Tüketici dergisi logosu

12 En İyi Çay Ağacı Yağı Önerisi ve Fiyatlar

Kısa bir özet..

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre 2024 yılında şu an için en çok memnnun kalınan çay ağacı yağı Balen Çay Ağacı Yağı (%100 Saf Bitkisel Uçucu Yağ) olmuştur. Eğer akneye karşı kullanacaksanız Avustralya'da üretilen Monoville %100 Saf Çay Ağacı Yağı bu amaca uygun bir çay ağacı yağıdır. Sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
Balen Çay Ağacı Yağı (%100 Saf Bitkisel Uçucu Yağ)1. Balen Çay Ağacı Yağı94.90 / 100
Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı2. Rossmann Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı94.09 / 100
Botalife Çay Ağacı Yağı3. Botalife Çay Ağacı Yağı93.62 / 100
Monoville %100 Saf Çay Ağacı Yağı4. Monoville %100 Saf Çay Ağacı Yağı93.56 / 100
Arifoğlu Çay Ağacı Yağı5. Arifoğlu Çay Ağacı Yağı90.93 / 100
Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu6. Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Serum90.50 / 100
The Body Shop Çay Ağacı Yağı7. The Body Shop Çay Ağacı Yağı89.07 / 100
Talya Çay Ağacı Yağı8. Talya Çay Ağacı Yağı87.98 / 100
Onka Farma Çay Ağacı Yağı9. Onka Farma Çay Ağacı Yağı87.89 / 100
Bade Natural Çay Ağacı Yağı Akneye Eğilimli Ciltler İçin10. Bade Natural Çay Ağacı Yağı86.82 / 100
Mecitefendi Çay Ağacı Yağı11. Mecitefendi Çay Ağacı Yağı86.20 / 100
Life In Çay Ağacı Yağı12. Life In Çay Ağacı Yağı84.68 / 100

Bu listenin sıralanması 13406 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Doğa, bize daima şifa kaynağı olan nimetler sunar. Yüzyıllardır kullanılan bitkisel yöntemler, birçok sağlık sorununda olumlu etkiler göstermiştir. Bitkisel yağlar da her biri farklı özellikleriyle öne çıkar. En etkili ilaçlardan biri olan çay ağacı yağı, sayısız faydasıyla insanlığın her zaman şifasını temsil etmiştir. Bu yağın güçlü antiseptik özelliği sayesinde, cilt yaralarından saç kepeklemesine, sivilcelerden böcek sokmalarına ve mantarlara kadar birçok sorunla mücadele eder. Eğer doğanın sunduğu bu değerli yağı daha yakından tanımak ve faydalarını öğrenmek isterseniz, en iyi çay ağacı yağı seçeneklerine göz atabilirsiniz.

En Iyi Cay Agaci Yagi 3

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Anavatanı Avustralya olan çay ağacı (melaleuca alternifolia), mersingiller ailesine mensuptur. Bu bitkinin dal ve yapraklarından çıkarılan yağ birçok sağlık problemine iyi gelir. Çay ağacı yağı kendine has keskin bir kokuya sahiptir. Rengi ise hafif sarımtıraktır. Uzun yıllardır alternatif tıpta her zaman yer alan çay ağacı yağı kozmetik alanında, birçok ürünün içeriğinde bulunmaktadır. Antifungal, antiseptik ve antiviral özelliklere sahip olan bu yağ, çay ağacı bitkisinden buhar distilasyon yöntemi ile elde edilir. Avustralya'nın kuzeydoğu kıyısı ile özdeşleşmiş olan bu bitkinin yaprakları çay yapımında da kullanılır. Adının çay ağacı olması da bundan kaynaklanmaktadır. Yüzyıllardır insanlık için doğal bir şifa kaynağı olan çay ağacı yağının vücuda sayısız faydası vardır. Ağızdan tüketilmesi son derece zararlı olan bu şifalı yağ, haricen ya da buharı solunarak kullanılabilir.

En İyi Çay Ağacı Yağı Tavsiyeleri

En İyi Çay Ağacı Yağı Tavsiyeleri

1. Balen Çay Ağacı Yağı (%100 Saf Bitkisel Uçucu Yağ)

Balen Çay Ağacı Yağı (%100 Saf Bitkisel Uçucu Yağ)

Balen Çay Ağacı Yağı 20 ml (%100 Saf Bitkisel Uçucu Yağ) kalitesi ve yoğunluğu ile ön planda olan bir üründür. Hızlı şekilde sivilce ve siğilleri kurutan bu ürün kullananlar tarafından beğeniliyor. Tamamen doğal olması ve etkili bir ürün olmasının yanında fiyatı da uygun.

2. Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı

Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı

Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı, Avustralya’nın eşsiz çay ağaçlarından elde edilen dal ve yaprakların damıtılmasıyla ortaya çıkmıştır. Cilde bakım yapan, canlı ve pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkaran Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı, cilt temizleme ürünlerinin içine eklenerek de kullanılabilir. Ciltte oluşan kusurların giderilmesi için üretilmiş bir üründür. Ürünün ön plana çıkan özelliği siyah nokta önleyici olmasıdır. Tüm cilt tipleri için uygun ve organik olan Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı fiyat olarak da uygundur. Kullananlar da bu ürünü beğendiklerini ve memnun kaldıklarını söylüyor. Hatta en fazla tercih edilen çay ağacı yağları arasında ilk sıralarda diyebiliriz.

Rossman Altapharma Çay Ağacı Yağı Fiyat listesi

 • 179.00 TL - Altapharma Çay Ağacı Yağı 30 ml (Hepsiburada)
 • 299.00 TL - Altapharma Teabaumöl Çay Ağacı Yağı 30 ml (Hepsiburada)
 • 189.00 TL - Altapharma Çay Agacı Yağı 30 ml (Trendyol)
 • 355.00 TL - Altapharma Çay Agacı Yağı 30 Ml (Trendyol)
 • 299.00 TL - Altapharma Çay Ağacı Yağı 30 ml (Amazon)

3. Botalife Çay Ağacı Yağı

Botalife Çay Ağacı Yağı

Botalife Çay Ağacı Yağı, %100 saf bitkisel bir yağdır, hiçbir katkı maddesi içermez. Damlalıklı şişesiyle kolay kullanım sağlar, cam ambalajda satılır. Deneyimlerimize göre, yağın kokusu biraz keskindir ve kullanırken hafif bir yanma hissi olabilir ama cilde zarar vermez. Haftada bir kullanımda bile, cildi temizlediği ve sivilceleri kurutmaya başlattığı görülür.

Kullanıcı yorumları, yağın sivilceleri kuruttuğunu ve cildi temizlediğini doğruluyor; bazıları kokusunu keskin bazıları güzel bulmuş, bazıları nemlendirici bazıları tırnak mantarı ve lekelere etkisiz bulmuş. Sonuç olarak, saf kalitesiyle öne çıkan bu yağ, cilt bakımında iyi bir seçenektir; keskin kokusu ve hafif yanma hissi olağandır ama cilde zarar vermez, farklı cilt tipleriyle iyi sonuçlar verebilir ancak herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

4. Monoville %100 Saf Çay Ağacı Yağı

Monoville %100 Saf Çay Ağacı Yağı

Monoville çay ağacı yağı Avustralya’da üretilmiştir. Distilasyon yöntemi ile formüle edilen bu ürün tüm cilt tipleri için uygundur ve akne karşıtı özelliği ile ön plana çıkar. Damlalıklı olmaması ürünün dezavantajları arasında yer almaktadır. Keskin bir kokuya sahip olan Monoville çay ağacı yağı cilt problemleriyle başa çıkma konusunda etkili bir üründür. Fiyat bakımından pahalı olan Monoville çay ağacı yağı kalitesi ve etkili olması konusunda ise kullanıcılar tarafından beğenilmiş.

Monoville %100 Saf Çay Ağacı Yağı Fiyat listesi

 • 124.99 TL - Monoville Çay Ağacı Uçucu Yağı 10 ml %100 Saf ve Doğal (Tea Tree Essential Oil) (Trendyol)
 • 149.99 TL - Monoville Çay Ağacı Uçucu Yağı 10 ml %100 Saf Ve Doğal ( Tea Tree Essential Oil ) (Hepsiburada)
 • 189.99 TL - Monoville Lavanta Yağı 10 Ml, Çay Ağacı Yağı 10 ml 2'li Set %100 Saf ve Doğal ( Lavender And Tea Tree Oil ) (Hepsiburada)

5. Arifoğlu Çay Ağacı Yağı

Arifoğlu Çay Ağacı Yağı

Arifoğlu Çay Ağacı Yağı 10 ml damlalıklı şişe ile satışa sunulan bir üründür. Su buharı distilasyon yöntemi ile elde edilen bu uçucu yağ uygun fiyatı ile karşımıza çıkar. Çok güçlü bir kokuya sahip olan Arifoğlu Çay Ağacı Yağı özellikle sivilce problemi yaşayan kişilerin tercih ettiği bir ürün.Sivilce izlerini hafifletmekonusunda da başarılı olan bu ürün tırnak mantarı, göz altı yağ bezeleri, egzama, uçuk, yara gibi birçok cilt probleminde de etkilidir. Arifoğlu Çay Ağacı Yağı kullanan kişiler tarafından oldukça başarılı görülüyor. Gece uygulandığında sabaha kadar sivilcelerin kuruduğunu söyleyen kullanıcılar bu ürünün mucizevi etkilerinden bahsediyor. Sadece kokusunu çok keskin bulan ve rahatsız olanlar da var.

6. Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu

Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu

Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu serinletici etkiye sahiptir. Ciltte oluşan sorunların görünümünü düzeltmeyi hedefleyen bu ürün kuruma oluşmasına sebebiyet vermeden problemleri giderir. Uygun bir fiyatı olan Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu kullanan kişiler tarafından beğenilmiş durumda. Özellikle sivilceler konusunda etkili olduğunu söyleyen kullanıcılar tonik olarak da bu ürünü tercih ettiklerinden bahsediyor. Cilde genel olarak iyi gelen ve düzgün bir görünüm kazandıran Farmasi Dr. Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu kullananlardan tam not almış.

7. The Body Shop Çay Ağacı Yağı

The Body Shop Çay Ağacı Yağı

The Body Shop Çay Ağacı Yağı pürüzsüz cilt görünümü için formüle edilmiş ferahlatıcı etkileri olan bir üründür. Ciltte kuruma yapmadan kusurları gideren bu ürün antibakteriyel özellik taşımaktadır. Fiyatı bir hayli yüksek olan The Body Shop Çay Ağacı Yağı kullananlar tarafından beğeniliyor. Kızarıklığı alan ve iltihabı azaltan bu ürün sivilceleri kurutma konusunda başarılı. Keskin bir kokuya sahip olan The Body Shop Çay Ağacı Yağı sivilceler ile mücadele edenler tarafından başarılı görülen bir ürün.

The Body Shop Çay Ağacı Yağı Fiyat listesi

 • 394.90 TL - THE BODY SHOP Çay Ağacı Yağı Tea Tree Oil 10 ml (Trendyol)
 • 459.00 TL - THE BODY SHOP Çay Ağacı Yağı 10ml (Trendyol)
 • 559.90 TL - The Body Shop Çay Ağacı Yağı Tea Tree Oil 10 ML (Hepsiburada)
 • 979.90 TL - The Body Shop Çay Ağacı Yağı Tea Tree Oil 20 ML (Hepsiburada)

8. Talya Çay Ağacı Yağı

Talya Çay Ağacı Yağı

Talya Çay Ağacı Yağı cilt üzerinde meydana gelen sorunları gidermede etkili ve organik bir üründür. Fiyat bakımından da uygun olan Talya Çay Ağacı Yağı kullananlar tarafından da beğeniliyor. Bu markanın ürünlerini genel olarak beğendiğini söyleyen kullanıcılar çay ağacı yağı konusunda da oldukça memnun. Böcek ısırıkları, sivilceler ve birçok problemle etkili şekilde mücadele eden Talya Çay Ağacı Yağı başarılı bir ürün olarak görülmüş.

9. Onka Farma Çay Ağacı Yağı

Onka Farma Çay Ağacı Yağı

Onka Farma Çay Ağacı Yağı, %100 doğal ve saf çay ağacı yağından üretilen bir üründür. Cildi, tırnakları, yüzü ve saç derisini temizlemek için birçok kullanım alanı vardır. Müşteri yorumları da ürünün özellikle karma ciltlere ve tırnak mantarına iyi geldiğini, katkısız olduğu için tercih edildiğini, ancak kokusunun bazılarına ağır geldiğini gösteriyor. Genel olarak doğal ve etkili bir ürün olan Onka Farma Çay Ağacı Yağı, cilt, tırnak ve saç bakımında çözüm olabilir, ama kokulu bir versiyonu olursa daha geniş kitleye hitap ediyor.

Onka Farma Çay Ağacı Yağı Fiyat listesi

 • 149.00 TL - Onka Farma%100 Saf Çay Ağacı Yağı Uçucu Esansiyel Yağ 10 ML (Amazon)
 • 179.90 TL - OnkaFarma Onka Farma Çay Ağacı Yağı - %100 Saf Çay Ağacı Uçucu Yağı - 10 ml (Trendyol)
 • 219.90 TL - OnkaFarma Onka Farma Çay Ağacı Suyu / Hidrosolü Tonik Yağı Alınmamış Doğal İçerik 100 ml (Trendyol)
 • 249.90 TL - Onka Farma Çay Ağacı Suyu Hidrosolü Tonik Yağı Alınmamış Doğal İçerik 100 ml (Hepsiburada)
 • 279.90 TL - Onkafarma Saf Çay Ağacı Yağı Uçucu Esansiyel Yağ 10 ml (Hepsiburada)

10. Bade Natural Çay Ağacı Yağı Akneye Eğilimli Ciltler İçin

Bade Natural Çay Ağacı Yağı Akneye Eğilimli Ciltler İçin

Bade Natural Çay Ağacı Yağı roll on başlığı ile dikkat çeken bir tasarıma sahiptir. Pratik uygulama sağlayan bu ürün içeriğinde lavanta yağı da yer alır. Akneye eğilimli olan ciltler için son derece uygun olacak şekilde formüle edilmiştir. Cildi rahatlatma etkisi ile ön plana çıkan Bade Natural Çay Ağacı Yağı gözenekleri sıkılaştırmada da etkilidir. İçeriğinde paraben, SLS, SLES, yapay renklendirici ya da koku bulunmaz.

Uygun fiyatı ile göze çarpan Bade Natural Çay Ağacı Yağı kullananlar tarafından beğeniliyor. Pahalı ürünlere çok fazla para ödemenin gereksiz olduğunu ve bu ürünün oldukça başarılı olduğunu söyleyenler var. Roll on başlığı sayesinde pratik bir kullanım sunması da ürünün beğenilen özellikleri arasında. Kısa sürede sivilceleri etkisiz hale getiren Bade Natural Çay Ağacı Yağı oldukça başarılı.

11. Mecitefendi Çay Ağacı Yağı

Mecitefendi Çay Ağacı Yağı

Mecitefendi Çay Ağacı Yağı çay ağacı yapraklarından ele edilen bir üründür. Su buharı distilasyonu yoluyla elde edilen Mecitefendi Çay Ağacı Yağı uçucudur. Ciltte bulunan parazitleri etkisiz hale getirmeyi hedefleyen bu ürün birçok sorun ile mücadele etme konusunda başarılıdır. Fiyatı birazcık pahalı olan Mecitefendi Çay Ağacı Yağı kullananlar tarafından beğenilen bir üründür. Keskin kokusu ise doğallığını ortaya koyan bu ürün yara, tırnak mantarı, akne, egzama gibi birçok probleme iyi gelmektedir. Kullananlar tarafından tam bir fiyat – performans ürünü olarak değerlendirilen bu ürün kalitesi ile öne çıkıyor ve etkileri ise oldukça başarılı.

12. Life In Çay Ağacı Yağı

Life In Çay Ağacı Yağı

Life In Çay Ağacı Yağı 20 ml Ciltteki sorunları gidermede etkili olmayı hedefler ve uygun fiyatlıdır. Kullanan kişiler ise ürünün içeriğinde ayçiçeği yağı bulunduğunu ve güvenilir olmadığını söylüyor. Kokusunda çay ağacı yağı hissi bulunmaması ve cilde iyi gelmemesi bakımından sınıfta kalan bir ürün diyebiliriz.

Life In Çay Ağacı Yağı Fiyat listesi

 • 89.50 TL - Life In Çay Ağacı Yağı 20 Ml (Trendyol)
en iyi cay agaci yagi 2

Çay Ağacı Yağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay ağacı yağı satın alırken mutlaka dikkatli olmanız gereklidir. Çünkü piyasada ''çay ağacı yağı'' adı altında sahte birçok ürün bulunmaktadır. İçeriğinde çay ağacından çok, farklı yağ ya da katkılar bulunan ürünler cildinizin ya da sağlık probleminizin daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir.

Ambalajı

Çay ağacı yağı uçucu özellikte olduğu için şişesinin sıkı şekilde kapalı olması gereklidir. Satın alacağınız çay ağacı yağının damlalıklı olması da pratik kullanım açısından oldukça önemlidir. Ayrıca cam şişede satılan ürünler her zaman daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduğu için buna da dikkat etmelisiniz.

Doğallığı

Çay ağacı yağının makbul olanı tamamen katkısız şekilde üretilenidir. Ancak bazı ürünlerin içeriğinde farklı yağlar da bulunabilmektedir. Çay ağacı satın alırken içeriğinden mutlaka emin olmalı, SLS, SLES, paraben, yapay renklendirici ve koku içermemesine dikkat etmelisiniz.

Kalitesi

Çay ağacı yağı satın almadan önce kullanan kişilerin yorumlarını incelemek ve detaylı şekilde araştırma yapmak çok önemlidir. Bu aşamada kalitesiz ve tercih edilmeyen ürünlere değil, bilindik olanlara yönelmelisiniz.

Kokusu

Sizi temin ederiz ki gerçek bir çay ağacı yağı çok güçlü bir kokuya sahiptir. Bu koku belki biraz rahatsız edici olabilir, ancak bu şifalı yağın faydalarından nasiplenmek istiyorsanız katlanmak durumundasınız.

Cay Agaci Yagi

Çay Ağacı Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çay ağacı yağı ışığa duyarlı olduğu için dışarı çıkmadan hemen önce uygulanmamalıdır. Cildinizin çay ağacı yağına nasıl tepki vereceğini ölçmek adına küçük bir test yaparak bunu anlayabilirsiniz. Örneğin; el bileğinizin ufak bir kısmına seyreltilmiş çay ağacı yağı damlatarak birkaç saat bekleyebilirsiniz. Böylece bu yağa alerjiniz olup olmadığını kesin şekilde anlamış olursunuz. Hamile ya da emziren anneler çay ağacı yağı kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Yutulduğunda toksik etkilere sahip olan çay ağacı yağı asla ağızdan alınamaz. Bu yağ da her şeyde olduğu gibi kararında kullanılmalıdır. Aşırı doz kullanımı birçok cilt ya da sağlık problemine neden olabilir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Saklanır?

Serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi uygun olan çay ağacı yağının kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Uçucu bir yağ olduğundan varlığını korumak adına bu nokta önemlidir. Çocukların uzanamayacağı bir yerde saklanmalı ve güneş ışığına da maruz kalmamalıdır.

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Çay ağacı yağı, saymakla bitmeyen faydalarıyla bilinir. Evlerde her zaman kullanılması gereken bir bitkisel mucizedir. Şimdi, bu faydalara bir göz atalım...

Antibakteriyel ve Antiviral Özellikleriyle Tanınır

Çay ağacı yağı, vücut bağışıklığını korumada etkilidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde vücuda bakterilerin girmesini engeller. Aynı zamanda antiviral özelliğiyle de öne çıkar. Hafif kesikler ve yaraların iyileşmesinde etkilidir. Cildin kısa sürede iyileşmesini sağlar. Egzama, kızarıklık, kaşıntı ve çatlama gibi cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca, çay ağacı yağı antiviral özelliği sayesinde uçukları hızla iyileştirir. Tüberküloz tedavisinde de tercih edilebilir. Kulak enfeksiyonlarına da iyi gelir.

Cildi Yatıştırır

Antiseptik özelliği sayesinde çay ağacı yağı, cildi fazla yağdan arındırmada etkilidir. Sebum dengesini düzenler ve aşırı yağlanmayı engeller. En önemli faydalarından biri, sivilceyle verdiği amansız mücadeledir. Yeni oluşan veya oluşma aşamasındaki sivilcelere uygulandığında hızla kurutur ve iltihabı giderir. Kızarıklık, şişlik gibi durumları hafifletir. Sivilce izlerini yok etmede başarılıdır. Aynı şekilde siğillere de etkilidir. Yayılmasını önler ve var olan siğillerin kurumasını sağlar. Ayrıca, kırışıklıkları önleme ve yaşlanmayı yavaşlatma etkisi de vardır.

Böcek Kovucudur

Çay ağacı yağı, böcek ve sinek sokmaları sonucunda oluşan şişlikleri, kızarıklıkları ve kaşıntıları giderir. Antiparazit özelliği sayesinde kene, sülük, pire gibi parazitler üzerinde etkilidir. Evde yaşadığınız karınca, sinek veya böcek istilalarına karşı da çay ağacı yağını kullanabilirsiniz.

Tırnak Sağlığına İyi Gelir

Tırnak mantarı tedavisinde sıklıkla tercih edilen çay ağacı yağı, doğal bir şifa kaynağıdır. Antifungal etkisiyle mantarlı tırnakların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Ayrıca, tırnaklarda batma sonrası iltihaplanma oluşursa çay ağacı yağı oldukça etkilidir.

Saçları Güçlendirir ve Bakım Yapar

Saçlarınızın daha güçlü, canlı ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız çay ağacı yağına bir şans verebilirsiniz. Saç bakım rutininizde kullanabileceğiniz önemli bir üründür. Kepeklenmeyi ve ölü deri oluşumunu engeller, saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar. Saçlara nemi hapseder ve yumuşak bir görünüm kazandırır. Güçlü bir antiseptik olan çay ağacı yağı aynı zamanda bitlenme durumunda da etkilidir ve doğal bir bit kovucudur.

Stresle Savaşır

Çay ağacı yağı, sadece cildi yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda zihin üzerinde de aynı etkilere sahiptir. Sakinleştirici özelliği sayesinde günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olur. Bir buhar banyosuyla çay ağacı yağının eşsiz kokusunu evinize yayabilirsiniz. Böylece hem bedeniniz hem de zihniniz stresten arınır.

Ağız ve Diş Sağlığı Dostudur

Çay ağacı yağı, ağız ve diş sağlığında da etkilidir. Ağızdaki yara ve iltihapları tedavi eder, diş etlerinde oluşan iltihap durumlarını giderir. Ayrıca, ağızdaki kötü kokuları da yok eder.

Doğal Bir Dezenfektan Görevi Görür

Çay ağacı yağı, temizlik ve hijyen konusunda da etkilidir. Ev temizliğinde kullanıldığında mikropları öldürür. Doğal bir dezenfektandır ve sebze, meyve yıkarken kullanılabilir. Ayrıca, ter ve ayakkabı kokusunu önleme konusunda da etkilidir.

En Iyi Cay Agaci Yagi 1

Çay Ağacı Yağı Kullanmanın Bir Zararı Var mıdır?

Çay ağacı yağı teneffüs edilerek ya da topikal uygulama şeklinde kullanılır. Direkt olarak cilde uygulanması asla tavsiye edilmez. Aksi halde kızarıklık, tahriş gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kaşıntı, tahriş, pullanma, yanma ve kuruluk gibi sorunlar da çay ağacının yan etkileri arasında sayılabilir. Çay ağacı yağı mutlaka uyumlu olan farklı yağlar ya da cilt temizleme ürünleri ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Bazen seyreltildiği halde bile bu tarz sorunlarla karşılaşılabilir. Her cilt tipinde farklı reaksiyonların ortaya çıkması normaldir. Eğer çay ağacı yağı uyguladıktan sonra bu gibi durumlarla karşılaştıysanız derhal kullanmayı bırakmalısınız. Buharının solunması uzun süreli olmamalıdır. Ağızdan tüketilmesi halinde ise ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Kullanımı sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişiler önlem amaçlı kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmalıdır.

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.