Tüketici dergisi logosu

(2024) En İyi Maden Suyu Markaları: Tavsiyeler ve İncelemeler

Kısa bir özet..

"En iyi" maden suyu seçimi biraz damak tadına ve ihtiyacınız olan minerallere göre değişiyor, satın alanlar tarafından en çok beğenilen maden suyu ise Sırma Doğal Maden Suyu olarakk görünüyor. Daha hafif bir tat isterseniz özellikle farklı içecekler hazırlamada San Pellegrino harika bir seçim olacaktır. Farklı bir deneyim yaşamak isterseniz de Gürcistan'dan ithal gelen yüksek mineral oranına sahip olan Borjomi maden suyuna bakabilirsiniz. Sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeFlorür (mg)Kalsiyum (mg)Klorür (mg)
Sırma Doğal Maden Suyu1. Sırma Doğal Maden Suyu93.41 / 1000.9717063.8
Freşa Karpuz Çilek Aromalı Meyveli Soda2. Freşa Karpuz Çilek Aromalı Soda91.90 / 100---
Terme di Crodo Mojito3. mojito Terme di Crodo90.00 / 100---
Beypazarı Sade Soda4. Beypazarı Sade Soda88.69 / 1000.64205.821.9
Inişdibi Sade Soda5. İnişdibi Inişdibi Sade Soda88.40 / 1000.0486.12.1
San Pellegrino6. San Pellegrino87.36 / 1000.516649.6
Kula Maden Suyu7. Kula Maden Suyu83.51 / 1000.3309143.6
Nabeghlavi Doğal Mineralli Su8. Nabeghlavi Doğal Mineralli Su81.51 / 100-7635
Uludağ Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu9. Uludağ Mineralli Maden Suyu81.32 / 1001.0117951.9
Borjomi Doğal Zengin Mineralli Su10. Borjomi Doğal Zengin Mineralli Su80.80 / 100<160350
Sarıkız Sade Soda (Alaşehir)11. Sarıkız Sade Soda (Alaşehir)80.75 / 1000.2383.714.53
Avşar Mango Ananas Aromalı Soda12. Avşar Mango Ananas Aromalı Soda78.08 / 100---
Perrier Soda13. Perrier Soda76.88 / 1000.216022

Bu listenin sıralanması 14376 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Bazen yaz aylarında içimizi serinletmesi için bazen de yemeklerden sonra yaşadığımız hazımsızlık sebebiyle maden suyu tüketiriz. Bazen de içine atılan bir dilim limon ve nane yaprağı ile kahvelerimizin yanına eşlik eden lezzetli bir seçenek olabilir maden suyu.

Türkiye coğrafi konumu sebebiyle adeta maden suyu cennetidir. Normal sudan sonra tüketilebilecek en sağlıklı içecek olan maden suyunun farklı aromalar ile tatlandırılmış olanları da vardır. Çok sağlıklı bir içecek olan maden suyu solunum, ter ve idrar ile kaybedilen minerallerin geri kazanılması yönünde yardımcıdır.

Maden Suyu Nasıl Oluşur?

Yeryüzünde biriken erimiş kar ve yağmur suları kendine bir şekilde yol bularak yeraltının derinliklerine sızar. Genellikle bu sızıntı kayaçların çatlak ve yarıkları vasıtasıyla gerçekleşir. Kar ve yağmur suyunun bu yolculuğu bazen 100 yılı bile bulabilir. Yerin derinliklerinde süzülerek biriken bu sular, hazne kayaçta yani rezervuarda depolanır. Rezervuar basıncın ve sıcaklığın yüksek olduğu bir yerdir. Bu nedenle su basınç ve sıcaklığın etkisi ile yukarı doğru harekete geçer. Kaynak şeklinde yüzeye çıkan bu su kayaçlar üzerindeki mineralleri de depolayarak ilerler. Maden suyu yeryüzüne yolculuk sırasında hangi kayaçlar ile temas halinde ise içerdiği mineraller de buna bağlı olarak değişecektir. Örneğin; maden suyu kireçtaşı rezervuarından geliyorsa doğal olarak bikarbonat ve kalsiyum bakımından zengin olacaktır.

En Iyi Soda 1

Maden suyunun Özellikleri Nelerdir?

Maden suyu koruma altında olan fiziksel ve jeolojik yeraltı sularından elde edilir. Bazen kuyu açılarak bazen de kaynaktan doldurularak elde edilen maden sularının çözünmüş katı madde içeği ise en az 250 ppm olmalıdır. Maden suyu içeriğine bakıldığında; gaz, elementler ve mineral tuzlar bulunur. Maden suyunu normal sudan ayıran en önemli özellik de içeriğidir. 250-500 ppm değerindeki maden suları düşük mineral değerine sahiptir. Yüksek mineralli maden suları ise 1500 ppm'den fazla mineral içerir. Maden suyu içerisinde bulunan mineraller ve/veya eser elementler en az 1000 mg/L'dir. Karbondioksit miktarı ise 250 mg/L'dir. Maden suyu yeryüzüne teknik yöntemler ile çıkarıldığında ya da kendiliğinden çıktığında sıcak ya da soğuk olabilir. Tam bir mineral deposu olan maden suyunun sağlığa faydaları ise saymakla bitmez.

Maden Suyu içeriğinde bulunan mineraller;

 • Sodyum: Vücudun uyarı iletimini destekler, asit-baz dengesini korur.
 • Florür: Diş ve kemik sağlığına faydalıdır.
 • Kalsiyum: Kanı pıhtılaştırır, sinir uyarılarının iletimini sağlar, diş ve kemik sağlığını güçlendirir.
 • Sülfat: Sindirim sistemi, safra kesesi ve mideyi korur.
 • Potasyum: Vücudun su dengesini korur, hücre metabolizmasında görevlidir.
 • Magnezyum: Vücudun kalp, sinir ve kas sağlığını korur, enerji üretir.
 • Bikarbonat: Sindirim sistemini düzenler.
 • İyodür: Tiroid bezi fonksiyonlarını düzenler.

En İyi Maden Suyu Tavsiyeleri

En İyi Maden Suyu Tavsiyeleri

1. Sırma Doğal Maden Suyu

Sırma Doğal Maden Suyu

Artıları

 • Serinletici bir tadı var
 • Fiyat/Performans ürünü

Eksileri

 • Beypazarı kadar iyi değil

Sırma Doğal Maden Suyu, özellikle mineral bakımından zengin bir içerik sunuyor. Ürün, Bursa'nın Uludağ bölgesindeki zengin yer altı kaynaklarından çıkarılıyor ve içerisinde potasyum, klorür, kalsiyum ve magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri barındırıyor. Fiyat-kalite dengesi oldukça iyi; özellikle indirim dönemlerinde bu ürünü kaçırmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca, cam şişe konusunda tereddüt edenler için plastik şişenin tadının da aynı olduğunu belirtelim. Genel olarak tüketiciler de ürünün uygun fiyatlı, kaliteli ve hızlı teslim edildiğini belirtmişler.

Olumsuz yorumlara baktığımızda, göze çarpan belirgin bir sorun yok. Kargo ve paketlemeyle ilgili yorumları dikkate almazsak, ürün oldukça olumlu bir izlenim bırakıyor. Tüketiciler arasında ürünün fiyatının biraz değişken olduğu ve indirimlerin takip edilmesi gerektiği yönünde bir görüş var ama bu da genel memnuniyeti bozmuyor. Yine de internet üzerinden alacaksanız eğer, cam olan yerine plastik olanından alırsanız kargoda kırılma sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz, tat olarak bir farkı yok.

Sonuç olarak, Sırma Doğal Maden Suyu, özellikle mineral ihtiyacı olanlar ve fiyat-kalite dengesi arayanlar için ideal bir seçenek. Eğer Beypazarı veya İnişdibi gibi markalar mevcut değilse, bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Sıcak yaz günleri için serinletici bir seçenek veya yemeklerle birlikte tüketmek için uygun bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

2. Freşa Karpuz Çilek Aromalı Meyveli Soda

Freşa Karpuz Çilek Aromalı Meyveli Soda

Artıları

 • Gerçek meyve aroması
 • %100 pancar şekeri kullanması

Eksileri

 • Yok

Freşa Karpuz Çilek Aromalı Meyveli Soda içinizi ferahlatan lezzeti ve enfes kokusu ile sizi etkisi altına alır. Doğal maden suyu, meyvelerin gerçek aromalarının harmanlanması ile formüle edilen bu maden suyu %100 pancar şekeri ile tatlandırılmıştır. Sağlıklı ve lezzetli içimi ile öne çıkan Freşa Karpuz Çilek Aromalı Meyveli Soda zengin mineralli içeriği ile enerjinize enerji katar. Doğal maden suyunun kendinde bulunan tuz miktarı dışında tuz ilavesi içermez. Fiyatı sade maden suyu markalarına göre biraz yüksektir.

Freşa Karpuz Çilek Aromalı Meyveli Soda Fiyat listesi

 • 49.98 TL - FREŞA Karadeniz den Doğal Mineralli Doğal Pancar Şekeri Kullanılmış Karpuz Çilek Maden Suyu (Trendyol)
 • 84.60 TL - FREŞA Fresa Karpuz-çilek Aro. Dog. Maden Suyu 6x200 Ml. (MEYVELİ SODA) (Trendyol)
 • 84.00 TL - Freşa Karpuz-Çilek Aromalı Madensuyu 6x200 ml (Hepsiburada)
 • 144.00 TL - Freşa Karpuz-Çilek Maden Suyu 200 Ml 12'li (Hepsiburada)
 • 319.00 TL - Freşa Karpuz-Çilek Aromalı Madensuyu 24'lü (Amazon)

3. Terme di Crodo Mojito

Terme di Crodo Mojito

Artıları

 • Gerçek limon parçacıklı
 • Boyar madde ve koruyucu içermiyor
 • Lezzetli

Eksileri

 • Bulması zor

Terme di Crodo Mojito lezzetini limon ve nanenin eşsiz ahenkinden almıştır. İtalyan kalitesi ile üretilmiş olan bu maden suyu koruyucu ve boyar madde içermez. Doğal maden suyu, gerçek limon parçacıkları, konsantre limon suyu, limon posası, doğal aromalar ve tatlandırıcılar ile enfes bir içim ortaya çıkmıştır. Terme di Crodo Mojito deneyimleyenler tarafından çok beğenilen ve mükemmel lezzete sahip olan bir maden suyu. Alışılagelmişin dışında, güçlü bir lezzet arayışında olanlar mutlaka denemeli. Fiyatı biraz yüksek.

Terme di Crodo Mojito Fiyat listesi

 • 1300.00 TL - Terme Di Crodo Mojito Soda 24'lü Paket 24x330 Ml (Trendyol)

4. Beypazarı Sade Soda

Beypazarı Sade Soda

Artıları

 • Yüksek mineralli
 • El değmeden üretiliyor
 • Lezzetli

Eksileri

 • Yok

Beypazarı Sade Soda doğal mineraller ile zengin bir içeriğe sahiptir. Kaynağı Ankara Beypazarı olan bu maden suyu yerin derinliklerinden çıkar. Tamamen doğal bir konumdan yeryüzüne çıkan bu maden suyu şişelenene kadar mineral değerinden hiçbir şey kaybetmez. El değmeden üretilir ve içeriğindeki mineraller çoğu maden suyuna oranla daha yüksektir. Magnezyum, kalsiyum, amonyum ve potasyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan bu maden suyunun sodyum miktarı ise düşüktür.

Beypazarı Sade Soda deneyimleyenlerin yorumlarına baktığımızda içimi kolay ve rahatlatıcı olan bu ürün beğeniliyor. Normal bir fiyatla karşımıza çıkan bu maden suyu Türkiye’de en çok tercih edilen markalardan biri. Bu maden suyunu tercih edenler lezzetinden ve yüksek mineralli olmasından dolayı üründen çok memnun.

5. Inişdibi Sade Soda

Inişdibi Sade Soda

Artıları

 • Sodyum oranı çok düşük
 • Tansiyon hastaları ve sodyum diyeti yapanlar için uygun
 • Lezzetli

Eksileri

 • Yok

Inişdibi Sade Soda temiz içeriği ve lezzeti ile dikkat çeker. Bu maden suyunda bakteri ve nitrit bulunmaz. Özellikle sodyum diyeti yapanlar için çok ideal olan Freşa Inişdibi Sade Soda 20 mg’dan az sodyum içerir. Zengin mineral içeriği sayesinde sağlıklı içim sunan bu maden suyu kaynağından direkt şişelenir.

Inişdibi Sade Soda deneyimleyenlerin yorumlarını incelediğimizde bu markanın en sağlıklı ve iyi tercih olduğunu söyleyenler var. Özellikle sodyum diyetinde olanlar için tercih sebebi olmuş. Tuzsuz içeriği sayesinde tansiyon hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebiliyor. İçimi ise çok lezzetli ve bu maden suyu tek kelime ile kalite kokan bir ürün. Fiyatı normal.

6. San Pellegrino

San Pellegrino

Artıları

 • Lezzetli
 • Magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin

Eksileri

 • Çok pahalı
 • Klasik maden suyu sertliğinden uzak

S.Pellegrino'nun 250 ml cam şişelerde sunduğu Parlak Doğal Mineralli Su, tam anlamıyla bir İtalyan klasiği. Yüksek kaliteli mineral içeriği ve doğal gazıyla çıtır çıtır bir içim sunuyor. Çoğu kullanıcı, suyun son derece ferahlatıcı olduğunu ve özellikle küçük cam şişelerin hızla soğuduğunu belirtmiş. Bu su, sadece günlük tüketim için değil, aynı zamanda yemeklerin yanında da harika bir seçenek. Yemekle birlikte tüketildiğinde, yemeğin lezzetini tamamlamak için mükemmel bir uyum sağlıyor. Tek olumsuz yönü, fiyatının biraz yüksek olması, ancak kaliteyi düşündüğünüzde bu kabul edilebilir bir durum.

Ancak, kullanıcı yorumları arasında dikkat çeken birkaç negatif nokta var. Özellikle, şişelerin açılmasının biraz zor olduğu ve suyun gaz oranının yetersiz olduğu belirtilmiş. Gaz oranıyla ilgili eleştiriler oldukça sık tekrarlanıyor; yeşil şişelerde aldığımız o klasik maden sularına benzemiyor. Eğer siz de yüksek karbonasyonlu bir su arıyorsanız, bu ürün tam olarak beklentilerinizi karşılamayacaktır.

Sonuç olarak, S.Pellegrino Parlak Doğal Mineralli Su, özellikle yemeklerle birlikte tüketmek isteyenler veya gündelik bir lüks arayanlar için ideal bir seçenek. Karbonasyon seviyesi konusunda beklentilerinizi biraz düşürürseniz, bu su size gerçekten farklı ve kaliteli bir içme deneyimi sunabilir. Fiyatı biraz yüksek olsa da, sunduğu kalite ve tat buna değer.

7. Kula Maden Suyu

Kula Maden Suyu

Artıları

 • El değmeden üretiliyor
 • Zengin mineralli içeriğe sahip
 • Çok lezzetli

Eksileri

 • Yok

Kula Maden Suyu Soda Ege’nin dağ esintisini sofralarınıza getirir. Manisa’nın Kula ilçesinde bulunan tesislerde el değmeden üretilen bu maden suyu son model makineler ile işlenir. Türkiye’nin en modern ve teknolojik tesisinde üretilen Kula maden suları keskin tadı ve kalitesi ile ön plandadır. Zengin mineralli içeriği ile öne çıkan bu maden suyu özellikle kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek değere sahiptir.

Kula Maden Suyu deneyenler diğer markalardan çok farklı bir lezzete sahip olduğunu söylüyor. Enfes bir içim sunan bu maden suyu şık bir şişe tasarımına da sahip. Fiyatı ise normal.

Kula Maden Suyu Fiyat listesi

 • 150.00 TL - Kula Sade Maden Suyu 12 Adet (Trendyol)

8. Nabeghlavi Doğal Mineralli Su

Nabeghlavi Doğal Mineralli Su

Artıları

 • Doğal mineralli yapısı
 • Yumuşak içimi ve ferahlatıcı etkisi

Eksileri

 • Bazı kullanıcılar için tadının yumuşak olması

Nabeghlavi Doğal Mineralli Su, Batı Gürcistan'ın Küçük Kafkasya eteklerinde yer alan ekolojik olarak temiz bir bölgeden gelen doğal bir maden suyudur. Kaynak suyu, 2000-3000 metre derinlikten elde edilir ve çeşitli mineral kombinasyonlarını emerek yüzeye çıkar. Bu süreç, suya eşsiz lezzetini ve sağlık açısından faydalı özelliklerini kazandırır. Doğal karbon dioksit (CO2) içeriği ile mineralliği korunan Nabeghlavi suyu, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır ve insan vücudunu gerekli minerallerle zenginleştirir. Toplam çözünmüş madde, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, bikarbonat, klorür, sülfat, silisik asit ve borik asit gibi çeşitli mineraller açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

Kullanıcı yorumlarına göre, Nabeghlavi'nin içimi oldukça yumuşak ve ferahlatıcıdır. Yumuşak içimiyle birçok tüketici tarafından tercih edilen bu maden suyu, hem günlük tüketim için hem de özel anlar için uygun bir seçenek sunar. Avrupa'daki tüketiciler gibi, daha büyük boyutlarda ürün arzının olması yönünde bir talep bulunsa da, en çok satılan boyutu bizim alıştığımız türden - 200 ml. Genel olarak, Nabeghlavi Doğal Mineralli Su, benzersiz tadı ve sağlığa faydalı mineralleri ile dikkat çekmekte ve geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından beğenilmektedir.

9. Uludağ Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu

Uludağ Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu

Artıları

 • İçim sertliği iyi
 • Lezzetli

Eksileri

 • Biraz Pahalı

Uludağ Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu keşiş dağı lezzetini sofralarınıza getiren bir üründür. Kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, florür bakımından oldukça zengin olan bu maden suyunun içeriğinde diğer mineraller de dengeli şekilde yer alır.

Uludağ Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu deneyenler tarafından beğenilen bir ürün. Yumuşak içimi, rahatlatıcı etkileri ile ön planda olan bu maden suyu fiyat olarak biraz pahalı.

10. Borjomi Doğal Zengin Mineralli Su

Borjomi Doğal Zengin Mineralli Su

Artıları

 • Sindirimi kolaylaştırıyor
 • Farklı ve güzel bir tadı var (Perrier ve San Palegrino gibi hafif değil)

Eksileri

 • Sodyum diyetine uygun değil
 • Fiyatı yüksek

Borjomi Doğal Zengin Mineralli Su, özellikle mineral bakımından oldukça zengin bir profil sunuyor. 8000 metre derinlikten Gürcistan'ın Kafkas Dağları'ndan çıkarılan bu su, 60 çeşit minerali bünyesinde barındırıyor. İlk yudumda tadının biraz farklı ve "topraklı" olduğunu hissedebilirsiniz, fakat bir süre sonra bu benzersiz lezzete alışıyorsunuz. Birçok kullanıcı, ürünün sindirime yardımcı olduğunu ve enerji verdiğini belirtmiş. Bunun yanı sıra, tıpkı benim gibi bu suyu tadanlar, özellikle Perrier veya San Pellegrino gibi markalardan farklı bir tat profili sunduğunu ve kendine has bir karakteri olduğunu vurgulamışlar.

Olumsuz yorumlar genellikle ürünün yüksek sodyum içeriği etrafında dönüyor. Eğer sodyum alımını kontrol etmeye çalışıyorsanız, bu su tam size göre olmayabilir. Bazı kullanıcılar tatlı bir maden suyu arıyorsa, Borjomi'nin "tuzlu" tadını beğenmeyebilir. Fakat, bu konuda net bir konsensus olmadığı için, bu durum tamamen kişisel tercihlere bağlı.

Sonuç olarak, Borjomi Doğal Zengin Mineralli Su, mineral ve enerji ihtiyacı olanlar için oldukça iyi bir seçenektir. Eğer sodyum alımı sizin için önemli bir sorun değilse ve biraz "farklı" bir maden suyu denemek istiyorsanız, kesinlikle bu ürüne bir şans vermelisiniz. Özellikle sindirim sorunları yaşayanlar veya enerji ihtiyacı hissedenler için bu maden suyu, adeta bir kurtarıcı olabilir. Ben Macrocenter'dan almıştım fakat Amazon'dan da sipariş verebilirsiniz.

11. Sarıkız Sade Soda (Alaşehir)

Sarıkız Sade Soda (Alaşehir)

Artıları

 • Tuz oranı düşük
 • Mineral bakımından zengin

Eksileri

 • Klor tadı alan kullanıcılar mevcut

Sarıkız Sade Soda (Alaşehir), Manisa’dan sofralarımıza gelen bir lezzettir. Mineral bakımından zengin olan maden suyunun tuz oranı düşüktür. Bu maden suyunu tüketenler rahat içimini ve lezzetini beğeniyor. Ancak bazı tüketiciler bu maden suyunda klor tadı aldıklarını söylüyor. Fiyatı ise normal.

12. Avşar Mango Ananas Aromalı Soda

Avşar Mango Ananas Aromalı Soda

Artıları

 • Doğal mineralli
 • Ananas ve mango aroması içeriyor

Eksileri

 • Yok

Avşar Mango Ananas Aromalı Soda yoğun meyve lezzetleri ile zenginleştirilmiştir. Mango ve ananas meyvelerinin eşsiz tatlarını içinde barındıran bu doğal mineralli gazlı içecek akşam yemeklerinize eşlik edebileceği gibi, gün içerisinde içinizi ferahlatıcı minik bir mola olarak da tüketilebilir.Avşar Mango Ananas Aromalı Soda deneyenler tarafından keyifle içiliyor. Mineral bakımından zengin olması da bu ürünün beğenilen özellikleri arasında yer alıyor. Şişe tasarımının estetik görünümü ile de dikkat çeken bu maden suyunun fiyatı biraz yüksek ancak lezzeti ile hakkını veren bir ürün. Dilerseniz bu markanın farklı meyvelerle zenginleştirilmiş çeşitleri arasından da seçim yapabilirsiniz.

13. Perrier Soda

Perrier Soda

Artıları

 • Koruyucu içermez
 • Kalori ve şeker bulundurmuyor
 • Düşük tuz oranına sahip

Eksileri

 • Pahalı
 • Klasik maden suyu sertliğinden uzak

Perrier, kendine özgü canlandırıcı etkisi ve patlayan gaz kabarcıklarıyla bilinen, Fransız menşeili bir soda markasıdır. Kalori ve tatlandırıcı içermemesi sağlık açısından oldukça avantajlı. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda, ürünün oldukça sevildiği ve özellikle gaz oranının kapağı sıkıca kapattığınız sürece uzun süre korunduğu görülüyor. Farklı lezzet damlaları ekleyerek veya bir dilim limonla tüketildiğinde, sıcak bir yaz günü için ideal bir içecek haline geliyor. Ayrıca, kalorisiz oluşu sayesinde kilo almadan gazlı içeceklerin keyfini çıkarabileceğiniz bir alternatif.

Ancak, eleştirilerde dikkat çeken bazı konular var. Özellikle, ürünün karbonasyon seviyesinin bazı kullanıcılar için yeterli olmadığına dair yorumlar göze çarpıyor. Yine de S. Pellegrino ile karşılaştırmam gerekirse bunun asit oranının daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bu durum, kullanıcının damak zevkine bağlı olarak değişebilir ve çok sert olmayan ve yine de asidik bir maden suyu içmek isteyenler için güzel gelebilir.

En Iyi Soda 5

Maden Suyunun İnsan Sağlığına Faydaları

 • Maden suyu kalorisiz olduğundan, diyet yapanlar için sağlıklı ve harika bir içecek seçeneğidir.
 • Bikarbonat bakımından zengin olması nedeniyle maden suyu kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlere iyi gelir.
 • Maden suyu, vücuttaki biriken tuzun atılmasına yardımcı olur. Ödem atıcı etkisiyle bilinen maden suyu, adet dönemi sırasında yaşanan vücut şişkinliğini azaltır.
 • Maden suyu, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin dengesini düzenler.
 • Cildi güzelleştirir, nemlendirir ve kırışıklıkları azaltır. Sivilce problemleriyle mücadele ederek cildi canlandırır. Ayrıca selülit görünümünü azaltır ve koyu renk lekelerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kemik yapısını güçlendirir ve genel olarak vücut sistemini destekleyerek kalp, damar ve kemik sağlığını düzenler. Meme kanseri riskini azaltır ve prostat ile kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Hamilelik döneminde olan kadınlar, normalden daha fazla mineral ihtiyacı duyar. Maden suyu, bu dönemde karşılaşılan diş ve kemik kaybı riskini azaltmada etkilidir.
 • Kemik erimesiyle ilgili yaşlanma sürecinde maden suyu kullanımı kemik yoğunluğunu azaltabilir. Düzenli spor yapan kişilerde kemik yoğunluğunda artış sağlar.
 • Maden suyu, hafızayı olumlu etkiler ve konsantrasyonu artırır.
 • Elektrolitleri dengeleyerek beyin sağlığını destekler ve mineral zenginliği sayesinde Alzheimer riskini azaltır.
 • Zengin mineral içeriğiyle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimini destekler.
 • Maden suyu, kan basıncının dengelemesinde ve korunmasında etkilidir. Ayrıca kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 • Saçlara parlaklık kazandırır ve güçlendirir.
 • Özellikle yaz aylarında terlemeyle kaybedilen mineralleri geri kazandırmaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki yorgunluğu alır, dinlendirir ve uzun süre tok hissetmeyi sağlayarak doygunluk hissi yaratır.
En Iyi Soda 3

Maden Suyu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Maden suyu satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

Doğallık ve Güvenilirlik

Maden suyunun doğal olduğundan emin olmalısınız. Doğal maden suları, yeraltından doğal kaynaklardan elde edilir ve katkı maddesi, tatlandırıcı veya boya içermez. Şişeleme işlemi sırasında herhangi bir işlem veya işlenme yapılmadan direkt olarak doğal haliyle şişelenir. Maden suyunun nitrit veya bakteri içermemesi önemlidir. Şeker ve koruyucu madde ilavesi olmayan doğal maden suları tercih etmelisiniz.

Tuz Oranı

Maden suyunun tuz içeriği sizin için önemli olabilir, özellikle diyetteyseniz veya sodyum alımını kısıtlamanız gerekiyorsa. Etiketleri kontrol ederek, sodyum oranını inceleyebilir ve sodyum diyetine uygun olanları tercih edebilirsiniz. Bu özellikle hamileler, tansiyon hastaları ve diyet yapanlar için önemlidir.

Mineral Zenginliği

Maden sularının mineral içeriği de dikkate almanız gereken bir faktördür. Her maden suyunun mineral içeriği farklı olabilir ve genel sağlık üzerinde farklı etkilere sahip olabilir. Örneğin, kas kramplarıyla mücadele etmek istiyorsanız magnezyum açısından zengin bir maden suyu tercih edebilirsiniz. Kemik gelişimini desteklemek için ise yüksek kalsiyum içeriğine sahip bir maden suyu seçebilirsiniz.

Maden suyu satın alırken bu faktörleri göz önünde bulundurarak, doğal, güvenilir, düşük tuz oranına sahip ve tercih ettiğiniz mineral içeriğini karşılayan bir ürünü seçebilirsiniz.

Mineralli Su

Maden Suyu Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Suya alternatif en sağlıklı içeceklerin başında gelen maden suyu gönül rahatlığı ile her gün tüketilebilir. Eğer maden suyunun içeriğindeki tüm minerallerden fazlasıyla yararlanmak istiyorsanız bardağa dökmeden kendi şişesinde tüketmelisiniz. Çünkü maden suyu bardağa döküldüğünde köpürür ve içeriğindeki karbondioksit gazı açığa çıkar. Böylece maden suyunun tüm faydalarından eksiksiz şekilde nasiplenebilirsiniz.

Maden suyu ile güne başlayabilirsiniz. Güne maden suyu içerek başlamak sizi daha dinç ve ferahlamış hissettirebilir. İster gün içinde ya da akşam saatlerinde maden suyu tüketerek rahatlayabilirsiniz. Günde bir şişe maden suyu tüketmek sağlığınız için faydalı olacaktır. Ancak maden suyu yemeğin hemen ardından tüketilmemelidir. Yemekten hemen sonra maden suyu içmek daha fazla şişkinlik ve hazımsızlık yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle yemekten sonra en az 1 saat beklenmeli ve maden suyu tüketilmelidir.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Doç. Dr. Muhammed Keskin'in ilgili videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kendinize Bir Bardak Churchill Hazırlamaya Ne Dersiniz?

Churchill, maden suyuna farklı bir lezzet katmak isteyenler için harika bir tercih olabilir. Maden suyunu sade olarak tüketmekten hoşlanmıyorsanız Churchill hazırlayarak mineral ve C vitamininin birleşimini deneyimleyebilirsiniz.

Bu tarifi hazırlamak için ise tek ihtiyacınız olan; bir şişe sade maden suyu, yarım çay kaşığı tuz ve 1 adet limonun suyu. Malzemelerin miktarını kendi damak zevkinize göre de ayarlayabilirsiniz elbette.

Ama bu basit görünen içeceğin de tabii ki bir püf noktası var! Malzemelerin hepsini aynı anda bardağa eklemiyoruz. Önce bir limonun suyunu güzelce sıkalım ve üzerine tuzu ekleyip iyice eriyene kadar karıştıralım. Son olarak bir şişe maden suyunu bardağa boşaltalım, işte Churchill hazır! :) Sunum düşkünüyseniz bardağınızı taze ve yemyeşil nane yaprakları ve ince limon dilimleri ile süsleyebilirsiniz.

Yesil Soda Sisesi

Neden Maden Suyu Şişelerinin Rengi Yeşil, Merak Ediyor musunuz?

Maden suları mineral bakımından zengin olan içeceklerdir. Maden sularının içindeki mineraller güneş ışığına maruz kalınca zarar görebilir. Güneşin yakından görünümü kırmızı renklidir. Kırmızının karşıtı ise yeşil olduğundan güneş ışınlarını daha etkisiz hale getirir. Kırmızının nötrleşmesi ise güneş ışınlarının maden suyu içerisindeki minerallere zarar vermesinin önüne geçer.

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.