Tüketici dergisi logosu

En İyi Makyaj Sabitleyici Sprey Markaları ve Tavsiyeleri (2024)

Kısa bir özet..

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre 2024 yılında şu an için en çok sevilen makyaj sabitleyici ufak bir farkla Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy olmuştur. Uygun fiyatlı bir alternatif isterseniz New Well Makeover Makyaj Sabitleyici ürününe bakabilirsiniz. Sıralamamızın devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy1. NYX Professional Makeup Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey88.02 / 100
Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey2. Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey87.93 / 100
Redist Makyaj Sabitleyici Sprey Make Up Fixing3. Redist Makyaj Sabitleyici Sprey86.50 / 100
Avon Prep and Set Spray4. Avon Prep and Set Spray86.46 / 100
Avon Mark Magix Makyaj Sabitleyici Sprey5. Avon Mark Magix Makyaj Sabitleyici Sprey82.35 / 100
Wet n Wild Photofocus Natural Finish Makyaj Sabitleyici Sprey6. Wet N Wild Photofocus Natural Finish82.26 / 100
Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey7. Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey82.08 / 100
New Well Makeover Makyaj Sabitleyici8. New Well Makeover Makyaj Sabitleyici81.93 / 100
Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey9. Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey80.11 / 100
Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray10. Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey80.00 / 100
Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey11. Maybelline New York Face Studio Lasting Fix76.68 / 100

Bu listenin sıralanması 37263 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Makyajınızın bütün gün boyunca taze ve doğal görünmesini sağlamak için en iyi makyaj sabitleyicilerine ihtiyaç duyarsınız. Bu harika ürünler, cildinizin terlemeye, sıcaklığa ve harekete rağmen makyajınızı sabit tutar. En iyi makyaj sabitleyicileri, makyajınızı gün boyu kalıcı ve kusursuz kılar, böylece güzelliğinizin doğal ve etkileyici bir şekilde parlamasını sağlar. Makyajınızın hiç solmadığından emin olmak için en iyi makyaj sabitleyicisini seçin ve güvenle makyajınızı tamamlayın.

Makyaj sabitleyici sprey kullanmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Makyajınızı 24 saate kadar sabit tutan ürünler, sürekli tazeleme ihtiyacını ortadan kaldırır ve size konfor sağlar.
 • Makyaj sabitleyicisi ürünler sayesinde özel günlerde bile porselen gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Saatler boyunca kusursuz görünen ve dayanıklılığını koruyan bir makyaj, özgürce eğlenmenizi ve özel gününüzün keyfini çıkarmanızı sağlar.
 • Makyaj sabitleyici spreyler, her cilt tipine uygun çeşitlilik sunar. Örneğin, yağlı bir cilde sahipseniz mat bitişli bir sabitleyici tercih edebilir ve T bölgesindeki aşırı parlama sorununu engelleyebilirsiniz.
 • Makyaj sabitleyici ürünler pratik bir kullanıma sahiptir ve tek bir şişe uzun süre kullanılabilir. Sürekli olarak makyajınızı tazeleme zorunluluğunu ortadan kaldırır, böylece makyaj malzemelerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlar.
 • Makyaj sabitleyici ürünlerin genellikle hoş kokuları vardır ve cilde ferah bir his bırakır.
 • Makyaj sabitleyici ürünler, zengin ve besleyici içeriklerle formüle edilmiştir. Bu sayede makyajınızı sabitlemekle kalmaz, aynı zamanda cildinize bakım yapar.
 • Makyaj sabitleyiciler, yüzdeki ton eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olur ve makyajın çizgilere ve gözeneklere dolmasını engeller.
 • Cildi kurutmadan ve parlatmadan kusursuz bir görünüm sağlayan makyaj sabitleyici ürünler, her kadının makyaj çantasında bulunmalıdır.
 • Bazı kişiler, fondöten veya renkli nemlendirici kullanırken "cakey" görüntüden şikayet eder. Sprey formundaki sabitleyiciler sayesinde fondöteniniz gün boyu taze görünecektir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olanlar ve pul pul bir görünümden muzdarip olanlar için nemlendirici etkili sabitleyici spreyler idealdir.

En İyi Makyaj Sabitleyici Tavsiyeleri

En İyi Makyaj Sabitleyici Tavsiyeleri

1. Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy

Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy

Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy vegan formülü ile dikkat çeken bir üründür. Islak bitişli bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercihi bu üründen yana olabilir. Makyajınızın kalıcılığını arttırma konusunda güçlü bir formüle sahip olan ürün ciltte nemli ve ıslak bir görünüm sağlar. Hiçbir hayvansal katkı maddesi içermeyen bu ürün fondöten ve pudradan sonra yüze birkaç fıs uygulanabilir.

Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy kullanan kişilerin yorumlarına baktığımız zaman bu ürünün çok beğenildiğini gördük. Ürün saatlerce makyajı sabit tutabiliyor. Ayrıca yüzde bıraktığı görünüm ise ışıltılı ve nemli olmakla birlikte asla yağlı değil. Yaz sıcaklarında bile makyajı sabit tutabilen Nyx Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Setting Spray Dewy maske kullanımı sırasında da dağılmalara neden olmuyor. Yüzlerce kişinin tercihi olan bu ürün kullananlar tarafından ”mükemmel” olarak yorumlanıyor.

2. Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey

Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey

Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey ile gün boyu makyajınızın kalıcı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 115 ml’lik şişesinde sunulan bu makyaj sabitleyici sprey hafif bir yapıya sahiptir. Yüzde ağırlığa neden olmayan Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey ile aynı zamanda cildinizin nemli kalmasını da sağlayabilirsiniz. Herhangi bir yapışkan hisse ya da kurumaya neden olmayan bu ürün cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlar. Makyajınızı bitirdikten sonra iyice çalkaladığınız şişeyi 30 cm uzaktan yüzünüze sıkarak gün boyu konfor yaşayabilirsiniz.

Farmasi Makyaj Sabitleyici Sprey kullanan kişilerin yorumlarını incelediğimizde genel olarak ürünün beğenildiğinizi gözlemledik. Bu ürün bazı kişilerin makyajında dağılmalara neden olmuş. Fiyatı ise bir hayli uygun.

3. Redist Makyaj Sabitleyici Sprey Make Up Fixing

Redist Makyaj Sabitleyici Sprey Make Up Fixing

Redist Makyaj Sabitleyici Sprey cildi derinlemesine temizleyip aydınlatıyor, gözenekleri sıkılaştırıyor. Fazla yağı emiyor, detoksifiye ederek sivilceleri gideriyor. Cilde besleyici maddeler vererek daha pürüzsüz bir görünüm sağlıyor.

Kullanıcılara göre ürün biraz yakıcı ama güzel kokulu. Kimyasal kokusu yok ama kokusu biraz yoğun olabiliyormuş. Bizzat denediğimde ciltteki yağlılığın azaldığını, gözeneklerin sıkılaştığını, cildin aydınlandığını fark ettim. Sıkıştırma aparatı sayesinde kullanımı da rahat ve kolaydı.

Redist Sabitleyici Sprey cildi güzelleştiren etkili bir ürün. Kullanıcılar genel olarak beğenmiş görünüyor.

Redist Makyaj Sabitleyici Sprey Make Up Fixing Fiyat listesi

4. Avon Prep and Set Spray

Avon Prep and Set Spray

Avon Prep and Set Spray, günlük makyaj rutinimizde etkili bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. 125 ml'lik bu ürün, hızla kuruyan ve yapışkan bir his bırakmayan yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca, gözenekleri tıkamama özelliği ve dermatolojik olarak test edilmiş olması, cilt dostu bir ürün olduğunu gösteriyor. Makyajın altına baz olarak veya makyajı sabitlemek için kullanılabiliyor ve cildi tazelemek için gün içinde tekrarlanabiliyor.

Kullanıcı deneyimleri göz önüne alındığında, Avon Prep and Set Spray, özellikle günlük makyajlar için ideal bir seçim. Yaz aylarında aşırı sıcaklarda makyajın akmasını tamamen önleme konusunda bazı zorluklar yaşasa da, normal koşullarda makyajı başarılı bir şekilde sabitlediği görülüyor. Spreyin hafif yapısı, karma ve kuru ciltler tarafından özellikle beğeniliyor. Kirpiklerin kalkık kalmasını sağlaması ve kalem far gibi ürünlerin çizgilere dolmadan dayanıklılığını koruması, ürünün etkileyici yönlerinden. Bazı kullanıcılar, ürünün ciltte hafif bir parlama yarattığını ve T bölgesine ekstra pudra uygulanması gerekebileceğini belirtiyor. Fiyat-performans açısından değerlendirildiğinde, Avon Prep and Set Spray, makyajınızı sabitlemek ve gün boyu taze tutmak için uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor.

5. Avon Mark Magix Makyaj Sabitleyici Sprey

Avon Mark Magix Makyaj Sabitleyici Sprey

Avon Mark Magix Sprey makyajınızı sabitler, gün boyu kalıcı olmasını sağlar. Dermatolojik test görmüş, cildi korur. Makyajı bitirdikten sonra yüzünüze biraz sıkmanız yeterli, makyaj sabit kalır. Temiz cilde uygulayın.

Ancak bazı kullanıcılar ürünü beğenmemiş. Özellikle kuru ciltlere uygun değilmiş. Direk yüze sıkanlar makyajın dağıldığını söylüyor. Ama bazıları da memnun kalmış. Fazla sıkmadan kullanıldığında makyajı uzun süre sabit tuttuğunu belirtmişler. Kokusu kötü denmişama en çok şikayet iri parçalar halinde sıkmasından. Sonuçta Avon Magix Sprey makyajı sabitleyebiliyor ama bazı dezavantajları var. Kuru ciltlere pek uygun değil gibi görünüyor.

Avon Mark Magix Makyaj Sabitleyici Sprey Fiyat listesi

 • 199.00 TL - AVON Mark Magix Makyaj Sabitleyici Sprey 125 ml 5050136302399 (Trendyol)

6. Wet n Wild Photofocus Natural Finish Makyaj Sabitleyici Sprey

Wet n Wild Photofocus Natural Finish Makyaj Sabitleyici Sprey

Wet n Wild Photofocus Natural Finish Makyaj Sabitleyici Sprey, hafif astarlı formülü sayesinde yaz aylarında bile pürüzsüz bir makyaj görünümü sağlıyor. Bu sabitleyici sprey, makyajı hazırlama, sabitleme ve yenileme için gün boyu kullanılabilir. Hipoalerjenik özelliği, kokusuz yapısı ve paraben içermemesi ile cildinize zarar vermeden makyajınızı sabitliyor.

Kullanıcı yorumlarına göre, Wet n Wild Photofocus Natural Finish Makyaj Sabitleyici Sprey, makyajın bozulmasını engelliyor ve makyajın dayanıklılığını arttırıyor. Ayrıca cilde doğal bir parlaklık verdiği ve etrafa makyaj bulaşmasını önlediği belirtiliyor. Hem fiyatı uygun hem de performansı çok iyi olduğu için tercih edilen bir ürün olarak öne çıkıyor.

7. Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey

Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey

Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey makyajını ısı geçişlerinden kaynaklanan problemlere karşı korumak isteyenlerin tercih edebileceği bir üründür. 8 saate kadar kalıcılık sağlayan bu ürün şık şişe tasarımı ile dikkat çeker.

Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda üründen memnun kaldıklarını gördük. Fiyatı ise normal diyebiliriz.

Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey Fiyat listesi

 • 1219.00 TL - Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey (Hepsiburada)
 • 445.00 TL - Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey (Trendyol)
 • 647.99 TL - Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey (Trendyol)
 • 999.00 TL - Revolution Hyaluronic V4 Makyaj Sabitleyici Sprey (Trendyol)

8. New Well Makeover Makyaj Sabitleyici

New Well Makeover Makyaj Sabitleyici

New Well Makeover Makyaj Sabitleyici, makyajınızın uzun süre kalmasını ve bozulmadan korunmasını sağlayan bir spreydir. Ürün, cildinizde sağlam bir duvar oluşturarak makyaj malzemelerinin kaymasını engeller ve böylece makyajınızın dış etkenlerden ve zamanın yıpratıcılığından etkilenmesini önler.

Kullanıcı yorumlarına göre, ürünün biraz yanma hissi yarattığı belirtilmiş. Ancak cildi yapış yapış yapmadığı, gün boyunca makyajı sabit tuttuğu ve özellikle yaz aylarında kullanım için ideal olduğu ifade edilmiş. Bir kullanıcının düğün ve kına gecesi gibi özel günlerde de kullandığı ve makyajının yaz sıcağında bile bozulmadığını söylediği görülmektedir. Kokusu güzel olan ürün, fiyatına göre de oldukça kaliteli bir performans göstermektedir. Makyajınızın uzun süre kalması için bir sabitleyici sprey arıyorsanız, New Well Makeover Makyaj Sabitleyici'yi tercih edebilirsiniz.

9. Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey

Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey

Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey ile makyajınızın 8 saat boyunca kusursuz ve kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizdeki parlaklığı kontrol altına alan bu ürün gün boyu makyajınızın taze görünmesini sağlar. Yeni makyaj yapmışsınız gibi görünmenizi sağlayan Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey salatalık özü ile formüle edilmiştir. Bu da cildinizin kurumadan nemli kalmasını sağlar. Yağsız ve çabuk kuruyan formülü ile kadife görünümlü bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey kullanan kişilerin yorumlarını incelediğimizde genel olarak beğenildiğini gördük. Özellikle çok hoş bir kokuya sahip olan bu sabitleyiciyi kullanan kişiler makyajı saatlerce koruduğunu da söylüyor. Hafif ıslak ve canlı bir görünüm elde etmenizi sağlayan Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey ile gün boyu ışıl ışıl görünmek mümkün. Fiyatı performansına göre normal.

Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey Fiyat listesi

 • 349.88 TL - Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey (Hepsiburada)
 • 500.00 TL - Max Factor Makyaj Sabitleyici Sprey - Lasting Performance Setting Spray 100 ml 8005610712246 (Hepsiburada)
 • 489.90 TL - Max Factor Makyaj Sabitleyici Sprey - Lasting Performance Setting Spray 100 ml 8005610712246 (Trendyol)
 • 546.40 TL - Max Factor Lasting Performance Makyaj Sabitleyici Sprey 00561071224 (Trendyol)

10. Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray

Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray

Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray gün boyu makyajınızın sabit kalmasını sağlar. Hafif yapısı sayesinde ciltte ağırlığa neden olmayan bu ürün aynı zamanda cildi nemlendirir ve kurumasına engel olur. Cilt üzerinde pürüzsüz ve nemli bir görünüm sağlayan Golden Rose Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray 120 ml’lik mor şişesinde kullanıcılarına hitap eder.

Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda ürünün 1000’in üzerinde kullanıcı tarafından olumlu yorum aldığını gördük. Ciltte ferah bir his bırakan bu ürün makyaj sabitleme konusunda çok iyi bir performansa sahip. Yüzde yapış yapış bir his bırakmaması ise kullananlar tarafından beğenilen en belirgin özelliği. Hoş bir kokusu olan Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray bazı kişiler tarafından yıllardır beğenilerek kullanılıyor. Kullanıcıların büyük bir kısmı ürün için ”en iyisi” yorumunda bulunmuş.

Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey – Makeup Fixing Spray Fiyat listesi

 • 390.00 TL - Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey (Trendyol)
 • 401.00 TL - Golden Rose Makyaj Sabitleyici Sprey 120ml (Trendyol)
 • 401.00 TL - Golden Rose Makyaj Sabitleyici Mat Sprey--Saklı Güzellik-- (Trendyol)
 • 999.00 TL - Golden Rose Make-Up Fixing Spray Makyaj Sabitleyici Sprey (120 Ml) (Hepsiburada)

11. Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey

Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey

Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey ince yapılı pudra içeriğine sahiptir. Böylece cildi yağlanmaya meyilli olan, parlayan kişiler için uygun bir üründür. Ciltteki parlamayı kontrol altına alarak mat bir görünüm elde edilmesini sağlayan Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey 16 saate kadar kalıcılık sağlamayı vadeder. Sprey şişesinin pompa kısmı yüze pratik şekilde püskürtme yapılabilmesi için özel bir tasarıma sahiptir. 100 ml’lik pembe bir şişede sunulan bu makyaj sabitleyici, mat bir bitiş tercih edenler için ideal bir ürün. Ürünün en öne çıkan özelliği ise makyajın maskeye transfer olmasını önlemesidir.

Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda üründen memnun kalanlar var. Ancak ürünü kullandıktan sonra makyajının maskeye bulaşmaya devam ettiğini söyleyenler de mevcut. Fiyatı ise normal seviyede diyebilmek mümkün.

Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey Fiyat listesi

 • 999.99 TL - Maybelline New York Master Fix Sabitleyici Ve Matlaştırıcı Pudra Transparan (Trendyol)
En Iyi Makyaj Sabitleyici 6

Makyaj Sabitleyici Sprey Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj sabitleyici sprey tercih ederken dikkat etmeniz gereken bir takım detaylar vardır. Bu detaylara dikkat ettiğinizde beklentilerinizin en iyi biçimde karşılanması mümkün hale gelecektir.

Cilt Tipi

Cilt tipiniz tıpkı diğer kozmetik ürünlerde olduğu gibi makyaj sabitleyici sprey seçiminde de sizin için yol gösterici olacaktır. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, ıslak bitişli bir makyaj sabitleyici sprey tercih etmeniz doğru olmayacaktır. Çünkü böyle bir ürün tercih ederseniz zaten yağlı görünüme sahip olan cildiniz daha da parlayacak ve çok ıslak görünecektir. Kuru ve çok mat bir cilt tipine sahip olan kişiler için ıslak bitişli olan ürünler doğru bir tercihtir. Yağlı ve parlak cilt yapısına sahip olan kişiler ise tercihini mat bitişli olan makyaj sabitleyici sprey ürünlerinden yana kullanabilir.

Ürün Boyutu

Boyutu 30 ml ya da 100 ml olan makyaj sabitleyici sprey ürünleri mevcuttur. Daha uzun süreli bir kullanım için beklentinizi karşılayacak boyutta bir makyaj sabitleyici sprey tercih edebilirsiniz.

İçerik

Bazı makyaj sabitleyici ürünlerinin içeriği son derece zengin katkılar ile formüle edilmiştir. Eğer bir makyaj sabitleyici spreyden daha fazlasını istiyorsanız ürünlerin içeriğini ve cilt üzerinde ne gibi etkiler yaratacağını incelemelisiniz. Ürünlerin bazıları hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Eğer bu sizin için önemli bir detaysa tercih sırasında dikkat etmeniz gereklidir. İçeriğinde alkol, paraben ya da hayvansal hiçbir katkı bulunmayan vegan ürünler de mevcuttur. Tercihinizi bu gibi detayları göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

En Iyi Makyaj Sabitleyici 5

Etki

Makyaj sabitleyici ürünlerin tercih ediliş sebebi, yapılan makyajın uzun süre kalıcı hale gelmesini sağlamaktır. Her ürünün makyajı sabitleme süresi bir değildir. Örneğin; bazı sabitleyici ürünler makyajınızı 8 saat boyunca korurken, bazılarında bu süre 24 saate kadar çıkabilir. Yani makyajınızın ne derece kalıcı kalmasını istiyorsanız ona göre bir tercihte bulunmalısınız.

En Iyi Makyaj Sabitleyici 7

Sıkça Sorulan Sorular

Makyaj sabitleyici sprey kullanmayı düşünenlerin merak ettiği bazı detaylar olabilir. Sürekli makyajının dağılmasından, uçmasından muzdarip olan kişiler için sabitleyici spreyleri kesinlikle tavsiye ederiz. Şimdi gelelim merak edebileceğinizi düşündüğümüz bazı soruların cevaplarına! :)

Makyaj Sabitleyici Sprey Nasıl Kullanılır?

En başa dönecek olursak öncelikle cildinizi temizleyip nemlendirmeniz gereklidir. Çünkü nemlendirme işlemi, kullanılacak makyaj malzemelerinin cilde minimum zarar vermesini sağlamaktır. Aslında nemlendiriciler makyaj malzemeleri ile cilt arasında sağlıklı bir bariyer oluşturur. Herkesin makyaj sıralaması ya da kullandığı ürünler farklıdır. Dilediğiniz ürünler ile makyajınızı tamamladıktan sonra sabitleme işlemine geçebilirsiniz.

Makyajınızı tamamen bitirdiğinizde 30 cm uzaktan sabitleyici spreyinizi yüzünüze birkaç kez fıslatabilirsiniz. Eğer yakından fıslatırsanız sprey makyajınızın dağılmasına neden olabilir. Ayrıca yakın mesafeden yüzünüze sabitleyici sprey püskürtmeniz halinde cildinizde damlacıklar meydana gelecektir. Bazı ürünler saatlerce kalıcılığını sürdürür ve bir daha sprey kullanmanıza gerek kalmaz. Ancak kalıcılık süresi çok uzun olmayan ürün kullanıyorsanız gün içerisinde sabitleyici spreyinizi tazeleyebilirsiniz. Böylece makyajınızın akmasına fırsat bırakmamış olursunuz. ''Sabitleyicim ne kadar etkili olursa olsun ben işimi garantiye almak isterim'' derseniz de birkaç saatte bir spreyinizi yineleyebilirsiniz. Makyaja başlamadan önce makyaj bazı kullanırsanız en iyi sonucu elde edersiniz. Böylece makyajınız kolay kolay uçup gitmez. Cildinizde yapışkanlık hissi bırakan sabitleyici spreylerden de kesinlikle uzak durmalısınız!

Makyaj Sabitleyici Sprey Cildime Zarar Verir mi?

Makyaj sabitleyici sprey eğer dozunda ve doğru şekilde kullanılırsa cilde zararı yoktur. Sabitleyici ürünler asla makyaja başlamadan önce kullanılmamalıdır. Direkt olarak yüze uygulanan sabitleyici ürünler gözeneklerin tıkanmasına ve cildin nefes alamamasına neden olur. Nefes almaya ihtiyaç duyan gözenekler normalden fazla açılma ihtiyacı duyabilir. Bu da sivilce gibi cilt problemlerine davetiye çıkarabilir.

Daha fazla makyaj sabitleyici sprey kullanmak makyajınızı daha kalıcı hale getirmeyecektir. Bu nedenle sabitleyici spreyinizi en fazla 3 kez fıslatmanız yeterli olacaktır. Fıslatma sırasında yüzünüzün her tarafına eşit miktarda sprey geldiğinden emin olmalısınız.

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.