Elektrikli Scooter Ne Kadar Hızlı Gidebilir?

Bir yere çabucak gitmeye mi ihtiyacınız var? Eğer öyleyse, elektrikli scooter sizin için ideal bir ulaşım aracı olabilir. Bisiklet ve kaykayların aksine, elektrikli scooterlar sizi hızla ilerletebilecek güçlü bir motora sahiptir. Buna karşılık, yüksek hızlarının keyfini çıkarmak için kendinizi zorlamanıza gerek kalmayacaktır.

Peki, e-scooterlar ne kadar hızlı gider? Ortalama olarak, elektrikli scooterların hızı saatte 24 ila 48 kilometre arasında değişir. Bununla birlikte, bazı ekstra hızlı e-scooter’lar daha da yüksek hızlara ulaşabilir.

Aşağıda, bir elektrikli scooter’ın hızını hangi faktörlerin etkileyebileceğini tartışacağız. Ayrıca e-scooter hız limitlerini, hızlı sürüş için güvenlik ipuçlarını ve piyasadaki en hızlı e-scooter’ları inceleyeceğiz.

Elektrikli Scooter Ne Kadar Hizli Gidebilir 2

Elektrikli Scooterlar Ne Kadar Hızlıdır?

Her elektrikli scooterın belirli bir azami hızı vardır. Elektrikli scooterlar için ortalama en yüksek hız 32 km/s civarındadır. Sıradan sürücülerin çoğu için 32 km/s, şehir içinde güç sağlamak için fazlasıyla yeterli bir hızdır.

Bununla birlikte, bazı heyecan arayanlar hala biraz daha hızlı bir scooter isteyebilir. Yüksek güçlü elektrikli scooterlar bu sürücülere saatte 48+ km’lik yüksek hızlar sunabilir.

Elektrikli Scooterlar Ne Kadar Hızlı Gidebilir? Beş Etken Faktör

Elektrikli scooterların hızları arasında bu kadar çok farklılık varken, bazı modellerin diğerlerinden daha hızlı gitmesini sağlayan şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

İşte bir elektrikli scooter’ın ne kadar hızlı gidebileceğinde rol oynayan beş faktör:

 • Motor: Bir elektrikli scooter’ın hızı motoru tarafından belirlenir. Bazı elektrikli scooterlar küçük motorlara ve buna uygun mütevazı azami hızlara sahiptir. Diğer e-scooter’lar daha güçlü motorlara, hatta çift motora sahiptir ve bu da bir anda geçip gitmelerini sağlar.
  Akü kapasitesi – Elektrikli scooterlar, şarj edilebilir aküleri sayesinde çevre dostu olarak bilinir. Bu bataryalar çevreye yardımcı olmanın ötesinde elektrikli scooterların hızını da etkiler.
 • Akü: Bir e-scooter aküsünün şarjı azalıyorsa, en güçlü motor bile tam hız potansiyeline ulaşmakta zorlanacaktır. Sonuç olarak, akünüz sıfıra yaklaştığında sürüşünüzün yavaşladığını fark edebilirsiniz. Neyse ki, hızlı şarj olan bu e-scooter’ları şarj ederek hızınızı geri kazanabilirsiniz.

  En uzun pil ömrü için uzmanlar aşırı şarjdan kaçınılmasını önermektedir. %80’e kadar şarj ederek e-scooter’ınızın pil ömrünü en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

 • Sürücünün ağırlığı: Bir elektrikli scooter’ın hızı sürücünün ağırlığından da etkilenir. Daha ağır sürücüler genellikle kendilerini ileri itmek için biraz daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyarlar. Buna karşılık, e-scooter’larının en yüksek hızına ulaşması daha uzun sürebilir.

  Neyse ki çoğu e-scooter üreticisi, modellerinin maksimum yüklerini size bildirir. Uygun ağırlık kapasitesine sahip bir e-scooter seçerek, hızdan ödün vermeden yeterli gücü alırsınız.

 • Lastikler: Tıpkı sürücüler gibi, elektrikli scooter lastikleri de birçok farklı boyutta olabilir. Daha uzun, daha geniş lastikler elektrikli scooter’ın daha hızlı gitmesini sağlar:

  E-scooter’ın yoldaki çukurlar, bordürler ve diğer tümsekler üzerinde sorunsuzca kaymasına yardımcı olur.

  Daha fazla kavrama ve çekiş gücü sağlayarak motorun aracı tam hızda ileriye doğru itmesini kolaylaştırır.

  Lastik basıncı da bir e-scooter’ın hızını etkileyebilir. Lastikleriniz yumuşamışsa, sizi yavaşlatabilir ve sürüş menzilinizi azaltabilir.

 • Arazi: Birçok elektrikli scooter sürücüsü yalnızca pürüzsüz şehir sokaklarında sürüş yapar. Bu tür arazilerde elektrikli scooter’ın en yüksek hızına ulaşmak daha kolaydır.

  Daha engebeli arazileri keşfetmek veya dik tepelere çıkmak istiyorsanız, hızınızı karşılaştırmalı olarak yavaşlatabilir. Tümsekler ve tepeler motorunuza daha fazla yük bindirerek e-scooter’ınızın en yüksek hızını korumasını zorlaştırır.

  Neyse ki, bazı yüksek güçlü e-scooterlar doğal arazileri fethetmek için üretilmiştir. Off-road gezilerinin ve harika dış mekanların üstesinden hızlıca gelebilirler. Sadece bu amaç için üretilmiş bir model seçmeniz gerekir.

Gördüğünüz gibi, e-scooter’ların ne kadar hız yapabileceği sorusunun cevabı o kadar da keskin değildir. Yapabileceğiniz en yüksek hızlar elektrikli scooter modeline, sürücüye ve araziye bağlıdır. Kilonuza ve sürüş tercihlerinize uygun bir elektrikli scooter’ı satın yaparak en yüksek hızını optimize edebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Ne Kadar Hizli Gidebilir 3

En Hızlı Elektrikli Scooter Hangisidir?

Artık bir elektrikli scooter’ın hızını hangi faktörlerin etkilediğini bildiğinize göre, “Piyasadaki en hızlı scooter hangisi?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

Saatte 88 km/h hıza kadar çıkabilen bazı elektrikli scooterlar olsa da, güvenlik riski ve maliyetler bu tür bir hızın faydasından çok daha ağır basmaktadır.

Bununla birlikte, Türkiye’de hız sınırı 20 km/h’dir. E-scooter hız sınırları yalnızca bisiklet yolları veya şehir sokakları gibi kamuya açık yollarda geçerlidir. Özel mülklerde istediğiniz kadar hızlı sürebilirsiniz.

En İyi Hızlı E-Scooterlar Hangileridir?

Kendi hızlı sürüşünüz için alışveriş yapmaya hazırsanız, olağanüstü hız, sağlam menzil ve rahat süspansiyon sunan ve bütçenize uygun bir fiyat bandında birkaç e-scooter modeli vardır.

Yazar

 • Tümay Kılınç
  İçerik kalitesi kontrol sorumlusu

  Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir