Tüketici dergisi logosu

En İyi Deterjan Hangisidir? 24 Sıvı ve Toz Deterjanı İnceledik

Kısa bir özet..

2024 Yılı için derlediğimiz en iyi deterjanların sıralaması aşağıda yer almaktadır. Gerçek kullanıcı verilerine göre en çok sevilen sıvı deterjan Perwoll Sıvı Deterjan Seti olmuştur. En beğenilen toz deterjan ise Omo Toz Deterjan Active Fresh olmuştur. Doğal bir çamaşır deterjanı arıyorsanız da Siveno Doğal Çamaşır Sabununu önerebilirim. Listemizin devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeÜrün Yapısı
Perwoll Hassas Bakım Sıvı Çamaşır Deterjanı Siyah + Renkli + Beyaz Çiçek Cazibesi1. Perwoll Sıvı Deterjan Seti95.92 / 100Sıvı
Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Beyazlar İçin2. Omo Toz Deterjan Active Fresh Beyazlar95.63 / 100Toz
Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler İçin3. Omo Toz Deterjan Active Fresh Renkliler95.50 / 100Toz
Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi4. Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi94.96 / 100Toz
Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler İçin5. Omo Sıvı Deterjan Active Beyazlar ve Renkliler94.92 / 100Sıvı
Alo Platinum 7 kg Fairy Etkili6. Alo Platinum 7 kg Fairy Etkili94.87 / 100Toz
Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Renkli Giysiler İçin7. Yumoş Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler94.61 / 100Sıvı
Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar8. Rinso Toz Deterjan Limon/Karbonat Renkliler/Beyazlar93.99 / 100Toz
Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi9. Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi93.97 / 100Toz
Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü10. Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü92.86 / 100Toz
Duru Doğal Granül Matik Sabun Klasik11. Duru Doğal Granül Matik Sabun Klasik92.64 / 100Granül
Uni Baby Çamaşır Deterjanı12. Uni Baby Çamaşır Deterjanı92.49 / 100Sıvı
Bingo Matik Mutlu Yuvam Renkliler ve Beyazlar Toz Çamaşır Deterjanı13. Bingo Matik Renkliler ve Beyazlar Toz Deterjan92.36 / 100Toz
Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı14. Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı91.97 / 100Granül
Peros Matik Canlı Renkler15. Peros Matik Canlı Renkler91.57 / 100Toz
Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler16. Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler91.56 / 100Toz
Persil Sıvı Çamaşır Deterjanı Color17. Persil Sıvı Çamaşır Deterjanı Color91.46 / 100Sıvı
Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi18. Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi90.99 / 100Sıvı
Siveno Doğal Çamaşır Sabunu19. Siveno Doğal Çamaşır Sabunu90.66 / 100Sıvı
Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı20. Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı89.52 / 100Sıvı
Hacı Şakir Granül Matik Lavanta21. Hacı Şakir Granül Matik Lavanta89.44 / 100Granül
Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler İçin22. Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi Renkliler89.33 / 100Toz
Bingo Matik Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Tüm Kıyafetler23. Bingo Matik Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Tüm Kıyafetler85.55 / 100Sıvı
ABC Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler İçin24. ABC Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler İçin83.86 / 100Sıvı

Bu listenin sıralanması 318593 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Tertemiz görünen ve mis gibi kokan çamaşırlar birçoğumuz için olmazsa olmazdır. Gün içerisinde; ter, cilt hücreleri, sigara kokusu, çay ve kahve lekesi gibi problemler giysilerimizi kirletir ve kaliteli bir çamaşır deterjanı tam da bu noktada devreye girer. Sadece giysilerimiz değil, geceleri uyuduğumuz nevresimler, yastık kılıfları, havlular hayatımızın en önemli parçalarıdır. Kullandığımız bu tekstil ürünleri ve giysilerin temiz olması sağlığımız üzerinde doğrudan etki yaratır. Cildimiz ile direkt temas eden her türlü kumaşın hijyenik olması açısından doğru çamaşır deterjanını kullanmamız gerekir. Özellikle söz konusu bebek cildi olduğunda Tercih ettiğimiz çamaşır deterjanının ne kadar etkili olduğu ve giysilerimize ne kadar narin davrandığı çok önemlidir. Toz ya da sıvı formda olan çamaşır deterjanlarının ortak noktası çamaşırları temizlemektir. Her iki deterjan türü de benzer aktif maddeler ile formüle edilmiştir.

Çamaşır deterjanının bileşimi temelde şu şekildedir;

 • Yaklaşık %50 yapıcılar
 • %7 ağartıcı
 • %15 yüzey aktif maddeleri
 • %2 enzimler
 • Boyalar
 • Kokular
 • Diğer maddeler

En İyi Toz ve Sıvı Deterjan Tavsiyeleri

En İyi Toz ve Sıvı Deterjan Tavsiyeleri

1. Perwoll Hassas Bakım Sıvı Çamaşır Deterjanı Siyah + Renkli + Beyaz Çiçek Cazibesi

Perwoll Hassas Bakım Sıvı Çamaşır Deterjanı Siyah + Renkli + Beyaz Çiçek Cazibesi

Artıları

 • 4 farklı tipteki kıyafet için uygun set
 • İyi temizliyor
 • Kaliteli
 • Kokusu hoş

Eksileri

 • Yok

Perwoll Hassas Bakım Sıvı Çamaşır Deterjanı Siyah + Renkli + Beyaz + Çiçek Cazibesi farklı özellikteki tüm çamaşırlarınız için uygun bir settir. Kırmızı ambalajıyla dikkat çeken Perwoll Yenileme & Onarım Renk & Doku giysilere aktif bakım yapan formüle sahiptir. giysilerinizi her yıkamada yenileyerek renk solmalarının önüne geçer. giysileri pürüzsüzleştiren Perwoll Yenileme & Onarım Renk & Doku mükemmel temizlik sağlar ve çamaşırlarınızın ömrünü uzatır.

Perwoll Yenileme & Onarım Siyah & Doku ile tüm siyahları ve koyu renkli giysilerinizi yıkayabilirsiniz. Özellikle siyah giysilerde sık yıkamaya bağlı solmanın önüne geçen Perwoll Repair-Complex içeriğine sahiptir. giysilere aktif şekilde bakım yapan Perwoll Yenileme & Onarım Siyah & Doku renkleri canlandırır ve dokuları güçlendirir.

Perwoll Yenileme & Onarım Beyaz & Doku ile beyaz çamaşırlarda derinlemesine ve narin bir temizlik sağlanır. Gelişmiş bakım formülleri ile güçlendirilen bu ürün sahip olduğu Repair-Complex teknolojisi ile giysileri yenileyerek onarır.

Perwoll Yenileme & Çiçek Cazibesi her renkteki ve kumaştaki çamaşırlarınız için uygun bir üründür. Güçlendirilmiş hoş koku özelliği ile dikkat çeken bu deterjan zarif çiçek kokularını giysilere hapseder ve kalıcılık sağlar. giysilerin dokusuna bakım yaparak yenileyen bu sıvı deterjan daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Bu ürün Perwoll’ün en yeni formülüdür ve tüylenme, ipliklenme gibi problemlerle de savaşır. Hassas çamaşırlarda bile kullanıma uygun olan Perwoll Yenileme & Çiçek Cazibesi kumaşları pürüzsüz hale getirir ve dokularını yıpratmadan temizler.

Perwoll Hassas Bakım Sıvı Çamaşır Deterjanı Siyah + Renkli + Beyaz + Çiçek Cazibesi setini tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda bu markanın ürünlerinden çok memnun kaldıklarını gördük. Temizleme, koku ve renk bakımı konusunda başarılı olan Perwoll tercihleriniz arasında yer alabilir. Kalite ve performansına göre de fiyatı normal.

2. Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Beyazlar İçin

Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Beyazlar İçin

Artıları

 • Leke çıkarmada çok etkili
 • Kokusu güzel
 • Kaliteli
 • Beyazları daha da beyazlatıyor

Eksileri

 • Yok

Omo Active Fresh Beyazlar Toz Deterjan doğada çözünebilen içerikler ile formüle edilmiştir. giysileri leke ve kirlerden arındırma konusunda mükemmel etkiye sahip olan bu çamaşır deterjanı %100 geri dönüştürülebilir ambalajı sayesinde de doğa dostu bir kullanım sunar. Tek dozlama için 150 gr kullanmanız yeterlidir. Beyaz çamaşırlarınızı kar gibi yapan ve derinlemesine temizlik sağlayan Omo Active Fresh Beyazlar Toz Deterjan uzun süre mis gibi kokmalarını sağlar. Kısa programda bile en zorlu lekeler ile mücadele eden bu çamaşır deterjanı sadece beyazlar değil çok açık renkli çamaşırlar için de uygundur.

Omo Active Fresh Beyazlar Toz Deterjan tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda mükemmel kaliteye sahip olduğunu gördük. Beyazların daha da beyaz görünmesini sağlayan bu çamaşır deterjanı ile derinlemesine temizliğin keyfini sürebilirsiniz. Kokusu da muhteşem. Benim de çok beğenerek ve memnun kalarak kullandığım Omo Active Fresh Beyazlar Toz Deterjan lekelerle savaşma konusunda kusursuz bir başarıya sahip ve parasının hakkını sonuna kadar veren bir ürün.

Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Beyazlar İçin Fiyat listesi

 • 188.00 TL - Omo Active Fresh Beyazlar 20 yıkama Toz Çamaşır Deterjanı 3 Kg (Amazon)
 • 117.85 TL - Omo Active Fresh Beyazlar için Toz Çamaşır Deterjanı 1.5 Kg (Trendyol)
 • 150.00 TL - Omo Marka: Matik Toz Çamaşır Deterjanı 1,5 Kg Active Fresh 8690637533983 Kategori: Çamaşır Deterjan (Trendyol)
 • 223.00 TL - Omo Active Fresh Toz Çamaşır Deterjanı 3KG 20 Yıkama (Trendyol)
 • 123.99 TL - Omo Active Fresh Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar İçin En Zorlu Lekeleri İlk Yıkamada Çıkarır 1.5 KG 10 Yıkama 1 Adet (Hepsiburada)
 • 251.11 TL - Omo Active Fresh Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar İçin En Zorlu Lekeleri İlk Yıkamada Çıkarır 4 KG 26 Yıkama 1 Adet (Hepsiburada)
 • 319.00 TL - Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Beyazlar İçin En Zorlu Lekeleri İlk Yıkamada Çıkarır 5;5 KG 36 Yıkama 1 Adet (Hepsiburada)
 • 249.00 TL - Omo Active Fresh Toz Çamaşır Deterjanı 10 Yıkama 1500 G (N11)

3. Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler İçin

Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler İçin

Artıları

 • Leke çıkarmada başarılı
 • Kaliteli
 • Kısa programlarda bile etkili
 • Kokusu kalıcı

Eksileri

 • Piyasada çok fazla sahte ürün olması

Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler doğada çözünebilen içeriklerle formüle edilmiştir. giysileri özenle kir ve lekeden arındıran bu çamaşır deterjanı kısa programda bile mükemmel temizlik sağlar. Leke çıkarma konusunda kusursuz bir performansa sahip olması en önemli özelliklerindendir. %100 geri dönüştürülebilir ambalajı sayesinde doğaya zarar vermez. Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler her yıkamada 150 gr olarak kullanılabilir.

Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler ürününü tercih edenler ise son derece memnun ve sürekli kullanıyor. Kısa programlarda bile harika sonuç ortaya çıkaran Omo Toz Çamaşır Deterjanı Active Fresh Renkliler hem elektrikten hem de sudan tasarruf etmede de etkili oluyor. Çamaşırların mis gibi kokmasını sağlayan bu çamaşır deterjanını kullananlar yumuşatıcıya bile gerek kalmadığını söylüyor. Benim de vazgeçilmezim olan bu çamaşır deterjanı diğer markalara göre çok daha ileri bir başarıya sahip. Özellikle küçük çocuğu olanlar için tam bir kurtarıcı. En inatçı lekeleri bile çamaşırlardan söküp atan Omo Active Fresh Beyazlar Toz Deterjan parasının hakkını veren bir ürün.

4. Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi

Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi

Artıları

 • Beyazlar için ideal
 • Leke çıkarmada etkili
 • Kaliteli

Eksileri

 • Piyasada çok fazla sahte ürün olması

Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi düşük sıcaklıkta bile çamaşırları yıpratmadan derinlemesine temizler. Yapısında ağartıcı ve çamaşır suyu bulunmadığı için çamaşırlara zarar vermez ve renklerinin korunmasını sağlar. Özel parfümlü içeriği sayesinde uzun süre çamaşırların mis gibi kokmasını sağlayan Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi çok inatçı lekelerin bile temizlenmesinde etkilidir. Çimen, çamur, kahve, meyve suyu gibi lekeler Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi ile hiç sorun değildir. Çamaşırların canlılığını korurken mükemmel şekilde temizleyen bu deterjan fiyatının hakkını veren bir performansa sahiptir.

Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda üründen gayet memnun kaldıklarını gördük. Hem kalitesi hem de performansı bakımından başarılı olan Ariel Toz Deterjan Dağ Esintisi birçok kişinin vazgeçilmezi.

5. Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler İçin

Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler İçin

Artıları

 • Leke çıkarmada çok etkili
 • Kokusu güzel
 • Beyaz ve renklilerde kullanıma uygun Kaliteli

Eksileri

 • Yok

Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler kusursuz bir leke çıkarma gücü ile donatılmıştır. Benzersiz bir beyazlık ve ferahlık için tercih edebileceğiniz bu sıvı deterjan kısa programda bile etkili bir kullanım sunar. Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler doğrudan lekelerin üzerinde uygulanarak da kullanılabilir. Özel geliştirilmiş güçlü deterjan formülü en zorle lekelerle bile baş edebilir. Kıyafetlerin renklerini ve dokularını koruyan Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler ile tertemiz ve mis gibi kokan çamaşırlarınızın keyfini sürebilirsiniz.

Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler tercih edenler tarafından çok beğenilen bir ürün. Kullanan kişilerin çok kaliteli olarak gördüğü bu deterjan leke çıkarmada çok başarılı. Mis gibi kokusu ile çamaşırlara ferahlık veren Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı Active Beyazlar ve Renkliler yumuşatıcı gereksinimini bile ortadan kaldırıyor.

6. Alo Platinum 7 kg Fairy Etkili

Alo Platinum 7 kg Fairy Etkili

Artıları

 • Yağlarda bile etkili olması
 • Kullananların beğenmesi
 • Güzel kokması

Eksileri

 • Yok

Alo Platinum 7 kg Fairy Etkili çamaşır deterjanı, yüksek beklentileri olan tüketiciler için tam anlamıyla bir kurtarıcı. Ürün, Alo'nun zaten güçlü temizlik performansını Fairy'nin yağ çözme kabiliyeti ile birleştirerek, giysilerdeki kurumuş yağ lekelerini bile kolaylıkla çıkarıyor. AquaPudra ince formülü, suyla temas ettiği anda çözülerek giysilere adeta bir "ışıltı" katıyor. Beyaz giysiler için özel olarak tasarlanmış versiyonu, beyazları gerçekten canlandırıyor ve hafif bir koku bırakıyor. Kullananlara göre, ürün temizlik ve koku konusunda oldukça etkili; hatta bazıları bugüne kadar denedikleri tüm deterjanlar arasında bu ürünün açık ara en iyisi olduğunu söylüyor. Bu ürünle ilgili en çok eleştirilen konu, bazı satıcıların sahte ürün göndermesi. Dolayısıyla tüketicilerin bu konuda dikkatli olmaları ve yalnızca güvendikleri satıcılardan alışveriş yapmaları önerilir. Ancak genel olarak, eğer zorlu yağ lekeleri ve sıradan deterjanların çıkaramayacağı türden kirlerle başa çıkmak istiyorsanız, Alo Platinum 7 kg Fairy Etkili sizin için ideal bir seçenek olacaktır.

7. Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Renkli Giysiler İçin

Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Renkli Giysiler İçin

Artıları

 • Renk korumada çok iyi
 • Kaliteli
 • Kokusu hoş ve ferah
 • Jel formunda
 • Giysilerin dokusunu koruyor

Eksileri

 • Leke çıkarma performansı çok iyi değil

Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı giysilerin yıpranmasını önleyen ve renklerini koruyan formülü ile öne çıkar. Pro-Fibre teknolojisi ile donatılmış olan bu sıvı deterjan giysilerin dokusunu koruma ve onarma noktasında etkilidir. giysileri özenle temizleyen Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı renk yenileme teknolojisine sahiptir ve solmaları engeller. giysilerin ilk günkü canlılığını koruyan bu sıvı deterjan şeffaf jel formundadır ve eşsiz bir kokuya sahiptir. giysilerde tüylenmeyi ve yıpranmayı önleyen Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı ile yumuşacık çamaşırlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı tercih edenlerin yorumlarını incelediğimizde kullananların çok memnun kaldığını gördük. Benim de severek kullandığım bu sıvı deterjanın kokusu gerçekten harika. Ayrıca çamaşırları yumuşatması ve temizleme başarısı da yüksek. Kullanan kişiler renk koruma konusunda çok yüksek bir performansa sahip olduğunu söylüyor. Fiyatı da kalitesine göre çok normal ve Yumoş Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı benim de sizler için tavsiye ettiğim bir ürün.

8. Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar

Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar

Artıları

 • Limon ve karbonatlı
 • Temiz çamaşır yıkıyor
 • Kaliteli
 • Fiyatı uygun
 • Hem beyazlarda hem de renklilerde kullanıma uygun

Eksileri

 • Yok

Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar gücünü doğallıktan alan içeriği ile öne çıkar. Karbonat ve limonun etkisi ile çamaşırlarda derinlemesine bir temizlik sağlayan bu deterjan %100 doğal temizlik mineralleri ile formüle edilmiştir. Doğal ferahlığı giysilerinizde hissetmenizi sağlayan Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar, paraben, klor ve fosfat içermez. Kirece karşı etkili olan limon ve karbonat sayesinde makineniz korunur ve ömrü uzar. Düşük sıcaklıkta dahi mükemmel bir temizlik sağlayan Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar ekonomik ve performansı iyi bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar tercih edenler tarafından çok beğenilen bir ürün. Çok pahalı markalara yönelmek yerine bu deterjanı tercih edenler bir hayli fazla. Leke çıkarma, temiz yıkama konusunda başarılı olan Rinso Toz Çamaşır Deterjanı Limon ve Karbonat Renkliler ve Beyazlar beklentiyi karşılıyor. Ayrıca ağır deterjan kokusundan hoşlanmayanlar için de tercih edilebilir hafif bir ürün diyebiliriz.

9. Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi

Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi

Artıları

 • Temiz yıkıyor
 • Kokusu hoş
 • Bütçe dostu

Eksileri

 • Topaklanma yapıyor

Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi 4’ü 1 arada formülüyle dikkat çeker. Komple çözüm sunan içeriği ile ön planda olan bu çamaşır deterjanı uzun süre kalıcı hoş kokuya sahiptir. Ekonomik bir kullanım sunan bu çamaşır deterjanı bütçe dostu bir seçenektir. Hem renkli hem beyaz çamaşırlarda kullanıma uygun olan Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi leke çıkarma konusunda da başarılıdır.

Tursil Toz Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda ekonomik ve temiz yıkama performansından ötürü bu ürünü beğendiklerini gördük. Bazı kullanıcılar makinenin deterjan gözünde topaklanma yaptığından yana muzdarip. Fiyat bakımından ise tam bir bütçe dostu.

10. Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü

Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü

Artıları

 • Kokusu çok güzel
 • Renklerin canlılığını korur

Eksileri

 • İnatçi lekeleri çıkarmada çok etkili değil

Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü derin temizleme teknolojisi ile formüle edilmiştir. Bahar tazeliği ve ferahlığını evinize getiren bu çamaşır deterjanı içerdiği aktif bileşenler sayesinde güçlü bir kombinasyona sahiptir. En inatçı lekelerle bile kusursuzca başa çıkan Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü kumaşlara nazik davranarak koruma sağlar. Çamaşırlardaki parlaklığı ve ve rengi koruyan bu çamaşır deterjanı mis gibi gül kokusu ile yumuşatıcı kullanma gereksinimini de ortadan kaldırır.

Persil Toz Çamaşır Deterjanı Gülün Büyüsü kullananların yorumlarına baktığımızda üründen çok memnun kaldıklarını görüyoruz. Hem deterjanın yoğun gül kokusu hem de hafif lekeleri çıkarma performansı oldukça başarılı.

11. Duru Doğal Granül Matik Sabun Klasik

Duru Doğal Granül Matik Sabun Klasik

Artıları

 • Doğal içeriğe sahip
 • Alerjik ciltler için uygun
 • Boya SLES paraben içermez

Eksileri

 • Yoğun kullanımda kalıntı bırakıyor

Duru Doğal Granül Matik Sabun en çok da bebeği olan annelerin tercihidir. SLES, Paraben, boya ve silikon içermeyen formülüyle dikkat çeken bu granül matik sentetik deterjan grubuna girmez. Doğallığı nedeniyle alerjik bünyeye sahip olanların da tercihleri arasında yer alan Duru Doğal Granül Matik Sabun kalıntısı bırakmayan formülü ile öne çıkar. Doğal bitkisel sabun formunda olan bu çamaşır deterjanı özellikle bebeklerin cildi için sağlıklı bir kullanım sunar.

Duru Doğal Granül Matik Sabun Klasik tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda bu ürünün çok beğenildiğini gördük. Mis gibi kokuya sahip olan bu deterjan çok iyi köpürüyor ve lekeleri temizleme konusunda da başarılı. Kalıntı bırakmama konusunda her ne kadar vaat veriyor olsa da biraz fazla kullanıldığında bir miktar kalıntıya sebep olabiliyor. Bu nedenle kullanım sırasında miktara dikkat etmek gerekiyor. Sadece bebek giysileri için değil yetişkinlerin çamaşırları için de uygun bir kullanıma sahip. Fiyatını biraz yüksek bulanlar olsa da doğal içeriği ve lekelerle mücadelesine bakılacak olursa normal diyebiliriz.

12. Uni Baby Çamaşır Deterjanı

Uni Baby Çamaşır Deterjanı

Artıları

 • Akışkan sıvı formül
 • Temizlemesi iyi
 • Kaliteli
 • Kokusu hoş
 • Yumuşatıcı gerektirmiyor

Eksileri

 • Yok

Uni Baby Çamaşır Deterjanı bebeklerin narin cildini koruma altına alan bir üründür. giysilerde kalıntı bırakmayan bu çamaşır deterjanı hipoalerjenik formülü sayesinde cildi tahriş etmez ve sağlıklıdır. Paraben, etil alkol, boya, ağartıcı, aktif klor, SLS/SLES içermez. giysilerdeki mama lekelerini ustaca söküp atan Uni Baby Çamaşır Deterjanı mis gibi kokusu ile dikkat çeker. Beyaz ve renkli çamaşırların temizliğinde kullanılan bu çamaşır deterjanı ebeveynlerin tercihleri arasında yer alabilir.

Uni Baby Çamaşır Deterjanı kullanan kişilerin yorumlarını incelediğimizde üründen çok memnun kaldıklarını gördük. Özellikle akışkan kıvamı ve deterjan haznesinde kalıntı bırakmaması kullanan kişilerin en beğendiği özelliklerden biri. giysileri yumuşacık yapan Uni Baby Çamaşır Deterjanı ekstra yumuşatıcı kullanımı gereksinimini ortadan kaldırıyor. Temizleme performansı ve kokusu da harika. Fiyatının hakkını veren, kalite kokan ve bebek cildi dostu olan Uni Baby Çamaşır Deterjanı bebekli aileler için biçilmiş kaftan.

13. Bingo Matik Mutlu Yuvam Renkliler ve Beyazlar Toz Çamaşır Deterjanı

Bingo Matik Mutlu Yuvam Renkliler ve Beyazlar Toz Çamaşır Deterjanı

Artıları

 • Anti-aging teknolojisi ile formüle edilmiştir
 • Kokusu hoş
 • Çamaşırlara bakım yapıyor
 • Renkli ve beyazlarda kullanıma uygun

Eksileri

 • Yok

Bingo Matik Mutlu Yuvam Renkliler ve Beyazlar Toz Çamaşır Deterjanı leke tanıma teknolojisi ile donatılmıştır. Çamaşırları derinlemesine temizleyen bu deterjan anti-aging formülü sayesinde hassas bir bakım yapar. Renkli ve beyaz çamaşırların liflerine bakım yaparak koruyan bu çamaşır deterjanı temiz ve saf kokusu ile ön plandadır.

Bingo Matik Mutlu Yuvam Renkliler ve Beyazlar Toz Çamaşır Deterjanı kullanan kişiler bu üründen gayet memnun. Çamaşırları temizleme performansı ve kokusunun çok hoş olması beklentiyi karşıladığının bir göstergesi.

14. Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı

Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı

Artıları

 • Bebekler için uygun
 • Temiz içerikli
 • Kokusu bebeksi
 • Leke çıkarmada başarılı

Eksileri

 • Yoğun kullanımda kalıntı bırakıyor

Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı ile bebeklerin giysileri ve cildi güven altındadır. Hassas ciltler için özel olarak formüle edilen bu çamaşır sabunu bebeklerin giysilerini yumuşacık yapmak için üretilmiştir. giysilerin canlı rengini koruyarak bakım yapar. Hipoalerjenik özellik taşıyan Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı alerji riski bakımından güvenilirdir. Elde ve makinede yıkamaya uygun formülü sayesinde pratik bir kullanım sunar.

Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda çok memnun kaldıklarını gördük. Bebek cildi için güvenilir içeriği ile öne çıkan bu granül sabunun kokusu da bebek gibi. Çamaşırları yumuşacık yapan ve lekeleri çıkarmada da başarılı olan Dalin Doğal Granül Sabun Lavanta Masalı kullananlardan tam not alıyor.

15. Peros Matik Canlı Renkler

Peros Matik Canlı Renkler

Artıları

 • Fiyat performans ürünü

Eksileri

 • Yok

Peros Matik Canlı Renkler Co- Granül enzim toknolojisi ile donatılmıştır. Renkli çamaşırların ilk günkü canlılığının korunmasında etkili olan bu toz deterjan temizleme konusunda da beklentileri karşılayan bir ürün. Peros Matik Canlı Renkler kullananlar bu deterjanın tam bir fiyat performans ürünü olduğunu söylüyor. Deneyenler mutlaka bir şans verilmesi gerektiğini ve tekrar tekrar kullanılabileceğini belirtiyor. Kokusu da bir hayli hoş.

16. Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler

Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler

Artıları

 • Beyazlarda ve renklilerde kullanıma uygun
 • Kokusu hoş
 • Lekelere karşı etkili

Eksileri

 • Yok

Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler AquaPudra formülü ile donatılmıştır. Bu ince formül suyla temas ettiği anda hızla aktifleşir ve çözünerek giysileri mükemmel şekilde temizler. Özellikle gömleklerin manşetlerinde, giysilerin koltuk altlarında oluşan kir ve ter lekelerinin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Hem beyaz hem de renkli çamaşırlarda kullanım için uygun olan Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler etkili performansı ile öne çıkar. giysilerde mis bir koku bırakan bu çamaşır deterjanı kar beyazı ferahlığını hissetmenizi sağlar.

Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda üründen çok memnun olduklarını gördük. Suda çözünme ve köpürme konusunda çok iyi bir performansa sahip olan bu çamaşır deterjanının kokusu da çok hoş. Temizleme konusunda da başarılı olan Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler ekonomik bir kullanım sunuyor.

17. Persil Sıvı Çamaşır Deterjanı Color

Persil Sıvı Çamaşır Deterjanı Color

Artıları

 • Kokusu güzel
 • Renkli çamaşırlar için uygun
 • Kaliteli
 • Leke çıkarmada etkili

Eksileri

 • Fiyatı

Persil Sıvı Çamaşır Deterjanı Color güçlü leke çıkarma ve giysilerin renklerine parlaklık verme özelliği ile donatılmıştır. Uzun süre kalıcılık sağlayan ferahlık hissi ve hoş kokusu, kumaşlara nazik davranan içeriği ile kusursuz temizlik sağlar. Formülünün etkili olması çamaşırlarda hijyen sağlarken üstün koruma teknolojisi sayesinde kumaşlara bakım yapar ve yıpranmalarını önler. İnatçı lekeler ile savaşan aktif bileşenler sayesinde mis gibi çamaşırların keyfini çıkarabilirsiniz.

Persil Sıvı Çamaşır Deterjanı Color kullananlar bu üründen gayet memnun. Yüksek kaliteye sahip olması, çamaşırları temiz yıkaması ve güzel kokusu yönünden beğenilen bir ürün. Fiyatı biraz yüksek olsa da kalitesine baktığımızda normal olduğunu söyleyebiliriz.

18. Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi

Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi

Artıları

 • Ekonomik
 • İyi temizliyor

Eksileri

 • Yok

Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi hem beyaz hem de renkli çamaşırlarda kullanım için uygundur. Çamaşırlarda derinlemesine temizlik vaatinde bulunan bu çamaşır deterjanı uzun süre kalıcı hoş kokuya sahiptir. Leylak kokusunu çamaşırlarınızda hissetmenizi sağlayan Tursil sıvı çamaşır deterjanı fiyat olarak da normaldir.

Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda ekonomik olmasından ve çamaşırlarda etkili bir sonuç vermesinden dolayı memnun.

19. Siveno Doğal Çamaşır Sabunu

Siveno Doğal Çamaşır Sabunu

Artıları

 • Temiz içerikli
 • Yumuşatıcı etkiye sahip
 • Her türlü çamaşırda kullanıma uygun

Eksileri

 • Leke çıkarmada çok iyi olmaması

Siveno Doğal Çamaşır Sabunu hindistan cevizi sabunu, limon tuzu ve karbonat ile formüle edilmiştir. Hassas çamaşırlar da dahil olmak üzere her tür kumaşta ve düşük sıcaklıkta dahi kullanıma uygundur. Yumuşatıcı kullanımı gerektirmeyen formülü sayesinde çamaşırlar yumuşacık olur. Bebek cildine zarar vermeyen doğal içeriği ile güvenli bir kullanım sunan Siveno Doğal Çamaşır Sabunu çamaşırları yıpratmadan kirlerden arındırır. Sudaki kireci de yumuşatan bu çamaşır deterjanı çamaşırlardaki kötü kokuları ve mikrobik canlıları yok eder. Petrokimyasal, sentetik koku, paraben, SLS ve sentetik köpürücüler içermeyen bu çamaşır deterjanı hayvanlar üzerinde test edilmez.

Gücünü doğadan alan Siveno Doğal Çamaşır Sabunu tercih edenler doğal içeriği sebebiyle güvenerek ve memnun kalarak kullanıyor. Leke çıkarma konusunda çok yüksek başarıya sahip değil ancak verdiği temizlik ve doğallık hissi başarılı.

20. Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı

Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı

Artıları

 • Hipoalerjenik
 • Kokusu çok güzel
 • Temiz içerikli
 • İyi temizliyor

Eksileri

 • Yok

Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı bebeklerin narin cildi ön planda tutularak formüle edilmiştir. Sıvı formu sayesinde çamaşırlarda kolayca durulanan ve kalıntı yapmayan bu ürün ciltte tahrişe neden olmaz. Bebek giysilerinde oluşan mama benzeri lekelerin çıkarılmasında etkili olan Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı hipoalerjeniktir, boya içermez ve elde yıkamaya uygun formüle sahiptir.

Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı tercih edenlerin yorumlarını incelediğimizde üründen memnun kaldıklarını gözlemledik. Klasik Dalin kokusu ile bebeğinizin kokusunu birleştiren bu sıvı deterjan giysileri yumuşacık yapıyor. Kullananlar çok memnun ve tavsiye ediyor.

Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı Fiyat listesi

 • 254.00 TL - Dalin Sensitive Doğal Sabun Bazlı Parfümsüz Hipoalerjenik Sıvı Çamaşır Deterjanı 20 Yıkama 1500 ML (N11)
 • 229.95 TL - Dalin Bebek Sıvı Çamaşır Deterjanı 1500 Ml Hipoalerjenik Formül 8690605053499 (Trendyol)
 • 253.00 TL - Dalin Sıvı Bebek Çamaşır Deterjanı 1500 Ml (Trendyol)
 • 257.50 TL - Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı 1,5 lt (Trendyol)
 • 232.99 TL - Dalin Sensitive Doğal Sabun Bazlı Sıvı Çamaşır Deterjanı 1500 ml (Hepsiburada)
 • 244.00 TL - Dalin Bebek Sıvı Çamaşır Deterjanı 1500 ml Hipoalerjenik Formül 8690605053499 (Hepsiburada)
 • 248.00 TL - Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı 1500 ml (Hepsiburada)

21. Hacı Şakir Granül Matik Lavanta

Hacı Şakir Granül Matik Lavanta

Artıları

 • İyi temizliyor
 • Kokusu çok güzel
 • Hipoalerjenik

Eksileri

 • Yok

Hacı Şakir Granül Matik Lavanta ile bebek giysilerini güvenle yıkayabilirsiniz. Hipoalerjenik bir kullanım sunan bu granül matik saf sabundan elde edilmiştir. Bebeklerin cildini tahriş etmeyecek şekilde formüle edilmiş olan Hacı Şakir Saf Granül Sabun tüm çamaşırlarda güvenle kullanılabilir. Çamaşırları özenle ve narince temizleyen Hacı Şakir Saf Granül Sabun lavanta kokusu ile taçlandırılmıştır. SLES, fitalat, paraben içermez.

Hacı Şakir Saf Granül Sabun tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda üründen memnun kaldıklarını gördük. Çamaşırları mis gibi kokutan bu granül matik bebek giysilerindeki lekeleri çıkarmada da başarılı. Havluları da yumuşacık yapan Hacı Şakir Saf Granül Sabun tortu bırakmıyor ve temiz yıkamada başarılı. Fiyatı ise normal.

22. Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler İçin

Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler İçin

Artıları

 • Kaliteli
 • Renklieri koruma özelliğine sahip
 • Leke çıkarmada etkili

Eksileri

 • Yok

Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler hızlıca aktifleşen derinlemesine temizlik sağlayan fomüle sahiptir. Çamaşırlarınızda toz kalıntısını önleyen formüle sahip olan bu deterjan inatçı lekelere karşı mükemmel bir performans gösterir. Renkli çamaşırlarınızın solmasının önüne geçerek ilk günkü canlılığını korur. Ter kokusu ve lekeleri ile de mücadele eden Ariel 12 kg Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler içerdiği aqua pudra formülü sayesinde renkli çamaşırlarınız için tercih edebileceğiniz en iyi üründür.

Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler tercih edenlerin yorumlarına baktık ve bu üründen çok memnun kaldıklarını gördük. Evi saran mis gibi deterjan kokusu ve lekelerden eser kalmaması ürünün en beğenilen özelliklerinden biri. Dağ esintisini evinize misafir eden Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler kalitesi ve performansıyla tercihleriniz arasında yer alabilir.

Ariel Toz Çamaşır Deterjanı Dağ Esintisi Renkliler İçin Fiyat listesi

 • 264.50 TL - Ariel Dağ Esintisi Renklilere Özel 4,5 Kg Aquapudra Toz Çamaşır Deterjanı (Trendyol)
 • 419.99 TL - Ariel Aquapudra Dağ Esintisi Renklilere Özel 7 Kg Toz Çamaşır Deterjanı (Trendyol)

23. Bingo Matik Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Tüm Kıyafetler

Bingo Matik Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Tüm Kıyafetler

Artıları

 • Farklı türdeki giysiler için uygun set
 • İyi temizliyor
 • Kokusu yoğun ve kalıcı

Eksileri

 • Yok

Bingo Matik Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Tüm Kıyafetler her türlü giysi için uygun bir tercihtir. Bingo Onaran Koruma çamaşırları temizler ve liflerini onarır. giysileri yıpranmaya karşı koruyarak anti-aging teknolojisi sayesinde tüylenme ve parçalanmaları önler. Çamaşırlarınızın uzun süre yeni gibi kalmasını sağlar.

Bingo Renkli Sıvı bakım deterjanı ise renk transferini önleyen özel bir formüle sahiptir. Kıyafetlerin renklerini kumaş dokusuna sabitler ve canlılığını kaybetmesine engel olur. Benim de severek kullandığım bu sıvı deterjanı tercih ederseniz asla yumuşatıcı kullanmanıza gerek kalmaz. Yoğun ve kalıcı parfüm kokusu giysilerde uzun süre kalıcılık sağlar.

Bingo Siyah Bakım deterjanı ise siyah ve çok koyu renkli giysiler için geliştirilmiştir. Siyah renkli giysilerde solmaların önüne geçerek renkleri kumaş dokusuna sabitler ve orijinal renklerini korur.

Bingo Matik Sıvı Bakım Çamaşır Deterjanı Tüm Kıyafetler tercih edenler farklı tipteki kıyafetler için uygun olan bu deterjan setinden oldukça memnun. Bingo’nun sıvı deterjanları temizleme konusunda başarılı ve kokuları da çok yoğun ve kalıcı. Tercih edenlerin severek kullandığı Bingo sıvı deterjan ürünleri kaliteli ve iyi bir performansa sahip.

24. ABC Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler İçin

ABC Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler İçin

Artıları

 • Ekonomik
 • Renkli çamaşırlar için uygun
 • Kokusu çok güzel

Eksileri

 • Yok

Abc Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler İçin ipliklenme karşıtı formülü ile öne çıkar. Renkli çamaşırların canlılığını koruyan bu sıvı deterjanı tercih edenler performansından yana çok memnun. Ekonomik oluşu, yumuşatıcı kullanma gereksinimini ortadan kaldırması açısından da beğenilen bir ürün. Abc Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkliler İçin sizin de bir şans verebileceğiniz ve ortalamanın üzerine çıkmayı başaran bir ürün.

En Iyi Deterjan 4

Çamaşır Deterjanı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çamaşır deterjanı satın alırken dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar vardır. Çünkü tercih edilecek çamaşır deterjanının sadece giysileri temizlemesi beklenmemelidir. Çamaşır makineniz için uygun kalitede olması, cildinizi koruması, giysilerinizi onarması gibi özelliklere de sahip olmalıdır.

Toz mu Sıvı mı?

Çamaşır deterjanı tercihi söz konusu olduğunda hepimizin aklına ilk gelen soru tabii ki de ''toz mu, sıvı mı? '' oluyor. Biz de bu konuya biraz açıklık getirmek istedik. Aslında bu soruya verecek net bir cevabımız bulunmuyor. Çünkü sizin beklentileriniz, deterjanların özellikleri tercih yapmanızda etkili olacak. Her iki deterjan türünün de kendine göre artıları ve eksileri olduğunu söylemek mümkün. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki; hangisi daha az kimyasal içerir diye sorarsanız cevabımız sıvı deterjanlardır. Peki toz ve sıvı deterjanlar arasında ne gibi farklar olduğunu öğrenmek ister misiniz?

 • Adından da anlaşılacağı üzere toz formda olan toz deterjanlar suda kolayca çözünmeyen bir yapıdadır. Toz deterjanların içeriğinde yer alan dolgu maddeleri nedeniyle bazen ekstra durulama bile gerekebilir.
 • Sıvı deterjanlar akışkan formdadır ve içeriğinde dolgu maddeleri bulunmaz. Daha önce çözdürme işleminden geçen sıvı deterjanlar suda kolayca aktifleşerek giysilerin dokularına daha hızlı ve etkili şekilde nüfuz ederek kir ve yağı temizler.
 • Toz deterjanlar sıvı formda olanlara göre daha az maliyetlidir ve raf ömürleri daha uzundur.
 • Leke çıkarma konusunda en etkili olan deterjan türü ise toz olanlardır.
 • Sıvı deterjanlar düşük sıcaklıkta yıkama yapmak için de uygundur. Sıvı deterjanlar toz olanlar gibi giysilerde ve deterjan haznesinde kalıntı bırakmaz. Toz deterjanlar giysilerde kimyasal kalıntılar bırakabilir. Bu da cilt sağlığı için iyi değildir.
 • Sıvı deterjanların yağ çözücü özelliği yüksek olduğundan kumaşlardaki lekelerin üzerine yıkama öncesinde de bir miktar uygulanabilir.
 • Sıvı deterjanlar toz olanlara göre daha pratik bir kullanım sunar. Tek yapmanız gereken şey şişenin kapağını açmak ve uygun miktardaki sıvı deterjanı hazneye boşaltmaktır. Toz deterjanların partikülleri ise etrafı kirletebilir ve ağır oldukları için taşınmaları da daha zor ve yorucudur.
 • Toz deterjanlar yüksek ısıda çok iyi çözünerek derinlemesine bir temizlik sağlayabilir ve kumaşlarda güzel koku bırakabilir.
 • Toz deterjanın içeriğinde bulunan ağartıcılar bir süre sonra giysilerin renginde solmalara neden olabilir.
 • Makinenizin aksamı için en uygun olan seçenek kalıntı yapmadığından sıvı deterjanlardır.
 • Toz deterjanlar çamur ve çimen lekelerini çıkarmada etkili sonuçlar ortaya koyar.
 • Beyaz çamaşırların kar gibi beyaz olmasını istiyorsanız toz deterjanlar bu noktada daha başırılıdır.
 • Sıvı deterjan giysilerin dokularına daha iyi işlediğinden makineden çıkan çamaşırlarınız yumuşatıcı kullanmamış olsanız dahi misler gibi kokar.

Kullanım Amacı

Çamaşır deterjanlarının her biri farklı kullanım amacına hitap eder. Bazı deterjanlar beyaz ve çok açık renkli çamaşırlar için formüle edilmişken bazıları siyah ve koyu renkli çamaşırlarda kullanım için uygun olabilir. Hatta ipliklenme karşıtı, narin çamaşırlara özel ya da bebek giysileri için uygun olan çamaşır deterjanları da vardır. Bu nedenle çamaşır deterjanı tercih edilirken ilk akla getirilmesi gereken detay kullanım amacı olmalıdır. Örneğin; renkli çamaşırlarınızı yıkarken beyazlar için formüle edilmiş bir deterjan kullanırsanız giysilerinizin renklerinde ağarma meydana gelecektir. Renkli çamaşırlarınızın canlılığını koruma altına alan teknolojiye sahip deterjanlar ise beyaz çamaşırlarınızı kar gibi yapma konusunda yetersiz kalacaktır. Bebek giysileri için formüle edilmiş olan deterjanların içeriği ise daha çok mama lekelerini hedef alır ve hipoalerjeniktir. Sık yıkanan çamaşırlarınız için de özel bir deterjan satın alabilirsiniz. Böylece giysilerinizin renkleri ilk günkü canlılığını korur ve kolay kolay yıpranmaz.

İçerik

Her bir deterjanın içeriği birbirinden farklıdır. Eğer cildiniz hassas ise seçeceğiniz deterjanın dermatolojik olarak test edildiğinden ve hipoalerjenik olduğundan emin olmalısınız. Bazı deterjanların içeriğinde SLES, paraben, parfüm, boya gibi zararlı kimyasallar bulunmaz. Estetik kaygı nedeniyle üretim sırasında kullanılan parfüm boya gibi kimyasalların deterjanın performansı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hassas cilt tipine sahip olan kişiler temiz içerikli olan çamaşır deterjanlarına yönelmelidir. Günlük hayatınızda ne tür lekeler ile daha sık karşılaşıyorsanız bunların üzerinde etkili olan bir deterjan tercih edebilirsiniz. Deterjanlardaki katalitik enzimler kumaşlar üzerindeki farklı lekelerde etkilidir. Örneğin; Protein bazlı lekeler için proteaz, karbonhidratlı ya da nişastalı lekeler için amilaz, yağ kaynaklı lekeler için lipaz, çeşitli gıda lekeleri için mannanaz, meyveden kaynaklı olan lekeleri çıkarmak için pektinaz enzimleri etkilidir. giysilerdeki kirleri çıkarmada pamuk liflerini ise selülaz enzimi hedef alır. Bir deterjan kimyasal bakımdan ne kadar güçlü formüle edilmişse giysileriniz aynı oranda güçlü temizlenecektir. Çamaşır deterjanı içerisindeki enzimlerin yoğunluğu leke çıkarma gücünü de aynı oranda arttırır.

Koku

Çamaşır deterjanlarının her biri kendine has kokuları ile ön plandadır. Doğal bitkisel katkılar ile kokulandırılmış deterjanlar olduğu gibi petrol bazlı ürünler de mevcuttur. Deterjanınızın çok güzel kokması kaliteli olduğu anlamına gelmez. Eğer hassas cilt tipine ya da astım gibi rahatsızlıklara sahipseniz bitkisel formüle sahip olan çamaşır deterjanlarını tercih edebilirsiniz. Eğer alerjik bir bünyeye sahip değilseniz yoğun parfümlü olan deterjanlar arasından da seçim yapabilirsiniz. Parfüm kokulu olan deterjanlar çamaşırlarınızı mis gibi kokutmakla kalmaz, yumuşatıcı kullanma gereksinimini de ortadan kaldırarak bütçenize fayda sağlar.

Fiyat

Piyasada yer alan onlarca çamaşır deterjanı bulunmaktadır. Sırf fiyatı çok uygun olduğu için kalitesiz bir çamaşır deterjanı satın alırsanız; hem makineniz, hem sağlığınız hem de çamaşırlarınız zarar görebilir. Fiyat olarak bütçe dostu olan, kaliteli çamaşır deterjanları arasından seçim yapmak sizin için en mantıklı olan karardır.

En Iyi Deterjan 5

Çamaşırlarınızı Yıkarken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları!

Çamaşır yıkarken farkında olmadan yaptığımız hatalar aslında giysilerimizin yıpranmasına, iyi temizlenmemesine ya da makinemizin zarar görmesine neden olabiliyor. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için çamaşır yıkama sürecinde dikkat etmemiz gereken birtakım detaylar var;

 • Kirli sepetimiz ağzına kadar dolduysa çamaşırları kumaş tiplerine ve renklerine göre ayırmanın zamanı gelmiş demektir. Beyazlar ve çok açık renkli giysileri ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Beyaz çamaşırlarınızı 60 derecede ve pamuklu programda yıkayabilirsiniz. Ancak; ipekli, yünlü gibi narin kumaşlı olan giysilerinizi hassas programda ve 30 derecede yıkamanızı öneririz. Renkli giysileriniz için de kumaş ayrımı yaptıktan sonra pamuklu, sentetik ya da gömlek gibi programlarda ayrı ayrı yıkama gerçekleştirebilirsiniz. Siyah ve çok koyu renkli giysilerinizi ise 30 derecede yıkayarak solmalarının önüne geçebilirsiniz.
 • Eğer giysilerinizin üzerinde inatçı lekeler varsa makineye atmadan önce leke çıkarıcı bir ürünü leke üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Pantolon, ceket, hırka gibi giysilerinizin fermuarlarını kapatarak makineye atarsanız diğer giysilerinizin fermuara takılarak zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Makinenizin deterjan haznesine gereğinden çok toz deterjan koymamalısınız. Aksi halde yıkama sırasında çok fazla köpürme meydana geldiğine, makinenizden köpükler taştığına şahitlik edebilirsiniz. Gereğinden fazla deterjan kullanmanın giysilerinizi daha iyi temizleyeceği anlamı taşımadığını her zaman bilmelisiniz.
 • Sıvı deterjan kullanıyorsanız makinenizin haznesine sıvı deterjan aparatı yerleştirmeyi unutmayın. Bu aparat sıvı deterjanın aşırı köpürmesini önleme açısından çok önemlidir.
 • Her zaman giysilerinizin kumaş tipine ve rengine uygun olan deterjanı doğru miktarda kullanmaya çalışın.
 • Düğmeli giysilerinizin düğmelerini yıkama sırasında açmanız gerekir, aksi halde düğmeler gerilerek kopabilir.
 • Bikini ve mayo gibi plaj giysilerinizi makinede yıkamak yerine elinizde yıkamanızı tavsiye ederiz.
 • Havlularınızı yıkarken yumuşatıcı kullanırsanız emici özelliklerini yitirebilirler.
 • Halk arasında çamaşır makinesinin üst üste çalıştırıldığı zaman zarar göreceği gibi yanlış bir algı var. Aslında tam tersi olarak yıkamaları aralıksız şekilde yaparsanız makineniz bir önceki yıkamadan kalan enerji ve ısı ile daha iyi performans gösterecektir.
 • Battaniye ve yastık gibi ürünler makinede iki defa üst üste yıkanırsa daha iyi sonuç alınır. Çünkü ilk yıkamada yastık ve battaniye gibi ürünlerin içerisine köpük ve deterjan hapsolmuş olabilir ve iyi durulanmamış olabilir.
 • Tek seferde çok fazla çamaşır yıkamak hem makinenize zarar verir hem de giysilerin iyi temizlenmesine engel olur.
 • Küçük parça çamaşırlarınızı filede ya da yastık kılıfı içerisinde yıkayabilirsiniz.
 • Eğer giysilerinizde sökükler varsa yıkamadan önce dikmenizi öneririz. Aksi halde minicik bir sökük makineden çıktığında geri dönüşü olmayan bir yırtılmaya dönüşebilir.
 • Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinede bekletmeyin. Bu; hem kırışmalarına hem de bir süre sonra kötü kokmalarına neden olabilir.
 • Çamaşırlarınızın iyi şekilde yıkanmasını istiyorsanız makinenizin bakımına da özen göstermelisiniz. Makinenizin deterjan ve yumuşatıcı gözünü belirli aralıklarla çıkartarak temizleyebilirsiniz. Her yıkama sonrasında makinenizin kapağını açık bırakıp kurumasını sağlarsanız kötü koku oluşumlarının önüne geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.