Tüketici dergisi logosu

16 En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyesi ve Satın Alma Rehberi

Kısa bir özet..

Kullanan kişilerin değerlendirmelerine göre 2024 yılında en iyi tansiyon aleti Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti olmuştur. Eğer manuel bir ürün arıyorsanız Erka Perfect Aneroid Tansiyon Aleti ürünü oldukça beğeniliyor. Aşağıdaki sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeCihaz TipiÖlçüm Yeri
Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti1. Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti96.89 / 100Tam OtomatikÜst Kol
Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti2. Braun Exactfit 3 Tansiyon Aleti96.60 / 100Tam OtomatikÜst Kol
Omron M3 Comfort Hem-7155-e Koldan Tansiyon Ölçer3. Omron M3 Comfort Tansiyon Aleti96.53 / 100Tam OtomatikÜst Kol
Wohler Üst Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti4. Wohler Üst Kol Dijital Tansiyon Aleti94.26 / 100Tam OtomatikÜst Kol
Acura AC-9080 199 Hafızalı Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Aleti5. Acura AC-9080 Tansiyon Aleti93.12 / 100Tam OtomatikÜst Kol
Erka Perfect Aneroid 201 001 02 Mekanik Tansiyon Aleti6. Erka Perfect Aneroid Tansiyon Aleti92.13 / 100ManuelÜst Kol
Beurer PO 30 Oksijen Ölçüm Aleti Parmak Tipi Pulse Oksimetre7. Beurer PO 30 Oksimetre92.03 / 100Parmak Tipi-
Life Net Dijital Tansiyon Aleti Wbp108. life net Dijital Tansiyon Aleti90.00 / 100--
Beurer Bc 21 Tansiyon Aleti9. Beurer Bc 21 Tansiyon Aleti88.92 / 100Tam OtomatikBilek
Endostall EN-TN-A11 Child Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti10. Endostall EN-TN-A11 Pediatrik Tansiyon Aleti87.36 / 100ManuelÜst Kol
Beurer BM 57 Tansiyon Aleti11. Beurer BM 57 Tansiyon Aleti86.00 / 100Tam OtomatikÜst Kol
Galena Perfect Stetoskoplu Kancalı Tansiyon Aleti12. Galena Perfect Stetoskoplu Tansiyon Aleti85.93 / 100ManuelÜst Kol
Beurer PO 80 Pulsoximeter13. Beurer PO 80 Pulsoximeter84.15 / 100Parmak Tipi-
Mesilife MC-50A Mekanik Stetoskoplu Tansiyon Aleti14. Mesilife MC-50A Stetoskoplu Tansiyon Aleti83.93 / 100ManuelÜst Kol
PULSE Parmak Tipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer15. Parmak PULSE Tipi Oksimetre83.37 / 100--
Dodo Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti16. Dodo Steteskoplu Manuel Tansiyon Aleti70.00 / 100ManuelÜst Kol

Bu listenin sıralanması 85555 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Tansiyon kelime anlamı olarak gerilim demektir. Kanın damar içindeki basıncına tansiyon denir. Kan, basınç ile kan damarlarını gererek tansiyonu oluşturur. Kalp kasıldığında atardamarlar kan ile dolar. Bu esnada sistolik basınç ölçülür. Daha sonra kalp gevşer ve kan damarları durulur bu esnada da diyastolik basınç ölçülür. Sistolik basınç ve diyastolik basınç beraber büyük ve küçük tansiyonu oluşturur.

İdeal tansiyon kişiden kişiye değişmekle beraber büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun 70-90 aralığında olması normal kabul edilir. Tansiyonun düşük olması hipotansiyon, tansiyonun yüksek olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Genç yaştaki insanlarda tansiyonun düşük olması normal karşılanır.

Hipotansiyon çok düşük değerlerde olmadığı sürece pek tehlikeli değildir. Hatta kalp damar hastalıkları riskini azalttığı için olumlu bile kabul edilebilir. Hipertansiyon ise daha tehlikelidir. Hipertansiyon strese, genetik faktörlere, aşırı tuz tüketimine, obeziteye, şeker hastalığına ve daha birçok faktöre bağlı olarak çıkabilir. Hipertansiyon birçok organa zarar verebilir.

Tansiyona bağlı hastalıklar günümüzde oldukça çoğalmıştır. Bir çok insan günlük hayatında tansiyon ile ilgili problemler yaşamaktadır. Bir hastalık sonucunda olmasa bile üzülme, şaşırma, sevinme gibi duygu durumlarında bile tansiyon değişiklikleri görülebilir. Evde tansiyon aleti bulunması tansiyon takibi konusunda size yardımcı olur. Tansiyon takibi özellikle de tansiyon hastalarının sürekli yapması gereken bir takiptir. Tansiyonunuzu evde kolayca takip edebilmek için önereceğimiz en iyi tansiyon aletlerinden faydalanabilirsiniz.

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyeleri

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyeleri

1. Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti

Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti

Artıları

 • Doğru sonuçlar vermesi
 • Marka güvenilirliği olması
 • Akıllı Manşon özelliği olması

Eksileri

 • Fiyatı

Omron M4 üst koldan tansiyon ölçümü yapan bir tansiyon aleti olarak karşımıza çıkıyor. Ölçüm sırasında kalp düzensizliklerini de tespit eden bu tansiyon aleti güvenilir olmasıyla da müşterilerin beğenisini kazanıyor. Ürün saklama kutusuyla beraber geliyor. Omron firmasına ait uygulama ile sağlık verilerinizi de takip edebilirsiniz. Omron oldukça tercih edilen ve güvenilir bir tansiyon aleti firması olarak karşımıza çıkıyor. Ölçüm doğruluğu ile de ön plana çıkan tansiyon aletinin dezavantajlı özelliği ise fiyatının oldukça yüksek olması.

2. Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti

Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti

Artıları

 • Doğru sonuçlar vermesi
 • 3 yıl garanti süresi
 • 7 günlük hafıza

Eksileri

 • Yok

Bu tansiyon aleti de koldan ölçüm yaparak doğru sonuçlar verebiliyor. Bu tansiyon aleti hem kullanımdan sonra otomatik olarak kapanıyor hem de son 7 tansiyon ölçümünün ortalamasını kullanıcıya sunabiliyor. Kolay şarj edilebilen bu tansiyon aleti kullanıcılar tarafından güzel yorumlar alıyor.

3. Omron M3 Comfort Hem-7155-e Koldan Tansiyon Ölçer

Omron M3 Comfort Hem-7155-e Koldan Tansiyon Ölçer

Artıları

 • Doğru sonuçlar vermesi
 • Marka güvenilirliği olması

Eksileri

 • Saklama çantasının kullanışsız olması

Omron M3 tansiyon aleti koldan ölçüm yaparak pratik ve hızlı tansiyon ölçüm imkanı sağlıyor. Bu tansiyon aleti kolun üstündeki tüm pozisyonlarda doğru tansiyon ölçümü yapabiliyor. Bu tansiyon aleri Avrupa hipertansiyon derneğinin standartlarıyla uyumlu ölçüm sağlıyor ve manşeti olması gerektiği kadar şişiriyor.

Dijital tansiyon aleti ile ölçüm yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Ölçüm yapmadan 30 dakika önce egzersiz gibi kan akışınızı aşırı hızlandıracak şeyler yapmamalısınız. Ölçüm sırasında hareket etmemeli ve konuşmamalısız. Ayakta tansiyon ölçümü yapmamalısınız. Kolunuzu kalp hizasında tutmalı ve yüksek dalgalar yayan elektronik aletlerden uzak durmalısınız. Omron M3 tansiyon aletin doğru ölçümler yaptığı için kullanıcılarından olumlu yorumlar almıştır.

Omron M3 Comfort Hem-7155-e Koldan Tansiyon Ölçer Fiyat listesi

4. Wohler Üst Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti

Wohler Üst Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti

Artıları

 • Ergonomik tasarıma sahip olması
 • Doğru ölçüm yapması
 • F/P ürünü olması
 • Geniş dijital ekranının bulunması

Eksileri

 • Yok

Wohler Üst Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti FDA onaylı olan, pratik kullanımı ile dikkat çeken bir üründür. 4 adet pil ile çalışan bu tansiyon aleti akıllı basınç özelliği ile donatılmıştır. Gelişmiş doğruluk özelliğinin yanında düzensiz kalp atışı tespiti yapma konusunda iyi bir performansa sahiptir. Yapmış olduğunuz son 3 ölçümün ortalamasını hesaplayan ve sağlığınızı en doğru şekilde gözlemlemenizi sağlayan bu tansiyon aleti kan basıncı seviyesi göstergesine de sahiptir. Tek dokunuşla ölçüm yapan Wohler Üst Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti geniş dijital ekranı sayesinde herkesin rahatlıkla kullanabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Wohler Üst Koldan Ölçer Dijital Tansiyon Aleti kullananların yorumlarına baktığımızda üründen çok memnun kaldıklarını gördük. Az yer kaplayan minimal tasarımı ve doğru ölçüm yapması bakımından kullananlardan tam not alıyor. Çok pahalı ürünler yerine bu tansiyon aletinin tercih edilebileceğini ve tam bir fiyat-performans ürünü olduğunu söyleyenler de bir hayli fazla.

5. Acura AC-9080 199 Hafızalı Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

Acura AC-9080 199 Hafızalı Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

Artıları

 • Doğru sonuçlar vermesi
 • Uzun pil ömrü
 • Büyük ekranı olması

Eksileri

 • Nadiren ekranda donmalar olması

Acura AC-9080 tansiyon aleti koldan ölçüm yapabilen ve tek tuşla kolayca çalıştırılan bir tansiyon aleti olarak karşımıza çıkıyor. Bu tansiyon aletinin en çok dükkan çeken özellikleri arasında ise tam hafızalı olması bulunuyor. Bu tansiyon aleti bir dakika sonra otomatik olarak kapanarak kulanıcıya kolaylık sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ nün standartlarına uygun şekilde çalışan bu tansiyon aleti kullanıcılar tarafından da oldukça beğeniliyor.

Uzun pil ömrü ile dikkat çeken bu tansiyon aleti kola tam oturmasıyla da kullanıcıya konfor sağlıyor. Bu tansiyon aletinin dezavantajları arasında ise ekranının zaman zaman donma sorunu çıkarması bulunuyor.

Acura AC-9080 199 Hafızalı Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Fiyat listesi

6. Erka Perfect Aneroid 201 001 02 Mekanik Tansiyon Aleti

Erka Perfect Aneroid 201 001 02 Mekanik Tansiyon Aleti

Artıları

 • Esneyen yapısı
 • Ergonomik tasarımı
 • Hızlı ölçüm yapması

Eksileri

 • Kutudan steteskop çıkmaması

Erka PERFECT ANEROID 201 001 02 Mekanik Tansiyon Aleti, geniş kolları olan kişilerde bile rahat ölçüm yapmanızı sağlayan esnek malzemeden üretilmiştir. Yeşil kancası sayesinde farklı kol ölçülerine uyum sağlar. Mekanik bir tansiyon aletidir ve hatasız, güvenilir sonuçlar verir.

Erka PERFECT ANEROID, kaliteli malzemelerden yapılmıştır ve uzun ömürlüdür. Deforme olmaz. Ergonomik tasarımı sayesinde ölçüm yapmak rahat ve profesyoneldir. Hızlı ölçüm yapar, kullanımı kolaydır. Ayrıca şık görünümü de vardır. Hastanelerde kullanılan bu marka, kaliteli ve güvenilirdir.

Mekanik tansiyon aletleri daha güvenilirdir ve pil gerektirmez. Erka PERFECT ANEROID da bu avantajları sağlar ve üstün performansı ile öne çıkar. Kutusunda sertifikası ile gelir. Bazıları steteskopun kutudan çıkmadığını söylese de genel olarak olumlu yorumlar vardır. Hem profesyoneller hem de evde kullanmak isteyenler için iyi bir seçenektir.

7. Beurer PO 30 Oksijen Ölçüm Aleti Parmak Tipi Pulse Oksimetre

Beurer PO 30 Oksijen Ölçüm Aleti Parmak Tipi Pulse Oksimetre

Artıları

 • Geniş renkli ekranı
 • Kolay taşınabilmesi

Eksileri

 • Braun kadar hassas olmaması

Beurer PO 30 Oksijen Ölçüm Aleti Parmak Tipi Pulse Oksimetre, evde kullanım için hafif ve taşıması kolay bir cihazdır. Ayrıca, yüksek irtifa sporları için idealdir. Bu cihazın özellikleri arasında, arteriyel oksijen satürasyonu (SPO2) ve nabız ölçüm özelliği, geniş renkli ekran ve ayarlanabilir ekran parlaklığı yer almaktadır. Kullanıcıların rahat kullanımı ve doğru ölçümleri hakkında olumlu yorumları var.

Bu ürün, içi yumuşak ve ölçümleri doğru bir şekilde yaparak kullanıcıların memnuniyetini kazanıyor. Ayrıca, kaliteli ve kullanışlı bir cihaz olduğu da söyleniyor. Cihazın kullanımı kolay ve içindeki kameraların temizlenmesi ile doğru sonuçlar alınabileceği tavsiye ediliyor. Ayrıca, Braun marka ürünü ile karşılaştırıldığında ölçüm hassasiyeti konusunda bazı şikayetler de var.

8. Life Net Dijital Tansiyon Aleti Wbp10

Life Net Dijital Tansiyon Aleti Wbp10

Artıları

 • 30 adet hafıza kapasitesi
 • Büyük ekranı olması
 • Fiyatının uygun olması

Eksileri

 • Okuma doğruluğu hakkında soru işaretleri olması

Life Net dijital tansiyon aleti de koldan ölçüm yapan tansiyon aletleri arasında yer alıyor. Otomatik olarak açılıp kapanan bu tansiyon aleti 30 kadar kayıt yapıp bunu hafızasında depolayabiliyor. Ve bu 30 ölçümün ortalamasını alıp size rapor verebiliyor. Düzensiz kalp ritimlerini de tespit edebilen bu tansiyon aletinin dezavantajları arasında ölçüm doğruluğu konusunda şüphelerin olması bulunuyor.

Life Net Dijital Tansiyon Aleti Wbp10 Fiyat listesi

 • 449.10 TL - Life Net Medikal Temassız Ateş Ölçer Kızıl Ötesi Vücut ve Alından Termometre 11C FR-880 (Hepsiburada)
 • 399.00 TL - Genel Markalar Life Net Temassız Ateş Ölçer Fr880 8681893031559 (Trendyol)

9. Beurer Bc 21 Tansiyon Aleti

Beurer Bc 21 Tansiyon Aleti

Artıları

 • Fiyat/Performans ürünü olması
 • Doğru sonuçlar vermesi
 • İki farklı kişi için farklı hafıza özelliği
 • Sesli bildirim

Eksileri

 • Kullanım kılavuzu çok detaylı değil

Beurer BC 21 Bilekten Ölçer Türkçe Konuşan Tansiyon Aleti, kullanıcı dostu özellikleri ile dikkat çekiyor. Cihaz, renkli skalalı risk göstergesi ve aritmi tespiti gibi fonksiyonlarıyla ölçüm kolaylığı sağlıyor. Birden fazla dilde sesli geri bildirim özelliği, net ve okunması kolay ekranı ile kullanımı kolaylaştırıyor. Ayrıca, iki kullanıcı için 60'ar ölçüm değeri hafızası bulunuyor. Tıbbi bir cihaz olarak, 14.0 - 19.5 cm arasındaki bilek çevresi için uygun olan bu tansiyon ölçer, son 7 günün sabah ve akşam tansiyon verilerini kaydedebiliyor.

Beurer BC 21'in ölçümleri oldukça doğru ve güvenilir. Cihazın sesli geri bildirim özelliği, özellikle görme engelli kullanıcılar için yararlı olabilir, ancak ses seviyesi bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Cihazın boyutu, taşınabilirliği ve pratikliği ön plana çıkıyor. Kalp ritmi bozukluğu uyarısı gibi özellikleri, kullanıcıların sağlık durumlarını daha iyi takip etmelerine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, cihazın kullanım kılavuzunun daha erişilebilir olması ve sesli geri bildirimin kapsamının genişletilmesi gibi bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak, fiyat-performans açısından değerlendirildiğinde, Beurer BC 21, kullanıcılarına sağladığı kolaylık ve doğru ölçümler ile bütçe dostu bir seçenek.

10. Endostall EN-TN-A11 Child Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti

Endostall EN-TN-A11 Child Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti

Artıları

 • Çocuk dostu tasarım
 • Hassas sonuç vermesi

Eksileri

 • Yok

Endostall EN-TN-A11 Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti, çocuk hastaların tansiyonunu ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir üründür. Geniş kolluk çevresi sayesinde, 22 cm ile 32 cm arasında değişen kol ölçüm aralığı ile iri çocuklar bile bu tansiyon aletini rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca, ürünün çizimli, mavi renkli ve üzerinde çizgi film karakterlerinin yer aldığı desenli tasarımı, çocukların tansiyon ölçme işlemine daha sıcak bakmasını sağlıyor.Endostall EN-TN-A11 Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti, çocuk hastaların tansiyonunu ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir üründür. Geniş kolluk çevresi sayesinde, 22 cm ile 32 cm arasında değişen kol ölçüm aralığı ile iri çocuklar bile bu tansiyon aletini rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca, ürünün çizimli, mavi renkli ve üzerinde çizgi film karakterlerinin yer aldığı desenli tasarımı, çocukların tansiyon ölçme işlemine daha sıcak bakmasını sağlıyor.

Her zaman doğru ve hassas sonuçlar verir. Bu özellikleriyle, sağlık tesislerinde çocuk tansiyon aleti bulundurma zorunluluğu getirildiği günümüzde güvenle kullanabileceğiniz bir ürün. Satın alan kişilerin yaptığı yorumlara baktığımızda, sağlık ocakları ve klinikler için uygun bir ürün olduğunu görüyoruz.

Endostall EN-TN-A11 Child Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti Fiyat listesi

 • 395.00 TL - Endostall EN-TN-A11 Child Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti (N11)
 • 450.00 TL - ENDOSTALL En-tn-a11 Child Manuel Pediatrik Çocuk Tansiyon Aleti (Trendyol)
 • 499.00 TL - ENDOSTALL Klasik Mekanik Çocuk ve Pediatrik Çift Manşonlu Tansiyon Aleti Desenli En-tn-a11 (Trendyol)
 • 475.00 TL - Endostall Klasik Mekanik Çocuk ve Pediatrik Çift Manşonlu Tansiyon Aleti - Desenli - Endostall EN-TN-A11 (Hepsiburada)

11. Beurer BM 57 Tansiyon Aleti

Beurer BM 57 Tansiyon Aleti

Artıları

 • Hassas ölçüm
 • Telefon uygulaması olması
 • Net LCD ekran

Eksileri

 • Yaşlı bireyler için karışık olması

Beurer BM 57 Dijital Tansiyon Aleti, üst kolda tam otomatik tansiyon ve nabız ölçümü yapma özelliğiyle kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir cihaz. Yüksek tansiyon ve kalp ritmi bozukluklarına karşı otomatik uyarılar sunan bu alet, ölçüm değerlerini geniş, aydınlatmalı LCD ekranında net bir şekilde gösteriyor. Özgün şişirme teknolojisi, ölçüm sırasında hassasiyeti artırıyor ve cihaz, ölçüm tamamlandıktan sonra otomatik olarak kapanıyor. Üst kol manşeti 23 ile 43 santimetre çap aralığında ayarlanabilir ve Bluetooth özelliği ile "Beurer HealthManager Pro" uygulaması üzerinden akıllı telefonlarla eşleşebiliyor. Bu özellikler, kullanıcıların tansiyon ve nabız değerlerini rahatça takip etmelerine olanak tanıyor.

Beurer BM 57, pratik saklama çantası ve pil ile çalışması sayesinde hem evde hem de seyahatlerde rahatlıkla kullanılabilir. Cihazın Bluetooth bağlantısı, sağlık verilerini akıllı telefonlar üzerinden kolayca takip etme imkanı sunuyor. Bununla birlikte, ölçüm yapmadan önce bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor; örneğin, konuşma gibi etkenler ölçüm sonuçlarını etkileyebilir. Kol manşetinin genişliği bazı kullanıcılar için uygun olmayabilir ve doğru ölçüm için manşetin uygun şekilde yerleştirilmesi önem taşıyor. Genel olarak, Beurer BM 57, evde tansiyon ve nabız takibi için etkili bir çihaz olarak değerlendirilebilir, ancak manşetin uygunluğu ve kullanım kolaylığı kişiden kişiye değişebilir.

12. Galena Perfect Stetoskoplu Kancalı Tansiyon Aleti

Galena Perfect Stetoskoplu Kancalı Tansiyon Aleti

Artıları

 • Güvenilir ölçüm yapması
 • bir çok aparatının olması
 • Çantalı gelmesi

Eksileri

 • Yok

Galena Perfect Stetoskoplu Kancalı Tansiyon Aleti, sağlıklı ve güvenilir tansiyon ölçümü yapmak için tasarlandı. Bu alet hem hastanelerde hem evlerde kullanılabilir. İçinde palm tip monometre, metal klipli kolluk (manşet) ve yetişkin boyu stetoskop bulunuyor. Ürün, çanta ile birlikte sunuluyor.

Kullanıcı yorumlarına bakılırsa, ürünün fiyat performansı oldukça iyi. Kancalı manşonu manuel kullanmayı bilenler tercih ediyor. Steteskopun kalitesi iyi ve hassas ölçümler yapılabiliyor. Ürünün kalitesi ve kullanım rahatlığı da övülüyor.

Sonuç olarak, Galena Perfect Tansiyon Aleti uygun fiyatlı ve zengin özelliklidir. Kullanıcılar güvenle tercih edebilir.

13. Beurer PO 80 Pulsoximeter

Beurer PO 80 Pulsoximeter

Artıları

 • Hafif ve kompakt olması
 • 24 saat kayıt özelliği olması

Eksileri

 • Türkçe kullanım kılavuzu olmaması

Beurer PO 80 Pulsoximeter, sağlık izlemesi yapmak isteyen kullanıcılar için oldukça işlevsel bir cihazdır. Arteriyel oksijen doygunluğu ve kalp atış hızını ölçme özellikleri, renkli ekranda kolayca okunabilir şekilde sunuluyor. Bu özellikler, kullanıcıların kendi sağlık durumlarını evde ya da yolda rahatça kontrol etmelerine olanak tanıyor. Cihazın 24 saatlik kayıt fonksiyonu ve "Beurer SpO2 Assistant" bilgisayar yazılımı, ölçümleri detaylı şekilde incelemeye ve değerlendirmeye imkan veriyor. Kullanıcılar, alarm fonksiyonunu kişisel sınırlarına göre ayarlayabiliyor, böylece sağlık durumlarını daha yakından takip edebiliyorlar. Cihazın hafif ve küçük yapısı ise onu hem evde hem de seyahatlerde kullanım için uygun kılıyor.

Beurer PO 80 Pulsoximeter'in kullanımı kolay ve ağrısız bir deneyim sunuyor. Sağlıklı insanlarda oksijen doygunluğunun %94 ile %99 arasında olduğu düşünüldüğünde, bu cihazın sunduğu ölçüm aralığı oldukça geniş. Hemoglobin seviyelerini takip etmek için gerekli olan bu cihaz, özellikle kalp hastalığı veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişiler için önemli bir yardımcı olabilir. Bununla birlikte, cihazın kullanım kılavuzunun İngilizce ve Almanca olması ve eski tip USB bağlantısı kullanması, bazı kullanıcılar için dezavantaj oluşturabilir. Ayrıca, cihazın bir akıllı telefon uygulamasıyla uyumlu olmaması, günümüz teknoloji kullanım alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda bir eksiklik olarak görülebilir.

14. Mesilife MC-50A Mekanik Stetoskoplu Tansiyon Aleti

Mesilife MC-50A Mekanik Stetoskoplu Tansiyon Aleti

Artıları

 • Geniş ölçüm aralığı
 • Uygun fiyatlı olması
 • Malzeme kalitesi

Eksileri

 • Gösterge ve pompanın ayrı olmaması

Mesilife MC-50A Mekanik Stetoskoplu Tansiyon Aleti, özellikle sağlık öğrencileri ve çalışanları için idealdir. Ürünün 0-300mmHg göstergesi, dayanıklı diyaframı ve mekanizması, yapıştırma demirli manşeti vardır. Ayrıca steteskopla birlikte, fermuarlı özel taşıma çantası da sunulmaktadır.

Kullanıcılar genelde olumlu yorumlar yapmış. Biri ürünü güzel ve kullanışlı bulmuş. Diğeri fiyatına göre kaliteli ve işe yararlı demiş. Bazıları bu ürünün devlet hastanelerinde de kullanıldığını söylemiş. Bir hemşirelik öğrencisi ise her zaman yanında taşıyacağını belirtmiş. Bazı kullanıcılar gösterge ve pompanın ayrı olmasını istemiyor. Ama bu, genel performansı etkilemiyor.

Mesilife MC-50A Mekanik Stetoskoplu Tansiyon Aleti Fiyat listesi

15. PULSE Parmak Tipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer

PULSE Parmak Tipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer

Artıları

 • Doğru oksijen ölçümü yapması
 • Kolay okunabilen LED ekranı

Eksileri

 • Ölçümün bittiğini gösteren bir ikaz sesi olmaması

PULSE parmak tipi oksimetre bir tansiyon aleti olmamakla beraber nabzınızı ve kanınızdaki oksijen miktarını ölçerek kalp sağlığınız hakkında size fikir verebiliyor. Yay sistemi ile parmağınızı kavrayarak nabız ölçümünüzü yapan bu alet sonucunuzu led ekranı üzerinde gösteriyor. Küçük ve pratik bir alet olması ile kullanıcıların beğenisini kazanıyor.

Kullanıcılardan oldukça olumlu yorumlar alan PULSE nabız ölçer, bazı kullanıcılar tarafından sürekli aynı değeri göstermesi konusunda eleştiriliyor. Bu aletin dezavantajları arasında nabız ölçümünün bittiğini gösteren bir ikaz bulunmamas.

16. Dodo Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti

Dodo Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti

Artıları

 • Bir çok aparatının olması

Eksileri

 • Çabuk hava kaçırması

Dodo steteskoplu cırtlı manuel tansiyon aleti de hem profesyonel kullanım için hem de evde kullanım için uygundur. Ürünün yanında taşıma çantası ile gelmesi de ürünü seyahatlere uygun hale getiriyor. Doğru ölçümleri ve malzeme kalitesi ile dikkat çeken bu tansiyon aletinin dezavantajı ise demonte olarak gelmesi ve ürünü alan kişinin kendi monte etmek zorunda kalması.

Dodo steteskoplu cırtlı manuel tansiyon aleti hem sağlık çalışanları tarafından tercih edilebilirken evde kullanım için de tercih edilebilir. Kullanıcıları tarafından oldukça iyi yorumlar alan bu tansiyon aleti bazı kullanıcılar tarafından hava kaçırması durumundan dolayı eleştiri almıştır.

tansiyon aleti ve yaşlı kadın

Tansiyon Aleti Nedir? Nasıl Çalışır?

Tansiyon aleti kan basıncını ölçmeye yarayan bir alettir. Tansiyonun düşme ve yükselme durumlarını ölçmek için tansiyon aleti kullanılır. Tansiyon aleti tansiyonunuz hakkında size bilgi verir ve özellikle yüksek tansiyondan korunmanız için size yardımcı olur. Son yıllarda oldukça popüler olan evde tansiyon aletleri kanın kan damarına yaptığı basınç sonucu oluşan titreşimle tansiyonu ölçer.

Tansiyon ölçümü koldan manşon bağlanarak yapılır. Kan damarının yüzeye yakın olduğu yerler tansiyon ölçümü için uygun olacaktır. Genelde koldan yapılan tansiyon ölçümleri bilekten ve hatta dizden de yapılabilir. Bu durumda ulaşılan değer ölçüm yerine göre farklılık gösterebilir.

Önce manşon kişinin koluna göre ayarlanır. Sonra puar yardımı ile manşona hava basılır vana ile de hava boşaltılır. Ölçüm sırasında duyulan seslere göde küçük ve büyük tansiyon ölçülür. İlk duyulan ve daha şiddetli olan tık sesi büyük tansiyonu ikinci ve daha hafif olan tık sesi küçük tansiyonu ifade eder. Ölçüm sonucuna göre tansiyon yüksekliği hakkında yorum yapılabilir.

tansiyon aleti ve genç kadın

Tansiyon Aleti Türleri Nelerdir?

Tansiyon aletleri türleri tansiyon aletinin nerede ve ne amaçla kullanılacağına göre farklılık gösterir. Hastanede kullanılan profesyonel tip tansiyon aletleri ile evde kullanılan tansiyon aletleri farklıdır. Aynı ölçümleri yapsalar da çalışma prensipleri farklı olduğu için hassasiyetleri değişiklik gösterebilir. Tansiyon aletlerini temel olarak üç şekilde ayırabiliriz. Civalı tansiyon aletleri, klasik manşonlu tansiyon aletleri ve dijital tansiyon aletleri olarak üç tür tansiyon aleti vardır. Hangisini edinmeniz gerektiğine kullanım yerine ve amacına göre karar verebilirsiniz. Üç tür aletle de yapılan tansiyon ölçüm sonuçları güvenilir olacaktır.

Civalı Tansiyon Aleti

En eski tansiyon aleti türüdür. Çok eski yıllardan beri bu tür tansiyon aletleri kullanılır. Civalı tansiyon aletlerinin hassasiyeti oldukça fazladır. Tansiyonu en doğru ölçen tansiyon aleti türünün bu olduğuna inanılır.

Civalı tansiyon aletleri genellikle hastanelerde kullanılır. Duvara sabitlenerek kullanılan bu tür tansiyon aletlerinin bir yerden bir yere taşınması zor olduğu için evde kullanım için tercih edilmeye uygun değillerdir. Genellikle hastanelerde kullanılırlar. Bu tür tansiyon aleti ile ölçüm yapmak için steteskopa ihtiyaç vardır. Bu aletle ölçüm yapabilmek için bu konuda eğitim almak gereklidir. Bu tür tansiyon aletleri nadir bulunur ve en pahalı tansiyon aleti türüdür.

Manşonlu, Manuel, Klasik Tip Tansiyon Aleti

Bu tür tansiyon aletleri hepimizin bildiği klasik tip tansiyon aletleridir. Bu aletle manşona hava basılarak tansiyon ölçülür. Şişirme sistemi doğru çalıştığında doğru sonuçlar verir. Yer kaplayan bir tansiyon aleti değildir. Evde kullanım için uygundur. Bu tür aletlerin kalibrasyonunda oynama olmaz aldığınız ayarda teknik bir arıza olmadığı sürece kullanıma devam edebilirsiniz.

manşonlu tansiyon aleti

Bu tür aletlerle tansiyon ölçümü yapmak için öncelikle manşonun havasını tamamen başlatmalısınız. Sonra atardamarın olduğu yeri eliniz ile bulmalısınız. Bu genellikle sol kolda dirseğin iki üç parmak kadar üstünde iç taraftadır. Daha sonra manşonun hava torbası damarın üzerine gelecek şekilde steteskop ile yerleştirmelisiniz. Manşonu sıkı ya da gevşek olmayacak biçimde sarmalısınız. Elinize alacağınız puar ile manşonun basıncını arttırırsınız. Kişide beklenen büyük tansiyon değerinden 15-20 mmHg yüksek değere kadar manşon basıncını artırırsınız. Sonra vanayı açarak basınç yavaş düşerken sesleri takip edersiniz. Seslerin duyulmaya başladığı an ölçülen değer büyük tansiyon, seslerin hafifleyip tamamen bittiğinde ölçülen değer ise küçük tansiyon değeri olarak adlandırılır.

Bu klasik tip manşonlu tansiyon aletleri hem evde hem de hastanede kullanıma uygundur. Kullanım sırasında steteskop gerektirdiği için bir de steteskop edinmeniz gereklidir.

Dijital Tansiyon Aleti

Dijital tansiyon aletlerinin pek çok çeşit ve modeli vardır. Son yıllarda yaygınlaşmışlardır. Bazı dijital tansiyon aletleri üst koldan ölçüm yaparken bazıları bilekten yapar. Bu aletler oldukça küçüktür ve kolay taşınabilirler. Bu nedenle evde ve seyahatte kullanmak için uygundur.

Bu cihazların bir açma kapama düğmesi mevcuttur. Ölçüm nerden yapılırsa yapılsın ölçüm yapılırken alet göğüs hizasında tutulmalıdır. Ölçüm sırasında konuşulmamalı ve hareket edilmemelidir. Cihaz otomatik olarak manşonunu şişirip tansiyon değerinizi ölçecektir.

Koldan ve Bilekten Tansiyon Aleti

Dijital tansiyon aletleri koldan ya da bilekten tansiyon ölçümü yapabilirler. Koldan ve bilekten tansiyon ölçümü yapılırken hareket edilmemeli ve konuşulmamalıdır. İki ölçüm yerinden de doğru sonuçlar alınır ancak koldan ölçüm yapıldığında daha hassas sonuçlar elde edilecektir.

Parmak Tipi Nabız Ölçer

Tansiyon hastalarının kullanabileceği bu alet tam olarak bir tansiyon aleti değildir. Nabzı ve kandaki oksijen oranını ölçer. Tansiyon hastaları bu aleti kullanarak nabızları hakkında fikir edinebilirler.

parmak tipi nabız ölçer

Tansiyon Aleti Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde birçok insan tansiyon problemleri yaşamaktadır. Tansiyon problemi olan insanların tansiyon ölçümlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Tansiyon fazla yükseldiğinde kalp ve damar sağlığı için önlem alınmalıdır. Tansiyon ölçümü sadece tansiyon hastaları için gerekmez. Günlük yaşamda bir çok nedenden dolayı tansiyon düşüp yükselebilir. Bu zamanlarda tansiyonu ölçüp önlem almak doğru olacaktır.

Evde tansiyon ölçümü yapılabilmesi için alınması gereken tansiyon aleti klasik ya da dijital olabilir. Civalı tansiyon aletleri hastane kullanımı için uygundur evde kullanıma pek uygun değildir. Klasik tansiyon aleti aldığınızda ise bir de steteskop edinmeniz gerekecektir. Dijital tansiyon aletleri steteskop gerekmeden ölçüm yapar bu nedenle daha pratiktir. Tansiyon aleti alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Malzeme Kalitesi

THer üründe olduğu gibi tansiyon aletinde de malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Tansiyon aletleri uzun süreli kullanım için alınır. Her zaman alınan ya da değiştirilen aletler değildir. Genelde ömürlük kullanım içindir. Bu nedenle tansiyon aletini uzun süre dayanabilmesi için kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekmektedir. Seyahat gibi durumlarda çabuk zarar görmemesi de kaliteli malzeme sayesinde olur. Tansiyon aletinin parçalarının birbirine tam uyum sağlaması için de kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekmektedir.

en iyi tansiyon aletleri

Okuma Doğruluğu

Tansiyon aletlerinin hassasiyetleri birbirinden farklı olabilir. Farklı tansiyon aletleri aynı insanda farklı değer gösterebilir. Tansiyon aletleri içinde en doğru ölçüm yapanı hastanelerde kullanılan civalı tansiyon aletleridir. Bunlar da evde kullanım için uygun değildir. Evde kullanım için uygun olan dijital tansiyon aletlerinin hata payı daha yüksektir. Bu durumda en doğru okumayı yapan tansiyon aletini seçmek için kullanıcı yorumlarından faydalanabilirsiniz. Klasik tip tansiyon aletleri kullanımı konusunda deneyimli olan insanlar tarafından kullanıldığında büyük bir oranda doğru ölçüm yapmaktadır.

Marka

İnsanlar sağlık konusunda bilinçlendikçe evde tansiyon aleti satışları da artmıştır. Bir çok firma bu durumu göz önüne alarak tansiyon aleti üretimi yapmaya başlamıştır. Piyasada bir çok tansiyon aleti markası bulunmaktadır. Tansiyon aletlerinin fiyatı da markasına göre değişiklik göstermektedir. Doğru tansiyon aletini seçerken markanın bu konudaki tecrübesini ve geçmişini göz önünde bulundurabilirsiniz. O marka tansiyon aletini kullanan insanların tansiyon aleti konusundaki yorumlarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Fiyat

Tansiyon aletlerinin fiyatı birçok unsura göre değişiklik gösterebilir. Tansiyon aletinin markası, kullanım amacı, kullanım yeri, ekipmanları tansiyon aletini fiyatını etkileyebilir. Evde pratik kullanım için olan tansiyon aletlerini uyun fiyatlara temin edebilirsiniz. Daha profesyonel tansiyon aletlerinin ekipmanları da fazla olacağı için fiyatı da artacaktır. Kısa bir piyasa araştırmasıyla edineceğiniz ortalama fiyattaki bir tansiyon aleti evde kullanımınız için yeterli olacaktır.

Ebat

Tansiyon aleti günlük yaşamda kullanılacaksa ebatının küçük olması uygun olacaktır. Küçük ebatlı ve taşınabilir tansiyon aletleri günlük hayatta kullanım için uygundur. Dijital ve klasik tip tansiyon aletleri bu durumda evde kullanım için uygun olacaktır. Ancak civalı tansiyon aletleri hem ebat olarak hem de taşınabilirlik açısından evde kullanıma uygun değildir.

Kullanım Amacı

Tansiyon aleti alırken kullanım amacınız evde tansiyonunuzu kontrol etmekse dijital ya da klasik tip tansiyon aleti alabilirsiniz. Civalı tansiyon aletleri hastaneler ve sağlık kuruluşları tarafından tercih edilir. Evde kullanım için tansiyon aleti almak istiyorsanız civalı tansiyon aleti almamalısınız. Eğer tansiyona bağlı hastalığınız varsa ve bu durum hassasiyet içeren durumda ise tansiyon aletinin ölçüm doğruluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha doğru okumalar için klasik tip tansiyon aleti alabilirsiniz. Ancak çevrenizde kullanımını bilen biri yoksa ve siz de kullanmayı bilmiyorsanız dijital tansiyon aleti edinmeniz daha doğru olacaktır.

Tansiyon Olcumu

Sonuç

Tansiyon, her yaştan insanın yaşayabileceği ciddi bir sağlık sorunudur. Yüksek ya da düşük tansiyon, kalp, beyin ve diğer organlarda sorunlara yol açabilir. Bu nedenle tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol etmek hayati önem taşır. Ancak kendi başınıza tansiyon ölçümü yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Doğru cihazı kullanmak, ölçümün sağlıklı yapılması için önemlidir.

Bir tansiyon aleti seçerken, öncelikle doktorunuzla görüşüp tavsiyelerini almakta fayda vardır. Uzman görüşü, hangi cihazın size en uygun olacağına karar vermede yol gösterici olacaktır. Ayrıca, ölçümlerinizi nasıl yapmanız gerektiği konusunda da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Cihaz seçiminde, kullanım kolaylığı, hassasiyet ve güvenilirlik gibi faktörlere de dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve tanınmış markaların ürünlerini tercih etmek, daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ölçümleriniz sırasında şüpheye düştüğünüzde veya anormal değerler aldığınızda, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Tansiyon, ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur. Kendi kendinize yönetmeye çalışmak yerine, doktorunuzun önerilerine kulak verin ve gerektiğinde uzman desteği almaktan çekinmeyin. Doğru tansiyon cihazını kullanmak ve düzenli ölçümler yapmak, sağlığınızı korumak açısından büyük önem taşır.

Yorumlar

Yazar Hakkında

deniznagehan profil resmi

Nagehan Deniz Saraçoğlu

Tıp fakültesinde öğrenci

Nagehan Deniz Saraçoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Tıp eğitimi almasının yanı sıra yazmayı da bir hobi olarak görür. Pandemi döneminde bu hobisini daha da geliştirip hayatının bir parçası haline getirmiştir. Yazılarını ve tıp eğitiminden edindiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır.