Tüketici dergisi logosu

12 En İyi Kedi Kumu Tavsiyesi ve Satın Alma Rehberi

Kısa bir özet..

2024 Yılı için derlediğimiz en iyi kedi kumları sıralaması aşağıda yer almaktadır. Gerçek kullanıcı verilerine göre en çok sevilen kedi kumu memnuniyet puanı ile Magicsand Cat Litter Portakal Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu olmuştur. Bentonit değil de pelet kedi kumu arıyorsanız en iyisi Orga Kitty Doğal Selüloz Pelet Kedi Kumudur. Listemizde daha uygun fiyatlı ya da farklı ihtiyaçlara özel üretilmiş kumları bulabilirsiniz. Listemizin devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirmeKokuTane YapısıKumun Cinsi
Magicsand Cat Litter Portakal Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu1. Magicsand Portakal Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu89.97 / 100Portakalİnce TaneliBentonit
Eczacıbaşı Pisi Pisi Pudra Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu2. Pisipisi Eczacıbaşı Pudra Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu89.91 / 100Pudraİnce TaneliBentonit
Pro Line Marsilya Sabunu Kokulu Kedi Kumu3. Proline Pro Line Marsilya Sabunu Kokulu Kedi Kumu89.20 / 100Marsilya Sabunuİnce TaneliBentonit
Ever Clean Patilere Yapışmayan Kedi Kumu4. Ever Clean Patilere Yapışmayan Kedi Kumu88.82 / 100ÇeşitliÇeşitliBentonit
Eaysy Clean Mükemmel Lavanta Kokulu Kedi Kumu5. eaysy clean Mükemmel Lavanta Kokulu Kedi Kumu87.99 / 100Lavantaİnce TaneliBentonit
Mır Mır Hoş Kokulu Topaklanan Kedi Kumu6. Aklan Mır Mır Hoş Kokulu Topan Kedi Kumu87.30 / 100Çeşitliİnce TaneliBentonit
Orga Kitty Doğal Selüloz Pelet Kedi Kumu7. orga kitty Doğal Selüloz Pelet Kedi Kumu86.42 / 100-Kalın TaneliPelet
Vancat Aloe Vera Kokulu İnce Kedi Kumu8. Vancat Aloe Vera Kokulu İnce Kedi Kumu84.37 / 100Aloe Veraİnce TaneliBentonit
Clear Cat Bebek Pudrası Kokulu İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu9. Clear Cat Bebek Pudrası Kokulu Bentonit Kedi Kumu82.00 / 100Bebek Pudrasıİnce TaneliBentonit
Reflex Aktif Karbonlu Kedi Kumu10. Reflex Aktif Karbonlu Kedi Kumu78.57 / 100-İnce TaneliBentonit
Lindo Cat Bebek Parfümlü İnce Kedi Kumu11. Lindo Cat Bebek Parfümlü İnce Kedi Kumu78.49 / 100Pudraİnce TaneliBentonit
BioKitty Lavantalı Kedi Kumu12. Biokitty Lavantalı Kedi Kumu78.00 / 100Lavantaİnce TaneliBentonit

Bu listenin sıralanması 100578 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için en iyi kedi kumu seçimi yapmak da oldukça önemlidir. Kediler için doğru kedi kumu seçimi, onların rahat ve konforlu bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlar. Kedilerin hassas patilerine uygun, toz yapmayan ve kokusunu uzun süre koruyabilen kumlar tercih edilmelidir. Ayrıca, kedinizin tuvalet alışkanlıklarına ve tercihlerine uygun seçenekler de göz önünde bulundurulmalıdır. En iyi kedi kumu seçeneklerini belirlerken, veteriner hekiminizin önerileri de dikkate alınmalıdır.

Kedi Kumu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kedi kumları genellikle geri dönüşümü mümkün olan atıklar, kağıtlar, kil ve doğal silika, bentonit, diatomit, sepiolite gibi maddelerden üretilir. Hem kedi hem de sahibi için konforu arttıran kedi kumu hijyenik ve sağlıklı olması açısından da önemlidir. Piyasada farklı markalar tarafından üretilen kedi kumları bulmak mümkündür. Dünyada ilk ortaya çıktığı zaman ise 1940'lı yıllar olarak bilinir. Emici kil tercih edilerek kullanılmaya başlanan kedi kumu zamanla değişik formlarda üretilerek günümüze kadar gelmiştir. Kedi bulunan her evin önemli ihtiyaçlarından biridir.

Ev kedileri genelde dışarı çıkmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle tuvalet ihtiyaçlarını ev ortamında gidermek durumunda kalırlar. Öncelikle kumun koyulabilmesi için uygun bir kedi kabına ihtiyacınız olacaktır. Onun için özel olarak hazırlanmış bu alan kendini rahat ve güvende hissetmesi için de oldukça önemlidir. Kediler tuvalet eğitimi konusunda isteklidir ve kolaylıkla alışırlar.

En İyi Kedi Kumu Tavsiyeleri

En İyi Kedi Kumu Tavsiyeleri

1. Magicsand Cat Litter Portakal Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu

Magicsand Cat Litter Portakal Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu

Beyaz bentonit ana maddesinden üretilmiş olan Magicsand Cat Litter Portakal Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu %100 doğaldır. Bu nedenle hem kedi hem de sizin sağlığınız için tehlikeli bir madde içermez. Sıvı ile karşılaştığında anında topaklaşan kum bakteri üremesini tamamen önler. Üretim sırasında özel işlemlerden geçirilmesi nedeni ile tozlaşmayı önlemeyi hedeflemektedir. Hem etrafa kötü koku yaymaz hem de sıvı ile birleştiğinde hoş bir koku yayar.

Kullananlar ise ürünün portakal kokusu yayma konusunda sınıfta kaldığını söylüyor. Ancak yine de kum kötü kokuları hapsetme konusunda başarılı. Etrafa toz yaymaması ve iyi topaklaşması da kullanan kişiler tarafından beğeniliyor. Fiyatı da orta seviyede.

2. Eczacıbaşı Pisi Pisi Pudra Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu

Eczacıbaşı Pisi Pisi Pudra Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu

Yüksek emiş gücüne sahip olan Eczacıbaşı Pisi Pisi Pudra Kokulu İnce Taneli Kedi Kumu hızlı topaklaşan bir yapıdadır. Kum kabı içindeki sıvıyı hemen emer ve bakteri üremesine engel olur. Kumun sıvı ile temasına bağlı olarak etrafa yayılan bebek pudrası kokusu da kumun en iyi özelliklerindendir. %100 tozsuz olma garantisi veren ürün antialerjik özelliğe sahiptir. Üretiminde doğal beyaz bentonit minerali kullanılmıştır. Kedinin eşelenmesi sırasında etrafa toz yayılması olmaz ve atıklar kolay temizlenir özelliğe sahiptir.

Kullanan kişilerin yorumlarına göz attığımızda ise kumun çok iyi topaklaştığını gördük. Ancak bazı yorumlar, taneleri ince olduğu için etrafın kirlenmesine neden olduğu yönünde. Ayrıca kumun pudra kokusu çok hissedilmese de kötü kokuları hapsettiği bir gerçek. Fiyatı ise orta seviyede.

3. Pro Line Marsilya Sabunu Kokulu Kedi Kumu

Pro Line Marsilya Sabunu Kokulu Kedi Kumu

%100 doğal içerikle karşımıza çıkan Pro line Marsilya sabunu kokulu kedi kumu hem kedinizin hem de sizin sağlığınız için güvenlidir. İçinde sağlığa zararlı hiçbir kimyasal bulundurmayan bu kedi kumu sıvıyı anında içine çekme ve topaklaşma özelliğine sahiptir. En çok tercih edilen markaların başında gelen Pro line kedi kumu bakteri üremesinin önüne geçecek özellikte üretilmiştir. Ayrıca tozlanmanın daha az olabilmesi için de çeşitli işlemlere tabi tutulmuştur. Pro Line kedi kumu çevreye kötü kokuların yayılmasını önlemek ile kalmaz etrafa hoş bir Marsilya sabunu kokusu da yayar. Kalın taneli bir yapısı olan bu kedi kumunu kullanan kişiler topaklanma özelliği ve tuvalet sonrası etrafa yayılan hoş kokudan oldukça memnun.

Birçok kişi daha önce kullandıkları markadan sonra bu kedi kumunun daha başarılı olduğunu söylüyor. 2’şer adet 10 lt olarak satılan kum fiyat olarak oldukça uygun.

4. Ever Clean Patilere Yapışmayan Kedi Kumu

Ever Clean Patilere Yapışmayan Kedi Kumu

Yavru ve tüyleri uzun olan ev kedileri için özel olarak üretilmiş olan Ever Clean Patilere Yapışmayan Kedi Kumu iz bırakmaz, patilere yapışmaz ve kolay topaklaşır. Büyük granülleri tüylere yapışmanın önüne geçer, bu da kumun etrafa saçılmasına engel olur. Kedinin tuvaleti sıvı ya da katı halde de olsa kolaylıkla emilir ve topaklanır. Ayrıca idrarın kap dibinde birikerek kötü koku oluşturmasına da engel olur. %99 toz içermeyen ve hipoalerjenik olması da kedilerin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kaliteli ve 1. sınıf hammaddeler ile üretilen bu kedi kumunun içeriğinde bulunan karbon kötü kokuları mıknatıs gibi çekerek hapseder. Ürünün içeriğinde antibakteriyel katkılar da vardır. Bentonit kumu ana maddesidir ve bitkisel kokular ile zenginleştirilmiştir.

Ancak Ever Clean, fiyatının çok yüksek olması nedeni ile çok fazla kişi tarafından tercih edilemiyor. Kullananlar ise kumun patilere asla yapışmamasından, evin kirlenmemesinden ve etrafta kötü koku olmamasından dolayı oldukça memnun. Temiz pati vaadini yerine getirmeyi başaran Ever Clean, hızlı topaklaşması bakımından da kullanıcılarından tam not alıyor.

5. Eaysy Clean Mükemmel Lavanta Kokulu Kedi Kumu

Eaysy Clean Mükemmel Lavanta Kokulu Kedi Kumu

%100 bentonit olan Eaysy Clean Mükemmel Lavanta Kokulu Kedi Kumu içerik olarak temiz ve kimyasal barındırmayan bir üründür. Topaklaşma etkisi muhteşem olan kum sıvıyı anında emme ve bakteri oluşumunu önleme özelliğine sahiptir. Tozlanmayı önleyici işlemlerden geçirilmiş olan kedi kumu ince yapılıdır. Ayrıca sıvı ile teması sonrasında etrafa hoş bir koku yayma özelliğine sahiptir.

Kullanan kişiler ise ürünün pahalı ve çok bilindik olan markalar ile aynı performansa sahip olduğunu belirtiyor. Çok iyi topaklaşma yapan, etrafa kötü koku yaymayan ve tozlanma yapmayan bir yapısı olması kullanan kişiler tarafından beğeniliyor. Uygun fiyatına rağmen çok başarılı olan Eaysy Clean satın alanlardan tam not alıyor.

6. Mır Mır Hoş Kokulu Topaklanan Kedi Kumu

Mır Mır Hoş Kokulu Topaklanan Kedi Kumu

Bebek pudrası kokusuna sahip olan Mır Mır Hoş Kokulu Topaklanan Kedi Kumu ince taneleri olan bir üründür. Yüksek bir emiş gücü ile dışkıyı içine çeker ve sertleşir. Tozlanma yapmayan bir yapısı vardır. Hızlı topaklaşma yapması, uzun süre ekonomik olarak kullanılmasını sağlar. Kedilerin patilerine yapışmayan ürün etrafın kirlenmesine de engel olur.

Kullanan kişilerin yorumlarına göz attığımızda Mır mır kedi kumunun genel olarak beğenildiğini görüyoruz. Etrafa hoş bir koku yayması, hızlı ve iyi topaklaşması ve çok fazla tozlaşmamasından dolayı ortalamanın üzerine çıkmayı başarıyor. Ayrıca ekonomik olması da ürünün tercih edilmesindeki sebeplerden biri.

7. Orga Kitty Doğal Selüloz Pelet Kedi Kumu

Orga Kitty Doğal Selüloz Pelet Kedi Kumu

Orga Kitty Doğal Selüloz Pelet Kedi Kumu, tamamen doğal malzemelerden üretilen bir kedi kumudur. Bu ürün, selüloz pelletleri sayesinde yüksek emicilik özelliği taşır ve dışkıyı kurutarak bakteri oluşumunu engeller. Ayrıca ürün sıvı temasında açılır ve 3 kat fazla sıvı emebilir. Ürün kullanımı kolaydır ve ayda bir kez dökülerek işlem tekrarlanır. Bentonit değildir, pelet kedi kumudur o yüzden tozlanma olmaz. Fakat koku hapsetme performansı ise tartışılır.

Kullanıcı yorumlarına bakıldığında, kedinin kuma alışma süreci biraz zaman alsa da sonrasında kedinin pelete kolayca alıştığı görülmüştür. Pelet boyutunun biraz iri olduğu için bazı kullanıcılar, kedilerinin kakalarını örtmemeye başladığını belirtmişlerdir. Bazı kullanıcılar koku hapsetme performansını yeterli bulurken bazıları ise oluşan kokudan dolayı bentonit kedi kumuna geri dönmek zorunda kaldıklarını belirtmişlerdir. Daha etkili performans için, kedinizin kakasını yapar yapmaz toplamalı, idrarını ise en fazla 1 gün bekletmelisiniz.

8. Vancat Aloe Vera Kokulu İnce Kedi Kumu

Vancat Aloe Vera Kokulu İnce Kedi Kumu

Koku emici taneler içeren Vancat Aloe Vera Kokulu İnce Kedi Kumu %100 doğal beyaz bentonit olan bir yapıya sahiptir. Neredeyse %100’e kadar tozsuz bir kullanım sağlar. Yüksek sıvı emme kapasitesi, kedinin konforu için oldukça öne çıkan bir özelliğidir. Topaklanma konusunda başarılı olan Vancat Aloe Vera Kokulu İnce Kedi Kumunun fiyatı ise orta seviyededir.

Binlerce kişi tarafından tercih edilen ürünün topaklanması oldukça beğeniliyor. Etrafa toz dağılması ise ince taneli olmasından kaynaklanan olumsuz bir durum olarak görülüyor. Kötü kokuları hapsetmesi ise en beğenilen özelliklerinden biri.

9. Clear Cat Bebek Pudrası Kokulu İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu

Clear Cat Bebek Pudrası Kokulu İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu

Topaklanma kabiliyeti konusunda başarılı olan Clear Cat Bebek Pudrası Kokulu İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu %100 doğal bir üründür. Bentonit maddesinden olan bu kum emicilik bakımından iyi bir performansa sahiptir. Isıl işlemlerden geçtiği için bakteri ve mikropları barındırmaz. Kimyasal katkı maddesi veya alerjen içermeyen ürün hem kedi hem de sahipleri için sağlıklıdır. Ekonomik ve kaliteli olan Clear cat kum patilere yapışmaz ve kediler için rahat bir kullanım sunar.

Kullanan kişiler kumun kokuyu mükemmel şekilde hapsettiği konusunda hemfikir. Topaklanması, ekonomik olması ve beklentiyi karşılaması ürünü öne çıkaran özellikler arasında.

Clear Cat Bebek Pudrası Kokulu İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu Fiyat listesi

  • 198.90 TL - Clear Cat Bebek Pudrasi Kokulu 10 lt. İnce Taneli Bentonit Kedi Kumu (Hepsiburada)

10. Reflex Aktif Karbonlu Kedi Kumu

Reflex Aktif Karbonlu Kedi Kumu

Hızlı topaklanan özelliğe sahip olan Reflex Aktif Karbonlu Topaklanan Kedi Kumu kedinin dışkısından dolayı oluşan kokuyu engelleme konusunda başarılıdır. İçeriğindeki karbon nedeni ile kötü kokuları hapseder ve etrafa yayılmasını önler. İnce taneli olan Reflex kumu tercih edenler koku önleyici olması ve hızlı şekilde topaklanmasından dolayı üründen oldukça memnun kaldıklarını belirtiyor. Fiyat bakımından ise birazcık pahalı olduğu göze çarpıyor.

Reflex Aktif Karbonlu Kedi Kumu Fiyat listesi

  • 234.50 TL - Reflex BOX 6LT ACTIVATED CARBON KEDİ KUMU (Trendyol)
  • 318.50 TL - Reflex Activated Carbon Clumping Cat Litter Aktif Karbonlu Topaklanan Koku Hapseden Kedi Kumu 10 Lt (Trendyol)
  • 318.50 TL - Reflex BOX 10LT ACTIVATED CARBON KEDİ KUMU (Trendyol)

11. Lindo Cat Bebek Parfümlü İnce Kedi Kumu

Lindo Cat Bebek Parfümlü İnce Kedi Kumu

Bentonit minerali ile üretilmiş olan Lindo Cat Bebek Parfümlü İnce Kedi Kumu %100 doğal olarak üretilmiştir. Kedilerin rahat kullanmaları için her türlü özelliği barındıran ürün sağlığa zarar verici kimyasal madde içermez. Güvenilir bir İtalyan markası olan Lindo Cat, beyaz rengi sayesinde kedinin tuvaletinin, sahibi tarafından kolaylıkla algılanmasını sağlar. Yüksek sıvı emen granülleri sayesinde rahat bir kullanım sağlar. Topaklanma kısa sürede gerçekleşir ve sıvı kabın dibinde birikmez. Tuvaletin topaklaştırdığı bölüm kürekle alınır ve geri kalan temiz kum kullanılmaya devam edilir. Bebek pudrası kokusu da ürünün beğenilen yönlerindendir. Kumun inceliği, tuvaleti toplarken dağılmaması ve sıvı emme kapasitesi ile pek çok kişinin beğenisini kazanıyor.

Ürünün en iyi kedi kumu olduğunu söyleyenler de çok fazla. Ayrıca kaliteli olmasının yanında fiyatının çok uygun olması da artıları arasında.

Lindo Cat Bebek Parfümlü İnce Kedi Kumu Fiyat listesi

  • 177.30 TL - Lindo Cat Lindocat 10 Lt Bebek Pudralı Ince Bentonite Kedi Kumu Prestıge Baby Powder (Trendyol)
  • 199.00 TL - Lindo Cat Lindocat 5 Lt Bebek Pudralı Bentonite Ince Kedi Kumu Prestıge Baby Powder (Trendyol)
  • 199.00 TL - Lindo Cat (10 LT)(İNCE TANELİ)(BEBEK PUDRALI)(BABY POWDER)(TOPAKLAŞAN)(PRESTİGE) Kedi Kumu (Trendyol)

12. BioKitty Lavantalı Kedi Kumu

BioKitty Lavantalı Kedi Kumu

BioKitty Lavantalı Kedi Kumu, yüksek su tutma kapasitesine sahip, sıvı ile temas ettikten sonra lavanta sabunu kokusuyla etrafına hoş bir koku yayıyor. Ürün, kötü kokuları hapsediyor ve doğal koku kontrolüne sahip. Ayrıca %99,5 tozdan arındırılmış olduğu için temizlenmesi kolaydır ve kabı kuru ve temiz tutar. BioKitty kedi kumu, yüksek kaliteli bentonitten üretilmiştir ve %100 doğal ve çevre dostudur. Ekonomik tüketim sağladığından, kullanıcılar tarafından da oldukça beğenilmektedir.

Ancak, bazı kullanıcılar ürünün biraz tozlu ve küçük taneli olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca, topaklanmış kumu alırken hassas davranmak gerektiğini söyleyen kullanıcılar da vardır. Ayrıca, lavanta kokusunun çok belirgin olmadığını belirten kullanıcılar da olmuştur.

BioKitty Lavantalı Kedi Kumu, orta kalitede bir ürün olarak değerlendirilebilir. Tozlanma sorunu yaşayabileceğiniz bir ürün olsa da topaklanma sorunu yaşamayacağınız bir üründür. Lavanta kokusunun çok belirgin olmaması ise ürünün tek olumsuz yönüdür. Ancak ürünün fiyat-kalite dengesi uyumlu olduğu için tercih edilebilir.

En İyi Kedi Kumları

Kedi Kumu Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle de ilk kez kedi kumu satın alacak kişilerin en fazla kafasına takılan nokta da iyi bir kedi kumunun nasıl olması gerektiğidir. Ancak kullanmış olduğunuz kedi kumu sizi memnun etmediyse de yeni bir kum satın almak isteyebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı özellikler bulunmaktadır.

Topaklanmalı

Gerçekten kaliteli bir kedi kumu topaklanmalıdır. Çünkü iyi şekilde topaklanıyorsa temizliği de kolay olacaktır. Bu, kedi kumunu temizleme sırasında kolaylık yaşamanız için gerekli olduğu gibi kedinin konforu açısından da mühimdir.

Suyu İyi Emmeli

İyi bir kedi kumunun sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri de şüphesiz ki suyu güzel bir şekilde emmesidir. Çünkü suyu iyi emmeyen bir kum kedinizi rahatsız ederek konforuna engel olacaktır. Ayrıca etrafa kötü koku yayılmaması açısından yüksek emişe sahip olması gereklidir. Sizin açınızdan da kürekle temizlemek daha kolay olacaktır.

Antibakteriyel Olmalı

Zararlı bakterilerin yok edilmesi kedinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle seçmiş olduğunuz kumun antibakteriyel özellikte olması hijyen bakımından olmazsa olmaz bir özelliktir.

Doğal Olmalı

İçeriğinde kimyasal bulunmayan kedi kumları çok daha sağlıklıdır. Kediler kum içindeki kimyasalları hareket ederken vücuduna alabilir, bu da birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu nedenle doğal içeriğe sahip olan kedi kumları tercih etmekte fayda vardır.

Toz Çıkarmamalı

Tercih edilen kedi kumunun etrafa toz yaymaması gereklidir. Çünkü tozlu olan bir kum kedinin sağlığını tehdit edebilecek yapıdadır. Kumdan çıkan minik tozlar kedilerin ciğerlerine yapışarak ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca etrafın kirlenmesi de cabasıdır.

Orta Kalınlıkta Olmalı

İyi bir kedi kumu çok ince ya da kalın olmamalıdır. Orta kalınlıkta kedi kumu en doğru tercih olacaktır. Büyük tanelere sahip olan kalın kumları kedinin rahat hareket etmesine engel olabilir ve patileri de zarar görebilir. Çok ufak taneli kedi kumları da kedinin gözlerine zarar verebilir. Solunum yolları ya da idrar kesesi için de tehlike oluşturabilir. Eğer taneler çok kalın olursa kedinin tuvaletini iyi şekilde emmeyecektir. Ayrıca sivri ve köşeli kedi kumları da kedinin vücuduna ve patilerine zarar verebilir. Yumuşak kenarlı olan kedi kumları tercihiniz olmalıdır.

Kötü Kokmamalı

Kedi kumunun kötü kokması gerçekten ev halkı için hiç de hoş bir durum değildir. Kokuyu hapsetme özelliği bulunan kedi kumu tercih etmek son derece önemlidir.

Kokuya hassas olan biriyseniz, parfümlü kedi kumları da size ilk etapta cazip gelebilir. Kötü kokuyu maskeledikleri için, kumu kabını değişirken daha rahat olursunuz. Fakat kedinizin parfüm gib kokulara hassasiyeti ve alerjisi olabilir.

Kedinizin Tepkileri de Önemli!

Satın aldığınız kumun kediniz tarafından beğenilmesi son noktayı koyacaktır. İlk etapta uygun fiyatlı bir kum satın almanız daha mantıklı olacaktır. Tabi ki seçtiğiniz kumun hijyenik ve kaliteli olması da gereklidir. Belki kediniz kumu benimser ve rahat eder. Eğer kumdan hoşlanmazsa hareketleri ile belli eder ve bu sayede deneyerek en iyi kumu bulmanız zamanla mümkün olacaktır. Orta kalınlıkta kum tipi kediniz için ideal olsa da bazı kediler daha iri taneli kumdan hoşlanabilir. Keskin kokulara sahip olan kedi kumlarının bazıları kediler tarafından sevilmeyebilir. Çünkü bazen güçlü kokular kediler için rahatsızlık verici olabilmektedir. Kum, kedinizin değişen fizyolojik değişimlerine ayak uydurabilecek niteliğe de sahip olmalıdır. Aslında seçimi ona bırakmanız en doğru karar olacaktır.

kedi kumu tavsiye

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi kumu kullanmak zaman zaman birçok soru işaretini de beraberine getirebilir. Özellikle de ilk kez evde kedi bakacak olan kişiler için tüm bu detaylar kafa karıştırıcı ve korkutucu hale gelebilir. Biz de cevabını merak edebileceğinizi düşündüğümüz bazı soruları sizler için cevaplamak istedik. İşte kedi kumu ile ilgili en çok merak edilenler!

Kedim Neden Tuvaletini Kuma Yapmak İstemiyor?

Genelde kısır olmayan ve olgun olan kediler zaman zaman karşı cinsin dikkatini çekmeye yönelik evin farklı köşelerine tuvaletini yapma eğiliminde olabilir. Özellikle de yoğun kokulu olan yerler kedilerin ilgisini çeken ortamlardır. Bir diğer neden de sizden kaynaklanıyor olabilir. Eğer kedinizin kumunu günlük olarak değiştirmezseniz dışkısını kapatmak için yeterli kuma ulaşamaz ve bu durum kedinizin canını sıkabilir. Çünkü kediler tuvaletlerini kum ile örtmeye çok meraklıdır. Bu durumda kum kabında değil halınızın üzerinde tuvaletlerini yapabilirler! Günlük olarak kum kabı temizliği önemli bir rutindir.

Kedimin Kum Topaklarını Nereye Atmalıyım?

Kedinizin kabında biriken topakları kürek ile topladıktan sonra tuvalete atmamanız önerilir. Çünkü kedi kumu ne kadar sevimli dostunuzun dışkısını emiyor olsa da sıvı doygunluğu açısından hala kapasitesi vardır. Tuvalet içindeki su ile birleşen topaklar şişerek tıkanmalara yol açabileceği için poşetlere koyup çöpe atmanız önerilir.

Kum Kabı Nasıl Olmalıdır?

Kolay temizlenebilir bir kum kabı sizin rahatınız ve zorluk çekmemeniz açısından önemlidir. Ayrıca kedinizin içinde rahatlıkla eşelenebileceği, hareket edebileceği büyüklükte bir kum kabı seçmek de ihmal edilmemesi gereken bir noktadır. Yavru bir kedi için seçilen kum kabı ile iri ve şişman bir kedi için tercih edilecek kum kabı aynı büyüklükte olmayacaktır.

Kum Kabında 7 cm Kuralı Nedir?

Kediler tuvalet ihtiyaçlarından sonra dışkılarının üzerini içgüdüsel olarak örtme isteği hisseder. Kabın içinde 7 cm yükseklikten daha az kum varsa kedinizin hareket etmesi ya da eşelenmesi halinde dışkıların kabın zeminine ulaşma riski vardır. Bu da kötü kokuların etrafa yayılmasına neden olabilir. Ayrıca temizlik konusunda da sizlere zorluk yaşatabilir. Bu nedenle kabın en az 7 cm kum ile dolu olması her zaman için uygulamanız gereken bir kuraldır.

Kum Kabını Hangi Sıklıkla Temizlemeliyim?

Kedilerin yavru oldukları ve yetişkinlik dönemlerindeki tuvalet sıklıkları değişiklik gösterir. Bunun dışında temizliği etkileyen bir başka faktör de evde kaç kedinizin olduğudur. Normalde tek kedi bakılan bir evde tavsiye edilen kum kabı temizliği günlük olmalıdır. Ancak belirttiğimiz etkenler doğrultusunda daha sık da temizlemek gerekebilir. Kumunuzun temizlenmesi; uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Ayrıca kumun tamamen değiştirilmesi ise belirli aralıklar ile gerekli olan bir durumdur ve hijyen bakımından son derece önemlidir.

Kedimi Kum Kabına Nasıl Alıştırabilirim?

Kedimi Kum Kabına Nasıl Alıştırabilirim?

Kediler kum kabına alışma konusunda genelde çok sıkıntı yaşamaz ve çabukça öğrenirler. Bunun için ilk karar vermeniz gereken şey kum kabının evin neresine yerleşeceği olmalıdır. Kedinizin kolaylıkla tuvalet ihtiyacı geldiği zaman kaba ulaşabilmesi gereklidir. Ayrıca çok ortalık bir yerde olmaması ve mahremiyet konusunda da kedinizin rahat etmesi açısından köşede bir yerde bulunmalıdır. Kum kabınızı uygun bir yere yerleştirdikten sonra sıra, kedinizin burayı benimsemesine gelir. Öncelikle kumlar ile temas eden kediniz orada daha fazla zaman geçirmeye başlar. Bu süreçte dikkatini o alana çekmeli ve onunla oyunlar oynamalısınız. Ancak çok fazla ısrarcı ve zorlayıcı davranışlardan da kaçınmalısınız. Aksi halde kediniz kum kabına bir daha hiç yaklaşmak istemeyebilir. Kedinizin kuma dokunması, tuvaletini oraya yapması gerektiği konusunda ona yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.