Tüketici dergisi logosu

2024 Bebekler İçin En İyi Pişik Kremi Tavsiyeleri

Kısa bir özet..

Kullanan kişilerin değerlendirmelerine göre 2024 yılında en iyi doğal içerikli pişik kremi Weleda Baby Kadife Çiçeği Özlü Pişik Kremi olarak görünüyor. Bu pişik kremini takip eden sıralarda ise daha klasik olan Bepanthol Baby Pişik Önleyici Kremini ve Sudocrem Bebek Bakım Kremini görüyoruz. Her ne kadar evebeyn olarak doğal içerikten yana olsak da, alerjik bebeklere çok uygun olmayabiliyor bu tür ürünler. Pişik kremi seçimi yaparken, bir uzmana danışmak her zaman daha iyi olacaktır. Aşağıdaki sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
Weleda Baby Kadife Çiçeği Özlü Bebek Pişik Kremi1. Weleda Baby Kadife Çiçeği Özlü Pişik Kremi95.94 / 100
Bepanthol Baby Pişik Önleyici Krem2. Bepanthol Baby Pişik Önleyici Krem95.79 / 100
Sudocrem Bebek Bakım Kremi3. Sudocrem Bebek Bakım Kremi95.16 / 100
Sebamed Pişik Önleyici Krem4. Sebamed Pişik Önleyici Krem94.87 / 100
Nivea Baby Pişik Kremi5. nivea baby Pişik Kremi94.29 / 100
Mustela Vitamin Barrier Cream 1.2.3 Pişik Kremi6. Mustela Vitamin Barrier Cream 1.2.393.99 / 100
Penaten Pişik Kremi7. Penaten Pişik Kremi93.52 / 100
Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü8. Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi93.51 / 100
Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi9. Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi93.35 / 100
Popolin Bebek Pişik Kremi10. Popolin Bebek Pişik Kremi92.43 / 100
Incia Bebek Pişik Önleyici Krem Jel11. INCIA Bebek Pişik Önleyici Krem Jel92.14 / 100
Uni Baby Pişik Kremi12. Uni Baby Pişik Kremi91.62 / 100
Badger Bebek Bezi Kremi (Pişik Önlemeye Yardımcı)13. Badger Bebek Bezi Kremi91.08 / 100
Burt's Bees Baby Diaper Ointment Pişik Kremi14. Vitamin Burt's Bees Baby Diaper Ointment91.00 / 100
Hametol Baby Pişik Kremi15. Hametol Baby Pişik Kremi90.36 / 100

Bu listenin sıralanması 307187 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Bebeklerde pişiğin oluşmaması için, bez değişimlerinin düzenli yapılması, cildin temiz ve kuru tutulması gerekmektedir. Ancak, bazen önlem alınmasına rağmen bebeklerde hafif pişikler oluşabilir. Bu durumlarda, iyi bir pişik kremi seçimi yapmak önemlidir. Bebeklerin hassas cildine uygun, doğal ve hipoalerjenik içerikli pişik kremleri tercih edilmelidir. En iyi pişik kremi seçenekleri arasında, cildi nemlendiren ve yatıştıran bileşenler içeren ürünler yer almaktadır. Ayrıca, doktorunuzun önerileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bebeğinizin cildinin sağlıklı ve korunaklı kalması için pişik kremi seçimine özen göstermelisiniz.

Pişik kremi, bebek denilince akla ilk gelen bakım ürünlerinden biridir. Her annenin elinin altında bulunan pişik kremleri bebekleri rahatlatmayı hedefler ve çoğu zaman da bu konuda başarılı olurlar. Her ne kadar pişiği önleme konusunda dikkat etmeniz gereken birçok detay olsa da pişik kremi, bu sorunu ortadan kaldırma ya da kontrol altında tutma açısından kilit noktadır.

Pişik Kremi Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pişik Kremi Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Piyasada çok fazla pişik kremi olması karar vermeniz açısından kafa karışıklığına neden olabilir.

Cildin Yapısı

Bebeğinizin cilt yapısı pişik kremi seçme konusunda size fikir verecektir. Bazı bebeklerin ciltleri çok hassas bir yapıya sahip olabilir. Bu, hassas cilde sahip olan bebekler için üretilmiş olan pişik kremlerini tercih etmeniz gerektiğini gösterir. Seçim yaparken markadan ziyade en çok dikkate almanız gereken şey pişik kreminin içeriğinde bulunan maddelerdir.

İçerik

Pişik kremlerinin genelde ana bileşenleri arasında çinko oksit bulunmaktadır. Bebeğinizin cildi üzerindeki neme engel olur ve bariyer görevi oluştur. Pişik kremlerinin içeriğinde çeşitli bitkisel katkılar da mevcut olabilir. Böylece etkisi daha güçlü ve doğal hale gelir. Lanolin ise iyi bir pişik kreminin içeriğinde yerini alan, döküntüleri önleyen ve cilt üzerinde bariyer oluşturan bir nemlendiricidir. Pişik kremlerinin çoğunda petrol de bulunmaktadır. Cilt üzerindeki kızarıklıkları gideren ve yeni kızarıklıkların oluşmasını önleyen bir maddedir. Ayrıca nemlendirme özelliği ile de öne çıkar.

Zararlı Maddeler

Pişik kremi satın alınırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da seçeceğiniz ürünün içeriğinde zararlı katkı maddeleri bulunmamasıdır. Çoğu anne doğal içeriğe sahip, zararsız ürünlerden yana olmak ister. Uzak durmanız gereken bazı pişik kremlerinin içeriğinde; parabenler, ftalatlar, yapay mum ve boyalar, kokular bulunabilir.

Markalar ve Kalite

Ayrıca bebeğinizin cilt sağlığı çok önemli olduğundan, bilindik markalara yönelmeniz ve kaliteden ödün vermemeniz gerekmektedir.

Cilt Yapısına Göre Değişkenlik

Ayrıca her bebeğin cilt yapısı ve etkilendiği faktörler farklı olduğundan, tercih edilecek pişik kremi de bu doğrultuda farklı olacaktır. Bir bebeğe iyi gelen pişik kremi, bir başka bebekte farklı reaksiyonlara neden olabilir ya da pişiği geçirmeyebilir.

En İyi Pişik Kremi Tavsiyeleri

En İyi Pişik Kremi Tavsiyeleri

1. Weleda Baby Kadife Çiçeği Özlü Bebek Pişik Kremi

Weleda Baby Kadife Çiçeği Özlü Bebek Pişik Kremi

Weleda'nın Bebek Pişik Kremi, pişiklere karşı koruma sağlar. Formülündeki organik bitki özleri, çinko ve lanolin sayesinde bebeğinizin cildi için bakım yapar. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildi yumuşak ve pürüzsüz tutar. Bu ürün doğal olup, sentetik madde bulundurmaz.

Kullanımı kolaydır, bebeğinizin temiz cildine sürmek yeterlidir. Dermatolojik test yapılmış, hassas ciltlere uygundur. Kullanıcıların çoğu ürünü övmüştür. Bazıları pişiklerin bir günde geçtiğini söylemiştir. Fiyatının biraz yüksek olabileceği söylense de doğal içeriği ve uzun süreli kullanımı nedeniyle makul bulunmuştur. Kokusu da doğaldır.

2. Bepanthol Baby Pişik Önleyici Krem

Bepanthol Baby Pişik Önleyici Krem

En revaçtaki pişik kremlerinden biri olan Bepanthol, hassas cilde sahip olan bebekler için özel olarak üretilmiştir. Koruyucu, parfüm ve renklendirici içermemesi binlerce kişinin bu pişik kremini tercih etmesinde oldukça etkilidir. Her bez değişim sırasında uygulanan Bepanthol doğal nemlendirici bir etkiye sahiptir. Böylece bebeğinizin cildi daima ipeksi, pürüzsüz ve yumuşak kalır. Yapısı yapışkan değildir ve bebekleri rahat ettirir. Cildin bariyer fonksiyonunu korur ve güçlenidir. Cilde hem hava aldırır hem de nemlendirerek bakım yapar.

Deneyen annelerin %98’i tarafından tavsiye edilen Bepanthol pişik önleyici krem kızarıklık oluşmasını önler ve tahrişin ortaya çıkmasına engel olur. Lanolin ve B5 vitamini bakımından zengin olması cildin daha kaygan olmasına ve sürtünmenin azalmasına neden olur. Ayrıca cildin daha pürüzsüz ve esnek olmasına da yardım eder. Kullanan kişiler ise Bepanthol kalitesinin kusursuz olduğunu söylüyor. Pişiğe anında etki etmesi, bebeklerin cildini yumuşacık yapması en çok yapılan yorumlardan. Fiyatı ise ortalamanın biraz üzerinde.

3. Sudocrem Bebek Bakım Kremi

Sudocrem Bebek Bakım Kremi

1931 yılında Dublin’de Thomas Smith isimli bir ecza profesörü tarafından üretilmiş olan Sudocrem gün geçtikçe tüm dünyada popüler olmuştur. Ülkemizde de son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kortizon içermeyen bu krem mucizevi etkilere sahiptir. Bebek pişiklerini önleme konusunda oldukça başarılı olan Sudocrem; yanık, egzama, yara, kaşıntı gibi pek çok cilt problemlerine de iyi gelir. İçeriğinde; çinko oksit, sodyum benzoat, butylated hydroxyanisole maddeleri bulunur. Su itici özelliği sayesinde cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur. Çocuk bezlerinden kaynaklı ortaya çıkan kızarıklık ve pişik ile mücadele eden Sudocrem hassas ciltlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Bebeğinizin cildini pürüzsüz ve yumuşacık yapma konusunda da oldukça etkilidir. Sudocrem ciltte oluşan tahribat, tahriş ve kızarıklıktan ötürü meydana gelen ağrıyı dindirme konusunda da hızlı bir etkiye sahiptir.

Kullananların yorumlarını incelediğimizde ise Sudocrem’in kusursuz bir başarıya sahip olduğunu görüyoruz. Düzenli kullanıldığı takdirde bebeklerde asla pişik oluşmadığı, var olan pişiği giderdiği ve ağrıyı da azalttığı konusunda pek çok kişi hemfikir. Ayrıca kremin hoş bir lavanta kokusuna sahip olması da beğenilen özellikleri arasında.

BHA ve BHT içeriği sebebiyle almadan önce bu konuda araştırma yapmanızı öneririm.

4. Sebamed Pişik Önleyici Krem

Sebamed Pişik Önleyici Krem

Bebek pişiği denilince akla gelen ilk markalardan biri olan SEBAMED bez bölgesinde oluşan tahriş ve kızarıklıkları gidermeyi hedefler. Ekstra hassas bir bakım sağlayarak koruma görevi görür. İçeriğinde bulunanSkualenve Lesitin sayesinde ciltte pişik oluşmasının önüne geçer. Lipid formülü ile kolay uygulanır ve pantenol içermesinden dolayı da cilt doğal şekilde yenilenir.

Kullanan kişilerin yorumlarına bakacak olursak, SEBAMED pişiği önleme konusunda başarılı bir ürün. Sadece kızarıklıklar ile mücadele etmiyor, nemlendirme de sağlıyor. Pişiğe kısa sürede etki etmesi ve anında geçirmesinden dolayı kullananların neredeyse tamamı üründen çok memnun. Fiyat açısından da bütçe yormayan bir pişik kremi.

5. Nivea Baby Pişik Kremi

Nivea Baby Pişik Kremi

İçeriğinde çinko oksit bulunmasından dolayı kızarıklığı önleyen Nivea Baby pişik kremi aynı zamanda cildi yatıştırırak rahatlatır. Bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlar ve oluşturduğu etkili bariyer sayesinde bez bölgesinde kuruluk oluşturur, böylece pişiğin önüne geçer. Hassas ciltler için rahatsızlık vermeyen bir yapısı vardır. Ayrıca içeriğinde pantenol bulunmasından dolayı cilt bariyerinin fonksiyonunu güçlendirir. Kolayca sürülebilen yapısı da rahat bir kullanım sağlar. Alkol ve paraben içermeyen Nivea Baby pişik kremi alerji riski azaltılmış olan bir üründür.

Kullananların yorumlarını incelediğimizde Nivea Baby pişik kreminin yoğun kıvamından dolayı, sürmesinin biraz zor olduğunu ve iyi emilmediğini gördük. Ancak bu yoğun kıvamın pişiğe daha iyi geldiğini söyleyerek memnun olanlar da yok değil. Genel olarak pişiği önleme konusunda ise oldukça başarılı olan bu kremin fiyatı da oldukça uygun.

6. Mustela Vitamin Barrier Cream 1.2.3 Pişik Kremi

Mustela Vitamin Barrier Cream 1.2.3 Pişik Kremi

Pişiği önleme, cildi rahatlatma ve güçlendirme şeklinde 3 etki ile karşımıza çıkan Mustela Vitamin Barrier Cream bebeklerin bez bölgesini korumayı hedefler. Günlük bakım ve koruma için uygun olan bu pişik kremi içeriğindeki F ve B5 vitaminleri sayesinde cilde ihtiyacı olan bakımı yapar. Aynı zamanda shea yağı ile yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Leke yapmayan özel yapısı sayesinde kolay kullanılır ve hafif dereceli pişik durumlarında oldukça etkilidir. İçeriğinde zararlı madde bulunmayan Mustelayı tercih edenler bebeklerinde pişik probleminin önlendiğini ve ürünün başarılı olduğunu söylüyor.

Kalitesi bakımından binlerce annenin tercihi olan bu pişik kremi çok az miktar kullanıldığında bile kızarıklığı alma ve tahrişi giderme konusunda oldukça başarılı. Fiyat bakımından ise orta seviyede diyebiliriz.

7. Penaten Pişik Kremi

Penaten Pişik Kremi

Penaten Pişik Kremi bebeğinizin pişik olan bölgelerini narince iyileştirmek için formüle edilmiştir. Yuvarlak kutu tasarımı ile dikkat çeken bu pişik kremi doğal yün yağı, çinko oksitleri ve panthenol ile zenginleştirilmiştir. Boya ve alerjik madde içermeyen Penaten Pişik Kremi işlevsellik bakımındansudocremile benzerlik gösteriyor. Bebeklerde pişik oluşumunu önleyen, var olan kızarıklık ve tahrişleri gideren bu krem ayrıca yetişkinlerin de kullandığı bir ürün. Sivilcelere, cilt lekelerine, çizik ve yara izlerine de bir hayli iyi geliyor. Yoğun kıvama sahip olması sayesinde de uzun süre kullanılabiliyor. Acı ve yanma hissini kısa sürede alan ve cildi rahatlatarak bariyer görevi gören Penaten Pişik Kremi kullananlardan tam not alan yılların vazgeçilmezi bir ürün diyebiliriz.

8. Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü

Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü

Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi doğal içeriği ile ebeveynlerin tercihleri arasında yer alabilir. Bebeklerin bez ve eklem bölgelerinde meydana gelen pişik ve tahrişi rahatlatmaya yönelik formüle edilmiştir. Bebeğinizin narin cildini pişiklere karşı koruyarak yumuşamasını sağlar. Kantaron özlerinin iyileştirici etkileri ile harmanlanan Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü damask gülü özleri ile de daha zengin bir içeriğe sahip olmuştur. Mersin bitkisi ve aynısefa çiçeği özleri ile bebeğinizin pişik problemine karşı doğal bir kalkan oluşturur. Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü hayvansal hiçbir içerik içermediği için vegan bir kullanım sunar. İçeriğinde paraben, gluten ve parafin bulunmaz. İçeriğinde bulunan biyoflavonoidler, antioksidanlar, hiperforin ve hiperisin sayesinde bebeğinizin cildi sağlıklı ve konforlu kalacaktır. Cilt kuruluğunu da önleyen Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü ile bebeğinizin cildinin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Iva Natura Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda bu ürünün temiz içerikli ve vegan olmasından dolayı çok beğenildiğini gözlemledik. Sürümü çok kolay, cilt tarafından emilmesi rahat ve hafif bir dokuya sahip. Yağlı his bırakmaması ve kızarıklıklar üzerinde etkili olması bakımından da oldukça başarılı bir ürün.

9. Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi

Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi

Hassas bebek ciltleri için tasarlanmış bir ürün olan Desitin Hızlı koruma pişik kremi cildin doğal bariyerini destekleyici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Hipoalerjenik olan bu pişik kremi pişiği önler ve kızarıklığı hızlı şekilde alır. İçeriğinde; liquidum, paraffinum, zinc oxide, sorbitan isostearate, polyethylene bulunmaktadır.

Kullananlar ise ürünün piyasadaki diğer pahalı pişik kremlerine alternatif olabilecek bir krem olduğunu söylüyor. Hem uygun fiyatlı olması hem de pişiği etkili şekilde önleme konusunda başarılı.

Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi Fiyat listesi

  • 899.90 TL - Desitin Mor Pişik Kremi (Trendyol)
  • 1049.90 TL - Desitin Rapid Relief %13 Çinko Pişik Kremi 113 gr (Hepsiburada)
  • 1109.95 TL - Desitin Original %40 Çinko Pişik Kremi 113 gr (Hepsiburada)
  • 1950.00 TL - Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi 100 ml (Hepsiburada)

10. Popolin Bebek Pişik Kremi

Popolin Bebek Pişik Kremi

Oldukça uygun bir fiyat ile karşımıza çıkan Popolin Bebek pişik kremi bebeklerin cildini pişiklerden korumayı hedefleyen bir üründür. İçeriğinde yer alan lanolin ve camomile sayesinde cildi yumuşatarak ipeksi bir görünüme kavuşturur. Koruyucu etkiye sahip olan Popolin cildi tahrişlerden korur. Hipoalerjenik özelliği vardır ve kızarıklıklar ile başarılı şekilde mücadele eder.

Kullanan kişiler ise pek çok pahalı pişik kreminin yerine bu ürünün tercih edilebileceğini söylüyor. Hem fiyatının çok uygun olması hem de pişiği önlemesi açısından tercih edilebilecek ürünlerden biri.

11. Incia Bebek Pişik Önleyici Krem Jel

Incia Bebek Pişik Önleyici Krem Jel

Incia Bebek Pişik Önelyici Krem Jel bebeklerin bez bölgesinde koruyucu bir tabaka oluşturan ve pişiği önlemeyi hedefleyen bir üründür. İçeriğinde sentetik koruyucu ya da paraben, renklendirici bulunmaz. Temiz bir içeriğe sahip olan ürün pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Çok bilindik markalara göre oldukça etkili olduğunu söyleyen kullanıcılar oldukça fazla. Tamamen doğal bir içeriğe sahip olması, pişiği önlemesi bakımından birçok kişi için başarılı görülen bir ürün. Jel kıvamından dolayı rahat sürülebilir olması, sürülen bölgedeki kızarıklığı hemen alması ve kokusunun hoş olması da ürünün artılarından. Geçtiğimiz yıllarda fiyat bakımından daha uygundu, fakat yine de temiz içeriği ile tercih edilebilecek bir fiyat noktasında.

12. Uni Baby Pişik Kremi

Uni Baby Pişik Kremi

Uni Baby Pişik kremi, içeriğinde yer alan %25’lik çinko oksit sayesinde cilt üzerinde koruyucu bariyer oluşturur. Lanolin bakımından da zengin olması cilt üzerinde yumuşatıcı ve yatıştırıcı etki yaratır. İçeriğindeki bitkisel yağlar ve homeopatic hassas cildi besleyerek onarır. Kızarıklığı alan ve bebeğinizi rahatlatmayı hedefleyen Uni Baby Pişik Kremi kullanan kişiler tarafından da beğenilen bir ürün. Kolay sürülebilir olması, pişiğe hemen etki etmesi ve fiyatının çok uygun olması da ürünün beğenilen özellikleri arasında.

13. Badger Bebek Bezi Kremi (Pişik Önlemeye Yardımcı)

Badger Bebek Bezi Kremi (Pişik Önlemeye Yardımcı)

Islaklık bariyeri sağlayarak cildi yumuşatma etkisine sahip olanBadgerpişik önleyici krem %100 doğal içeriğe sahip olan sertifikalı bir ürün olarak karşımıza çıkar. İçeriğinde organik ayçiçeği yağı, balmumu, aynısefa, ayçiçek E vitamini ve çinko oksit bulunmaktadır. Çoğu kişinin bu pişik kremini, tercih etmesindeki ana sebep de tamamen doğal bir içeriği bulunmasıdır. Ayrıca kullanan kişiler çok küçük bir parça kremin bile pişik üzerinde oldukça etkili olduğunu söylüyor. Bu da ürünün uzun süre kullanılabileceğinin bir göstergesi. Hem koruyucu hem tedavi edici olan Badger pişik kreminin fiyatı biraz pahalı olsa da alıcısı oldukça fazla.

Badger Bebek Bezi Kremi (Pişik Önlemeye Yardımcı) Fiyat listesi

14. Burt's Bees Baby Diaper Ointment Pişik Kremi

Burt's Bees Baby Diaper Ointment Pişik Kremi

Bebeklerin hassas ciltlerine yönelik geliştirilmiş olan bebek pişik kremi A ve E vitamini açısından zengindir ve cildi besleyici özelliğe sahiptir. Balmumu ve çinko oksit içeren krem cildin nemini muhafaza etmesine destek olur. Ftalat, paraben ve petrokimyasal içermeyen Burt Bees pişik kremi içeriğinin temiz olmasından dolayı pek çok kişinin tercihi olmaktadır. Kremi kullananlar yoğun bir yapıya sahip olduğunu, uzun süre bitmeden kullanılabileceğini söylüyor. Pişiği geçirme konusunda mükemmel bir etkiye sahip olan Burt Bees pişik kremi biraz pahalı olsa da uzun süre gitmesi ve doğal içeriğe sahip olmasından dolayı çoğu kişi için vazgeçilmez.

Burt's Bees Baby Diaper Ointment Pişik Kremi Fiyat listesi

  • Bu ürün için fiyat bulunamadı.

15. Hametol Baby Pişik Kremi

Hametol Baby Pişik Kremi

Bebeklerin ince, hassas ciltleri önemsenerek üretilen Hametol Baby pişik kremi pişik oluşumunu önlemeyi sağlar. Cildin yumuşamasına, nefes almasına ve nemli kalmasına yardımcı olur. B5 ve provitamin açısından zengin olan ürün cilt üzerindeki kızarıklık ile başa çıkmayı başarır. İçeriğindeki özel yağ karışımı sayesinde cildi yatıştırır ve pürüzsüzleştirir. Ciltteki tahrişleri gidererek onarır. İçeriğinde hiçbir şekilde paraben, parfüm, koruyucu, antiseptik madde ve renklendirici yoktur.

Kullanan kişilerin bazılarının yorumlarına baktığımızda ürünün, bebeklerin bez bölgesinde bazen acıya neden olduğuna dair yorumlata rastladık. Ayrıca kremin yapısının çok akışkan olması da bazı kişiler tarafından beğenilmemiş. Ürünü beğenen ve pişik üzerinde çok etkili olduğunu söyleyenler olsa da genel anlamda baktığımız zaman rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor. Ancak fiyatı uygun ve kolaylıkla bulunabiliyor.

Bebek pisik kremi tavsiye

Sıkça Sorulan Sorular

Hassas ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyan bebek ciltleri çoğu zaman pişik olma riski ile karşı karşıyadır. Ebeveynler özellikle ilk bebekleri ise pişik konusunda endişeli hissedebilir. Biz de siz değerli okurlarımız için pişik ile alakalı kafanıza takılabilecek bazı soru işaretlerine cevap vermeye çalıştık.

Pişik Nedir?

Genel olarak açıklamak gerekirse pişik; bebeklerin bez bölgesi başta olmak üzere; boyun, koltukaltı ve eklemler gibi bölgelerde de oluşabilecek kızarıklıklardır. Döküntü şeklinde olan bu kızarıklıklar hafif seyredebileceği gibi daha da ciddi bir hal alarak bebeğinizin canının yanmasına neden olabilir.

Pişik Neden Olur?

Pişik Neden Olur?

Bebekler bezleri kirli olarak uzun süre beklemekten hoşlanmazlar. Bu, onların rahatsız eden ve pişiğe neden olan başlıca sebeplerden biridir. Çünkü dışkının devamlı olarak bebeğinizin poposuna temas ederek sürtünmesi o bölgede tahrişe neden olacaktır. Çiş ve kakada bulunan asit, cilt üzerinde tahrişe neden olur. Kullanmış olduğunuz bebek bezi ve ıslak mendillerin kalitesiz olması ya da içeriğinde bebeğinizin cildinde alerjiye neden olabilecek maddeler olması da pişiye yol açabilir. Bu nedenle tercih edilecek ıslak mendil ve bezin bebeğinizin cildine zarar vermeyecek yumuşaklıkta, doğallıkta ve kalitede olduğundan emin olmanız şarttır. Bebekler banyo yaptırıldıktan sonra iyice kurulanmalı ve ciltleri ıslak kalmamalıdır. Nemli kalan bez bölgesi ve vücudun diğer kısımları pişik olabilir. Bazen bebekler katı gıdaya geçtikleri dönemde, yeni besinler ile karşılaştıklarında ciltleri bazı reaksiyonlar verebilir. Pişik de bunların arasında yer alan olumsuz bir durumdur. Ayrıca ishal de pişiğe neden olabilecek rahatsızlıklardandır.

Pişiği Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?

Pişiğe neden olan en önemli faktör, bebeğin cildinin kirli beze temas etmesi olduğundan, sık sık bez değişikliği yapılmalıdır. Popo temizliği sırasında tercih edilecek ıslak mendilin katkı maddesi içermeyen, doğal bir içeriğe sahip olması gereklidir. Hatta sadece pamuk ve sudan oluşan temizleme bezleri en doğru seçim olabilir. Temizlik sonrasında yeni bez takılacağı zaman bebeğin poposunun tamamen kuru olduğundan emin olmak gereklidir. Daha sonra ince bir tabaka halinde pişik kremi sürülür ve bez kapatılır. Pişik kremini her bez değişiminde sürmek, önleyici bir etki yapacaktır. Seçilen kıyafetlerin nefes alan yapıda ve pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşatıcı ya da parfümlü herhangi bir deterjan kullanılmamalıdır. Bebekler için özel olarak tasarlanmış, hipoalerjenik olan çamaşır deterjanları tercih edilmelidir. Yaz ayları özellikle pişiğe daha fazla davetiye çıkarabilir. Sıcak hava, bebeklerde pişik oluşumunu tetikler. Bu nedenle kalın kıyafetler tercih edilmemeli, özellikle koltukaltı, boyun kısımları açıkta bırakılmalıdır.

Sonuç

Sevgili ebeveynler! Bu yazımızda sizler için pişiğin ne olduğu, nasıl önlenebileceği gibi konulara değindik. Ayrıca pişik kremi satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalıştık. En çok tercih edilen pişik kremlerini sizler için objektif şekilde inceledik ve kararı sizlere bıraktık. Yeni bebek sahibi olacak bir anne olabilirsiniz. Ya da halihazırda kullanmış olduğunuz pişik kremi bebeğinize iyi gelmiyor olabilir. Değişiklik ya da başlangıç yapmak için belki de şimdi tam zamanı! Bebeğinizin poposunun ipeksi, yumuşacık ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız, size sunmuş olduğumuz pişik kremi markalarından içinize sinen bir ürüne şans verebilirsiniz. Ancak, bebeğinizin cilt durumuna göre pişik kremi seçimi yaparken, bir uzmana danışmak her zaman daha iyi olacaktır.

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.