklı amatörler için üretilen modeller ya tam kare sensöre ya da biraz daha küçük APS-C çipe sahip olacaktır. Sonuncular, Four Thirds sensörlüler (Panasonic ve Olympus’tan) kadar taşınabilir olmasalar da, tam kare fotoğraf makinelerinden daha küçük ve daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli özellikler, fiyatı yükselten ancak çoğu fotoğrafçı için neredeyse gerekli olan elektronik vizörlerdir (EVF’ler). Ne tür objektiflere ihtiyacınız olacağını da düşünmeye değer.

Belirli bir alanda uzmanlaşmayı seviyorsanız (örneğin, geniş açılı mimari veya makro), sizin için doğru seçeneklere sahip olduğundan emin olmak için baktığınız sistemi kontrol edin. Full frame aynasızlarda Sony şu anda en fazla seçeneği sunarken, crop sensörlü APS-C kameralarda Fujifilm çoğu odak uzaklığında geniş bir seçenek yelpazesine sahip.

İçerik Güncelleme Kaydı


14/11/2023

 • Sony A6400 eklendi, Canon EOS R10 eklendi
 • Sony A6100 kaldırıldı

Yazar

 • Tümay Kılınç
  İçerik kalitesi kontrol sorumlusu

  Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bültene Katılın

  E-Posta adresinizi girerek mail listemize katılabilir, indirimleri, çekiliş haberlerini ve içerik güncellemelerini önceden görebilirsiniz.

  6 Yorum

  1. Merhabalar bu konuda zır cahilim o yüzden bilginizden faydalanabilirsem sevinirim. Öğretmenim o yüzden benden daha çok öğrencilerime yardımcı olursunuz. Amatör yeşil ekran stüdyo kurdum, burada soru çözümlerini çekiyorum. Şimdiye kadar 2-3 metre mesafeden öğretmenlerimizi cep telefonu ile çekip vmix programıyla montajlayıp yayınlıyorum. Çekim ile masa üstü senkronlarını bir araya getirmek sonrasında montajlama gibi işler var buda çok vaktimi alıyor. Halbuki kaliteli olarak görüntüyü canlı olarak bilgisayara güzel aktarabileceğim, yeşil ekranda kumlama yapmayacak ve görüntüyü direk bilgisayara alarak anlık ileterek çekimleri tek seferde yapabileceğim, gerekirse canlı yayın yapabileceğim bir makine arıyorum. Aklıma canon m50, canon m250, fuji x-t200, sony zv-1, sony 6100 cihazları var tabi lumix gh3 te listede ama hangisinin nekadar iş gördüğünü bilmediğimden ve makinalar hakkında bilgim olmadığından pinpon topu gibi kah birine kah öbürüne karar veriyorum hangisinin inceleme videosunu izlesem tamam bu diyorum. Tam olarak netleştiremedim. konuyla ilgili yardımcı olurdanız sevinirim.(direk derken elgato yada başka bir capture kart aracılığıyla değil maliyet dahada artıyor, gercekten usb tak gör makntığıyla çalışabilen makina lazım canon tarafı eos utlityle bir adım önde gibi görünsede zannedersem nikon ve sony dede alternatif programlar mevcut )

   • Selamlar 🙂 Aslinda baya bir arastirmissiniz. Listenizdeki makinelerin hepsi guzel cihazlardir.

    Aralarinda en iyi video kaydini sony a6100 ile elde edersiniz diye dusunuyorum, fakat Sony’nin uygulamasi live stream icin pek uygun degil bence (Sony a6000 sahibi olarak soyluyorum). Ses ve goruntude senkronizasyon sorunlari olusuyor, o yuzden tavsiye etmem. Elgato link ile bu sorunu asabilirsiniz ve kaliteli bir goruntu elde edebilirsiniz, fakat bu secenegi istemediginiz icin atliyorum.

    Fuji XT-200’ye bir kac ay once yeni bir ozellik geldi, USB’den direkt olarak live stream yapabiliyorsunuz ve video kalitesi de gayet guzel, fakat soyle bir sorun var.. Kamera’nin auto-focus ozelligi surekli olarak aktif, bu sebeple surekli odaklanmaya calisiyor ve bunu sabitleyemiyorsunuz. Bu da siz video cekerken bir sorun yaratir mi yaratmaz mi bilemedim acikcasi (Youtube’de bir kac ornek video var xt200 live streaming diye aratirsaniz)

    M50 aralarinda en iyi secimmis gibi duruyor (m250’yi hic duymadim, o konuda bilgim yok). M50 almaya karar verirseniz HDMI yerine USB ile baglamaniz daha iyi sonuc verir (HDMI ile baglayinca ekranda surekli yuzu takip eten bir isaret cikiyor). Genel olarak guzel bir sonuc verse de live streaming yaparken, sanki FPS normalden biraz daha yavasmis hissi verebilir daha kaliteli bir video ile karsilatirildiginda.

    Aslinda sizin ihtiyaciniz Panasonic Lumix G7 o da ulkemizde satista degil hicbir sitede.

    Umarim az da olsa yardimci olmustur. Bu konu hakkinda daha detayli bir bilgi elde edersem eger, size mail araciligiyla tekrar ulasirim.

  2. Öncelikle Vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim . inanın yurtdışında olup mektubu gelmiş gurbetçi gibi okudum cevabınızı :). Tecrübe bambaşka. mesafe konusunda (2-3-4 metre ) lens tavsiyeniz var mı? Lumixlerin sensör değiştireceklerini okumuştum bir yerlerde lens konusunda sıkıntı yaşar mıyım bilemedim. yani aslında lumixi bir şekilde yurt dışından getirtirim ama arıza gibi durumlar olursa muhatap bulamamak ta ayrı bir sıkıntı. m50 yada diğerlerin de live stream durumunda fps sorunu işimi daha da çıkmaza sürüklüyor. ( m250 değildi yanlış yazmışım 250d idi kusura bakmayınız.). Ben yine şuna da bakınız dediğiniz bir durum olursa takipteyim. Tekrar çok teşekkür ederim saygılar

   • Selamlar ancak donebiliyorum kusura bakmayin.
    Aslinda FPS sorunu cok kotu degil, bilemiyorum ne kadar kusursuz bir live streaming istiyorsunuz, karsilastirma icin suna bakabilirsiniz https://youtu.be/hs9X2G-VzxQ?t=150 burada g70 daha iyi performans sunsa da goruntu kaliteleri birbirine benziyor.

    Simdi Amazon fiyatlarina baktim da kameralar cok pahalanmis, ben 2 sene once a6000 body olarak 310 dolara almistim.

    Sadece video cekimi icin ve live streaming yapmak icin mi kullanacaksiniz? yoksa fotograf makinesi olarak da kullanacak misiniz? Cunku bu makinelerden bir cogu uzun video kayitlarinda isinan cihazlar (g7 guc kaynagina bagliyken 4 saat kadar sorunsuz streaming yapabildigini okudum, fakat test etmedim). Eger bilgisayariniz Mac Os ise Go Pro 9 bakabilirsiniz ama Windows’da calismasi biraz sorunlu oluyor webcam ozelliginin, en iyi sonucu simdilik Mac cihazlarda veriyor.

    Lens konusunda gelen kit lensler isinizi fazlasiyla gorur, ben Sony a6000 kullanicisi oldugum icin diger cihazlarin lenslerini pek bilmiyorum malesef, fakat Sony’de lensler oldukca pahali. Sony almaya karar verirseniz iyi de bir lensim olsun derseniz siddetle Sigma 30mm F1.4 Contemporary lensini oneririm 🙂 digerleri hakkinda bilgim yok malesef. Bu lensi kullanarak benim cok yakin bir arkadasim Youtube videolari cekiyor (live streaming degil, montaj yaparak) ornek videosu: https://www.youtube.com/watch?v=PI954WweSKw

  3. Merhaba,
   Güzel bir yazı olmuş öncelikle elinize sağlık. Telefonda raw çekim ile lightroom da işleyerek kendimce bir şeyler yapıyorum ama artık profesyonel bir kameraya geçmek istiyorum. Sony A7 II + Sony FE 24-70mm f/4 ZA OSS Lens şeklinde bir planlamam var. 2. el piyasasında 11.000 shutter da bu ikiliyi 11.200 civarında bir fiyata buldum. Sadece fotoğraf çekmeyi planladığımı video çekimleri yapmamayı düşündüğümü belirtmek isterim. Sizce bu fiyata fotoğraf çekimleri için başka hangi alternatifler olabilir ? Sony a7 ıı biraz eski bir model bu bir dezavantaj mıdır?

   • Selamlar,
    Sony A7 II fazlasiyla isinizi gorur. Bende Sony a6000 var, imkanim olsa kesinlikle Sony A7 II alirim. Lens konusunda memnun kalacaginizi dusunuyorum, fakat 24-70mm gibi araligi fazla olan lenslerin optimal kalitesi 35mm ayarindayken alirsiniz. Ornegin 24mm’de kullanirken kalitede ufak kayiplar olabilir. Bu kayiplar cogu zaman farkedilmeyecek kadar az oluyor, o yuzden cok takintili degilseniz sorun olmaz.

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir