Elektrikli Scooter ile Avrupa Turu – Avrupa’daki Scooter Kuralları Nelerdir?

Scooter paylaşım hizmetleri, kişisel scooterlar ve dünyanın dört bir yanındaki şehirleri ele geçiren diğer çevre dostu modellerin patlayıcı yükselişi sayesinde, mikromobilite ulaşımın geleceği olabilir. Avrupa da bir istisna değil; çeşitli büyük şehirler artık yolculara sürdürülebilir ulaşım hizmetleri sunuyor.

Elektrikli scooterların Avrupa’da kullanımı yasaldır, ancak nerede ve nasıl kullanabileceğiniz bulunduğunuz ülkeye göre değişir. İşte Avrupa’daki elektrikli scooterlar için bazı genel politikalar ve uygulamalar.

Scooter Ile Avrupa Turu 2

Elektrikli scooterlar için hız sınırı nedir?

İspanya, İsviçre ve Belçika’da e-scooter’lar için hız sınırı e-bisikletlerde olduğu gibi 25 km/saattir (15,5 mil/saat). Bu sınır Almanya, İsveç, Danimarka ve Fransa’da 20 km/saate düşer ve kaldırımlar ve diğer yaya alanları için daha kısıtlayıcı sınırlar vardır. Türkiye’de ise bu sınır 25 km/h’dir.

Elektrikli scooterlar sokaklarda yasal mı?

Avrupa’nın çoğu yerinde elektrikli scooterlar sokaklarda yasaldır. Ya bisikletler ve motosikletler için geçerli olan yasalara ya da standart trafik yasalarına uymaları gerekir ya da kendilerine özel yasaları vardır.

Scooter Ile Avrupa Turu 1

Elektrikli scooterlar kaldırımlarda gidebilir mi?

Fransa’da cevap hayırdır. Ancak, sürücüler yine de bisiklet yollarını kullanabilir veya caddede sürüş yapabilirler.

Almanya’da 12 yaş ve üzeri kişiler, scooter’ları saatte 12 km’den hızlı gitmediği sürece kaldırımda sürebilirler. Avrupa’nın her yerinde bu uygulamayı yasaklayan çok fazla resmi yasa olmasa da, kaldırımdan kaçınmak yapılacak en kibar şey olabilir.

Scooter kullanmak için asgari yaş kaçtır? Kask takmam gerekiyor mu?

Çoğu ülkede 12-16 arasında bir asgari yaş şartı vardır ve ergenlerin ve çocukların kask takması gerekir. Örneğin İtalya’da 14 ila 18 yaş arasındaki sürücüler kask takmak zorundadır. 15 yaşın altındaki herkesin kask takması gereken İsveç’e benzer şekilde. Fransa’da sekiz yaşından küçük sürücülerin scooter kullanmasına izin verilirken, 12 yaşından küçükler için kask takma zorunluluğu vardır.

Elektrikli scooter için ehliyet, tescil veya sigorta gerekiyor mu?

Almanya, Hollanda ve İspanya’da tüm sürücülerin scooterları için sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Diğer ülkelerin çok azında sigorta zorunludur, ancak kişisel güvenlik ve korunma için bir plana yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Genel olarak konuşmak gerekirse, ne ehliyet ne de tescil bir gereklilik gibi görünmüyor – çoğu sürücü Avrupa’da yasal sürüş yaşından önce bir scooter kullanabilir.

Scooter Ile Avrupa Turu 3

Ülkelere göre scooter yasaları

Scooter yasaları, sektörün büyümesiyle aynı hızda hem bireysel sürücülerin hem de halkın kafasını karıştırmış gibi görünüyor. Avrupa’daki yasalar ülkeden ülkeye, hatta bazen şehirden şehre önemli farklılıklar gösteriyor.

Bazı şehirler sürücülere tam özgürlük tanırken, bazıları hareketlerini kısıtlamak için harekete geçti. Politika yapıcılar da zaman içinde, yasal gelişmelerin yanı sıra halktan gelen tepkilere göre tepkilerini uyarladılar.

İşte ülkelere göre Avrupa scooter yasalarının bir listesi:

Almanya

Sürücüler, ön farlar, iki fren ve yan reflektörlerin yanı sıra diğer sürücülere ve yayalara yaklaştığınızı bildirmek için bir zil taktıklarından emin olurlarsa burada lisans almaya hak kazanabilirler. Elektrikli scooterlar için hız sınırı, 14 yaş ve üzeri sürücüler tarafından bisiklet şeritlerinde veya yollarında 20 km/s’dir. 12 yaş ve üzeri çocukların bisiklet yolları, şeritleri ve kaldırımlarda en fazla 12 km/s hız yapmalarına izin verilmektedir.

Avusturya

Avusturya, e-scooterların bisiklet yolları dışında her yerde kullanılmasını yasaklamıştır. Ayrıca, 25 km/s’lik azami hız sınırı ve tüm sürücüler için bisiklet ehliyeti de dahil olmak üzere bir dizi ek kısıtlama getirmiştir. Scooterların ayrıca fren reflektörleri, retroreflektörleri, kırmızı arka ışıkları ve beyaz ön ışıkları olması ve maksimum 600 Watt gücünde olması gerekmektedir. 12 yaş ve altı sürücüler 16 yaş ve üzeri biriyle birlikte olmalı ve bisikletlilerle aynı kural ve yönergelere uymalıdır.

Belçika

Belçika’da hem e-bisikletlere hem de scooterlara, sürücüler saatte 25 km’nin altında kaldıkları sürece, kamuya açık yollarda yasal olarak izin verilmektedir. E-scooter sürücülerinin 18 yaş ve üzerinde olması gerekiyor ve kaldırımlarda kullanılmalarına izin verilmiyor.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, mevcut düzenlemeleri kapsamında e-scooter’ların yalnızca özel arazilerde kullanılmasına izin veriyor. 2020 yılında çeşitli İngiliz şehirlerinde sınırlı denemeler yapıldı. Denemelerde, scooterların yalnızca maksimum 25 km/s hıza çıkmasına izin verildi ve bazı şehirler kullanımdan önce bir lisans gerektirdi.

Danimarka

Danimarka 2019’un başlarında scooterları yasallaştırdı. Maksimum hız 20 km’dir ve sürüş için asgari yaş 15’tir. Sürücüler genellikle e-scooter’larını bisiklet yollarında sürmektedir. Yönergelerin bir parçası olarak hem önde hem de arkada ışıklar gereklidir.

Fransa

Fransa, e-scooter’ların kaldırımda sürülmesine izin vermiyor, ancak bisiklet yollarına ve caddelere hala yeşil ışık yakılıyor. Fransa 2019’da, sürüş için asgari yaş (sekiz yaşından küçük çocuklar) ve 12 yaşın altındaki herkes için kask yasası da dahil olmak üzere bazı yeni önlemler ve yönergeler ekledi.

E-scooter’lar için hız sınırı karayolunda 20 km/s olup, bazı e-scooter operatörleri bu sınırlamayı otomatik hale getirmiştir. Örneğin Lyon’da, bazı scooterların hızı GPS’e bağlıdır ve sürücüleri yaya bölgelerinde 8 km/s ile sınırlar. Paris, gürültü kirliliği, güvenlik ve yoldaki araçlar üzerinde daha sıkı kontrol sağlayarak şehirde faaliyet gösteren e-scooter sayısını sınırlandırmayı amaçlıyor.

Finlandiya

Finlandiya, e-scooter ve kaykayları yasalar önünde bisikletlerle eşit görüyor – bu nedenle tüm scooterlar için maksimum 80 cm (31 inç) genişlik, toplam 25 km/s hız ve maksimum 1000 W şarj sınırı var. Sürücülerin ayrıca kask kullanmaları ve kaldırımdan uzak durmaları gerekmektedir.

İzlanda

İzlanda, 2019 yılının sonunda Reykjavik’te scooter kiralama hizmeti sunmaya başladı. Buradaki scooter sürücülerinin bisikletçilerle aynı yasalara uymaları, güvenlik ekipmanları giymeleri ve saatte 25 km’den daha hızlı sürmekten kaçınmaları gerekmektedir.

İtalya

İtalyan hükümeti 2020 yılında e-scooter yasalarını güncelleyerek scooterları bisikletlere eşdeğer hale getirdi. Asgari yaş 14 olarak belirlendi ve 18 yaşın altındaki sürücüler için kask zorunlu kabul edildi. E-scooter’lara artık bisikletlerin de izin verildiği yollarda maksimum 25 km/s hız ile izin verilmektedir. Yaya bölgelerinde azami hız 6 km/saate düşmektedir. Scooterların güçleri sınırlandırılmıştır (500W) ve sürücülerin yanlarında yolcu ya da eşya taşımalarına izin verilmemektedir. Hava karardığında yansıtıcı yelek, ön ve arka ışıkların kullanılmasına ilişkin kurallar da bulunmaktadır.

Norveç

Norveç, e-scooter’lar için düzenlemenin henüz ilk aşamalarında ve sürücüler bisikletlerle aynı kurallarla sınırlandırılmış durumda. Ancak 2020’den bu yana daha sert düzenlemeler üzerinde çalışılıyor gibi görünüyor. Şimdilik scooter’lara bisiklet şeritlerinde, yollarda ve kaldırımlarda izin veriliyor. Kask tavsiye ediliyor ancak zorunlu değil.

İspanya

İspanya’da scooterların sigortalı olması zorunludur ve sürücüler saatte 25 km’den hızlı gidemezler. Düzenlemeler şehre göre değişmektedir, ancak Barselona bisiklet şeritlerinde ve yayaları ve sürücüleri barındıran yollarda scooterlara izin vermektedir. Şehirdeki kaldırımlarda ve yürüyüş yollarında scooter kullanmak yasaktır ve sürücülerin yansıtıcı giysiler giymesi gerekir.

İsveç

İsveç’te 2018’den beri scooterlara izin veriliyor. Hatta 2020’ye kadar tüm e-bisiklet ve scooter alımları için %25 devlet sübvansiyonu da sunuldu. Buradaki scooterların frenleri ve bir zil veya başka bir sesli cihaza sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, 15 yaşın altındaki tüm sürücüler kask takmak zorundadır. Hız sınırı 20 km/s’dir – bundan daha hızlı giden herhangi bir motorlu scooter’ın kullanımı yasaklanmıştır.

İsviçre

İsviçreli scooter sürücülerine bisikletlilerle aynı muamele yapılmaktadır. Bu da bisiklet yolları ve maksimum 25 km/s hız ile sınırlandırıldıkları anlamına gelmektedir.

Portekiz

Portekiz’de henüz ulusal bir düzenleme bulunmamaktadır – scooter sürmeye ilişkin kurallar yerel yönetimlere ve şehirlere bağlıdır. Görünüşe göre sürücüler burada toplu olarak bisiklet şeritlerini ve kaskları kullanma eğiliminde ve aksi takdirde yolun kurallarına uyuyorlar.

Yazar

 • Tümay Kılınç
  İçerik kalitesi kontrol sorumlusu

  Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir