Tüketici dergisi logosu

En İyi Bebek Maması Tavsiyeleri: 10 Farklı Ürünü İnceledik

Kısa bir özet..

Kullanan anne/babaların değerlendirmelerine göre en çok memnun kalınan bebek maması ürünü SMA OPTIPRO Devam Sütü olmuştur. Daha doğal içeriklere sahip bir bebek maması arıyorsanız Holle Organik Devam Sütüne ve Hipp Organik Combiyotik Devam Sütüne bakmanızı tavsiye ederim. Alerji gibi durumlar ve özel beslenme ihtiyaçları olan bebekler için ise uzman bir çocuk doktoru yardımı ile seçim yapmanız oldukça önemlidir. Sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
SMA OPTIPRO Devam Sütü1. SMA OPTIPRO Devam Sütü95.16 / 100
Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü2. Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü94.68 / 100
Aptamil Bebek Sütü3. Aptamil Bebek Sütü93.73 / 100
Bebelac Devam Sütü4. Bebelac Devam Sütü92.22 / 100
Similac Devam Sütü5. Similac Devam Sütü92.02 / 100
Holle Organik Devam Sütü6. Holle Organik Devam Sütü88.44 / 100
Bebivita Devam Sütü7. Bebivita Devam Sütü88.40 / 100
Hero Baby Nutradefense Devam Sütü8. Hero Baby Nutradefense Devam Sütü86.32 / 100
Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü9. Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü86.20 / 100
Humana Devam Sütü10. humana Devam Sütü-17.00 / 100

Bu listenin sıralanması 59450 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için en önemli faktörlerden biri doğru beslenmedir. Bu nedenle, en iyi bebek maması seçimi oldukça önemlidir. Bebeklerin ilk 6 ayda tamamen anne sütüyle beslenmesi önerilirken, sonrasında ek gıda ve bebek mamaları da tüketilebilir. Bazı durumlarda ise anne sütü yetersiz kalabilir veya bebek anne sütünü kabul etmeyebilir, bu nedenle en iyi bebek maması seçimi anne ve babalar için oldukça önemlidir. Bebeklerin sağlığına zarar vermeyecek şekilde güvenli bir temele oturtulması gereken beslenme alışkanlıkları, doğru ürün seçimleri ile desteklenmelidir. Ebeveynler, bebeğin ihtiyaçlarına uygun en iyi bebek maması seçimini yaparak, sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunabilirler.

Bebek maması tavsiyeleri

Bebek beslenmesinde kullanılan her gıdanın güvenli bir temele oturmuş ve bebeğin sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekmektedir. Her bebek için en doğru besin anne sütüdür. Anne sütünün besin olarak alınamadığı durumlarda ise anne sütü ile adapte edilmiş endüstriyel formül sütler yani bebek mamaları kullanılmaktadır.

Anne Sütünün Önemi

Bebeğin ilk altı ay aldığı besin, gelişiminin temellerini oluşturduğu için oldukça önemlidir. Bebeğe verilecek besinler hijyenik olmalı ve besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalıdır. Bebeğin ilk 6 ay içinde ihtiyaç duyduğu protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini gerektiği kadar içeren ideal besin kaynağı ise anne sütüdür. Anne sütü bebeğin besin ihtiyacını karşılarken su ihtiyacını da karşılar. Anne sütü alan bir bebeğin su ihtiyacının büyük bir kısmı anne sütü ile karşılanmış olur.

Anne sütü doğumdan sonra bir hafta boyunca kolostrum adı verilen bir yapı ile anne memesinden gelmeye başlar. Kolostrum içerisindeki özel bileşenler bebeğin enfeksiyonlardan korunması için oldukça önemlidir. Doğumun ikinci haftasından itibaren ise kolostrum yerini geçiş sütüne bırakır. Geçiş sütünün protein içeriği düşüktür. Laktoz, yağ ve kalori değerleri ise yüksektir. Daha sonraki haftalarda ise geçiş sütü yerini olgun anne sütüne bırakır. Olgun anne sütü kolostruma göre daha az karbonhidrat ve daha çok yağ içerir.

Anne sütünde doymamış yağ asidi miktarı daha fazladır. Bu da daha kolay sindirilmesini sağlar. Beyin ve sinir sistemi sağlığı için gerekli olan yağ asitleri ilk dört ay bebek tarafından üretilemediği için anne sütüyle alınması gereklidir. Anne sütüyle beslenen bebekler, hastalığa karşı daha dirençli ve daha az alerjik olurlar.

En İyi Bebek Maması Tavsiyeleri

En İyi Bebek Maması Tavsiyeleri

1. SMA OPTIPRO Devam Sütü

SMA OPTIPRO Devam Sütü

SMA OPTIPRO devam sütü içerisinde peynir altı suyu bulundurur. Bu protein oranı yüksek, besin değeri zengin bir üründür. Bu ve içeriğindeki diğer bileşenler ile anne sütüne yakın formülde olan bu devam sütü bebeğinizin gelişiminde ona yardımcı olacaktır. İçerisinden çıkan ölçekle ölçülerek kaynamış ve ılıtılmış su ile hazırlanır. İçerisinde laktoz ve soya bulunduğu için bu ürünlere alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Ürünün kutusu açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketilmelidir ve kuru yerde saklanmalıdır. Her kullanımdan sonra kutu sıkıca kapatılmalıdır.

SMA OPTIPRO Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt, demineralize peyniraltı suyu (süt ürünü), maltodekstrin, bitkisel yağlar [palm olein, düşük erusik asitli kolza, hindistancevizi, ayçiçek, antioksidan (L-askorbilpalmitat)], demineralize peyniraltı suyu permeatı (süt ürünü), laktoz (süt ürünü), sitrik asidin kalsiyum tuzları, uzun zincirli çoklu doymamış yağlar [balık yağı-dokosahekzanoik asitçe zengin (DHA), mantar yağı-araşidonik asitçe zengin (ARA), ayçiçek yağı-yüksek oleik asitli, antioksidan (alfa-tokoferol, L-askorbilpalmitat)], emülgatör (soya lesitini), ortofosforik asidin potasyum tuzları, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, magnezyum klorür, vitamin C (sodyum L-askorbat), sodyum sitrat, sodyum klorür, sitrik asidin potasyum tuzları, demir-II sülfat, çinko sülfat, vitamin E (DL-alfa tokoferol asetat), pantotenik asit (D-pantotenat, kalsiyum), asitliği düzenleyici (sitrik asit), niasin (nikotinamid), bakır sülfat, vitamin B1 (tiamin mononitrat), vitamin A (retinil asetat), vitamin B6 (pridoksin hidroklorür), vitamin B2 (riboflavin), potasyum iyodür, folik asit, vitamin K (fitomenadion), D-biotin, sodyum selenat, vitamin D3 (kolekalsiferol), vitamin B12 (siyanokobalamin).

2. Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü

Hipp organik combiyotik devam sütü tamamen organik süt kullanılarak üretilmiştir. Bu ürün doğumdan sonra çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin beslenme rutini için uygundur. Bir sağlık çalışanının önerisi ile alınıp kullanılmalıdır. Hipp organik combiyotik devam sütü organik sütten gelen proteinleri içerir. İçeriğinde ilave şeker bulunmaz. Anne sütünde olduğu gibi Hipp devam sütünde de karbonhidrat bulunur. Fazla karbonhidrat bebeğinizin diş sağlığına zarar vereceği için kontrollü olunmalıdır. Hipp bebek maması içerisinde laktoz bulunur. Bu nedenle laktoz alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Hipp bebek maması açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmeli ve kuru yerde saklanmalıdır.

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt, bitkisel yağlar (palm çekirdeği yağı, düşük erusik asitli kolza yağı, ayçiçek yağı), peynir altı suyu, laktoz, nişasta, emülgatör soya lesitini, kalsiyum karbonat, C vitamini, potasyum klorür, L-triptofan, kalsiyum klorür, demir II sülfat, E vitamini, A vitamini, niasin, çinko oksit, pantotenik asit, bakır sülfat, K vitamini, çinko sülfat, B1 vitamini, B6 vitamini, potasyum iyodat, mangan sülfat, folik asit, B2 vitamini, sodyum selenat, D vitamini, biotin, B12 vitamini.

organik tarım metoduyla üretilmiştir

3. Aptamil Bebek Sütü

Aptamil Bebek Sütü

Aptamil 1 Bebek Sütü 800 g 0-6 Ay Akıllı Kutu ile bebeğinizi güvenle besleyebilirsiniz. Gelişmiş patentli içeriği ile öne çıkan bu bebek maması DHA içerir. Bebeklerin zayıf bağışıklık sistemlerini güçlendiren patentli probiyotiklerle zenginleştirilmiş olan Aptamil bebek mamasının içeriği anne sütünde bulunan prebtik lif karışımına en yakın formüldür. İlave şeker içermeyen Aptamil balık yağı, nükleotid ve taurin ilavesi ile hazırlanmıştır. Formülünde laktoz bulunan bu bebek maması maltodekstrin ve nişasta içermez. Laktoz alerjisine sahip bebekler için uygun değildir. Tadı anne sütüne yakındır, bu nedenle de bebekler tarafından keyifle tüketilir. Aptamil bebek maması kutusu açıldıktan sonra 1 ay içerisinde mutlaka tüketilmelidir ve kutu içerisine nemli kaşık temas ettirilmemelidir.

Aptamil Bebek Sütü İçindekiler

Laktoz (Sütten), Bitkisel Yağlar (Palm yağı, Kanola yağı, Hindistan cevizi yağı, Yüksek oleikli ayçiçek yağı, Ayçiçek yağı), Yağsız Süt tozu (Sütten), Demineralize peyniraltı suyu (Sütten),Galakto-oligosakkarit (Sütten), Peynir altı suyu protein konsantresi (Sütten), Frukto-oligosakkarit, Kalsiyum fosfat, Potasyum sitrat, Balık yağı, Emülgatör (Soya lesitini), Kalsiyum Klorür, Sodyum sitrat, Magnezyum klorür, Potasyum klorür, L-Askorbik asit, Sodyum L-Askorbat, Taurin, Kolin klorür, Demir sülfat, İnositol, Çinko sülfat, Sitidin 5′-monofosfat, Üridin 5′-monofosfat sodyum tuzu, DL-alfa tokoferol asetat, L-triptofan, Adenozin 5′-monofosfat, Inozin 5′-monofosfat sodyum tuzu, Nikotinamid, Kalsiyum Karbonat, Guanozin 5′-monofosfat sodyum tuzu, Kalsiyum D-Pantotenat, L-Karnitin, Bakır Sülfat, Retinil Palmitat, DL-alfa tokoferol, Tiamin hidroklorür, Kolekalsiferol, Pridoksin hidroklorür, Riboflavin, Fiterolmonoglutamik asit, Mangan sülfat, Potasyum iyodür, Fitomenadyon, Sodyum Selenit, D-Biotin, Siyanokobalamin

4. Bebelac Devam Sütü

Bebelac Devam Sütü

Bebelac 106 yıllık firma tecrübesi ile Avrupa’ da ve birçok ülkede bebek maması üretimi yapmaktadır. Bebek beslenmesinde lider konumda olan çok deneyimli bir markadır. Bebelac devam sütü de anne sütünün alınamadığı durumlarda yetkili bir sağlık danışanı kontrolünde bebeğin beslenmesi için kullanılabilir. İçerisinde bulunan balık yağı bebeğin sinir sistemi gelişimi için olumlu etki gösterir. İçerisinde karbonhidrat kaynağı olarak laktoz bulunur. Bu nedenle laktoz alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Ürünün kutusu açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Kuru ve temiz bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bebelac Devam Sütü İçindekiler

Laktoz( Sütten), Yağsız süt, Bitkisel Yağlar (Palm, Kanola, Hindistancevizi ve Ayçicek), Galakto-Olgosakkarit (Sütten), Nişasta (Patatesten), Pirinç tozu, Frukto-olgisakkarit, Kalsiyum Karbonat, Potasyum klorür, Kolin klorür,L-askorbik asit, Emülgatör (Soya Lesitini), Taurin, Sodyum L-askorbat, Demir Sülfat, L-triptofan,İnositol, DL-a Tokoferol asetat, L-isolösin, Üridin 5- monofosfat sodyum tuzu, Çinko Sülfat, Sitidin 5- monofosfat, L-sistein hidroklorür, Adenozin 5-monofosfat, İnozsin 5-monofosfat sodyum tuzu, L-karnitin, Nikotinamid, Guanozin 5-monofosfat sodyum tuzu, Kalsiyum D-pantotenat, Bakır sülfat, Fiterolmonoglutamik asit, Retinil palmitat, DL-a Tokoferol, D-biotin, Tiamin hidroklorür, Kolekalsiferol, Siyanakobalamin, Pridoksin hidroklorür, Mangan sülfat, Potasyum iyodür, Fitomenadyon, Sodyum selenit.

5. Similac Devam Sütü

Similac Devam Sütü

Similac devam sütü geliştirilmiş formülü ile anne sütüne yakın bir besin değerine sahiptir. İçerisinde anne sütünde de bulunan DHA yağ asidi bulunur. Ayrıca bebeğinizin sindirim sistemi için faydalı olan GOS prebiyotiğini de içerir. B12, C, D, E, K vitaminleri ile zenginleştirilmiş formülü bebeğinizin gelişimi için oldukça yararlıdır. Similac devam sütü doğumdan itibaren kullanılabilir. 6-12 ay arasındaki bebekler için daha uygundur. Bu devam sütünü anne sütü yerine kullanmadan önce yetkili bir sağlık çalışanından onay alınmalıdır. Similac devam sütü içerisinde palm olein bulunmaz. Alerjen madde olarak içerisinde laktoz vardır. Bu nedenle laktoz intoleransı olan çocuklar için uygun değildir.

Similac Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt (süt), BİTKİSEL YAĞLAR; (Yüksek oleikli ayçiçek yağı, Soya yağı, Hindistan cevizi yağı), Laktoz (süt), sukroz, Peyniraltı suyu (whey) protein konsantresi (süt proteini), Galaktooligosakkaritler (GOS) (süt), MİNERALLER; (Potasyum sitrat, Sodyum klorür, Kalsiyum hidroksit, Magnezyum klorür, Demir (II) sülfat, Kalsiyum fosfat tribazik, Çinko sülfat, Bakır sülfat, Mangan sülfat, Potasyum iyodür, Sodyum selenat), Araşidonik asit (AA), Dokozahekzanoik asit (DHA), VİTAMİNLER; (Askorbik asit, Askorbil palmitat, dl-Alfa-tokoferol asetat, Nikotinamid, Kalsiyum d-pantotenat, Retinil palmitat, Tiamin hidroklorür, Piridoksin hidroklorür, Riboflavin, Folik asit, Fillokuinon, d-Biotin, kolekalsiferol), emülgatör: Soya lesitini (soya), Kolin klorür, Taurin, Kolin bitartarat, NÜKLEOTİDLER; (Sitidin 5′-monofosfat, Disodyum üridin 5′-monofosfat, Adenozin 5′-monofosfat, Disodyum guanozin 5′-monofosfat), antioksidan: Tokoferol karışım

Similac Devam Sütü Fiyat listesi

  • Bu ürün için fiyat bulunamadı.

6. Holle Organik Devam Sütü

Holle Organik Devam Sütü

Holle devam sütü yüzde yüz doğal içerikli organik bir devam sütüdür. Bebek mamalarının karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral vs içeriği Kodeks ile belirlenmiş alt ve üst sınırlar içerisinde olmalıdır. Tüm bebek mamaları bu alt ve üst sınırlara uymak zorundadır. Bebek mamalarının arasındaki fark kullandıkları sütün kalitesi ile belli olur. Holle organik devam sütü de sürdürülebilir organik üretim yapan biodinamik çiftliklerden elde edilen ham maddeler kullanılarak üretilir. İçeriği bebeğin beslenmesi için uygun kaliteli gıdalardan oluşturulmuştur. Tamamen güvenlidir ve kolay sindirilir. Kutusu açıldıktan sonra 15 gün içerisinde tüketilmelidir.

Holle Organik Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt (Almanya), peynir altı suyu tozu kısmen minerali alınmış, bitkisel yağlar (palm yağı , kolza yağı , ayçiçek yağı ), maltodekstrin , kalsiyum karbonat, potasyum klorür, sodyum klorür, C vitamini, E vitamini, demir laktat, çinko sülfat, niasin, Kalsiyum-D-pantotenat, bakır sülfat, A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, manganez sülfat, potasyum iyodür, folik asit, K vitamini, sodyum selenat, D vitamini

organik tarım biodinamik tarım (Demeter kalitesinde)

7. Bebivita Devam Sütü

Bebivita Devam Sütü

Bebivita devam sütü de Alman kalitesiyle sıkı kontrollerden geçirilerek üretilmiş bir bebek mamasıdır. Doğal ham maddeler kullanılarak üretilmiştir. İçerisinde uzun zincirli yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6 bulunur. Bu bebek mamasında laktoz, glikoz şurubu ve soya bulunur. Bu nedenle alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Kutusu açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketilmelidir. Açılmış kutu serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Tavsiye edilen tüketim tarihleri içerisinde tüketilmelidir.

Bebivita Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt, bitkisel yağlar (palm çekirdeği yağı, düşük erusik asitli kolza yağı, ayçiçeğiyağı), nişasta, peynir altı suyu, laktoz, maltodekstrin, glikoz şurubu, peynir altı suyu proteini konsantresi, kalsiyum karbonat, emülgatör soya lesitini, sitrik asidin potasyum tuzları, sodyum sitrat, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, potasyum klorür, C vitamini (sodyum L-askorbat,askorbil palmitat), magnezyum karbonat, demir-II laktat, L-triptofan, çinko oksit, niasin (nikotinamid), E vitamini (DL-alfa tokoferol asetat), pantotenik asit (kalsiyum D-pantotenat), A vitamini (retinil asetat), bakır sülfat, B1 vitamini (tiamin hidroklorür), B2 vitamini (riboflavin), B6 vitamini (pridoksin hidroklorür), folik asit, mangan sülfat, potasyum iyodat, K vitamini (fitomenadion), sodyum selenat, D-biotin, D vitamini (kolekalsiferol), B12 vitamini (siyanokobalamin).

Bebivita Devam Sütü Fiyat listesi

  • 197.99 TL - Bebivita 1 Bebek Sütü 500 gr (Hepsiburada)
  • 255.00 TL - Bebivita Bebek Devam Sütü No1 500 gr (Hepsiburada)
  • 213.00 TL - Bebivita 1 Bebek Sütü 500 Gr 0-6 Ay HIP-1483 (N11)
  • 230.00 TL - Bebivita Bebek Sütü 1 No 500 gr (Trendyol)
  • 527.50 TL - Bebivita Bebevita 1 Bebek Sütü Doğumdan Itibaren 500 x 2 Adet (Trendyol)

8. Hero Baby Nutradefense Devam Sütü

Hero Baby Nutradefense Devam Sütü

Hero Baby Nutradefense devam sütü beslenme uzmanları tarafından bebeğiniz için en doğru içerikler kullanılarak üretilmiştir. Türk Gıda Kodeksi devam sütü formülleri tebliğine uygun olarak üretilmiştir. Taurin ve Galakto-Oligosakkarit ilave edilmiştir. Uzun zincirli PUFA ve Nükleotid ilavesi de yapılmıştır. İçerisindeki ölçek ile uygun miktarda hazırlayıp bebeğinize yedirebilirsiniz. Doktor tavsiyesi ile daha sıvı ya da daha katı da hazırlayabilirsiniz. Ürün kutusu açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Kuru ve temiz yerde saklanmalıdır. Her zaman taze hazırlanmalıdır artan mama daha sonra yedirilmemelidir.

Hero Baby Nutradefense Devam Sütü İçindekiler

Laktoz (süt ürünü), yağsız süt, maltodekstrin, bitkisel yağlar (palm yağı, Hindistan cevizi yağı, yüksek oleik asitli ayçiçeği yağı, soya yağı, emülgatör (soya lesitini), antioksidanlar (tokoferolce zengin ekstrakt, askorbil palmitat)), peynir altı suyu protein konsantresi (süt ürünü), galakto-oligosakkaritler (süt ürünü), mineraller (kalsiyum fosfat, magnezyum sitrat, kalsiyum hidroksit, potasyum klorür, sodyum sitrat, potasyum sitrat, demir-II sülfat, çinko sülfat, bakır sülfat, mangan sülfat, potasyum iyodür, sodyum selenit), vitaminler (sodyum L-askorbat, DL-alfa tokoferol asetat, retinil asetat, kolekalsiferol, nikotinamid, kalsiyum D-pantotenat, siyanokobalamin, fitomenadion, riboflavin, tiamin hidroklorür, pridoksin hidroklorür, folik asit, D-biotin), tek hücre yağı (Mortierella alpina, Crypthecodinium cohnii, antioksidanlar (tokoferolce zengin ekstrakt, askorbil palmitat)), kolin klorür, taurin, inositol ve nükleotidler (sitidin 5’-monofosfat, üridin 5’-monofosfat, adenozin 5’-monofosfat, guanozin 5’-monofosfat, inosin 5’-monofosfat).

9. Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü, yüksek kaliteli ve anne sütüne en yakın bebek sütü ve devam sütü olarak öne çıkan bir üründür. Bu yeni nesil süt, tüm özelliklerini verilerle desteklemektedir. Evolvia NutriPRO Plus, bebeklerin sağlıklı gelişimine destek olmak için özenle formüle edilmiştir. Ürünün raf ömrü 24 aydır ve mama hazırlandıktan sonra 1 saat içerisinde tüketilmesi önerilir. Ayrıca, kutusu açılan mama 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Mama hazırlarken kaynatılmış ve daha sonra ılıtılan su kullanılması tavsiye edilir.

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü İçindekiler

Laktoz, süt yağı, yağsız süt, maltodekstrin, bitkisel yağlar (ayçiçek yağı, kanola yağı, oleik asitçe zengin ayçiçek yağı), galaktooligosakkaritler (sütten), whey (peynir altı suyu) proteini, mineraller (ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, sodyum sitrat, potasyum sitrat, kalsiyum klorür, sitrik asidin magnezyum tuzları, potasyum hidroksit, kalsiyum hidroksit, demir-II bisglisinat, çinko sülfat, sodyum selenit, potasyum iyodür, bakır sülfat, mangan sülfat), balık yağı, kolin klorür, vitaminler (vitamin C, vitamin E, niasin, pantotenik asit, vitamin B2, vitamin B1, vitamin B6, vitamin A, folik asit, vitamin K, biotin, vitamin D, vitamin B12), inositol, emülgatör (soya lesitini), taurin, nükleotidler (sitidin 5’- monofosfatın sodyum tuzu, üridin 5’-monofosfatın sodyum tuzu, adenozin 5’-monofosfatın sodyum tuzu, inozin 5’- monofosfatın sodyum tuzu, guanozin 5’-monofosfatın sodyum tuzu), L-fenilalanin, antioksidanlar (askorbil palmitat, alfa-tokoferol), L-karnitin, asitlik düzenleyici(sitrik asit), B. infantis IM1.

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü Fiyat listesi

  • 699.00 TL - Evolvia Nutripro Plus 1 Numara 1000gr (Trendyol)

10. Humana Devam Sütü

Humana Devam Sütü

Humana devam sütü hassas işleme teknolojisi ile Almanya’ da üretilmiştir. 600’ den fazla kontrolden sonra bebeğinizin beslenmesi için hazır hale gelir. Tamamen doğal GDO’suz ürünlerle üretilmiştir. İçerisine GOS (Galakto-Oligosakkarit) ilavesi yapılmıştır. Ayrıca uzun zincirli PUFA (omega 3 ve omega 6) ve nükleotid de ilave edilmiştir. İçerisinde kullanılabilir karbonhidrat olarak laktoz vardır. Bebeğiniz için ölçekle ve 50 derece sıcaklıktaki içe suyuyla mamayı hazırlayıp içirebilirsiniz. Ürünü kullandıktan sonra ağzını sıkıca kapatıp temiz ve kuru bir yerde saklamalısınız. Açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketmelisiniz.

Humana Devam Sütü İçindekiler

YAĞI ALINMIŞ SÜT, LAKTOZ, bitkisel yağlar (palm, kanola, ayçiçeği), maltodekstrin, galakto-oligosakkarit (SÜTTEN), kalsiyum karbonat, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, vitamin karışımı (C vitamini, niasin, pantotenik asit, E vitamini, A vitamini, tiamin, B6 vitamini, riboflavin, folik asit, K1 vitamini, D vitamini, biotin, B12 vitamini), sodyum sitrat, potasyum sitrat, L-triptofan, magnezyum karbonat, potasyum klorür, demir difosfat, çinko oksit, küprik sülfat, mangan sülfat, potasyum iyodat, sodyum selenat.

Not: Bir süredir satışta olmadığı için değerlendirmeye almadık, satışı tekrar başlarsa değerlendirme puanı güncellenecektir.

Humana Devam Sütü Fiyat listesi

  • Bu ürün için fiyat bulunamadı.
En Iyi Devam Sutu 3

Ne Zaman Formül Mama (Bebek Sütü) Verilmeli?

Normal şartlarda bebeğin beslenmesi için ilk altı ay anne sütü kullanılmalıdır. Ancak bebeğin anne sütünü alamadığı durumlar da olabilir. Annenin sütünün gelmemesi, bebeğin sütü emmemesi, annenin çalışıyor olması, anne sütünün yetersiz olması gibi durumlarda bebeğin beslenmesi için formül mama da kullanılabilir.

Formül mama bebeğin beslenmesi için kullanılan ve içeriği anne sütüne en yakın olan mamadır. Anne sütünün alınamadığı durumlarda formül mama yenidoğan döneminden itibaren verilebilir. Formül mama devam sütü olarak da bilinir ve bebeğin beslenmesi için gerekli olan besin içeriğini bünyesinde bulundurur. İlk altı ay tıpkı anne sütü gibi bebek ne zaman acıkırsa formül mama verilebilir. Altı aydan sonra ek gıda dönemine geçileceği için formül mama verilen öğün miktarı azaltılabilir. Bebeğin yaşı büyüdükçe verilen formül mama miktarı da azaltılmalıdır. Formül mama en fazla 3 yaşına kadar verilebilir.

Bebek Maması Türleri Nelerdir?

Bebeğin yaşına, gelişimine göre verilmesi gereken bebek maması türleri değişiklik gösterir. Temel olarak bebek maması türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Bebek Devam Sütü – Toz Formül Mama

Anne sütünün verilemediği durumlarda verilen devam sütü toz şeklindedir. İçerisinde bebeğin ihtiyacı olan besin değerlerinin tamamı bulunur. Piyasa da birçok markanın devam sütü bulunmaktadır. Bebeğiniz için en doğru seçimi yapmak için devam sütü almadan önce araştırmanız gereklidir. Bu içerikte formül mama markalarına odaklanıyoruz. Sizlere çeşitli formül mama markalarını ve kullanıcı yorumlarını aktarıp bebeğiniz için en doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağız.

Bebek Maması Türleri Nelerdir

Formül mamalar toz halinde satılır. Formül mamayı hazırlarken içeriğine ve koyacağınız su oranına dikkat etmelisiniz. Suyu az eklerseniz kabız, çok eklerseniz ishal gibi sorunlara yol açabilirsiniz. Bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre biberon ölçüleri değişiklik gösterir. Ayrıca bebeğinizin iştahı da hazırlayacağınız mama miktarında belirleyicidir. Toz formül mamaya eklenen su önceden kaynatılmış ılık içme suyu olmalıdır. Bebeğinizin yanmaması için suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Formül mamayı hazırladıktan sonra en fazla bir saat içerisinde bebeğinize vermeniz gerekmektedir.

Kaşık Maması

Bebeğin altı aydan sonra beslenme rutinine ek gıdalar girmeye başlar. Kaşık maması da bu ek gıdalardan biridir. Kaşık mamaları bebeğin besin ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilmiştir. Tahıllı, pirinç unlu, meyveli gibi çeşitleri vardır. Evde hazırlanabilecekleri gibi hazır da alınabilirler. Toz şeklinde ve kavanozda olanları vardır. Kavanoz mamaları çeşitlerini, markalarını ve yorumlarını başka yazımızda sizler için inceleyeceğiz.

Kavanoz Mama

Kavanoz Mama

Kavanoz mamalar da tıpkı kaşık mamalar gibi püre şeklinde hazırlanmış mamalardır. Evden uzak olunan durumlarda kavanoz mamalar bebeğiniz için hayat kurtarıcıdır. Kavanoz mamalar mevsimindeki meyve sebzelerin püre haline getirilmesiyle yapılır. Pirinç unu, mısır unu gibi ürünlerle de kavanoz mama yapılabilir. Kavanoz mamalar hazırlanırken sıkı kontrol süreçlerinden ve sağlık onaylarından geçerler. Bu sayede anne babalar gönül rahatlığıyla bebeklerinde kavanoz mamaları yedirebilir. Kavanoz mama markalarını ve çeşitlerini bu yazımızda incelemeyeceğiz.

Bebek Maması Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her bebeğin besin ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle her annenin sütü bebeğine özeldir. Ancak anne sütünün alınamadığı ya da yeterli gelmediği bazı durumlarda bebek mamasından yardım alınabilir. Bebeğin doğru ve yeterli beslenmesi gelişimi için oldukça önemlidir. Bebek maması ile bebeklerini beslemek isteyen annelerin bebek maması alırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bebek maması almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bebek Mamasının İçeriği

Alacağınız bebek mamasının markası ne olursa olsun içeriğinin bebeğinize uygun olması gerekmektedir. İnek sütü ve peynir altı sütleri anne sütüne en yakın formüldedir. Anne sütünde bulunan DHA ve ARA gibi uzun zincirli yağ asidi bileşenleri eskiden bebek mamalarında bulunmazdı. Bu da bebek mamaları için büyük bir eksiklikti. Ancak yeni üretilen bebek mamalarına bu içerikler de eklendi ve anne sütüne daha yakın formüller elde edilmeye başlandı. Bebeğinizin anne sütünde bulunan DHA ve ARA gibi bileşenlerden yararlanması için alacağınız bebek mamasının içeriğinde bunların bulunması gerekmektedir.

Prematüre ya da düşük kilolu bebeklerde ise bu bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemleri iyi gelişmediğinden seçilen mama da bu bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemlerini zorlamayacak şekilde olmalıdır. Bu bebeklerin tüketeceği mamalarda L-metiyonin, omega-3 ve omega-6 içermeli ve yüksek kalorili olmalıdır. Bu bebekler için bir çok mama markası özel mama üretmektedir.

Bebek Maması Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alacağınız mamanın içeriği tamamen organik olmalıdır ve GDO’lu ürünler içermemelidir. Bebeğinizin tamamen organik içeriklerle beslenmesi sağlığı için daha yararlı olacaktır. Bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemi için yararlı olacak prebiyotik ve probiyotik bileşenleri de mamalarda bulunmalıdır. Probiyotikler, sindirim ve boşaltım sistemimiz için faydalı bakteri ve mayalardır. Prebiyotikler ise Probiyotiklerin besin kaynağıdır. Prebiyotikler ve Probiyotikler sindirim sisteminde sindirilmeden geçerek bağırsaklara iner ve bebeğin boşaltım ve sindirim sistemini düzenler. Bu nedenler bebek mamalarının içeriğinde bu bileşenler bulunmalıdır.

Bebek mamalarında ilave şeker ve tatlandırıcı bulunmamalıdır. Ayrıca bebek mamalarında pamuk yağı ve susam yağı kullanımı yasaktır. Alacağınız mamanın içeriğinde de bu yağlar bulunmamalıdır. Bebek mamaları demir, B12, vitamin ve protein açısından zengin içerikli olmalıdır.

Bebek Mamasının Numarası

Bebek mamalarının içeriği bebeğinizin yaşına göre ayarlanır. Bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaç duydukları besinlerin oranları da değişir. Bunun için kullandığınız bebek mamalarını bebeğiniz büyüdükçe değiştirmeniz gerekmektedir. Bebek maması firmaları bunun için bir numaralandırma sistemi geliştirmiştir. Bebeğin yaşına ve alması gereken gıdalara göre numaralandırılan bebek mamalarından bebeğiniz için uygun olan numaralı mamayı seçmeniz gerekmektedir.

Bebek Mamasının Numarası

Bebek mamaları anne sütüne benzetilerek hazırlanır. 0-6 ay arası bebekler için 1 numaralı mama tercih edilmelidir. 1 numaralı bebek mamalarının içeriği anne sütüne daha yakındır ve kıvamı daha sıvıdır. 6-9 ay arası bebekler için ise 2 numaralı bebek mamaları daha uygundur. Bu bebek mamalarının içeriği ise anne sütünden daha uzak inek sütüne daha yakındır. Son olarak 9-12 ay arası bebekler için 3 numaralı bebek mamaları kullanılır. Bu mamaların içeriği inek sütüne yakın ve kıvamları da daha koyudur. Bazı markaların 3 numaralı maması bulunmayabilir. Bebek mamaları 3 yaşına kadar kullanılabileceği için 4 ve 5 numaralı bebek mamaları da mevcuttur. Ancak bunlar piyasada çok fazla bulunmayabilir. Bebeğiniz için en uygun numaralı bebek mamasını seçip bebeğinizin beslenmesinde onu kullanmalısınız.

Bebeğin Alerji Durumu

Bebek mamaları genellikle inek sütünden üretilir. Ancak bazı bebeklerde inek sütündeki laktoz ve proteinlere karşı alerji olabilir. Bu bebeklerin bazıları keçi sütü içebilirken bazılarının keçi sütüne karşı da alerjisi olabilir. Böyle durumlarda bebeğe özel bir beslenme diyeti uygulanması gerekmektedir. Soya sütü gibi gıdalar bu durumda beslenme için kullanılabilir. Bebeğin soya sütüyle yapılan formül mamalara da alerjisi varsa bu durumda sindirimi kolay özel mamalar kullanılabilir.

Bebeğinizde inek sütüne karşı bir alerji durumu gözlemlediyseniz doktora başvurmanız gerekmektedir. Süt alerjisi ile laktoz intoleransı birbirine yakın belirtiler gösteren ancak birbirinden çok farklı olan iki hastalıktır. Gaz, ishal, kusma gibi belirtiler her iki hastalıkta da görülebilir. Süt alerjisi bebeğin bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun olarak karşımıza çıkarken laktoz intoleransı sindirim sistemi ile ilgili bir problemdir. İnek sütü alerjisi daha ağır semptomlar gösteriyor. Hatta bu bebeklerde dışkıda kan görülmesine kadar gidebiliyor. Laktoz intoleransında böyle bir durum görülmediği için bu iki hastalık dışkı incelemesi ile ayırt edilebiliyor. Bebeğin hastalığına göre özel diyet uygulanıyor ve özel mamaların tercih edilmesi gerekiyor.

Alışveriş İpuçları

Bebeğiniz için doğru mamayı seçmeniz kadar doğru şekilde alışveriş yapmanız da önemlidir. Alacağınız mamayı seçtikten sonra alırken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İşte bebek maması alışverişleriniz için göz önüne almanız gereken alışveriş ipuçları:

Doğumdan önce stok yapmayın

Heyecanlı anneler bebekleri henüz doğmadan önce bebek maması arayışlarına girip uygun fiyata gördükleri bebek mamalarını önceden stok yapmaya çalışabilir. Ancak bu stok olayının pek çok riski vardır. Öncelikle bebeğiniz doğmadan önce neye alerjisi olup olmadığını bilemezsiniz. Doğumdan önce aldığınız mamalara bebeğiniz alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu durumda aldığınız bebek mamaları ve paranız boşa gidecektir. Her bebeğin bünyesi farklı olduğu için her bebek maması her bebekte aynı etkiyi yaratmayacaktır. Bazı bebek mamaları bazı bebeklerin bünyesine çok iyi gelirken bazı bebeklerde gaz sorunu yapabilir. Bunu bebeğiniz doğup o bebek mamasını tüketmeden anlamanız mümkün değildir. Bunun için bebeğiniz doğmadan önce bebek maması stoğu yapmamanız gereklidir. Bebeğinizi gaz, alerji gibi durumlarında tekrar başka bir bebek maması almanız gerekebilir.

Son kullanma tarihine dikkat edin

Her üründe olduğu gibi bebek mamalarında da son kullanma tarihi vardır. Bebeğinize mama almadan önce son kullanma tarihine bakmalı ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri almamalısınız. Bu ürünlerde bozulma olmuş olabilir. Bu da bebeğinizin sağlığına zarar verecektir. Ayrıca bu tür ürünler 1 ay boyunca kullanılacak ürünler olduğu için son kullanma tarihine yaklaşmış ürünleri de almamanız gerekmektedir. Ayrıca ambalajı ezilmiş, yırtılmış, zarar görmüş paketleri de almamaya özen göstermelisiniz.

İndirimleri takip edin ve toplu olarak alın

Bebeğiniz doğduktan ve formül mama ile beslemeye karar verildikten sonra bebeğiniz için alacağınız formül mamanın markasına karar vermeniz gerekmektedir. Alacağınız markaya karar verdikten sonra indirimleri takip edip toplu alımlar yaparak bebek mamasını daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Büyük boy alın

Bebek mamalarının gramajları değişen miktarlardadır. Büyük gramajlar oran olarak daha uygun fiyata geleceği için daha avantajlıdır. Ayrıca daha uzun süre sizi bebek maması alışverişi derdinden kurtaracaktır. Bu nedenle bebek maması alırken daha büyük gramajlı olan paketleri tercih etmeniz ekonomik olarak daha avantajlı olacaktır.

Hipp Bebek Mamasi

Sonuç

Bebeklerimiz bizler için en kıymetli varlıklardır. Bebeğimizin doğru beslenmesi ilerleyen yaşlardaki gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğin ilk yıllardaki beslenmesi ilerleyen yıllarda bağışıklık sisteminin temellerini oluşturur. Bebeklik döneminde doğru ve sağlıklı beslenme güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak bebeğin ileriki yaşlarına daha sağlıklı devam etmesini sağlar.

Bebeğin beslenmesinde esas ürün her zaman anne sütü olmalıdır. Ancak bazı durumlarda anne sütü verilemeyebilir ya da yetersiz gelebilir. Bu durumda formül mama olarak bilinen bebek mamalarına başvurulması gerekebilir. Bebek maması seçimi oldukça önemli bir seçimdir. Bebeğinizin beslenme rutinini oluşturacak bu mamaların doğru seçilmesi bebeğinizin bağışıklığının doğru gelişmesi için önemlidir. Her bebeğin bünyesi ve ihtiyaç duyduğu besin farklıdır. Bebeğinizin kilosuna, bünyesine, alerji durumuna göre bebek maması seçimi yapmalısınız. Her bebek maması her bebeğin bünyesine iyi gelmeyebilir böyle bir durumda mama değişimine gitmeniz gerekebilir.

Piyasada birçok bebek maması markası bulunmaktadır. Hangi markayı alacağınız konusunda öncesinden araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu yazıda da en çok satılan mama markalarını ve özelliklerini sizin için derledik. Bebek mamalarının markalarını ve içeriklerini inceleyerek bebeğiniz için en uygun olan mamaya karar verebilirsiniz.

Yorumlar

Yazar Hakkında

deniznagehan profil resmi

Nagehan Deniz Saraçoğlu

Tıp fakültesinde öğrenci

Nagehan Deniz Saraçoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Tıp eğitimi almasının yanı sıra yazmayı da bir hobi olarak görür. Pandemi döneminde bu hobisini daha da geliştirip hayatının bir parçası haline getirmiştir. Yazılarını ve tıp eğitiminden edindiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır.