Tüketici dergisi logosu

9 En İyi Android TV Box Tavsiyesi (Kullanıcı Yorumları ve Satın Alma Rehberi)

Kısa bir özet..

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre 2024 yılında şu an için en çok memnnun kalınan Android TV Box Mecool KM24K olmuştur. Biz evimizde Xiaomi Mi Box S 4K kullanıyoruz ve oldukça memnunuz, fiyatına göre iyi. TV stick şeklinde bir ürün isterseniz de Xiaomi Mi TV Stick 4K ürününü tavsiye ederiz, Android olması şart değil derseniz de Roku ürününe bakabilirsiniz. Sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeÇözünürlük BiçimiHDCP DesteğiCPU (İşlemci)
Mecool KM24K1. mecool KM24K96.10 / 1004K UHDVarARM Cortex-A53
Xiaomi Mi Box S 4K2. Xiaomi Mi Box S 4K95.97 / 1004K UHDVarARM Cortex-A55
Botech Wzone 4K3. Botech Wzone 4K94.36 / 1004K UHDVarARM Cortex-A55
Roku Streaming Stick 4K4. Roku Streaming Stick 4K93.93 / 1004K UHDVarARM Cortex A55
Next 4K TV Stick5. Next 4K TV Stick93.10 / 1004K UHDVarARM Cortex-A35
Xiaomi Mi TV Stick 4K6. Xiaomi Mi TV Stick 4K92.22 / 1004K UHDVarARM Cortex-A35
Amazon Fire TV Stick 4K (2022)7. Amazon Fire TV Stick 4K (2022)86.39 / 1004K UHDVarARM Cortex-A35
Thomson THA1008. Thomson THA10083.00 / 1004K UHDVarARM Cortex-A53
Wellbox H3 4K9. Wellbox H3 4K71.80 / 1004K UHDYokARM Cortex-A53

Bu listenin sıralanması 225117 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Her geçen gün teknolojide ilerlemelerin kaydedilmesi üzerine artık insan yaşantısı daha kolay bir hale gelmektedir. İnsan yaşantısına kolaylık sağlayan teknolojilerden biri de TV Boxlardır. Peki TV Box nedir ve ne işe yarar? Televizyona kolay bir şekilde bağlanan bu cihazlar ile televizyonlarınızı kolaylıkla akıllı TV'ye dönüştürebilir ve bu ürünler sayesinde Netflix, Disney Plus, Youtube ve Amazon Prime gibi hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu cihazlar sayesinde ayrıca internette gezinebilir ve televizyonunuzdan oyunlar oynayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere yardımcı olacak bir satın alma rehberi ve en iyi Android TV Box önerileri bulunmaktadır.

En Iyi Android Tv Box 2

Android TV Box Nedir?

Android TV Box, Smart TV'de bulabileceğiniz tüm özellikleri taşıyan bir cihazdır. Android işletim sistemiyle çalışır ve farklı bağlantı seçenekleri sunar. Bu sayede televizyonunuzdan çeşitli kanallara kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca her türlü cihazla uyumlu olması da önemli bir avantajdır.

TV Box genellikle farklı TV uygulamalarına erişebilmek için tercih edilmektedir. Netflix, YouTube, BluTV, Disney Plus, Fubo TV veya Hulu gibi uyggulamalar bunlar arasındadır. Birçok farklı marka TV Box üretmektedir. En popüler ve tanınmış markalardan biri Apple'dır, ancak Xiaomi, Google Chromecast, Next ve Anker gibi farklı markalar da mevcuttur. Bu ürünlerin fiyatları markalarına göre farklılık gösterir. 1000 TL'den başlayan fiyatlarla TV Box satın alabilirken, aynı zamanda 10000 TL civarında da bir TV Box bulmanız mümkündür. TV sektöründeki gelişmelerle birlikte teknoloji her geçen gün ilerlemektedir.

Peki, TV Box ne işe yarar? TV Box, genel olarak televizyona bağlanan ve çeşitli kanalları izlemek için kullanılan bir teknolojik üründür. İnternet bağlantısı sayesinde Netflix, YouTube, BluTV gibi uygulamalardan film, dizi ve TV programlarına erişim sağlar. TV Box, televizyonunuzda istediğiniz içeriklere kolayca erişmenizi sağlar. Bu cihaz sayesinde HDMI girişine sahip tüm televizyonları akıllı TV'ye dönüştürebilirsiniz.

TV Box'ın kullanımı için öncelikle TV'ye bağlanması gerekmektedir. Daha sonra Ethernet kablosu veya Wi-Fi bağlantısıyla internete bağlanır. Ardından istenilen uygulamalar yüklenebilir. Uygulama yüklemek için Google Play Store kullanılır. Netflix, YouTube, Amazon Prime, BluTV, HBO gibi video, film ve dizi izleme uygulamalarını indirebilirsiniz. TV Box, kullanıcılara en sevdikleri TV hizmetlerini sunan bir üründür.

TV Box sadece bu işlevleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda bir TV'de yapabileceğiniz tüm işleri gerçekleştirebilir. Belge oluşturabilir, hava durumunu kontrol edebilir ve akıllı telefonlarda olduğu gibi oyunlar, eğlence ve müzik uygulamalarını televizyonunuza yükleyebilirsiniz.

En İyi Android TV Box Tavsiyeleri

En İyi Android TV Box Tavsiyeleri

1. Mecool KM24K

Mecool KM24K

Artıları

 • 4K Netflix lisansı
 • 2 Adet USB girişi
 • Sesli komut desteği

Eksileri

 • Marka bilinirliği az
 • 8 GB hafıza

Mecool KM24K android işletim sistemine sahip olan 8 GB kapasiteli bir TV ürünüdür. 4K çözünürlüğe sahiptir. Bluetooth bağlantısı bulunmaktadır ve aynı zamanda internet bağlantısı da vardır. Sesli komut özelliği bulunan sayılı Android TV Box ürünlerinden biridir. USB bağlantısı bulunmaktadır. 2 GB Ram’e sahiptir. 2 adet USB giriş yeri bulunmaktadır.

Fiyat olarak Xiaomi Mi Box S 4K’dan yüksek olan bu Android TV Box, ek olarak fazladan USB girişi ve Ethernet kablosu desteği sunmaktadır. Akıcılık ve kumanda hızı olarak da Xiaomi’den bir tık önde sayılır. Kullanıcılarından tam not alan tamamen lisanslı bir TV Box markasıdır.

2. Xiaomi Mi Box S 4K

Xiaomi Mi Box S 4K

Artıları

 • USB Bellek desteği
 • Akıcı arayüz
 • Sesli komut desteği
 • Netflix 4K lisansı
 • Bluetooth 5.0 desteği

Eksileri

 • Android 8 ile gelmesi
 • Arayüzünün bir süre sonra yavaşlaması
 • 8 GB hafıza

Android TV Box konusunda iddialı ürünlerden biri olan Xiaomi Mi Box S 4K kutu içeriği olarak cihazın kendisinin yanında mikrofonlu Bluetooth kumanda bunun yanında HDMI kablosu ve güç adaptörü ile birlikte gönderilmektedir. Kumandanın yanında pilleri gönderilmediği için pilleri kendiniz temin etmelisiniz. Bir de tatbiki kullanım kılavuzu ile birlikte diğer belgeler de yanında gönderilmektedir. Tasarım olarak incelediğimiz zaman cihaz gerçekten tasarım olarak ince ve hafif bir tasarıma sahip. Kumandası oldukça hafif ve tuşlara basma işlevi oldukça rahat. Tuş basma sonucunda oluşan tepki son derece iyi ve elinizde rahatça kullanabileceğiniz, kavrayabileceğiniz bir cihaz. Minimal bir tasarıma sahip bunun için de tuşları kontrol etmek oldukça basittir. Kumandanın tuşlarına geldiğimizde orta kısımda geri tuşu, yuvarlak ev tuşu ve uygulamalar tuşu bulunmaktadır. Kumandayı kutu ile eşleşirmek için kurulum ekranında görüldüğü şekilde 20cm uzaklıktan yuvarlak ev tuşu ve uygulamalar tuşuna aynı anda bir süre boyunca basılı tutmanız gerekmektedir. Daha sonra da kurulumu yapmanız için yönlendirmeler çıkıyor. Bu yönlendirmeleri takip edip kurulumu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kumanda da ekstra olarak Netflix tuşu bulunuyor bunu da belirtmek isteriz.

İlk olarak favori uygulamalarınız arayüzde çıkıyor. Netflix YouTube Blue TV gibi uygulamaların canlı widgetlarını da görmeniz mümkün. Tüm bu arayüz görüntüsü ayarlar sekmesinden değiştirilebiliyor. Yazılım olarak ise cihaz Android 8 Oreo’ ya sahip ancak bununla birlikte 9 Pie güncellemesi de bulunmaktadır. Arayüzü tıpkı bir android telefon gibi olduğu için kolayca kullanılabilir. Mağaza olarak Google Play Store mevcut. Cihaza APK olarak uygulama yüklemesi yapabilmeniz mümkün ancak yüklediğiniz uygulamalar arasından uyumsuz olanlar ekran genişliği konusunda sorun çıkarabiliyor. Netflix ve YouTube da herhangi bir sıkıntı olmadan akışı takip edebiliyorsunuz. Bu cihazda ekran yansıtma özelliği var ancak telefonunuzun da bu özelliği desteklemesi gerekmektedir. iOS telefona sahipseniz ekran yansıtma özelliğini kullanamıyorsunuz. Android işletim sistemine sahip bir telefon üzerinden ekran yansıtma özelliğini kullanabilirsiniz ancak.

Uzun bir süre kullanımın ardından kasma sorunu ortaya çıkıyor. Bunun sebebi ise açılan uygulamaların arka planda kalmasıdır. Android 9 güncellemesi yapıldığı zaman mikrofon çalışmaması gibi bir problem ortaya çıkabiliyor. Ulusal kanalları izlemeniz ya da uydu bağlamanız gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tür kanalları izlemek istiyorsanız bazı uygulamaları kullanmamanız gerekir. Mouse ve klavye ile çalışma kolaylık sağlama fırsatı sunan bir ürün. iOS ya da android işletim sistemine sahip olan telefonlar üzerinden kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Bunun için de android TV remote uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Çok iyi ve geniş ekran bir televizyona sahibim ancak bana yeterli gelmiyor akıllı bir televizyon özelliği göstermesini istiyorum diyorsanız bu cihazı kullanarak istediğiniz imkanlara erişebilirsiniz. Netflix uygulamasını 4K olarak izleyebileceğiniz sayılı cihazlardan biridir.

3. Botech Wzone 4K

Botech Wzone 4K

Artıları

 • 4K Netflix lisansı
 • USB Type-C girişi
 • Android 10 ile gelmesi

Eksileri

 • Bluetooth 4.2 versiyeonu
 • 8 GB hafıza

Botech Wzone, akıllı olmayan TV’lerin saha işlevsel ve güncel hale gelmesi için kullanılan satın alınan bir üründür. İnternet üzerinde bir şeyler araştırma ya da program yükleme özelliklerinin bulunması ile öne çıkan bir TV Box üründür. Oldukça pratik bir kullanıma sahiptir bunun için de herkese hitap eden herkes tarafından kullanılan bir üründür. Yani elektronik cihazlar konusunda çok fazla bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından dahi oldukça rahat kullanılabilecek bir üründür.

Botech Wzone 4K görüntü sunan bir cihazdır. Android işletim sistemine sahiptir. Bu sayede televizyonunuzu çok daha uygun fiyatlar ile yükseltme imkanı bulabileceksiniz. Netflix, Disney+, Amazon, Apple TV ya da BluTV gibi uygulamaların ekran üzerinden 4K izlenmesine imkan tanımaktadır, bütün lisansları tamdır. Bununla birlikte bir müzik uygulaması olan Spotify’ı da desteklemektedir. AV girişi bulunmaktadır ve bu giriş sayesinde eski tip televizyonlarda dahi kolayca çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Oldukça şık ve sade bir görünüme sahiptir bu durum sonucunda da karmaşık ya da kötü görüntülerin ortaya çıkmasına engel olur. Wi-Fi desteği vardır ve böylece yüksek seviyede hızda internet bağlantısı kurma imkanı tanımaktadır. Botech Wzone 4K Ultra HD Android TV Box sahip olduğu pek çok özellik sayesinde kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık vermektedir.

4. Roku Streaming Stick 4K

Roku Streaming Stick 4K

Artıları

 • 4K Netflix lisansı
 • TV kanalları olması

Eksileri

 • Android olmaması
 • Ülkemizde Amazon Prime ve Disney Plus desteği olmaması

Roku, uzun süredir piyasada yer alan ve uygun fiyatlı bir televizyon ürünüdür. Ülkemizde çok bilinmese de Amerika’da bir çok kişinin tercih ettiği bir markadır. Bunun en büyük sebebi aslında Roku’nun Android işletim sistemine sahip olmaması ve kendine özel bir işletim sistemi olmasıdır. Yine de eğer TV Box’tan olan beklentiniz Netflix’e ve Youtube izlemek ise, fiyatına göre tercih edilebilecen güçlü bir USB TV Stick’tir. Bu uygulamalar sorunsuz ve 4K lisanslı olarak sunulmaktadır. Fakat en son kontrollerimizde Amazon Prime ve Disney Plus uygulamaları Türkiye’de kullanılamıyordu. Oldukça hızlı bir arayüze ve geliştirilmiş özelliklere sahiptir. Wi-Fi performansı, Dolby Vision ve HDR10 Plus desteği bulunmaktadır.

5. Next 4K TV Stick

Next 4K TV Stick

Artıları

 • Netflix 4K desteği
 • Bluetooth 5.0
 • Sesli komut desteği

Eksileri

 • USB yok
 • 8 GB hafıza

Next 4K TV Stick Amlogic S905y4 işlemcisine sahip olan bir TV ürünüdür. 2 GB RAM’e sahiptir ve 8 gb depolama alanı bulunmaktadır. Güncellemeleri sorunsuz bir şekilde almaktadır bunun sebebi ise Google referans bir cihaz olmasından kaynaklanmaktadır. Android TV 11 sürümü ile gelen bir cihazdır. OTG desteği bulunmaktadır ve bu sayede klavye, USB bellek, kumanda ve harici ethernet tarzında cihazları bağlanma imkanı elde edebiliyorsunuz. Üreticisi Sky Worth Digital şirketidir. Cihazda 1 adet HDMI 2.1 çıkışı ve 1 adet USB girişi bulunmaktadır. Ürün ayrıca Bluetooth 5.0 versiyonunu desteklemektedir.

6. Xiaomi Mi TV Stick 4K

Xiaomi Mi TV Stick 4K

Artıları

 • Güncel Android ile gelmesi
 • Hafif ve yer kaplamaması
 • Netflix 4K Desteği

Eksileri

 • USB Girişi yok
 • 8 GB hafıza

Xiaomi, orijinal Mi TV Stick'in başarısız olmasının ardından, Xiaomi TV Stick 4K ile harika bir devam niteliğindeki ürünü sundu. Xiaomi, bu ürünü çıkarırken, önceden iyi çalışan yönleri değiştirmedi ve sonuçta çok daha yetenekli bir Chromecast rakibi ortaya çıktı. Göz alıcı özelliklerle öne çıkmasa da, makul bir fiyata basit ve Android TV tarafından desteklenen bir 4K stick isteyenler için harika bir seçenek.

TV akış cihazları dünyası, keşfetmek için zorlayıcı olabilir. Roku ve Amazon'un Fire TV gibi global ölçekte tanınmış isimler zaten var, ve bu markaların özellikle hızlı bir tak-çalıştır medya çözümü arayanlar için popüler.

Xiaomi'nin Android TV 11 arayüzü temiz ve basit, aşırı reklam içermiyor. Dahili elemanlardaki iyileştirmeler sayesinde performans sorunları ortadan kalkmış. 4K akış desteği, gelecekte yükseltme yapılması durumunda önemli bir artı değer sağlıyor. Makul fiyatına rağmen Dolby Atmos ve Dolby Vision desteği sunuyor. Kutudan pil eksikliği garip bir durum olmakla birlikte, genel olarak Xiaomi TV Stick 4K, makul bir fiyata sunulan yetenekli bir Android TV stick.

4K desteklediği servisler arasında; Google Play Filmler, Netflix, HBO,Disney+, Apple TV+, Prime Video bulunmaktadır. Ses olarak da DTS HD, DTS 5.1 / 7.1 ve Dolby Atmos’u desteklemektedir. Ürünün kutu açılışında içinden çıkanlar arasında Xiaomi TV Çubuğunun yanında sesli uzaktan kumandası, mikro USB kablosu, USB Güç kablosu, kullanım kılavuzu ve HDMI uzatma kablosu çıkmaktadır.

7. Amazon Fire TV Stick 4K (2022)

Amazon Fire TV Stick 4K (2022)

Artıları

 • Alexa ses asistanı

Eksileri

 • 8 GB hafıza
 • Türkçe dil yok
 • Satışı yaygın değil

Fire stick Amazon tarafından üretilen en dikkat çekici ve en çok tercih edilen stick çeşitlerinden biridir. Ancak henüz Türkçe dil kullanılamıyor olması kullanıcıları zorlamaktadır. Bir de Türkiye’de resmî olarak satışa sunulmamış bir üründür. Pek çok çeşide sahip olan bu cihaz MT8696 işlemcisine sahiptir ve 2 gb ram ile ve 8 gb depolama alanı cihaza eşlik etmektedir. Wifi 6 desteği ile desteklenen bir üründür. Fazlaca reklam ile kullanıcıların önüne çıktığından dolayı kullanıcı dostu bir arayüzü bulunmamaktadır. Kumandasının üzerinde ses açma kapama tuşları ile birlikte gelmiş olan bir üründür. Önceki versiyonları ile karşılaştırıldığı zaman oldukça hızlı çalışan bir cihazdır. Fire TV Stick 4K standart Fire TV stick ile karşılaştırıldığı zaman biraz daha büyük bir yapısı vardır ve 3, 9 x 1, 2 x 0, 6 inç (HWD) arasındadır. Fire TV Stick 4K’yi kurması oldukça kolay bir cihazdır. TV’ye taktıktan sonra güç adaptörünü de takmanız ve sonra çubuğu Wi-Fi’ye bağlamanız gerekmektedir. Bunun için de TV’de çıkan talimatları izlemeniz doğru olacaktır. Amazon hesabınız ile giriş yapabilir ve istediğiniz içerikleri izleyebilirsiniz. Fire TV Stick 4K, Amazon’un Alexa ses asistanına sahip olan bir cihazdır bunun için uzaktan kumandada bulunan mikrofon düğmesine basmanız ve Alexa ile konuşmak için üst kısımdaki mikrofona yaklaşmanız gerekir.

8. Thomson THA100

Thomson THA100

Artıları

 • 4K Netflix lisansı
 • Güçlü donanım özellikleri
 • Şık görünmesi

Eksileri

 • Kumandasının tuşlarının sert olması

Thomson THA100 Android Box, kullanıcıların ev eğlencesi deneyimini zenginleştirmek için tasarlanmış bir cihaz. Bu ürün, 4K çözünürlük (3840 x 2160 piksel) ve HDR10 desteği ile yüksek kaliteli görüntü sunuyor. Android TV işletim sistemi (10.0) ve Google Playstore erişimi sayesinde binlerce uygulamaya kolayca erişilebiliyor. Entegre Chromecast, ses girişi ve uzaktan kumandada yer alan hızlı erişim tuşları, kullanıcı deneyimini kolaylaştıran unsurlardan bazıları. Ayrıca, cihazın güçlü donanımı (Quad Core Cortex-A53 CPU) ve genişletilebilir dahili belleği, geleceğe yönelik bir yatırımı temsil ediyor. Birden fazla bağlantı seçeneği (HDMI, Micro SD, USB, Ethernet, optik dijital çıkış, WLAN, Bluetooth) ise cihazın esnekliğini artırıyor.

Ürünün kullanım deneyimi açısından ise, performansı ve kullanıcı dostu tasarımı öne çıkıyor. Güçlü işlemcisi, zengin renk paleti ve stabil çalışma performansı, Thomson THA100'ü benzer ürünlerden ayıran önemli özellikler. Özellikle beyaz renkli tasarımı ve kullanımı kolay uzaktan kumandası, estetik ve ergonomik bir deneyim sunuyor. Bununla birlikte, kumandadaki bazı tuşların sert olması ve bazı modellerde güncelleme sonrası yaşanan sorunlar, kullanıcı deneyiminde küçük rahatsızlıklar yaratıyor. Genel olarak, Thomson THA100, sunduğu özellikler ve performansıyla kullanıcılarına keyifli bir medya tüketim deneyimi vaat ediyor.

Thomson THA100 Fiyat listesi

 • Bu ürün için fiyat bulunamadı.

9. Wellbox H3 4K

Wellbox H3 4K

Artıları

 • 4 USB girişi
 • Ethernet girişi
 • 16 GB hafıza

Eksileri

 • Netflix HD izlenmiyor

Wellbox markasının medya oynatıcı, player modelleri oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu ürünlerden biri de Wellbox H3 4K Android TV Box olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cihaz sayesinde android özelliğe sahip olmayan televizyonlar ya da cihazlar android özelliğe sahip olmaktadır. Wellbox H3 TV Box içerisinde web tarayıcı desteği de bulunmaktadır. Yani web tarayıcısı üzerinden yapmak istediğiniz araştırmaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Wellbox H3 TV box, Android işletim sistemine sahip olan bir cihazdır. Oldukça anlaşılır bir kullanıcı arayüzü bulunmaktadır. ARM Cortex-A53 işlemciye sahiptir. 16 GB dahili depolama alanı bulunmaktadır ve oldukça yeterli bir alana sahiptir. 4K çözünürlük teknolojisini desteklemektedir, Ultra HD çözünürlük sunmaktadır. Minimal bir tasarıma sahiptir. Akıllı kumandası ile her işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Kablolu ve kablosuz bağlantı destekleri bulunur ve bu verimlilik için önemlidir. Wi-Fi, bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, AV ve microSD kart bağlantıları bulunmaktadır. Kablosuz olarak Wi-Fi teknolojisi sunmasının yanımda kablolu olarak da internete bağlanmak mümkündür. İçerisinde 4 farklı USB girişi bulunmaktadır ve böylece farklı işlemler aynı anda gerçekleştirilebilir.

Fakat bu cihazın en büyük eksisi Google lisansı olmamasıdır. Yani Netflix gibi uygulamaları direkt olarak marketten indiremezsiniz, sitesinden indirmeniz gerekir. Bu şekilde indirilen uygulamarda ise HD desteği bulunmamaktadır. Amazon Prime ile test etmedik fakat çalışmadığını söyleyen yorumlar mevcut. Bunun dışında Youtube’ü 4K izleyebilirsiniz.

Netflix ve Amazon Prime izlemek için bir cihaz arıyorsanız, bizim tavsiyemiz üzerine az bir miktar daha ekleyip farklı bir cihaza yönelmeniz olacaktır.

Wellbox H3 4K Fiyat listesi

 • 2199.00 TL - wellbox Wx-h3 Yeni 2022 Seri 4k Ultra Hd Android Tv Box (Trendyol)
En Iyi Android Tv Box 4

Android TV Box Alurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemci

Satın almak istediğiniz TV Box ürününde işlemci hızı ve çekirdek sayısı direkt olarak kullanıcı deneyimini etkileyen bir faktördür. Tek çekirdekli ya da eski işlemci modellerine sahip olan TV Box'lar en basit işlemleri bile yaparken ısınacak ve hata verecektir. Bu sebeple ucuz fiyatlı Android TV Box'lara sadece fiyatları uygun diye yönelmemek gerekir.

Ram

Tüm Android cihazlarda olduğu gibi TV Boxların da belirli bir RAM'i bulunmaktadır. Android ürünlerde en önemli kriter RAM, işlemci ve GPU'dur. Bu özellikler açısından düşük kategoride bir ürün tercih ederseniz izlemek istediğiniz videolar, tv programları, diziler ve müzikler yavaşalayacak yapacağınız işlemler de aynı yavaşlığa sahip olacaktır. Özellikle RAM belleğiniz konusunda 2 GB dan az bir RAM'e sahip olan ürünleri tercih etmemeye özen göstermeniz önemlidir.

Depolama Alanı

Depolama alanı az olan bir ürüne yeterince uygulama yükleyemeyeceğiniz için bu biraz sinir bozucu olabilir. Depolama alanı en az 8 GB olan bir ürün tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Port Sayıları ve Türleri

Satın alacağınız cihazdaki port sayısı ve türleri de bazı kullanıcılar için önem arz etmektedir. Çoğu zaman tek bir USB girişi yeterli olsa da bazı kullanıcıların birden çok USB girişine ihtiyaçları olabilir (Örneğin depolama aygıtı ve harici mouse/klavye takmak için). Ayrıca HDMI 1.4, HDMI 2.0’a göre artık daha düşük kapasiteli kaldığından ve 4K içeriklerin de günden güne artmasından dolayı ileriye dönük bir satın alma fikrindeyseniz HDMI 2.0 bulunan bir model tercih etmeniz daha mantıklı ve kullanışlı olacaktır.

Netflix Lisansı

Satın almak istediğiniz Android TV Box ürününün hangi uygulamaları desteklediğine de dikkat etmeniz önemlidir. Netflix'i destekleyen her cihaz Netflix'i en yüksek çözünürlükte oynatabilecek demek değildir. Piyasada bulunan çoğu Android TV Box'ın Netflix ile 4K video lisansı bulunmamaktadır. Bu cihazlarda sadece mobil çözünürlükte Netflix yayını izleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında bir de Android TV Box ürünlerinde en çok dikkat edilen konu ses sistemidir. 5.1 Ses sistemi varsa daha iyi bir ses sistemine sahip olursunuz. Çözünürlük konusunda ise en düşük olarak 1080p çözünürlükteki cihazları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

En Iyi Android Tv Box 6

Sık Sorulan Sorular

Android TV Box Nasıl Çalışır?

Android TV Box, televizyonunuz üzerinden internete bağlanarak farklı kanalları izlemenizi sağlayan bir cihazdır. Aynı zamanda bir televizyon kutusu olarak da adlandırılan bu ürün, film, dizi, program gibi internet içeriklerine kolayca erişmenizi sağlar. Günümüzde internet üzerindeki içeriklerin önemi artarken, TV Box ile televizyonunuzda geniş bir program ve kanal seçeneği sunar. Telefonunuzun ekranını televizyona yansıtmak da bu cihaz sayesinde mümkün olur. Android işletim sistemine sahip olan bu ürün, Ethernet kablosu veya Wi-Fi bağlantısıyla televizyonunuzu internete bağlar. Ayrıca AV ve diğer bağlantı özellikleriyle medya oynatma deneyimini de sunar.

Android TV Box Her Televizyonda Çalışır mı?

Android TV Box, HDMI bağlantı noktasına sahip olan her televizyonda kullanılabilir. Eski model televizyonlara sahip olanlar veya televizyonlarında akıllı TV özelliklerini isteyenler, Netflix, BluTV, Puhu TV gibi uygulamaları rahatlıkla izlemek için Android TV Box'u tercih edebilirler. Televizyonun markası veya modeli fark etmeksizin, uygun bir Android TV Box ürünü bulmak mümkündür.

Stick ve TV Box Arasındaki Farklar Nelerdir?

Stick ve TV Box, aynı işlevi yerine getiren ancak farklı boyutlarda olan cihazlardır. Stick, doğrudan HDMI girişine takılırken, TV Box ise bir kablo aracılığıyla TV'nizin HDMI portuna bağlanır. Fiyatları benzer olsa da Stickler genellikle daha uygun fiyatlıdır. Peki, bunun nedeni nedir?

Bu farkın en büyük nedeni, TV Boxların daha fazla port, daha büyük depolama alanı ve daha güçlü işlemci performansı sunmasıdır. Ancak her zaman durum böyle olmayabilir. Örneğin, Xiaomi Mi Box S 4K ve Xiaomi Mi Stick 4K ürünlerini karşılaştırdığımızda, her iki ürün de 4K 60FPS video desteği sunar, 2GB RAM ve 8GB depolama alanı bulunur. Xiaomi Mi Box S 4K, daha yeni bir işlemciye sahip olmasına rağmen Xiaomi Mi Stick 4K, daha güncel bir Android sürümüyle geldiği için daha akıcı bir performans sunar. Bu iki ürün arasındaki en büyük fark, daha önce bahsettiğimiz gibi port çeşitliliğidir. Örneğin, Box formu, harici bir ses sistemi için AUX çıkışı gibi ek bağlantı seçenekleri sunarken, Stick formunda bu özellik bulunmamaktadır.

İhtiyaçlarınız ve bütçenize göre bir seçim yapmanız en iyisidir. Ayrıca, Stick formunun daha kompakt olması ve kablo karmaşası oluşturmaması nedeniyle çoğu kullanıcı bu ürünlere daha sıcak bakmaktadır.

4K Video Desteği Nedir?

Görüntü teknolojileri hızla ilerlemekte ve gelişmektedir. Bu gelişmeler arasında öne çıkan 4K teknolojisi, yüksek çözünürlüklü ekranların popüler bir tercihi haline gelmiştir. 4K, Ultra Yüksek Çözünürlük (Ultra High Definition 4K) anlamına gelir. Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte yüksek çözünürlük, Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD) olarak adlandırılmıştır. UHD, genellikle 4K terimiyle ifade edilen bir teknolojidir. Günümüzde 4K teknolojisi herkesin erişebildiği bir özellik haline gelmiştir ve cihazlarda kullanılmaktadır. 4K, bir çözünürlük terimidir ve yaklaşık olarak yatayda 4.000 piksele denk gelir. Piyasadaki akıllı televizyonların çoğu Ultra HD olarak adlandırılan 3840 x 2160 piksel çözünürlüğü sunmaktadır.

Yorumlar

Yazar Hakkında

tumay profil resmi

Tümay Kılınç

Yazılımcı

Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.