Tüketici dergisi logosu

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri ve Tavsiyeleri (2024)

Kısa bir özet..

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre 2024 yılında şu an için en çok memnnun kalınan elektrikli scooter Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 2 olmuştur. Sizin için en önemli şey menzili ise, Segway Ninebot by Max G30 II modeline bir göz atın derim. Sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeMotor Gücü (En Fazla)Menzil (En Fazla)Hız (En Fazla)
Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 21. Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 291.50 / 100600 W45 km25 km/s
Xiaomi Electric Scooter 32. Xiaomi Electric Scooter 386.20 / 100600 W30 km25 km/s
Cybersoul X3 Pro3. cybersoul X3 Pro84.94 / 100600 W50 km25 km/s
Onvo OV-011 Elektrikli Scooter4. Onvo OV-011 Elektrikli Scooter81.74 / 100500 W45 km40 km/s
Ninebot by Segway Max G30 II5. Segway Ninebot by Max G30 II81.58 / 100700 W65 km25 km/s
Razor E Prime Air (13173816)6. Razor E Prime Air (13173816)-17.00 / 100-12 km24 km/s

Bu listenin sıralanması 10663 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Bugünlerde hemen hemen her yerde elektrikli scooter ile işe gidenler, derse giden öğrenciler ve toplu taşıma zahmetinden kaçınmak isteyen insanları görüyoruz. Bu araçlar ulaşım için çok kullanışlı olup, ayrıca bir arabadan çok daha ucuz ve akülü oldukları için de çok daha çevre dostudurlar.

E-scooter'lar daha temiz, daha çevreci ve daha sürdürülebilir bir ulaşım imkanı sunuyor. Ayrıca, toplu taşımanın yaygın olarak kullanılmadığı büyük şehirler gibi sıkışık bölgelerde, yolculara zaman ve para tasarrufu da sağlayabilirler. Karbon ayak izinizi sınırlandırmanıza, hava kirliliğini ve yol tıkanıklığını en aza indirmenize yardımcı olmalarından bahsetmiyoruz bile.

En Iyi Elektrikli Scooter 5

Elektrikli scooterların kötü bir şöhrete sahip olduğunun farkındayız, ancak bunun nedeni bu harika e-araçlar değil. Bunun nedeni daha çok sorumsuz sürücülerin yanı sıra oldukça yeni olmaları nedeniyle kamuya açık yollarda ve caddelerde kullanımlarını tam olarak belirleyemeyen yol kurallarıdır. E-scooter'lar güvenli bir şekilde kullanıldığında, aslında sürücülere ve çevreye pek çok fayda sağlamaktadır.

En iyi bütçeli e-scooter'lardan daha premium olanlara kadar birçok e-scooter'ı kendimiz test ettik. Şimdi sizlere en iyi elektrikli scooter'ı seçmeniz için yardımcı olmaya çalışacağız.

En İyi Elektrikli Scooter Tavsiyeleri

En İyi Elektrikli Scooter Tavsiyeleri

1. Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 2

Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 2

Xiaomi, yeni scooter serisinin bir parçası olarak M365 Pro elektrikli scooter'ını güncelledi. "M365" takma adını tamamen bırakan yeni scooter, basitçe Xiaomi Pro 2 olarak adlandırılıyor. Buraya kadar her şey çok açık. Peki M365 Pro ile Pro 2 arasındaki farklar nelerdir? Öğrenmek için Xiaomi Pro 2 elektrikli scooter'a iyice bir göz atalım.

M365 gibi Pro 2 de basit bir katlanabilir tasarıma, 45 km menzile ve 25 km/s azami hıza sahip. Ayrıca hız sabitleyici, ön ve arka ışıklar, E-ABS frenler, telefon uygulaması ve pnömatik lastiklere sahip. Şasi de temel olarak M365 Pro ile aynı. Katlama sistemi nedeniyle gidon yüksekliği ayarlanamıyor.

Scooter'ın bataryası tabanda yer alıyor ve şasinin kendisi alüminyumdan üretilmiş. Güçlü bir his veriyor ve katlama mekanizması birkaç saniye içinde katlanabileceği veya açılabileceği anlamına geliyor (Xiaomi üç saniye diyor). 14,2 kg ile bu scooter çok fazla ağır olmasa da menzili yeterlidir. Basitçe söylemek gerekirse, bir scooter'ın menzili ile ağırlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. 

M365 Pro gibi Pro 2 de dengeli ve kontrolü kolay (dar bir dönüş yapmadığınız sürece). Xiaomi lastikleri 8,5 inç çapında ve pnömatiktir. Buradaki fikir, hava dolu lastiklerin sürüşü daha yumuşak hale getirmesidir. Bununla birlikte, süspansiyon yoktur, bu nedenle iki seçenek arasında gerçekten bir değiş tokuş söz konusudur.

Pro 2'nin bataryası M365 Pro ile aynı kapasite ve güce sahip ve 25 km/sa azami hız ve 45 km menzil değerlerini koruyor. Menzil oldukça doğru ancak en yüksek hıza genellikle tam olarak ulaşılamıyor. Xiaomi'ye göre bataryadaki iyileştirme bundan daha ince ve daha hızlı şarj süresi (8 saat) ve daha uzun genel kullanım ömrü (belki de daha önemli olan) sağlıyor. Pil seviyesi %5'in altına düştüğünde scooter performansının da düştüğünü belirtmek gerekir.

Xiaomi Pro 2 Scooter İncelemesi

2. Xiaomi Electric Scooter 3

Xiaomi Electric Scooter 3

Güncel Xiaomi modelleri arasında Xiaomi Electric Scooter 4 Pro'dan sonraki en iyi model Mi Electric Scooter 3'tür. Xiaomi Electric Scooter 4 Pro henüz ülkemizde satışı olmayan bir ürün olduğu için listemize bu ürün ile başlıyoruz. Bu model, maksimum 600W güç sunan ve 25km/s azami hıza ulaşabilen bir elektrik motoruna sahiptir. Kinetik enerji geri kazanım sistemi sayesinde 30km menzile sahip olan Xiaomi Mi Electric Scooter 3, güvenli frenlemeye olanak tanıyan çift disk fren ile donatılmış.

Havacılık standartlarına göre alüminyum ile güçlendirilen gövde, diğer rakip modellere göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Diğer Xiaomi elektrikli scooterlar gibi bu modeli de katlayıp yanınızda götürebilirsiniz. Katlama sistemi nedeniyle gidon yüksekliği ayarlanamıyor.

Gidon üzerindeki LED ekran, hızınız, pil ömrünüz ve sürüş modunuz dahil olmak üzere gerekli tüm bilgiler için net bir görsel kılavuz sunar. Ayrıca farlarınızın ne zaman açık olduğunu, Bluetooth ile telefonunuza ne zaman bağlandığınızı ve scooter'ın ne zaman kilitlendiğini de gösterir.

Scooter IP54 su ve toz derecesine sahiptir, bu da günlük su sıçramaları ve toz için iyi olduğu ancak gerçekten ıslak koşullar için uygun olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, elektriğe zarar verebileceğinden temizlemek için hortum veya basınçlı yıkama makinesi kullanmamanız gerektiği anlamına gelir.

Bu büyük motor, yokuşlarda da görevini yerine getiriyor. Scooter hafif yokuşlarda hiç sorun yaşamadı ve hiçbir yavaşlama belirtisi göstermedi. Unutulmaması gereken bir nokta, motor devreye girmeden önce yaklaşık 6 km/s hıza ulaşmanız gerektiğidir, bu nedenle ayakta dururken iyi bir kalkış yapmanız gerekir, aksi takdirde hiçbir yere gidemezsiniz.

Xiaomi Mi Electric Scooter 3, 7650mAh ile en büyük bataryaya sahip değil, ancak etkileyici bir 30km menzil sunuyor. Bu rakam ekonomi ayarını yaklaşık 15km/h hızda kullanmaya dayanarak söylüyor olsa da, çoğunlukla spor modunda ve en yüksek hızda kullanarak yaklaşık 27,5 km yol alabildim.

Xiaomi Mi 3, ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunarken, gerektiğinde alıp taşıyabileceğiniz kadar küçük ve hafif olan harika bir küçük scooter. Hava dolu lastikleri sayesinde sadece sağlam ve iyi yapılmış hissettirmekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça yumuşak bir sürüş sağlıyor.

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 İncelemesi

3. Cybersoul X3 Pro

Cybersoul X3 Pro

Cybersoul/OKAI, geniş bir üretim portföyüne sahip oldukça deneyimli bir şirket, donanım olarak rakiplerinden geri olmamasına şaşırmadım.

Cybersoul X3 Pro elektrikli scooter'ın özellikleri evrenseldir ve kentsel ulaşım yeteneklerinin üst aralığındadır. Hız, yasa gereği maksimum seviyededir ve kilometre performansı, sınıfındaki çoğu rakibinin çok üzerindedir.

Bu arada, neredeyse tüm scooterlar maksimum 100 kg ağırlığa dayanabilirken, Cybersoul X3 Pro elektrikli scooter 110 kg yükler için tasarlanmıştır.

Tutmak için güzel olan tutamakları beğendim. Rahat bir tutuş için büyük ve dokulular. Elektromanyetik ve disk sürücülerden oluşan hibrit fren, hızı nazikçe azaltarak gidonun üzerinden uçmanızı önlüyor, ancak aynı zamanda hızla yavaşlıyor.

Cybersoul 600 watt'lık güçlü bir motora sahiptir. İki sebep için 600 watt güce ihtiyaç vardır: 24 derecelik açıyı ve 110 kg'a kadar olan bir sürücüyle sorunsuz bir şekilde çıkmak. Sadece 16,9 kg ağırlığındaki hafif bir scooter'ın bunu yapabilmesi bile şaşırtıcıdır.

Şarj portu gövdenin sağ tarafında, konumu standart, kablosu uzun ve kullanışlı. 6 saatte şarj oluyor ve tam şarj ile 55 kilometre boyunca sürebiliyorsunuz. Deneyimlere bakılırsa, en iyi rakiplerle güvenle aynı seviyeye denilebilir. Deneyimli Cybersoul markası belli ki ne yaptığını biliyor.

4. Onvo OV-011 Elektrikli Scooter

Onvo OV-011 Elektrikli Scooter

Onvo tam bir fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Taşıma kapasitesi ve yokuş çıkma kabiliyeti diğer rakiplerinin bir hayli üzerinde. Peki bu elektrikli scooter satın almaya değer mi?

500w'lik güçlü motoru ve 150 kiloluk taşıma kapasitesi ile, eğer daha önce yavaş ve sıkıcı bir elektrikli scooter deneyimi yaşadıysanız, bu scooter sizi bu sıkıntıdan kurtaracak kadar güçlü. 100 kiloluk bir sürücü ile bile dik yokuşları tırmanabiliyorsunuz. Bunu daha önce Xiaomi m365 scooter ile yapamazdınız mesela.

Pili 5 saatte şarj olan bu scooter, bir tam dolu pil ile 45 km maksimum mesafe sunuyor kullanıcılara. Tabiki bu mesafe sürücünün ağırlığına, sürülen zeminin dikliğine göre değişkenlik gösteriyor.

Peki bütün bu artı özelliklerinin yanında şimdi de biraz eksi yönlerinden bahsedelim. Öncelikle scooter'ın ağırlığı piyasadaki diğer scooter'ların bir hayli üzerinde. Brüt ağırlığı tam olarak 23kg. İkinci olarak ise aksesuarların malzeme kalitesi rakiplerie göre daha düşük diyebiliriz. Kendimiz bir sorun ile karşılaşmadık fakat e-ticaret sitelerindeki yorumları

okuduğumuzda müşteri hizmetlerinin sorunları çözmede yetersiz olduğunu gözlemledik.

Sonuç olarak, fiyatına göre maksimum performans alabileceğiniz bir scooter. Eğer 100kg üzerinde değilseniz ve çok yokuşlu bir sürüş rotanız yoksa listedeki diğer modelleri de değerlendirebilirsiniz.

Onvo OV-011 Elektrikli Scooter Fiyat listesi

 • Bu ürün için fiyat bulunamadı.

5. Ninebot by Segway Max G30 II

Ninebot by Segway Max G30 II

Ninebot Max, deneyimli bir sürücü değilseniz ancak sizi A noktasından B noktasına götürecek güvenilir ve dayanıklı bir şey arıyorsanız ideal olan orta sınıf bir scooter'dır. 65 kilomtrelik etkileyici menzili ile uzun işe gidip gelmeler veya yavaş sürüşler için en uygunudur.

Ninebot Max pürüzsüz asfaltta iyi performans gösterir ve büyük 10 inç pnömatik kendi kendini iyileştiren lastikler yoldaki bazı tümsek ve tümseklerin üstesinden gelebilir. Bununla birlikte, lastikler Max'in herhangi bir süspansiyona sahip olmadığı gerçeğini telafi etmek için çok fazla şey yapmaz, bu nedenle engebeli arazide dolaşmak akıllıca değildir - sadece bunun için üretilmemiştir.

Hissiyat açısından, Ninebot Max'in gidon tutamakları kalındır, sağlamdır ve scooter'ınızın kontrolünü tamamen elinizde hissetmenizi sağlamak için dokuludur. Gidon üzerindeki şık, merkezi olarak entegre edilmiş LED ekran modernliği haykırıyor. Sadece gözler için bir şölen olmakla kalmaz, aynı zamanda hareket halindeyken sürüş istatistiklerinizi kontrol etmek de inanılmaz derecede kolaydır: mevcut hızdan pil seviyesine, daha fazla görünürlük için ön ve arka ışıklarınızı devreye sokmaya kadar.

Kusursuz siyah boyası ve kalın estetiği ona sinirli bir hava katarak dünyaca ünlü Xiaomi M365'in büyük boyutlu bir versiyonu gibi görünmesini sağlıyor. Güzel tasarlanmış çerçevenin ekstra sağlamlığı Ninebot Max'i daha dayanıklı hale getiriyor.

Ninebot Max, tek bir motora sahip olmasıyla ekstra ağırlığı azaltsa da, en hafif scooter değildir. 19 kg ağırlığındaki scooter'ınızı ne sıklıkla taşıyacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Maksimum sürücü ağırlığı 100 kg'dır. Scooter'ın hızının ve tepelere tırmanma kabiliyetinin sürücünün ağırlığına bağlı olduğunu unutmamak önemlidir - üst uca doğru iseniz, Max'in bu en yüksek hızlara ulaşmak için daha fazla çalışması gerekecek ve bu da aküyü daha hızlı tüketecek ve daha az kilometre anlamına gelecektir.

Hızlanma açısından, Max'in sıfır başlangıç modu yoktur. Bu, yaklaşık 3 km/s hıza ulaşana kadar scooter'ı hareket ettirmek için tekmelemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, hızlı ivmelenmeyi önler ve bir kez yuvarlanmaya başladığınızda, gaz kolunu hafifletmek önemlidir, aksi takdirde motor devreye girmez. Bu, özellikle scooting konusunda yeniyseniz sizi şaşırtmayacağı için güzel bir güvenlik özelliğidir. Yola çıktıktan sonra gazın tüm gücünü kolaylıkla kullanabilirsiniz.

551W yüksek verimli pil, Max'i tek bir şarjla 65 kilometreye kadar sürebileceğiniz anlamına gelir.

Ninebot Max'in IPX5 su geçirmezlik derecesi makul miktarda yağmurla başa çıkacaktır, ancak IPX derecelendirmelerinin tamamen geçerli bir IP derecelendirmesi olmadığını unutmamak önemlidir (IP54 derecelendirmesinin aksine).

Ninebot by Segway Max G30 II Fiyat listesi

 • 34999.00 TL - SEGWAY Ninebot Kickscooter Max G30e Iı Elektrikli Scooter (Trendyol)

6. Razor E Prime Air (13173816)

Razor E Prime Air (13173816)

Razor E Prime Air, bu alandaki en saygın şirketlerden birinin yeni elektrikli scooter'ıdır. En yüksek hızı 25 km/h ve hava dolu 8 inç ön lastiği ile konforlu ve eğlenceli bir sürüş sizi bekliyor.

Razor E Prime Air, 250 watt'lık göbekten tahrikli bir motorla çalışır. Scooter saatte 15 mil azami hıza ulaşabilmektedir. Bu, hiçbir şekilde piyasadaki en hızlısı olmasa da, fiyatlandırma ve Türkiye'deki hız sınırınında 25km/h olması göz önüne alındığında oldukça iyi.

E Prime Air'in menzili daha az etkileyici. Razor'a göre, tam şarj sizi 12km veya yaklaşık 40 dakika kesintisiz sürüşe götürecektir (hangisi önce gelirse). Dürüst olmak gerekirse, bu fiyat etiketine sahip bir elektrikli scooter için daha fazlasını beklersiniz. Razor'un scooterlarının çoğunun düşük menzile sahip olması ortak bir özelliklik gibi görünüyor. Menzili önemsiyorsanız ve işe gidip gelmek için bir scooter istiyorsanız, Razor E Prime Air muhtemelen bir hayal kırıklığı olacaktır.

Şimdi bizi gerçekten etkileyen bir şeye gelelim. Bu elektrikli scooter'ın yapı kalitesi genel olarak çok iyi. Razor E Prime Air sadece 10kg ağırlığında ve gücü düşünüldüğünde oldukça hafif. Bu, yapı boyunca malzeme seçimlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, hem çerçeve hem de alt boru yüksek kaliteli alüminyumdan tasarlanmıştır.

Kollar, sabit ve rahat bir tutuş sağlayan kalıplanmış yumuşak kauçuktan yapılmıştır.

Ek olarak alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, normal bir E Prime modeli var ve bir de E Prime Air var. Aradaki fark, ön tekerleğin pnömatik hava dolu bir lastik olmasıdır. Genel olarak, havalı lastikler havasız kauçuk olanlardan daha üstündür. Ön lastik, havasız olan scooterların aksine çok daha yumuşak bir sürüş sağlar.

Razor'un bugün bulunduğu yerde olmasının nedenlerinden biri, sürücü güvenliği ve kullanım kolaylığına güçlü bir şekilde odaklanmasıdır. Kendilerini büyük desteğe ve çok hızlı gitmeyen scooterlara sahip bir marka olarak kabul ettirdiler. Onlar için önemli olan daha çok eğlenceli bir deneyim yaşamak. Bu da onları çocuklar için ideal kılıyor - ancak bazı ürünleri yetişkinler için de uygun (bu model de dahil).

Bu model için maksimum binici ağırlığı 90 kg'dir. Çok yüksek değil ancak ürünün hafif olacak şekilde tasarlandığı düşünüldüğünde, burada gerçekten şikayet edilecek bir şey yok.

Bu elektrikli scooter, sadece arada bir vakit geçirmek için güvenilir bir eğlenceye sahip olmak isteyen insanlar içindir. Kolay taşıma için güzelce katlanabilen taşınabilir ve hafif bir şey istiyorsanız, E Prime Air kesinlikle iyi bir seçenektir.

Razor E Prime Air estetik olarak kesinlikle güzel olsa da, eksiklikleri var. Özellikle LED ışıklarının olmaması bizi rahatsız ediyor. Menzil de hakkında çok konuşulacak bir şey değil. Düşük ağırlığı, 25 km/h azami hızı ve hava dolu 8 inç ön lastiği gibi bazı iyi satış noktalarına sahip olsa da, aynı fiyata daha iyi ürünler alabileceğinizi düşünüyoruz.

Sonunda, satın alıp almama kararı size aittir, ancak Razor'un daha iyisini yapabileceğini düşünüyoruz. Bu scooter'ın yarı fiyatına Citymate Plus modeli de tercih edilebilir.

En Iyi Elektrikli Scooter 1

Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu bölümde, en uygun scooter'ı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları paylaşacağız.

Hız, İvme ve Motor Gücü

İnsanların scooter seçerken genellikle ilk dikkat ettikleri özellikler hız ve motor gücüdür. Scooter'ın hızı birçok faktöre bağlı olarak değişir, ancak motor gücü bu denklemde en önemli faktördür.

Elektrikli scooterlar genellikle tek veya çift motorla donatılmıştır. Daha ucuz modeller genellikle tek motorlu iken, üst düzey scooterlar çift motorlu olabilir. Motorlar tekerleklerin içine yerleştirilir ve genellikle watt cinsinden ölçülür.

Yetişkinler için giriş seviyesi bir scooterın ortalama maksimum hızı genellikle 25 km/s (Türkiye'de hız sınırı 25 km/s) civarındadır, en hızlı scooterlar ise 75 km/s ve üzerine çıkabilir. Bazı ülkeler, e-scooter sürüşünü 20 km/s gibi daha düşük hızlarla sınırlamaktadır, bu nedenle ülkenizde farklı yasalar varsa veya daha güvenli bir seçenek isterseniz üst düzey bir scooter seçmek daha uygun olabilir.

Hızlanma da genellikle göz ardı edilen bir özelliktir. İyi bir hızlanma, yokuşları kolayca tırmanmanızı sağlar. Çift motorlu scooterlar genellikle daha iyi hızlanmaya sahip olsa da, hafif modellerde tek motor genellikle yeterli olacaktır.

Batarya ve Menzil

Scooter seçerken dikkate almanız gereken en önemli faktörlerden biri menzildir. Kullanım amacınıza ve ne kadar uzun mesafelerde seyahat etmek istediğinize bağlı olarak menzili göz önünde bulundurmalısınız.

Scooter'ı otobüsle taşımak istiyor musunuz? Uzun yolculuklar yapmak mı istiyorsunuz yoksa sadece hafta sonları gezinti için mi kullanacaksınız?

Menzil genellikle batarya tarafından belirlenir, ancak sürücü ağırlığı, scooter ağırlığı, yol koşulları ve hız gibi faktörler de menzili etkileyebilir. Yukarıda önerilen e-scooter modellerinin çoğu, bir şarjla 15+ kilometre menzil sağlayabilirken bazı modeller 60 kilometreye kadar çıkabilir.

Çoğu elektrikli scooter bataryası "lityum-iyon" türündedir. Bu bataryalar hafif, kompakt ve düşük bakım gerektirdiği için mikro mobilite için oldukça popülerdir. Batarya gücü genellikle volt cinsinden ölçülür. Voltaj ne kadar yüksekse, batarya o kadar fazla akım sağlayabilir. Batarya kapasitesi (menzil için önemli) ise Ah (amper-saat) cinsinden ölçülür. Ne kadar yüksek Ah değeri, o kadar uzun menzil demektir.

Güvenlik sizin için öncelikliyse, lityum bataryalı bir scooter'ın UL sertifikalı olduğundan emin olun. Bu sertifika, bataryanın aşırı ısınmadığı veya patlamadığı konusunda sıkı testlerden geçtiğini gösterir.

Süspansiyon, Lastikler ve Arazi

Elektrikli scooter alırken birçok kişi tarafından gözden kaçırılan bir diğer önemli özellik süspansiyondur. Eğer düz bir zeminde yavaş hızla sürüyorsanız, süspansiyon önemli olmayabilir. Ancak daha yüksek hızlarda ve zorlu arazi koşullarında süspansiyon daha fazla önem kazanır. Yolculuğunuzun ne kadar pürüzsüz olacağı doğrudan şok emilimiyle belirlenir. Süspansiyon ve lastikler, şok emilimini etkileyen unsurlardır.

Yapım Kalitesi

Scooter seçerken yapım kalitesini göz önünde bulundurmak önemlidir. Eğer scooter iyi kalitede değilse, günlük kullanımda uzun süre dayanmayabilir. Scooterlar genellikle ahşap, plastik, alüminyum veya çelik gibi malzemelerden yapılmış olabilir. "Uçak sınıfı" veya "askeri sınıf" gibi terimler görebilirsiniz, bu terimler scooter'ın ne kadar sağlam olduğu konusunda fikir verebilir.

Fren Sistemi

Scooter seçerken fren sistemi de göz önünde bulundurmanız gereken bir faktördür. Hız veya menzil gibi diğer özelliklere odaklanırken fren sistemi de aynı derecede önemlidir. İki tür fren sistemi vardır: kampana frenler ve disk frenler.

Kampana frenler genellikle tekerlekleri kilitleyerek yavaşlatır ve yüksek hızlarda tehlikeli olabilir. Ayrıca, tekerlekler üzerinde daha fazla aşınmaya neden olabilir. Disk frenler ise genellikle en iyi elektrikli scooterlarda hem ön hem de arka tekerleklerde bulunur. İki frenli bir sistem, daha fazla kontrol sağlar. Ön tekerleği genellikle gidon üzerindeki bir kumanda ile frenlerken, arka tekerleği durdurmak için arka pedala basılır.

Bu önemli satın alma faktörlerini göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize en uygun scooter'ı seçebilirsiniz.

En Iyi Elektrikli Scooter 3

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli scooterlar güvenli midir?

Evet, genel güvenlik tavsiyelerine uyduğunuz sürece elektrikli scooterların kullanımı güvenlidir. Bunlar arasında kask takmak, gözlerinizi yoldan ayırmamak ve uygun ışıklandırma sağlamak sayılabilir.

Yağmurda elektrikli scooter sürebilir miyim?

Bu, sahip olduğunuz elektrikli scooter modeline ve sahip olduğu giriş koruma (IP) derecesine bağlıdır. Çoğu banliyö tipi elektrikli scooter, her yönden gelen su püskürmelerine karşı korumaya sahiptir ve bu da onlara IPX5 veya IPX6 derecesi verir. Bununla birlikte, bunların yağmur sırasında, özellikle de şiddetli sağanak yağışlarda, büyük olasılıkla selle karşılaşmanız durumunda kullanılması önerilmez.

Yağmurda kullanmak için tamamen güvenli bir şey istiyorsanız, su altında kalabilecek bir model bulmanızı öneririz. Bu, IPX7 veya üzeri bir IP derecesine sahip olacaktır.

Elektrikli scooter kullanırken hangi güvenlik önlemlerini almalıyım?

Elektrikli scooter kullanırken aşağıdaki güvenlik önlemlerini almanız önemlidir:

 • Her zaman uygun bir kask takın.
 • Gözlerinizi yoldan ayırmayın ve dikkatli olun.
 • Hız sınırlarına uyun ve hızı uygun şekilde ayarlayın.
 • Trafik kurallarına ve işaretlerine uyun.
 • Diğer araçlarla güvenli bir mesafe bırakın ve sollama işlemlerini dikkatlice gerçekleştirin.
 • Görünürlüğünüzü artırmak için uygun ışıklandırma kullanın.
 • Yol koşullarını ve engelleri dikkatlice izleyin.
 • Elektrikli scooterı kullanırken alkollü veya uyuşturucu etkisi altında olmayın.
 • Acil durumlarda kullanım için telefonunuzu yanınızda bulundurun.
 • İlgili yerel yasalara ve düzenlemelere uyun.

Elektrikli scooter nasıl şarj edilir?

Elektrikli scooter'ı şarj etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Scooter'ı kullanmadan önce güvenli bir şekilde kapatın ve anahtarını çıkarın.
 2. Şarj adaptörünü prize takın.
 3. Scooter'ın şarj portunu bulun ve şarj adaptörünün ucuyla bağlantıyı sağlayın.
 4. Şarj adaptöründeki göstergeleri takip edin. Genellikle yeşil ışık, tam şarj anlamına gelirken, kırmızı ışık şarj işlemi devam ediyor demektir.
 5. Şarj tamamlandığında, scooter'ı prizden çıkarın ve şarj adaptörünü çıkarın.

Elektrikli scooter'ı nasıl bakım yapmalıyım?

Elektrikli scooter'ınızın performansını ve dayanıklılığını artırmak için düzenli bakım yapmanız önemlidir. Aşağıdaki adımlar size rehberlik edebilir:

 • Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin ve uygun seviyede tutun.
 • Lastiklerde aşınma veya hasar olup olmadığını kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin.
 • Fren sistemini düzenli olarak kontrol edin ve gerekirse ayarlayın veya değiştirin.
 • Süspansiyon sistemini kontrol edin ve gerektiğinde yağlayın veya ayarlayın.
 • Vidalama ve bağlantı noktalarını sıkı tutun ve gevşek parçaları sıkılaştırın.
 • Scooter'ın dış yüzeyini temiz ve kuru tutun.
 • Şarj portunu düzenli olarak temizleyin ve tozdan arındırın.
 • Pil performansını korumak için düzenli aralıklarla derin deşarjdan kaçının ve doğru şekilde şarj edin.

Bu bakım adımlarını takip ederek, elektrikli scooter'ınızın daha uzun süre verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

En Iyi Elektrikli Scooter 2

Sonuç

Elektrikli scooterlar klasik kick scooter'ı alıp bir motor ve batarya ekleyerek eğlenceyi artırıyor. Günümüzde elektrikli scooterlar, Bluetooth uygulamaları, farlar, sağlam yapı ve daha fazlası gibi özelliklerle yüksek hızlarda ve uzun mesafelerde seyahat edebilir.

Satın almadan önce, gitmeniz gereken mesafeyi, taşıyacağınız toplam ağırlığı (kendiniz dahil) ve sürüş yapacağınız ortamı göz önünde bulundurun. Görünüşe bakılırsa, elektrikli scooterların gelişmek için bolca alanı olan parlak bir geleceği var. Bakalım gelecek neler getirecek.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

tumay profil resmi

Tümay Kılınç

Yazılımcı

Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.