Tüketici dergisi logosu

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri: 15 Farklı Mamayı İnceledik

Kısa bir özet..

2024 Yılı için derlediğimiz en iyi kedi mamalarının sıralaması aşağıda yer almaktadır. Gerçek kullanıcı verilerine göre en çok sevilen yetişkin kedi maması King Plus Cat8 Kuzulu Yetişkin Kedi Maması olmuştur. Yavru kediler için en iyisi ise Royal Canin Yavru Kedi Maması olarak görülmekte. Kısırlaştırılmış kediler için ise Pro Plan Kısırlaştırılmış Somonlu Kedi Maması oldukça beğenilmiş. Listemizde daha uygun fiyatlı ya da farklı ihtiyaçlara özel üretilmiş mamaları bulabilirsiniz. Listemizin devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeLifProteinYağ
King Plus Cat8 Kuzulu Yetişkin Kedi Maması1. King Plus Cat8 Kuzulu Yetişkin Kedi Maması96.77 / 100%2.5%28%10
Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması2. Pro Plan Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kedi Maması95.90 / 100%4%41%12
Whiskas Ton Balıklı Jöleli Konserve Yetişkin Kedi Maması3. Whiskas Ton Balıklı Jöleli Konserve95.41 / 100%1.8%6.7%3.2
Royal Canin Yavru Kedi Maması4. Royal Canin Yavru Kedi Maması94.58 / 100%2.5%36%18
Pro Plan Sterilised Somonlu ve Tuna Balıklı Konserve Yetişkin Kedi Maması5. Pro Plan Sterilised Balıklı Konserve93.94 / 100-%13%5
Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması6. Hill's Hill’s Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması93.67 / 100%1.2%38%25.5
Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması7. Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Kedi Maması92.26 / 100%0.05%10%7.50
Purina One Somonlu Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması8. Purina One Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması92.25 / 100-%37.0%13.0
N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması9. N&D Tavuk Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması91.03 / 100%1.9%36%20
Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması10. Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması90.69 / 100%2.5%27%10
Econature Tavuk Etli Kedi Maması11. Econature Tavuk Etli Kedi Maması90.35 / 100%2%30%14
Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması12. Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kedi Maması89.76 / 100%2.5%40%20
Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması13. Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması87.09 / 100%2.5%27%10
Brit Care Tavşan Etli Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması14. Brit Care Tavşan Etli Kısırlaştırılmış Kedi Maması84.42 / 100%3.0%31.0%13.0
Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu15. Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu81.45 / 100%4.5%28%14

Bu listenin sıralanması 246521 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Kedilerin beslenmesi, sağlıkları açısından son derece önemlidir. En iyi kedi maması seçimleri yaparken, kedilerin ihtiyaçlarına uygun besin değerlerini içeren ve onların sağlıklı gelişimini destekleyen mamalar tercih edilmelidir. Mama seçiminde kaliteli protein, taurin, vitaminler, mineraller gibi besin maddelerinin içeriği önemlidir. Kedilerin yaşlarına, aktivite düzeylerine ve sağlık durumlarına göre farklı mama seçenekleri tercih edilmelidir. Bu nedenle, en iyi kedi maması tercihi yaparken veteriner hekiminizin önerilerini de dikkate almanız önerilir.

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri

1. King Plus Cat8 Kuzulu Yetişkin Kedi Maması

King Plus Cat8 Kuzulu Yetişkin Kedi Maması

King Plus Cat Kuzulu Yetişkin Kedi Maması ile evcil dostunuzun büyüme ve gelişme döneminde ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Kuzu lezzeti ile zenginleştirilmiş bu kedi maması; mısır guluteni, ciğer aroması, pirinç, tuz, balık yağı, balık unu, hayvansal yağ, işlenmiş hayvansal protein, mısır, buğday, keten tohumu, taurin ve bira mayası içerir. Fosfor, kalsiyum, iyot, sodyum, bakır, potasyum klorür, selenyum, demir ve çinko içeren King Plus Cat Kuzulu Yetişkin Kedi Maması kedinizin genel sağlığı için güçlü bir beslenme seçeneği olabilir. Kedinizin kan dolaşımını düzenleyen bu mama tüy yapısına faydalıdır. Deri ve kas gelişiminin güçlenmesi noktasında da etkili olan King Plus Cat Kuzulu Yetişkin Kedi Maması protein ve aminoasitler bakımından zengindir. Ayrıca içeriğindeki balık yağı ve taurin ile sevimli dostunuzun görme ve kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Kolay sindirilebilir içeriği, kedinizin diş sağlığına zarar vemeyecek ve kolay çiğnenebilecek taneleri sayesinde keyifli bir beslenme deneyimi yaşatır.

Bu kedi mamasını deneyenler genel olarak beğeniyor. Özellikle sokak kedileri için tercih edilen bu mama hem ekonomik hem de lezzetli. King Plus Cat Kuzulu Yetişkin Kedi Maması 15 Kg fiyat-performans ürünü olarak tercihleriniz arasında yer alabilecek beklentiyi karşılayan bir seçenek.

2. Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması

Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması

Kısırlaştırılan kediler bu sürecin sonrasında hassaslaşır ve beslenmeleri konusunda ise daha titiz davranılması gereklidir. İştahı açılan bu kedilerin kilo almasını önleyen ve lezzetli bir beslenme serüveni sunan Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması taş oluşumunun da önüne geçer. İçeriğinde gerçek somon, ton balığı bulunur ve protein bakımından zengindir. Kalori oranını dengelemede ve idrar pH’ını dengede tutma konusunda profesyoneldir. Balık ürünleri yanı sıra içeriğinde kümes hayvanı ürünleri de yer alır. Sakatat, mısır, selüloz, buğday gluteni, yumurta, maya gibi ürünlerin yanında pek çok vitamin ve mineral açısından da besleyici özelliklere sahiptir.

Satın alan kişilerin yorumlarına bakıldığında ise mamanın orta kalitede olduğu, kilo problemini ortadan kaldırdığı, tüy dökülmesine iyi geldiği ve dışkı kokusu oluşturmadığını söylemek mümkün. Fiyat bakımından değerlendirecek olursak ise biraz pahalı.

3. Whiskas Ton Balıklı Jöleli Konserve Yetişkin Kedi Maması

Whiskas Ton Balıklı Jöleli Konserve Yetişkin Kedi Maması

Whiskas Ton Balıklı Jöleli Konserve Yetişkin Kedi Maması kısırlaştırılmış kediler için geliştirilmiştir ve sağlıklı bir idrar yolu için dengeli mineral seviyesi içermektedir. Ayrıca, çinko içeriği sayesinde sağlıklı cilt ve tüy sağlar.

Bu mamayı kullanırken, kedinizin ihtiyacına göre mama miktarını ayarlamalısınız. Kilo fazlası olan kediler için günlük miktarı azaltmanız önerilir. Ayrıca, mamayı soğuk değil oda sıcaklığında servis etmeniz gerekmektedir. Artan kısmı 2 güne kadar dolapta saklayabilirsiniz.

Ürünün lezzetli içeriği ton balıklı protein takviyesi ile yetişkin kedilerin favorisi olmaktadır. Kedilerin severek tükettiği ve sokak hayvanlarının da severek yediği mamayı öneriyoruz. Ancak, protein oranının diğer konserve mamalara göre düşük olduğunu belirtmek gerekir, ayrıca jölesiz kısımlarını bazı kedilerin tüketemediği belirtilmiş.

Whiskas Ton Balıklı Jöleli Konserve Yetişkin Kedi Maması Fiyat listesi

 • 190.26 TL - Whiskas Ton Balıklı Ve Sebzeli Yetişkin Kedi Maması 300 gr (Trendyol)
 • 164.56 TL - Whiskas Ton Balıklı ve Sebzeli Yetişkin Kedi Maması 300 gr - Farmapets (Hepsiburada)
 • 180.20 TL - Whiskas Ton Balıklı ve Sebzeli Yetişkin Kedi Maması 300 gr (Hepsiburada)
 • 219.60 TL - Whiskas Ton Balıklı ve Sebzeli Yetişkin Kedi Maması 1,4kg (Hepsiburada)
 • 259.00 TL - Whiskas Ton Balıklı ve Sebzeli Yetişkin Kedi Maması 1400 G (N11)

4. Royal Canin Yavru Kedi Maması

Royal Canin Yavru Kedi Maması

Yavru kedilerin 4. aydan itibaren tüketebileceği Royal Canin Yavru Kedi Maması 12. aya kadar rahatlıkla tercih edilebilir. Kedilerin sağlıklı gelişim için ihtiyaç duyduğu vitamin, kalsiyum ve diğer besinlerini içeriğinde barındıran mama sindirim güvenliği açısından faydalıdır. Özel lezzeti sayesinde yavru kedilerin severek tüketebileceği bir mamadır. Sindirim yeteneklerinin ve kemik gelişimlerinin tamamlandığı bu dönemde kedilerin ihtiyaç duydukları besinler Royal Canin Yavru Kedi Maması içeriğinde mevcuttur. Pirinç, mısır ürünleri, kümes hayvan ürünleri, yumurta tozu, bitkisel lifler, pancar küspesi, maya, balık yağı, çeşitli mineral ve besleyici birçok vitamin bakımından zengindir.

Kullanan kişiler ise mamanın etrafa kötü koku yaymaması, kedinin tüy sağlığını koruması ve kiloyu dengede tutması açısından olumlu yorumlarda bulunuyor. Kalite bakımından beğenilen bir marka olan Royal Canin lezzet açısından da kedilerin beğenisini kazanıyor.

5. Pro Plan Sterilised Somonlu ve Tuna Balıklı Konserve Yetişkin Kedi Maması

Pro Plan Sterilised Somonlu ve Tuna Balıklı Konserve Yetişkin Kedi Maması

Pro Plan Sterilized Somonlu ve Tuna Balıklı Konserve Yetişkin Kedi Maması, kısırlaştırılmış yetişkin kedilerin özel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretilmiş bir yaş mama. Bu mamanın içerisinde bulunan ton balığı ve somon balığı, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri kaynağıdır ve kedilerin sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olur. İçinde bulunan %13 protein ve %5 yağ oranı, kilo kontrolüne yardımcı olmak için sınırlandırılmıştır. Ayrıca, içerikte bulunan mineraller, bitkisel türevler ve çeşitli şekerler sayesinde kedilerin vitamin ve mineral ihtiyaçları da karşılanmaktadır.

Bu mamayı tercih eden evcil hayvan sahipleri kedilerinin bu mamayı sevdiğini belirtiyor. Fiyatının uygun olması da bir adım öne çıkarıyor. Ürün içeriği konusunda ise tamamen doğal olduğu söylenemese de, Pro Plan markasına güvenilebilir. Kediniz biraz seçiciyse bu mamayı seveceğini düşünüyoruz.

Pro Plan Sterilised Somonlu ve Tuna Balıklı Konserve Yetişkin Kedi Maması Fiyat listesi

 • 235.50 TL - Proplan Neo Pet Market Pro Plan Sterilised Ton Balıklı Ve Somonlu Konserve Kısır Kedi Maması 85 Gr 6 Adet (Trendyol)
 • 320.00 TL - Purina Pro Plan Proplan Sterilised Ton Balıklı Ve Somonlu Kısırlaştırılmış Yetişkin Kedi Maması Konserve 8x85 Gr (Trendyol)
 • 369.00 TL - Pro Plan Sterilised Kisirlaştirilmiş Kediler Için Somonlu ve Ton Balikli Kedi Mamasi 1 kg (Hepsiburada)

6. Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması

Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması

Yavru kedilerin sağlıklı şekilde gelişmelerini sağlayan ve bağışıklıklarını ciddi anlamda güçlendiren Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması lezzeti ile de revaçta bir markadır. Göz ve beyin sağlığının gelişimi için gerekli olan balık yağından elde edilmiş olan DHA bakımından zengindir. Kedilerin kemikleri ve dişleri için de ihtiyaç duydukları mineralleri içeriğinde barındırır. Sadece 1 yaşına kadar olan yavru kediler için değil, hamile ya da emzirme döneminde olan anne kediler için de önerilmektedir. Ancak normal durumdaki yetişkin kediler için kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü bu kedi maması özel durumda olan kediler için üretilmiştir.

Kedinizin hem deri hem de tüy sağlığını korumayı hedefleyen mama yeterli miktarda karbonhidrata sahiptir. B, E, D vitaminleri konusunda oldukça zengin olan Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması hastalıklar ile mücadele konusunda kedinizi güçlendirir. Markanın oldukça doyurucu etkiye sahip olması ve kediler tarafından çok sevilmesi ise satın alanların memnuniyetlerini ortaya koyuyor ve fiyatı bakımından da orta seviyede.

7. Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması

85 gramlık konservelerde yer alan Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması genellikle çoklu paketler olarak satılmaktadır. İçeriği ise tavuk eti ve türevlerinin yanı sıra mineral ve vitaminler bakımından da zenginleştirilmiştir. Buğday gluteni, şeker ve katkı maddeleri de mamanın lezzetini arttırmayı hedeflemektedir.

Kullanan kişiler tarafından oldukça beğenilen bu mama lezzet bağlamında da kedilerin beğenisini kazanmaktadır. Ödül maması olarak tercih edenler de bir hayli fazladır. Fiyat olarak biraz pahalı olsa da kalite açısından oldukça başarılı.

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması Fiyat listesi

 • 35.00 TL - Purina Gourmet Gold Biftekli Ve Tavuklu Konserve Yaş Kedi Maması 85 Gr (Hepsiburada)
 • 39.00 TL - Gourmet Gold Purina Gourmet Gold Kiyilmis Tavuklu Yas Kedi Mamasi 85 gr (Hepsiburada)
 • 59.00 TL - Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Konserve Yaş Kedi Maması 85 Gr (1 adet ) (Hepsiburada)

8. Purina One Somonlu Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması

Purina One Somonlu Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması

Purina One Somonlu Kuru Kedi Maması, özellikle kedinizin sindirim sağlığını ve bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere üretilmiş bir üründür. Bu mama, kedinizin bağırsak mikrobiyomunu dengelemeye yardımcı olan ve içerisinde somon gibi yüksek kaliteli protein kaynakları barındıran zengin bir formüle sahip. Mikrobiyomun önemi, sindirim sağlığından bağışıklık sistemine kadar birçok farklı alanda kedinizin genel sağlığını desteklemesiyle bilinir. Purina One, bu kompleks sistemi destekleyecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir ve her kedinin özgü trilyonlarca mikroorganizmasının dengesini korur.

Kullanım deneyimi açısından, Purina One Somonlu Kuru Kedi Maması'nın kedinizin hem sağlığını hem de damak zevkini düşündüğü aşikar. Mamanın lezzeti, kedilerin oldukça hoşuna gidiyor ve somonun yanı sıra içerdiği diğer yüksek kaliteli içerikler, kedilerin günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamada etkili oluyor. Ayrıca, bu mama ile kedilerde görülen sindirim sorunlarının ve kabızlık problemlerinin azaldığını gözlemlemek mümkün. Bu ürünün sunduğu en önemli avantajlardan biri, bağışıklık sistemini destekleyici özellikte olması ve alerjik reaksiyonlara karşı iyi bir alternatif sunmasıdır.

Purina One Somonlu Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması Fiyat listesi

 • 210.00 TL - Purina One Bifensis Yetişkin Ve Kısırlaştırılmış Kediler Için Somonlu Tam Kuru Kedi Maması 800gr (Trendyol)
 • 390.00 TL - Purina One Kısırlaştırılmış Somonlu Kedi Kuru Maması (Trendyol)
 • 230.00 TL - Purina One Somonlu Kuru Kedi Maması, Kısırlaştırılmış, Yetişkin, 800 Gr (Amazon)
 • 408.48 TL - Purina One Bifensis Yetişkin ve Kısırlaştırılmış Kediler Için Somonlu Tam Kuru Kedi Maması 1.5kg (Hepsiburada)
 • 553.66 TL - Purina One Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması 2 X 800 Gr (Hepsiburada)

9. N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması

N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Proplan markasında olduğu gibi kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilmiş olan N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması kılçıksız buğday, tavuk, nar ve yulaf içermesi ile öne çıkar. Ayriyeten içerisinde yumurta, kurutulmuş pancar posası, bezelye lifi, kurutulmuş, yonca, havuç da bulunur. Kurutulmuş birçok meyve ve sebzeleri barındıran marka zengin içeriği ile dikkat çekicidir. Son derece besleyici özelliklere sahip olan marka ilk defa kullanılacaksa önceki mama ile karıştırılmalı ve yavaş yavaş bu mamaya geçilmelidir.

Doyma konusunda sıkıntı çeken kediler için ideal olan N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması orta fiyatlı bir ürün ve kullananlar kalitesinden çok memnun.

10. Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Yetişkin kedilerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinleri içinde barındıran Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Lezzet bakımından da kedilerin seveceği ve keyifle tüketebileceği bir tada sahiptir. Güvenilir bir içeriğe sahip olan bu kedi maması Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengindir. Bu sayede kediniz güçlü bir bağışıklığa sahip olur ve hastalıklara karşı da dirençli hale gelir. Protein, mineral ve vitamin açısından da zengin olan mama kedilerin tüylerinin daha yumuşak ve parlak hale gelmesini sağlar. Mama taneleri ufak olduğu için kedinizin zorluk çekmeden, rahatlıkla beslenmesine ve kolay sindirmesine olanak sağlar. Ayrıca kedinizin diş sağlığının korunması ve zarar görmemesi açısından da özel olarak üretilmiştir. Kan dolaşımı, kaslarının gelişimi, deri sağlığı, tüy yapısı gibi detaylar için destekleyici bir içeriğe sahiptir. İçinde görme ve kalp sağlığı için faydalı olan katkılar barındırır.

Özellikle sokak kedileri için satın alınan bu mamayı tercih eden kişiler genel olarak memnun. Fiyat bakımından uygun olması ve kediler tarafından lezzetli bulunması da artıları arasında.

11. Econature Tavuk Etli Kedi Maması

Econature Tavuk Etli Kedi Maması

Yetişkin kedilerin günlük beslenme ihtiyacına cevap vermeyi hedefleyen Econature Tavuk Etli Kedi Maması sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için üretilmiştir. Kedilerin enerji ihtiyacını karşılar ve tüm yetişkin ırklar için tüketime uygundur. İçeriğinde işlenmiş tavuk proteininin yanında mısır, buğday, pirinç, ciğer aroması, tavuk yağı, tuz, mineraller ile A, E ve D vitaminleri yer alır. Orta büyüklükte taneleri olan bu mama kedilerin severek tüketebileceği özelliktedir.

Satın alan kişiler ise bu mamayı fiyat performans bakımından beğeniyor. Kediler tarafından da sevilen Econature Tavuk Etli Kedi Maması ekonomik ve lezzetli.

12. Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

Kedilerin doğal yaşam şartlarına uyum sağlamayı hedefleyen Felicia tahıl oranı düşük ve hipoalerjenik bir formüle sahiptir. İçeriğinde hayvansal proteinler bulunan bu mama alerji hassasiyeti ve sindirim problemlerine karşı özenle üretilmiştir. İçeriğinde soya, patates, sığır, buğday, yapay renklendirici ve tatlandırıcılar, GDO bulunmaz. Bazı sevimli dostlar bu besinleri tolere edemediği için daha dikkatli olunması gereklidir. Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması hem kuzu eti hem de gerekli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Uzun ve sağlıklı bir yaşamı destekleyen markanın içeriğinde mısır, baldo pirinç, bezelye, hamsi unu, tavuk yağı, bira mayası, deniz yosunu gibi besinler ve destekleyici pek çok madde bulunur.

Kullanan kişiler ise glutensiz bir kuru mama sunan Felicia’nın kedileri tarafından severek tüketildiğini belirtiyor. Tüyleri güzelleştirici etkisi olduğu da yapılan yorumlar arasında. Fiyatının uygun olması ise tercih edilmesinde etkili.

13. Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

Kedilerin sevdiği aromalar bakımından zengin olan Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması tam dengeli bir içeriğe sahiptir. Taze aromalar ile tatlandırılmış olan bu mama özellikle seçici olan kediler için idealdir. İçeriğinde mısır, buğday, işlenmiş hayvansal protein, ciğer aroması, buğday kepeği pirinç, kurutulmuş şeker pancarı, bira mayası, tuz, keten tohumu ile pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır.

Son derece ekonomik olan bu mama sokak kedilerini beslemek isteyenler için oldukça avantajlı bir tercih. Ortalama bir kaliteye sahip olan Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması kediler tarafından da genelde seviliyor.

14. Brit Care Tavşan Etli Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Brit Care Tavşan Etli Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Brit Care Tavşan Etli Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması, etiketinde iddia ettiği gibi özel ve yüksek kaliteli bileşene sahip. Öncelikle, %26 taze ve kurutulmuş tavşan eti ile zenginleştirilmiş formülü, bu mamanın yüksek proteine sahip olmasını sağlıyor. Sea Buckthorn(Yabani İğde Yağı) katkısı, kedinizin böbrek ve idrar yolu sağlığına önemli derecede katkıda bulunurken, probiyotik ve prebiyotik katkıları sindirim ve bağışıklığını destekliyor. Fiyat-performans oranı geçtiğimiz senelerde daha iyiydi, şu an için biraz pahalı fakat içeriğindeki mısır, buğday ve soya gibi gereksiz besin maddesi barındırmaması, ürünün kalitesini daha da yükseltiyor.

Kullananlar genellikle ürünün formülasyonu ve kedilerin bu mamayı yemesini olumlu olarak karşılıyor. Birçok kullanıcı, kedilerinin bu mamayı diğer markalara göre daha fazla tercih ettiğini belirtiyor. Ancak, ürünün nohut ve bezelye içermesi ilk etapta sindirimde hafif sorunlara yol açabiliyor, bu da genellikle bir süre sonra düzeliyor. Bağışıklık ve tüy sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenen bu ürün, kısacası içeriği ve sunduğu faydalar açısından oldukça tatmin edici.

Brit Care Tavşan Etli Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması Fiyat listesi

 • 975.00 TL - Brit Care Hipoalerjenik Sterilized Sensitive Tavşanlı Tahılsız Kısırlaştırımış Kedi Maması 2 kg (Hepsiburada)
 • 1264.77 TL - Brit Care Britcare Hipoalerjenik Sterilized Sensitive Tavşanlı Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması 2kgx2=4kg (Trendyol)

15. Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu yetişkin kediler için özel olarak üretilmiş bir formüle sahiptir. Sadece tavuk değil omega 3 bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan mama, içeriğinde yer alan omega 6 sayesinde de kedilerin tüylerinin parlak olmasını sağlarken sağlıklı bir deri için de faydaları vardır. Tavuk etinin yanı sıra mısır, pirinç, irmik unu veya buğday, bira mayası ve pek çok mineral ve vitamin vardır. Ufak taneli bir yapısı olan bu mama tüm kediler tarafından kolaylıkla öğütülebilir.

Oldukça uygun fiyatlı olan Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu, özellikle de sokak hayvanlarını beslemek isteyen kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.

kedi mamasi tavsiye

Kedi Maması Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patili dostunuz için mama satın almak istediğinizde kedinizin kilosuna, kısırlaşma durumuna, cinsine ve yaşına göre uygun bir seçim yapmanız doğru olacaktır. Mamanın kalitesinin iyi ve güvenilir olması ise asla ihmal edilmemesi gereken bir noktadır. Her kedi için tercih edilecek mama farklıdır. Hem lezzet hem de kedinizin özelliklerine cevap vermesi konusunda doğru mamanın seçilmesi mühimdir. Kediniz için ilk kez mama alacaksanız bir veterinerden bilgi almanızda fayda olacaktır. Kedi maması satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

Yaş

Yavru kedilerin gelişimlerini daha sağlıklı sürdürebilmeleri ve daha fazla enerji toplayabilmeleri açısından yüksek kalori içeren mamalara ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Yavru kedilerin vitamin ihtiyacı da bir hayli fazladır. Ancak yetişkin kediler için durum biraz daha farklıdır. Düşük kalorili olan mamalar yetişkin kediler için uygundur. Mama paketlerinin üzerinde yavru kedi için mi, yetişkin kedi için mi olduğu bellidir.

Kilo

Mama seçimi yapılırken kedinin kilosunu göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Çok fazla hareket etmeyen ve kilolu olan kedilerin light mamaları tüketmesi gereklidir. Bu, diyet mama anlamına gelmektedir. Zayıf kediler ise besin değeri daha yüksek olan mamaları tüketmelidir.

Kısırlık Durumu

Kedinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmamış olması da mama seçiminde en dikkatli olunması gereken noktalardan biridir. Eğer kediniz kısırlaştırılmışsa özel olarak üretilmiş mamaları tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü bu kedilerin metabolizması, normal kedilere göre daha farklı çalışır. Rastgele alınmış bir mama kedinizin birden hızlı kilo almasına ya da idrar yolu problemleri yaşamasına neden olabilir.

Mama kalitesi

Nasıl ki kendi yediğimiz besinlerde markaya ve kaliteye özen gösteriyorsak aynı hassasiyeti sevimli dostlarımızı için de göstermeliyiz. Ne olduğu belli olmayan, açıkta satılan mamalar kedimiz için hiç de sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle bilindik markalardan yana olmalı ve kaliteli içeriğe sahip mamaları tercih etmelisiniz. Eğer ucuz ve kalitesiz mama satın alırsanız kedinizin mide ve bağırsak problemleri yaşaması söz konusu olabilir.

Mama İçeriği

Kediniz için sağlıklı bir mama tercih etmek istiyorsanız içeriğini mutlaka kontrol etmeniz gerekecektir. Bazı besinler kedilerde alerjiye neden olabilir. Soya, mısır, mısır gluteni, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddeler kediler için tehlikeli olabilir. Kediler et yemeyi çok sevdiklerinden mamaların içinde protein miktarının yeterli olması gerektiği de önemli bir detaydır.

Cins

Mama seçiminde ihmal edilmemesi gereken bir başka detay da kedinizin cinsidir. Kediler birbirinden farklı cinslere sahiptir. Her kedi için tercih edilecek mama da buna bağlı olarak farklılık gösterir. Hatta kedinizin tüylerinin uzun ya da kısa olması bile mama seçimi konusunda size fikir vermelidir. Tüyleri uzun olan kediler için malt oranı yüksek mamalardan yana seçim yapılmalıdır. Bunun sebebi ise tüylerini yutabildikleri için mide sistemlerinde ortaya çıkan değişikliklerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Mama ile Yaş Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sevimli dostlarımızın beslenmesi, sağlıklı gelişimleri açısından son derece önemlidir. Ancak mamalar kuru ve yaş olarak iki gruba ayrıldığı için kişiler seçim yapma konusunda kararsız kalabilir. Ayrıca iki mama tipi arasındaki farklar da genelde merak edilenler arasındadır.

Özellik Kuru Mama Yaş Mama
Ekonomiklik Daha ekonomik, uzun süreli kullanım sağlar Gramaj bazında daha pahalı
Saklama Süresi Uzun ömürlü, açıkta kalabilir Hızlı tüketilmeli, buzdolabında 3 gün saklanabilir
Lezzet Genelde daha az lezzetli Daha lezzetli, yumuşak dokulu ve sulu
Su İçme İhtiyacı Kuru mama daha fazla su içme ihtiyacı yaratır Azaltır, sulu yapıdadır
Sindirim Kolaylığı Sindirimi daha zordur Kolay sindirilir, özellikle diş problemi olan kediler için ideal
Sağlık Temel ihtiyaçları karşılar Tüy ve deri sağlığı için daha faydalıdır
Uzun Vadeli Maliyet Uzun vadeli daha ekonomik Uzun vadeli daha maliyetli
Temizlik Etrafı daha az kirletir Hızlı tüketilmesi gerekir; etrafa yayılabilir
Katılık Sert Yumuşak

Kuru Mama

Kuru mamaların tercih edilmesindeki başlıca sebep çok daha ekonomik olmasıdır. Örneğin; 15 kg'lık bir kuru mama paketi alındığı zaman haftalarca kullanılabilir. Bir diğer nokta da kuru mamaların yaş olanlara göre daha uzun ömürlü olmasıdır. Ayrıca kuru mamalar kedinizin tabağına koyduğunuz zaman açık şekilde uzun süre dayanabilir. Yani kediniz canı çektikçe gelip mamasından yiyebilir. Etrafın daha az kirlenmesi de kuru mama tercih edilmesindeki avantajlar arasında yerini alır. Kuru mama yiyen kediler yaş mama yiyenlere göre daha fazla su içme ihtiyacı yaşayacaktır. Ayrıca kuru mamaların sindirimleri yaş olanlara göre daha zordur.

Yaş Mama

Yaş mama kedinizin tabağına koyduğunuz zaman hemen tüketilmesi gereken bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle başında beklemeniz ve yediğinden emin olmanız gerekir. Evi terk edip başka bir yere gitmeniz zor olacaktır. Yaş mamaların paketi açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gerekir. Ancak kediniz o an için mamayı tüketmek istemediyse buzdolabında 3 gün saklamanız mümkündür. Yaş mamalar fiyat bakımından kuru olanlara göre bir hayli pahalıdır. Ancak lezzet konusunda kıyaslayacak olursak yaş mamalar kuru mamaları geride bırakmaktadır. Daha yumuşak dokuda, kolay çiğnenebilen ve sulu olan yaş mamalar kedinizin su içme ihtiyacını da azaltacaktır. Diş problemi olan kediler için yaş mamalar daha mantıklı bir tercihtir ve sindirimi çok daha kolaydır. Ayrıca tüy ve deri sağlığı açısından da yaş mamalar kuru olanlara göre daha faydalıdır.

Her iki mama türünün de kendine göre artı ve eksileri mevcuttur. Besleyicilik bakımından çok büyük farkları olmayan mamaların seçiminde ister kuru ister yaş olsun en dikkat edilmesi gereken husus kalitesi olmalıdır. Bu noktadan sonra bütçeye uygun olması da önemsenmesi gereken bir detay olarak karşımıza çıkacaktır. Aslında bütçe kontrolü yapmanız açısından hem kuru hem de yaş mamayı dönüşümlü bir şekilde kedinize yedirmeniz daha doğru olabilir. Böylece kediniz hem değişik lezzetlerin keyfine varır hem de bütçeniz çok fazla zorlanmaz.

Mama Kalitesi Kedinin Enerjisine Yansır mı?

Her kedinin cinsi birbirinden farklı olduğu gibi enerjileri de değişiklik gösterebilir. Doğuştan miskin olan ve hareket etmeyi sevmeyen kediler olduğu gibi çok hareketli olan ve durduğu yerde durmayan kediler de yok değildir. Kediniz doğuştan miskin olmadığı halde fazla hareketsiz ise bunun altında yatan neden büyük olasılıkla yetersiz beslenme olabilir. İhtiyaç duyduğu besinleri alamayan ve kalitesiz mama ile beslenen kediler hareketsiz ve miskin olmaya meyillidir.

Kedimin, Onun İçin Seçtiğim Mamayı Sevdiğini Nasıl Anlarım?

Eğer kediniz onun için satın aldığınız mamayı günde 15-20 gram civarında tüketiyorsa halinden memnun demektir. Ancak çok sevdiği bir mama ile karşılaştığında bu miktar 50 gr'a kadar çıkabilir. Yani günlük tüketmiş olduğu miktarları gözlemleyerek hangi mamayı daha çok sevdiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kedim Neden Mama Yemek İstemiyor?

Kedim Neden Mama Yemek İstemiyor?

Zaman zaman kediniz mama yemeye pek sıcak bakmayabilir. Bu durumun pek çok nedeni vardır ve bazen mamadan bazen de kediden kaynaklanabilir. Böyle bir durumun sebebinin ne olduğuna karar vermek de iyi bir takip ile mümkündür. Eğer kediniz hasta, iştahsız ya da mamanın tadını sevmediyse, kedisini iyi tanıyan biri böyle bir sorun olduğunu kolaylıkla anlayacaktır. Bazen diş enfeksiyonları, patolojik farklı sağlık problemleri de iştahsızlığa neden olabilir. Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri de yemek yeme konusunda isteksizlik yaratabilir. Bu tarz durumlarda veterinerin kapısını çalmak mantıklı olacaktır.

Bir diğer sebep de hatalı mama seçiminde bulunmaktır. Hamile, kısırlaştırılmış, yavru ya da yetişkin olan kedileriniz için üretilmiş olan mamayı satın almanızda fayda olacaktır. Tarihi geçmiş ya da oksitlenmiş mamalar da kedilerin yemek istememesi için yeterli bir sebeptir. Bazen de tek tip mamaya alışan kedilerin farklı formda olan bir mamaya geçişte iştahsız olduğu gözlenebilir. Örneğin; kuru mama ile beslenmeye alışmış bir kedi yaş mama yemekte zorlanabilir. Ya da tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Eğer kediniz mama yemek istemiyor ve altında yatan sebep hakkında da çok fikriniz yoksa önce mamayı değiştirmenizi öneririz. Sorun hala devam ediyorsa veterinerin yolunu tutma vaktiniz gelmiş demektir.

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.