Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri Nelerdir?

Köpekler sadık, sevimli ve eğlenceli hayvanlardır. Köpekleri çok seviyor ve evinizde sevimli dostunuzla birlikte yaşamak istiyorsanız bazı çekinceleriniz olabilir. Sonuçta köpek sahiplenmek başlı başına büyük bir sorumluluktur. Evcil hayvanınızın beslenmesi, bakımı gibi rutinlere yeterince zaman ayırabilecek olmanız gereklidir. Hele de apartmanda yaşıyorsanız köpek sahiplenme konusunda iki kere düşünmeniz gerekebilir. Çünkü kendinize ait bir bahçeniz olmadığında köpek bakmak biraz daha zor hale gelebilir. Her köpeğin cinsi farklı özellikler barındırır. Hal böyle olunca da; havlama sıklığı, ne kadar tüy döktüğü, boyutu, cana yakınlığı, enerjisi ve eğitilebilirliği gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu özellikleri evde bakıma uygun olan köpek ırkları mevcuttur. Evde köpek beslemeye karar verdiyseniz sizin için derlediğimiz ırklara göz atabilir, sevimli dostunuzun cinsine karar verebilirsiniz.

Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri

Pomeranian Spitz

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 2

Pomeranian Spitz cinsi köpekler küçük cins arayışında olanlar için uygundur. Boyları maksimum 35 cm olan bu köpekler 5 kg ağırlığında olurlar. Pomeranian Spitz çok tüy döker ancak aşırı sevimli bir hayvandır. Havlama sıklığı fazla olan bu köpek eğitilirse evinizin en şirin bekçisi haline gelebilir.

Minyatür Schnauzer

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 3

Ev halkını çok benimseyen ve sadık bir dost olan Minyatür Schnauzer 15 yıla kadar yaşayabilen köpek ırkıdır. Köpek eğitimi ile biraz agresif olan yönü yumuşatılabilir. Bu köpek cinsi oldukça hareketli, enerjisi yüksektir. Tüyleri uzun olduğundan arada bir taramanız gerekecektir.

İngiliz Cocker

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 4

İngiliz Cocker cinsi köpekler kraliyet soyundan olduğu için asil olarak bilinirler. Aile fertleriyle yakın ve sıcak bir bağ kuran bu köpek cinsi 30 cm boyunda, 5 kg ağırlığındadır.

Dalmaçyalı

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 5

Çizgi filmlere konu olan dalmaçyalı köpekler oldukça hareketli, güçlü bir yapıya sahiptir. Sosyalleşmeyi seven ve çevik yönleriyle ön planda olan dalmaçyalılar oyun oynamaktan son derece keyif alırlar. Dışarıda zaman geçirmeyi çok seven dalmaçyalı ırkından bir köpek edinecekseniz bolca vakit ayırabiliyor olmanız gerekir.

Terrier

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 6

Terrier cinsi köpekler minicik ve çok sevimli hayvanlardır. Çok az tüy dökme özelliğine sahip olan Terrier ırkı köpekler evde bakılmak için son derece uygundur. Parlak ve kalın tüyleri, yuvarlak siyah gözleri ile evinizin en sevimli üyesi olabilir.

Fransız Bulldog

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 7

Fransız Bulldog cinsi köpekler ev ortamı için uygun olan ırklar arasındadır. çok hareketli ve enerjik olan bu köpekler yaklaşık 12 yıl yaşayabilir. Ev halkı ile kısa sürede güçlü bağlar kurabilen Fransız Bulldog ırkı köpekler hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi bir oyun arkadaşı olabilir.

Tepeli Çin Köpeği

Two Chinese Crested Dogs Sitting In Front Of A White Background

Tepeli Çin ırkı için tam bir apartman köpeği denilebilir. Çünkü son derece sessiz, kendi halinde ve akıllı olan bu hayvanlar tüysüz oldukları için de evde beslenmek için uygundurlar. Enerjik ve hareketli olmaları da aileniz için neşe kaynağı haline gelmelerini sağlar.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Isolated On White

Yorkshire Terrier 15 yılın üzerinde yaşayabilen, sevimli görüntüsü ile birçok kişinin ilgisini kazanan bir ırktır. Oldukça enerjik olan bu köpek cinsi ailesine çok bağlı olması ile dikkat çeker. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadıkları için bu köpekler yoğun ilgi isterler ve terk edilme korkusu yüksek olan ırklardır.

Shar Peis

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 10

Shar Peis cinsi köpekler eğitim aldıklarında etrafındakilerle ve çevresi ile son derece uyum yakalayabilen ırklardır. Ailesi ile güçlü bir bağ kuran bu köpek cinsi yabancılarla karşılaştıklarında bir süre havlayabilirler. Ortlama 11 yıl yaşayabilen bu ırk orta boylu bir cinstir. Her ne kadar evde bakılabilecek köpek grubunda yer alsa da dışarıda yapılacak yürüyüşlerden çok hoşlanırlar.

Malta Köpeği

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 11

Tam bir peluş oyuncağı andıran Malta köpeği ırkı yumuşacık tüyleri ve minicik görünümü ile evinizin en sevimli üyesi haline gelebilir. Oyun oynamaktan çok keyif alan bu köpekler zeki, neşeli hayvanlardır. Tüyleri çok fazladır ve dökülme konusunda sizi biraz yorabilir. Sahibi ile harika bir bağ kuran Malta köpeği cinsi evde size arkadaşlık edebilir.

Chow Chow

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 12

Chow Chow cinsi köpekler kalın kürk yapıları olan, evde beslenebilecek ırklar arasındadır. Baskın karakterleri ile ön planda olan bu köpekler diğer ırklara karşı üstünlük kurmaya çalışırlar. İyi bir eğitimle Chow Chow cinsi bir köpeğe sözünüzü geçirebilir onu kontrolünüz altında tutabilirsiniz.

Pekinez

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 13

Pekinez ırkı köpekler sessiz sakin halleri ile kendi halinde olan hayvanlardır. Oyun ve egzersize olan ihtiyaçları çok azdır. Eğer köpeğinizle eğlenmeye, oyun oynamaya çok vakit ayıramayacaksanız Pekinez ırkı bir köpek edinebilirsiniz.

Çivava(Şivava)

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 14

Çivava(Şivava) cinsi köpekler çok küçük, zeki ve sıcak kanlı hayvanlardır. Enerjisi yüksek olan bu köpekler en fazla 2,5 kg ağırlığında ve 20 cm boyunda olurlar. Çok küçük olan bu köpekler çantada bile rahatlıkla taşınabilir. Oyun oynamaktan çok keyif alan Çivava cinsi köpekler sevimlilikleri ile aile fertlerine neşe katan bir ırktır.

Boston Terrier

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 15

Boston Terrier cinsi köpekler çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen ırklar arasında yer alır. Amerika’da en çok beslenen köpek ırkı olan Boston Terrier nerede ne yapması gerektiğini bilen, söz dinleyen ve aklı başında bir cinstir. Ayrıca çocuklara olan tahammülü de bir hayli yüksektir. Tüy dökmüyor olması ise bu ırkın evde bakılabilecek en iyi seçeneklerden biri olduğunun göstergesidir.

Beagle

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 16

Beagle cinsi köpekler hem çok sevimli hem de uyumlu ve sakin olan hayvanlardır. Temiz oldukları için de evde bakım için son derece uygun olan bu köpek cinsi güzel bir sese sahiptir.

Bichon Frise

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 17

Apartmanda beslemeye en uygun ırklar arasında yer alan Bichon Frise, çok az havlar ve kucakta dolaşmaktan hoşlanır. Hatta diğer adı da Fransız kucak köpeğidir. Zekiliği, sempatikliği, neşesi ve enerjisi ile dikkat çeken bu cins ailesi ile güçlü bir bağ geliştirmenin yanında çocuklarla da çok iyi anlaşır.

Pag(Pug)

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 18

Pag(Pug) küçük, sevimli bir ırktır. Parlak ve yumuşacık tüylere sahip olan Pag(Pug) cinsi köpekler sıcak olmayan bölgeye daha iyi ayak uydururlar.

Toy Poodle Irkı

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 19

Toy Poodle ırkı köpekler kıvırcık, yumuşak tüyleri olan, sevimli ve zeki bir cinstir. Ufak, çevik ve enerjik bir yapıya sahip olan bu ırk ailesi ile çok güçlü bağlar kurar. 18 seneye kadar yaşayabilen bu köpekler sevgi ve ilgiden çok hoşlanırlar. Egzersiz, sık sık oyun oynama, yürüyüş gibi aktiviteler bu köpek ırkı için çok önemlidir.

Golden Retriever

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 20

Golden Retriever cinsi köpekler terbiyeleri, altın sarısı tüyleri ve eğitime açık olmaları sebebiyle en çok tercih edilen ırklar arasında yer alır. Sevgiyi derinden hisseden ve gösteren bu köpeklerin çocuklara olan sabrı yüksek olduğundan rahatlıkla evde de beslenebilir. Sahiplerine olan korumacılık ve bağlılıkları ise tartışılmazdır.

Miniature Pinscher

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 21

Miniature Pinscher cinsi köpekler evde bakımı son derece kolay olan ırklar arasında yer alır. Çünkü bu köpekler tüyleri kısa olduğundan tüy sorunu olmayacaktır. Eğitime ihtiyaç duyan bu ırk ev yaşamına rahatlıkla ayak uydurabilir. Sıcak kanlı ve sevimli olmaları da tercih edilmelerinde etkili rol oynar.

Dachshund

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 22

Dachshund ırkı köpekler kıpır kıpır ve cesur bir cinstir. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu ırk kısa ve yere yakın bacakları, uzun, düz vücudu ile dikkat çeker. Ailesi ile eğlenceli vakit geçiren bu ırk oldukça sevimli ve oyun sever cinstir.

Shih Tzu

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 23

Shih Tzu ırkı köpekler 14 yıla kadar yaşayabilen, enerjik bir cinstir. Sevimli görüntüsü ile dikkat çeken bu ırk oyun oynamaktan ve dışarıda yapılan yürüyüşlerden çok memnun kalır. Evde beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer alan Shih Tzu çok sıcaktan hoşlanmadığı için bakımı sırasında serinde tutulmasına dikkat edilmelidir.

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Evde Beslenecek Köpek Cinsleri Nelerdir 24

Köpek sahiplenmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği detaylardan biri bu sadık dostların yaşam süresidir. Aslında köpeklerin yaşam süreleri; ırkları, bakım şartları, çevresel koşullar gibi etkenler doğrultusunda değişkenlik gösterir. Genel anlamda ortalama olarak belirtmek gerekirse köpeklerin ömrünün 10-13 yıl olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 20 yıla kadar yaşayabilen köpek ırkları da vardır.

Köpeğinizin daha uzun ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız ona öncelikle sevginizi yoğun şekilde hissettirmeniz gereklidir. Düzenli veteriner kontrolleri, aşılar, kilo kontrolleri aksatılmamalı, günlük olarak köpeğin ihtiyaç duyduğu egzersizlere zaman ayırılmalıdır. Köpeklerin doğru ve sağlıklı şekilde beslenmeleri de çok önemlidir. Bu bağlamda; ırkı, kısırlık durumu, yaşı gibi etkenler eşliğinde köpeğinizin beslenme rutinlerini doğru şekilde sürdürebilirsiniz. Köpeğin kendisinin ve vakit geçirdiği ortamın temizliği, genel bakımı da yaşam konforu ve süresi üzerinde etkili olacaktır.

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir