Tüketici dergisi logosu

En İyi Maskara Tavsiyesi - En Çok Satan 16 Maskarayı İnceledik

Kısa bir özet..

2024 Yılı için derlediğimiz en iyi maskara sıralaması aşağıda yer almaktadır. Gerçek kullanıcı verilerine göre en çok sevilen maskara Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara olmuştur. Aşağıdaki listemizde farklı şekillerde ve fiyatlarda maskaraları bulabilirsiniz. Listemizin devamında ise satın alma rehberi ve ürün incelemeleri yer alıyor, bir sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

ÜrünFiyatlarDeğerlendirme
Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara1. Maybelline Lash Sensational Intense Black94.98 / 100
Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler2. Beaulis Fake It Maskara Hacimli/Uzun Kirpikler91.49 / 100
L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara3. loreal L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara91.17 / 100
Golden Rose Maskara – Gr Essential High Definition4. Golden Rose Maskara Essential High Definition90.24 / 100
Estee Lauder Sumptuous Extreme Maskara 01 Black5. Estee Lauder Sumptuous Extreme Maskara 0188.71 / 100
Essence I Love Crazy Hacim Maskara6. Essence I Love Crazy Hacim Maskara88.15 / 100
Lancome Hypnôse Maskara 01 Noir7. Lancome Hypnôse Maskara 0187.60 / 100
L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara8. loreal L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara86.10 / 100
L’Oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara9. Maskara L’Oreal Paris Bambi Eye86.00 / 100
Farmasi Double Lash Extend Maskara10. Farmasi Double Lash Extend Maskara84.51 / 100
Kiko Milano Hacim Veren ve Kıvırıcı Etkili Maskara11. Kiko Milano Hacim Veren Kıvırıcı Maskara84.46 / 100
Rimmel London WONDER’FULL Maskara Volume Colorist Black 00112. Rimmel London WONDER’FULL Maskara 00183.81 / 100
L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara13. loreal L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara81.92 / 100
Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara14. NYX Professional Makeup Nyx Worth The Hype Waterproof Maskara80.40 / 100
New Well Bioherbal 7in1 Maskara15. New Well Bioherbal 7in1 Maskara80.30 / 100
Flormar Precious Curl Maskara16. Flormar Precious Curl Maskara79.15 / 100

Bu listenin sıralanması 185170 gerçek kullanıcı deneyimi ve oylamasına göre oluşturulmuştur.

Listenin değerlendirme puanları hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Sitemizde yer alan linkler üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde, sizlere ekstra bir maliyet olmaksızın komisyon kazanabileceğimizi belirtmek isteriz.

Maskara, kadınların günlük makyaj rutininde vazgeçilmez bir ürün olarak yer alır. Gözleri çekici hale getirip bakışları belirginleştirerek, kirpikleri dolgunlaştırıp uzatma etkisiyle ifadeleri daha keskin ve etkileyici hale getirir. Kirpikleri belirginleştirirken makyajın final dokunuşunu da sağlar. Maskaralar, farklı renk seçenekleriyle kapalı şişelerde bulunur ve her cins fırçasıyla özel bir makyaj malzemesidir. Farklı fırça tipleri, gözlerde farklı etkiler yaratır ve bakışlardaki ifadeyi değiştirir.

Maskaranın kullanımı güzel sonuçlar elde etmenizi sağlar, ancak dikkat edilmediğinde etrafa bulaşabilir veya kirpiklerde topaklanmalara neden olabilir. Maskara kullanırken, öncelikle üst kirpiklerden başlamak önemlidir. Uygulama uçtan dip yönlü olarak yapılmalıdır. Üst kirpiklere uygulama tamamlandıktan sonra, alt kirpiklere çok yavaş hareketlerle geçilmelidir. Alt kirpiklere az miktarda uygulanmalıdır çünkü suya dayanıklı olmayan bir maskara kullanılıyorsa alt kirpiklere bulaşabilir ve gözaltında koyu mor halkalar gibi görünmesine neden olabilir. Maskara uygulamadan önce kirpiklerin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Kirpikler iyice temizlendikten sonra maskara uygulanmalıdır. Maskara uygulandıktan sonra kirpiklerde kalan tortular kötü bir görünüme yol açabilir.

Maskara tavsiyeleri

Size uygun maskarayı tercih ederken kirpiklerindeki eksikliklere dikkat ederken bir maskara seçimi yapın. Eğer kirpikleriniz seyrek ya da çok ince görünüme sahipse dolgunlaştırıcı, kısa tipte kirpiklere sahipseniz uzatıcı etkili maskaraları ya da düz ve aşağı bakan kirpikleriniz varsa kıvırıcı etkili maskaraları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Maskarayı sürmeden önce isteğe göre kirpiklerin üzerine biraz pudra geçilmesinde zarar görülmemektedir. Pudra, kirpiklerinizin birbirine yapışmasını önleyecektir. Eğer kirpikleriniz maskara sürmenize rağmen hala kıvrılmamışsa hemen bir kirpik kıvırıcısı almanız gerekmektedir. Bu şekilde maskara sürüldükten sonra kıvırıcı ile etki 2 katına çıkarılabilmektedir. Maskaraların ömürleri genel olarak 3 veya 4 ay olmaktadır. Daha fazla kullanılması içerisinde biriken mikrobakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bu da kirpik sağılığına zarar vermektedir. Bu süre geçirildiğinde maskara kirpikleri sertleştirebilir veya dökülmelerine yol açabilir. Kullanım süresini aşmamak maskara kullanımında çok önemlidir.

Maskara türleri

Kirpiklerinize Uygun Maskara Seçimi

Maskara seçerken, kirpiklerinizin özelliklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Kirpikleriniz seyrek, ince, kısa veya düz olabilir. Bu durumlarda, kirpiklerinizi kontrol ederek uygun maskara tipini seçebilirsiniz. İşte size 5 farklı maskara tipi önerisi:

1. Uzatma Etkili Maskaralar

Uzatma etkili maskaralar, kısa ve seyrek kirpiklere sahip olanlar için idealdir. Bu maskaraları kullanarak bakışlarınızdaki farkı hemen görebilirsiniz. Özellikle koyu siyah renkteki uzatma etkili maskaralar daha belirgin bir görünüm sağlar. Ayrıca "S" şeklindeki fırçalara sahip uzatma etkili maskaralar, bu tür kirpiklere sahip kişilerde daha sağlıklı bir görünüm elde etmenizi sağlar. Kirpikleriniz uzun ve dolgun görünecektir.

2. Kıvırma Etkili Maskaralar

Kıvırma etkili maskaralar, düz ve aşağı doğru bakan kirpikler için uygundur. Bu maskaralar, kirpikleri hem hacimlendirir hem de kıvırarak daha güzel görünmelerini sağlar. Eğer kirpikleriniz düz ve aşağı doğru bakıyorsa, bu tip bir maskara ile kirpiklerinizi 2 kat daha kıvırmış gibi göstererek harika bir etki elde edebilirsiniz. Ayrıca kirpiklerin birbirinden ayrılmasını sağlayan fırça tiplerini tercih etmek de işinize yarayacaktır.

Maskara türleri

3. Dolgunlaştırıcı Maskaralar

Dolgunlaştırıcı maskaralar, ince ve seyrek kirpikler için ideal bir seçenektir. İnce kirpikler arasında boşluklar oluşabilir ve dolgun bir görünüm elde etmek zor olabilir. Dolgunlaştırıcı maskaralar sayesinde kirpikleriniz daha kalın ve dolgun görünecektir. Fırça tiplerine bağlı olarak dolgunlaştırıcı maskara seçimi yapabilirsiniz. Kirpikleri tek tek ayıran fırçaları tercih etmeniz önemlidir. Dolgunlaştırıcı maskaraları kullanırken, ekstra siyah renkleri tercih etmek dolgunluk etkisini artıracak bir öneridir.

4. Suya Dayanıklı Maskaralar (Waterproof)

Suya dayanıklı maskaralar, kirpiklerde uzun süre kalıcılık sağlamak için üretilmiştir. Diğer maskara türlerinde göz kapağındaki yağlanma, terleme veya suyla temas sonucunda akma sorunu yaşanabilir. Bu durum göz çevresinde kötü bir görünüme ve maskaranın ciltte birikmesine neden olabilir. Suya dayanıklı maskaralar, yağlı göz yapısına sahip kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu maskaralar sayesinde makyajınız gün boyu taze kalır ve bozulma veya bulaşma riski ortadan kalkar. Ancak, suya dayanıklı maskaraların temizlenmesi zor olabileceği için kirpiklere zarar verebilir.

5. Hipoalerjenik Maskaralar

Hassas gözlere sahip olanlar için hipoalerjenik maskaralar ideal bir seçimdir. Bu maskaralar, göz tahrişi gibi olası etkileri önlemek amacıyla üretilmiştir. Hipoalerjenik maskaralar, E vitamini gibi besleyici bileşenler içerir ve kirpiklerin ve gözlerin sağlığına katkıda bulunur. Hassas gözlere sahip kişilerin maskara uygularken dikkatli olmaları ve maskarayı temizlerken özen göstermeleri önemlidir, çünkü göz tahrişine neden olabilir.

En İyi Maskara Tavsiyeleri

En İyi Maskara Tavsiyeleri

1. Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara

Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara

Artıları

 • Alerjik duruma rastlanmaz
 • Hacimli görünüm sağlar
 • Dolgun ve tel tel ayrılmış kirpikler
 • Ağırlık hissi yaratmaz

Eksileri

 • Temizlemesi zahmetlidir
 • Kirpikleri kaldırmak zahmetlidir

Tel tel ayrılmış, yoğun, dolgun ve kıvrılmış kirpikler için Maybelline Lash Sensational Black Ekstra Siyah Maskara en doğru seçim olacaktır. Normal maskaralara göre 5 kat daha fazla yoğun siyah renk pigmentlerini sunar. Ekstra siyah etkisi ile çarpıcı ve etkileyici bakışlar kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca yelpaze şeklindeki özel fırçası sayesinde fırçanın iç tarafı ile kirpiklerin köklerine ulaşarak en kısa kirpikleri bile ortaya çıkaracaktır. Fırçasının dış tarafı kirpiklerin daha iyi kıvrılması ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Kirpikleri iyice sarar ve tel tel ayırır.

İçerisinde bulunan Yaban Gülü Yağı sayesinde kirpiklerde ağırlık hissi yaşanmaz. Kirpikleri olduğundan daha hacimli gösterir aynı zamanda çok hızlı bir kuruma gösterir.

Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara Fiyat listesi

 • 389.99 TL - Maybelline New York Kıvrım Ve Hacim Etkili Ekstra Siyah Maskara - Lash Sensational Intense Black Mascara (Trendyol)
 • 449.99 TL - Maybelline New York Kıvrım Ve Hacim Etkili Ekstra Siyah Maskara - Lash Sensational Intense Black Mascara (Trendyol)
 • 449.99 TL - Maybelline New York Kıvrım Ve Hacim Etkili Ekstra Siyah Maskara Lash Sensational Intense Black Mascara (Trendyol)

2. Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler

Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler

Artıları

 • Uygun fiyatlı olması
 • İyi hacim vermesi

Eksileri

 • Kirpikleri bazen yapıştırması

Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler, kirpiklerinizde hacim ve uzunluk etkisi yaratmak için mükemmel bir seçimdir. Plastik fırçası sayesinde kirpikleri uzatırken, ince yapısı ile alt kirpiklere de kolayca uygulanabilir. İstediğiniz görünüme kavuşmak için uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler'i uygun bir fiyata mükemmel sonuçlar elde etmek isteyenler için öneriyoruz. Ancak, bazı kullanıcılar ürünün kirpikleri biraz yapıştırdığını belirtmiş olsa da, genel olarak oldukça iyi bir performansa sahip olduğunu düşünüyoruz.

3. L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara

L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara

Artıları

 • Kirpik dökülmesi yaşanmaz
 • Kirpikleri uzatır
 • Hacimli ve dolgun kirpikler
 • Topaklanmaz
 • 2. kata gerek kalmadan sürülür

Eksileri

 • Boyutu küçük ve yetersiz
 • Uzun kirpikler için uygun değil
 • Kirpikler birbirine yapışıyor

Deneyen 10 kadından 9’u öneriyor! L’oreal Paris Unlimited Siyah Maskara kirpiklerde 48 saat kalıcılık sağlamaktadır. Kirpikleri iyice sarar tel tel ayırarak kaldırır ve kıvırır. Suya dayanıklı olmasının yanında kolayca temizlenebilme özelliği de vardır. Ilık su ile hafif bir temizleme yapılarak tamamen kirpiklerden arındırılır. Benzersiz bir waterproof deneyimi sunmaktadır. Göz kapakları çok yağlı ya da çok sık terleyen kişiler için inanılmaz bir tercih olacaktır. Kolay kolay kirpiklerden çıkmadığı için en çok tercih edilen maskaralardan biridir. Kirpikleri birbirine yapıştırmaz, topaklanmaz. Ağırlık hissi oluşturmaz tamamen hafiftir.

Bükülen çift açılı fırçası ile limitlerin ötesindeki kirpiklere bile ulaşabilir. En kısa kirpikleri bile yakalayarak hacim vermek artık çok kolay!

L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara Fiyat listesi

 • 2499.99 TL - L'Oreal Paris L'oréal Paris Unlimited Siyah Maskara (Trendyol)

4. Golden Rose Maskara – Gr Essential High Definition

Golden Rose Maskara – Gr Essential High Definition

Artıları

 • İyi hacim vermesi
 • Kirpikleri kıvırması

Eksileri

 • Fazla bulaşma yapması
 • Dökülme yapması

Golden Rose Maskara, Gr Essential serisinden bir üründür. Su geçirmez formülü ile kirpiklerinize koyu siyah bir renk verecek yüksek çözünürlüklü bir maskaradır.

Maskara, uzun süre kalıcı ve dramatik bir görünüm elde etmek isteyenler için tasarlandı. Doğal bileşenler kullanılarak yapılmıştır, bu da hassas ciltler için güvenli olduğu ve kontakt lens kullanıcıları için uygun olduğu anlamına gelir.

Ayrıca ürün Fransa’da üretilmiştir ve ambalajı geri dönüştürülebilir malzemeler içermektedir.

5. Estee Lauder Sumptuous Extreme Maskara 01 Black

Estee Lauder Sumptuous Extreme Maskara 01 Black

Artıları

 • Fırçasının büyük olması
 • Kaliteli olması

Eksileri

 • Kıvırma etkisinin yetersiz olması

Sumptuous Extreme maskara, takma kirpik etkisi yaratan bir hacim, kalkıklık ve kıvrıklık sunar. Yüksek hacimli üç fiberin karışımından oluşan Extreme Bold Volume™ formülü, kirpiklerinize dolgunluk ve belirginlik sağlar. Ayrıca, Lash-Advancing Vitamin Complex ile güçlendirilen formül, kirpiklerinize bakım yapar. Esnek fiber kıllardan ve ayırıcı sert fiberlerden oluşan BrushComber Extreme™ fırçası, formülü etkili bir şekilde uygulamak ve kirpikleri birbirine karışıp toplanmasını önlemek için tasarlanmıştır. Maskaranın oftalmolojik olarak test edilmiş olması ve kokusuz olması, lens kullananlar için de uygun olduğunu göstermektedir.

Maskaranın fırçası gerçekten büyük ve tüm kirpikleri kavramak için uygun. Formülü de oldukça yoğun ve kirpiklere dolgunluk sağlıyor. Ancak, kıvırma etkisi için pek başarılı değil ve kirpikler sopa gibi düz duruyor. Maskaranın renk tonu güzel, ancak bazı kullanıcılar gibi göz altlarında hafif bir akma gözlemledik. Maskaranın dayanıklılığı da orta seviyede ve gün boyu tazelemek gerekiyor. Ayrıca, maskaranın kuruması da oldukça hızlı oldu.

Sonuç olarak, Sumptuous Extreme maskara, yoğun ve dolgun bir görünüm için uygun, ancak kıvırma etkisi için başka bir maskara kullanılması gerek.

6. Essence I Love Crazy Hacim Maskara

Essence I Love Crazy Hacim Maskara

Artıları

 • İyi hacim vermesi
 • Dökülme yapmaması
 • Esnek fırça
 • Doğal bileşenler

Eksileri

 • Biraz bulaşma yapması

Essence, yıllardır güzellik sektöründe faaliyet gösteren bir eczane markasıdır. Essence, uygun fiyatlı ürünleri ve yüksek kalitesi ile tanınır. Peki Essence’i diğer eczane markalarından ayıran nedir? Essence I Love Crazy Volume Maskara’yı diğer hacim veren maskaralardan farklı kılan nedir?

Essence I Love Crazy Volume Maskara, yalnızca ortalama hacim veren maskaranız değildir. Essence I Love Crazy Volume Maskara, bugün piyasadaki en iyi hacim veren maskaradır. Çok topaklı değil, pullanma yapmıyor, akmıyor ve kirpiklerinizi kurutmadan, kırılgan hale getirmeden aradığınız tüm hacmi size verecek. Bu maskara aynı zamanda kirpiklerinizi tek katta uzatarak etkileyici bir görünüm sağlıyor.

7. Lancome Hypnôse Maskara 01 Noir

Lancome Hypnôse Maskara 01 Noir

Artıları

 • Kalıcı olması
 • akma yapmaması

Eksileri

 • Fiyatı

Lancome Hypnôse Maskara 01 Noir, kirpiklerinize istediğiniz hacmi vermenizi sağlayan ikonik bir maskaradır. Biz de bu maskarayı denedik ve sonuçları oldukça beğendik. Maskaranın fırçası, dipten uca kadar kirpiklerinizi sararak 8 kata kadar hacim kazandırırken, kirpiklerinizi tek tek ayırmayı başarıyor. Ayrıca doğal veya daha yoğun bir görünüm için kullanımını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

The SoftSculpt ™ teknolojisi ve ProVitamin B5 içeriği sayesinde kirpikleriniz korunur, güçlenir ve daha yumuşak bir görünüme kavuşur. Ayrıca, maskara gün boyu akmaz ve kalıcıdır. Kullanımı oldukça kolaydır, diplerden uçlara doğru zikzak hareketi yaparak uygulayabilirsiniz.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda, maskaranın diğer ürünlere göre daha kalıcı olduğu ve göz altına akmadığı belirtilmiş. Ayrıca, doğal bir görünüm için tavsiye edildiği gibi drama serisinin de gayet etkili bir maskara olduğu söylenmiş. Ancak bazı kullanıcılar maskaranın çok yoğun bir hacim vermediğini düşündüklerini ifade etmişler.

Genel olarak, Lancome Hypnôse Maskara 01 Noir, kalıcı ve doğal bir görünüm için tercih edebileceğiniz etkili bir maskaradır. Ancak, daha yoğun bir hacim isteyenler için başka seçenekleri değerlendirmeleri daha iyi olacaktır.

Lancome Hypnôse Maskara 01 Noir Fiyat listesi

 • 1317.50 TL - Lancome Hypnôse Ayarlanabilir Hacim Etkili Siyah Maskara 01 Noir 3614272161788 (Trendyol)

8. L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara

L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara

Artıları

 • Kısa kirpiklerde bile etkili
 • Topaklanma yaşanmaz
 • Hacim ve dolgunluk verir
 • Tel tel ayrılmış etki
 • Karbon ile daha siyah etki

Eksileri

 • Seyrek kirpiklere uygun değil
 • Göründüğünden daha küçük şişe
 • Fırçası çok beğenilmiyor

L’oreal Paris Telescopic Carbon Etkili Siyah Maskara, her yaştan kişinin kullanımına uygun bir maskaradır. Teleskopik kirpik görünümü sağlar. Esnek fırçası ile kirpiklere yanaşarak kolay sürülmesini sağlar. Esnek taraklı fırçası kirpiklerin tel tel ayrılmasını sağlar. En kısa ve dipteki kirpikleri bile yakalayarak mükemmel görünüm sağlar. İçindeki yoğunlaştırıcı formülü ile kirpikleri belirginleştirir. Karbon siyahı pigmentleri sayesinde kirpikler daha yoğun ve daha siyah görünüme kavuşur. Yani tek dokunuş ile daha belirgin, daha uzun ve daha siyah kirpiklere ulaşmanın formülü L’oreal Paris’te. Topaklanma olmadan hızlı ve çabuk kurur.

Kolay uygulaması sayesinde rahatlık sağlar. Esnek fırça %60 daha belirgin görünüm sağlar. Bulaşma sorunu ve akmalar yaşanmaz.

9. L’Oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara

L’Oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara

Artıları

 • Kirpikleri oldukça uzatır
 • Topaklanma yapmaz
 • Kolay temizlenir
 • Gözü büyütür
 • Fırçası kullanışlıdır

Eksileri

 • Beklentiyi 3. Katta veriyor
 • Fazla kat yapışkanlık yapıyor
 • Yeterince kıvırmıyor

L’oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara, suya dayanıklı ve siyah bir maskaradır. Uzman fırçası ile kirpikleri tel tel ayırır ve her kirpiği özenle yakalar. Kirpikleri kıvırır, uzatır ve hacimli bir görünüm verir. Gün boyu kirpiklerde kalarak ağırlık yapmayan formülü ile rahatlık ve hafiflik sağlar. Suya, tere, göz kapağı yağına ve topaklanmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Fırçası bombeli silikon bir fırçadır. Bu sayede kirpik diplerine oturtmak bir hayli kolaylaşıyor. Bombeli form sayesinde kirpiklerin dış kısımlarına daha yoğun hacim ve uzunluk veriyor aynı zamanda gözleri büyütüyor. Fırçanın üzerindeki minik taraklar en kısa kirpikleri bile kavrıyor, tek tek hacimlendirerek kıvırıyor. Çift fazlı bir makyaj temizleme suyu ile kolayca temizlenebilir. Dış köşelerdeki kirpiklere yoğun hacim verdiği için daha dramatik bir etki elde ediliyor.

10. Farmasi Double Lash Extend Maskara

Farmasi Double Lash Extend Maskara

Artıları

 • Doğal görünüm veriyor
 • Kirpikleri ayrık gösteriyor
 • Uzatması başarılı

Eksileri

 • Çok sürülünce topaklanma yapması

Farmasi Double Lash Extend Maskara 12 ml kirpiklerinizi kökten uca kadar uzatan ve hacim veren özel fırçası ile dikkat çeker. Kirpiklerin tek tek aralarına girerek tarayan ve düzgün görünüm veren bu maskara ile uzun ve hacimli kirpiklere sahip olabilirsiniz. Kirpiklerde ağırlık yapmaması ve doğal bir görünüm vermesi sebebiyle kullananlar bu maskaradan oldukça memnun. Ayrıca fırçasının plastik olması da beğenilen özellikleri arasında.

11. Kiko Milano Hacim Veren ve Kıvırıcı Etkili Maskara

Kiko Milano Hacim Veren ve Kıvırıcı Etkili Maskara

Artıları

 • Fırçasının tasarımının çok ii olması
 • Topaklanma yapmaması
 • Göz hassasiyeti için uygun olması

Eksileri

 • Yok

Kiko Milano'nun hacim veren ve kıvırıcı etkili maskarası, kullanıcı deneyimleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça etkileyici bir ürün. Bu maskara, zahmetsizce kıvrılmış ve hacimli kirpikler elde etmek isteyenler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Ürünün içeriğinin %99'unun doğal hammaddelerden oluşması ve organik Shea yağı ile zenginleştirilmiş olması, hem etkin bir kullanım hem de kirpik sağlığını destekleyen bir bakım sunuyor.

Maskaranın özel şekilli fırçası, kirpikleri ayırarak mükemmel bir kıvrım sağlıyor ve akışkan dokusu sayesinde kirpikleri sarıp vurguluyor, bunu yaparken kalıntı bırakmadan veya topaklanma yapmadan uygulanıyor. Aplikatörün tasarımı, maskaranın eşit olarak dağılmasına ve en kısa kirpiklere bile ulaşılabilmesine olanak tanıyor. Oftalmolojik olarak test edilmiş bu ürün, göz hassasiyeti olan kullanıcılar tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir. Sonuç olarak, doğal içerikli ve etkili bir maskara arayanlar için Kiko Milano'nun bu ürünü mükemmel bir seçim olacaktır.

12. Rimmel London WONDER’FULL Maskara Volume Colorist Black 001

Rimmel London WONDER’FULL Maskara Volume Colorist Black 001

Artıları

 • Kirpikte döküntü yapmaz
 • Ağırlık hissi yapmaz
 • Dolgunluk ve hacim verir
 • Kullanımı rahattır

Eksileri

 • Suya dayanıklı olmaması

Yoğun siyah pigmentleriyle siyahlığa siyahlık katan Rimmel London Wonder’full Maskara ile anında daha dolgun ve kıvrılmış kirpiklere ulaşmak mümkün! Kirpikleri özel fırçasıyla sararak uzatır ve hacim verir. En yeni formül sayesinde sıkıcı görünümden uzak çekici bakışlar için en uygun maskaradır. Kirpikleri dipten uca koyulaştırarak renk verir. Anında kirpikleri uzatmak ve kıvırmak için yoğunlaştırıcı etkili konik fırçası yardımcı olmaktadır.

Kolay uygulanır ve ayrıca temizlemesi de kolaydır. Çift fazlı makyaj temizleme suları ile kolaylıkla temizlenebilir. Kalıcılık etkisi vardır. İçeriğinde bulunan argan yağı kirpikleri besler ve onarır aynı zamanda nemlendirir. Kirpik kısmından başlayarak zikzaklar şeklinde uygulanabilir. Kıvrık ve hacimli görünüm sevenler için vazgeçilmez bir maskaradır hatta bir kız kardeş diyebiliriz.

13. L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara

L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara

Artıları

 • Az miktar ile çok büyük etki sağlar
 • Uzunluk ve dolgunluk sağlar
 • Hacimlik verir
 • Çok hafiftir ağırlık yapmaz
 • Kolay temizlenebilir özelliği vardır

Eksileri

 • Kokusu biraz ağır
 • Fazla akışkan yapılı
 • Hemen kurumuyor ve bulaşabiliyor
 • Ürün fırçaya fazla alınınca topaklanıyor

Mega hacimli kirpikler ve hafiflik için L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara ideal bir üründür. Hafif ve kremsi köpüklü formüllüdür. Her bir kirpiği tel tel ayırır hacmini arttırır ama ağırlığını arttırmaz. Çift taraflı fırçasındaki yumuşak ve esnek kıllar en kısa kirpiklere bile ulaşarak uzatır.

Kullanımı 4 adımda gerçekleşir. Önce fırçadaki fazla ürün sıyrılır ve zikzak hareketleri ile kirpiklere uygulanır. Kökten uca doğru uygulanır. İstenilen hacme ulaşılana kadar uygulamaya devam edilir. Daha fazla mega hacim için alt kirpiklere de maskara uygulanır ve gün boyu kirpikler ile meydan okumaya hazırsın. Hava ile beraber hareket eden formülü her katta daha fazla hacim etkisi verir ve ağırlık yapmaz.

Çift taraflı fırçası, uzun kısa kıllardan oluşmaktadır. Yumuşak ve esnek fırçası her bir kirpiğe ulaşarak hacim verir. Klinik olarak test edilmiştir ve içerisinde alerjen maddeler bulunmamaktadır. Hassas gözler için oldukça uygun bir üründür. İçerisindeki yoğun siyah pigmentler gün içerisinde akmaya bulaşmaya dayanıklıdır.

14. Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara

Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara

Artıları

 • Doğal durması
 • Suya dayanıklıdır
 • 8 kat hacim sağlar
 • Tüy kadar hafiftir
 • En kısa kirpiklerde bile etkilidir

Eksileri

 • Çabuk kurur
 • Yoğun formda olmaması
 • Kalıcılığı olmaması

Nyx, Professional Makeup’s Worth the Hype Suya Dayanıklı Maskara ile kirpikleriniz kendi adlarına konuşsun! Uygulaması oldukça zahmetsiz ve kolay, kullanımı rahat bir maskaradır. İçerisindeki formül sayesinde kirpiklerinizde tüy kadar hafif ve dolgun bir görünüm sağlar. Ağırlık hissi yaratmaması en iyi özelliklerinden biridir.

Nyx, Professional Makeup’s Worth the Hype, ayrıca su geçirmez ve yağa, tere, gözyaşlarına dayanıklıdır. Fırçasındaki konik uç, gözlerin iç köşesindeki en küçük bebek kirpiklerinizi bile fırçalamaya ve uzatmaya olanak tanır. Doğrudan kirpiklere kökten uca uygulama yapılarak kullanılır. Konik fırçası ile 8 kata kadar hacim sağlar. Bu sayede daha yoğun ve hacimli kirpiklere ulaşılmasını sağlar. Hızlı kurur, topaklanma yapmaz ve tel tel ayırarak suya dayanıklı formülü ile kaliteli bir gün sağlar.

Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara Fiyat listesi

 • 1500.00 TL - NYX Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara (Trendyol)
 • 999.50 TL - Nyx Professional Makeup Suya Dayanıklı Maskara - Worth The Hype Waterproof Mascara 800897171155 (Hepsiburada)

15. New Well Bioherbal 7in1 Maskara

New Well Bioherbal 7in1 Maskara

Artıları

 • Güzel kokması
 • Doğal görünüm sağlar
 • Faydalı bitkisel yağlar
 • Topaklanmaz
 • Ağırlık yapmaz

Eksileri

 • Temizlemesi zahmetli ve zor
 • Akma etkisi olabiliyor
 • Yeterli hacim verememesi
 • Kirpiği yapıştırması

Bio-herbal maskara içeriğinde 7 adet önemli yağ bulunduruyor ve kirpikleri beslemeye yardımcı oluyor. İçeriği sayesinde kirpiklere yoğun bir hacim vere Bio-herbal maskara, dolgun kirpiklere sahip olmak isteyen herkesin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Rimel, öncelikle üst kirpiklerden başlanarak zikzak hareketleri şeklinde en dipten en uca doğru sürülmelidir. Alt kirpikler için hafif bir uygulama yapılması doğru olacaktır. Aksi halde göz düşük görünebilir. Eğer kirpikler çok düz ise Bio-herbal kullanmadan önce kirpik kıvırıcı kullanılması önerilir. Bio-herbal içerisinde 7 çeşit önemli yağ bulunmaktadır. Bu yağlar; avokado yağı, tatlı badem yağı, macadamia yağı, argan yağı, kızıl yonca ekstratıdır. Ayrıca içerisinde E vitamini ve keratin bulundurur. İçeriğinde bulunan bu yağlar, vitamin ve keratin sayesinde kirpikler hiç olmadığı kadar sağlıklı ve güçlü olacaktır.

İçerisindeki avokado yağı, kirpik kıllarına faydalı etkiler göstermektedir. Kirpik diplerini besleyerek yıpranmış kirpiklere iyi gelerek sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Kuru kıl köklerini nemlendirerek daha canlı kirpiklere ulaşmayı sağlar.

Tatlı badem yağı, kirpikler için gerekli olan nemin karşılanmasını sağlar. Kirpiklerin dökülmesini engeller. Çevresel etkiler ve hava koşullarının etkilerinden kirpikleri korur. Kıl tellerini kökten uca nemlendirerek kirpiklerin doğal yapısının korunmasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Macadamia yağı, güçlü antioksidan özellikleri olan bir yağdır. Bu özelliği sayesinde çevre kirliliğine, güneşin zararlı ışınlarına kimyasallarına karşı kirpiklere yoğun bir koruma sağlar ve bakım yapar.

Argan yağı, kıl köklerini besleyerek korumaya yardımcı olur. İçinde bulunan argan sayesinde kirpikler daha yoğun ve doldun görünür.

Kızıl yonca ekstratı, kıl köklerine etki etmektedir. Kıl köklerini beslemekte ve onarmaktadır. Kirpik köklerine vitamin desteği sağlayarak kirpiklerin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

E vitamini, saç ve cilt için yoğun bir nemlendirici görevi görmektedir. E vitamini yeni kirpiklerin çıkmasını destekler. Keratin, bir proteindir. Kirpikler için keratin oldukça önemlidir. Kirpiklerin daha canlı görünmesini sağlar, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır.

16. Flormar Precious Curl Maskara

Flormar Precious Curl Maskara

Artıları

 • Kuruma ve dökülme yapmaz
 • Dolgunluk verir
 • Maksimum hacim ve kıvırma
 • Topaklanma yapmaz
 • Ağırlık yapmaz

Eksileri

 • Boyutu küçük
 • Fırçası büyük sürmeyi zorlaştırıyor

Flormar Precious Curl Maskara sayesinde kıvrımlı ve hacimli kirpiklere sahip olmak artık çok kolay! Özel olarak tasarlanan açılı kıl fırçası ile kirpikleri kusursuz bir forma sokar ve göz alıcı bir görünüm kazanmasını sağlar. Precious Curl, ayrıca harika bir takma kirpik etkisi vererek ayrıca dolgunluk da kazandırır.

Kısa ve düz kirpikler için oldukça kullanışlıdır. En kısa kirpiklere bile ulaşarak uzatır, düz kirpikleri kıvırır. Seyrek kirpikler için oldukça uygun olan Flormar Precious Curl Maskara, ayrıca besleyicilik özelliği ile kirpikleri besleyerek gürleşmesine yardımcı olur. Kalıcı siyahlığı ile kirpiklerde akma ve bulaşma yapmaz, topaklanmaz. Gün boyunca kalıcıdır.

Fiberler ve içerisindeki bambu tozu kirpikleri kalınlaştırır. Ağırlık etkisi yaratmaz ve oldukça hafif yapılıdır. İçerisindeki Argan yağı kirpikleri besler ve bakım yapar. Eğik uçlu kıl fırçası sayesinde tüm kirpikleri kavrayarak kıvırır, uzatır ve aynı zamanda hacim verir.

En iyi maskaralar

Maskara Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maskara seçimi yaparken bazı önemli faktörlere dikkat etmek, istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. İşte maskara almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

1. Kirpik Tipinizi Dikkate Alın

Kirpikler herkes için farklılık gösterebilir. Dolgun, seyrek, kısa, düz veya kıvrık kirpiklere sahip olabilirsiniz. Maskara seçiminde kirpik tipinizi göz önünde bulundurun. Kirpiklerinizi daha uzun göstermek istiyorsanız uzatıcı etkili maskaraları tercih edebilirsiniz. Kıvrılmış kirpikler elde etmek istiyorsanız kıvırıcı etkili maskaraları tercih edebilirsiniz. Kirpiklerinizin ihtiyaçlarına uygun bir maskara seçmek önemlidir.

2. Kalıcılık Özelliğine Dikkat Edin

Maskaranın kalıcılık özelliği, makyajınızın uzun süre dayanmasını sağlar. Gün boyunca akma, bulaşma veya dökülme gibi sorunlarla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Uzun süre kalıcı maskaralar, bu tür sorunları en aza indirebilir. Suya dayanıklı (waterproof) maskaralar da özellikle nemli veya yağlı ortamlarda kalıcılığı artırır. Ancak, suya dayanıklı maskaraların temizlenmesi biraz daha zor olabilir, bu nedenle dikkatli bir şekilde temizlenmeleri önemlidir.

3. Uygulaması ve Fırça Tasarımı

Maskaranın uygulaması kolay olmalıdır. Fırça tasarımı ve fırça tüylerinin yapısı, maskaranın kirpiklere düzgün bir şekilde uygulanmasını sağlar. Kirpikleri kolayca kavrayan, ayıran ve hacim veren fırçalar tercih edilebilir. İnce ve sık tüylere sahip fırçalar, kirpikleri daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Farklı fırça tasarımlarını deneyerek sizin için en uygun olanı bulabilirsiniz.

Maskara Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

4. Göz Hassasiyetine Uygun Olmalı

Eğer gözleriniz hassassa, gözlerinizi tahriş etmeyen ve alerji yapmayan maskaraları tercih etmelisiniz. Gözlerde kızarıklık, kaşıntı veya yanma gibi reaksiyonlarla karşılaşmamak için, hypoallergenic veya göz sağlığına uygun maskaraları seçebilirsiniz. Bu tür maskaralar, gözlerinizi korurken istediğiniz görünümü elde etmenizi sağlar.

5. İçerik İncelemesi Yapın

Maskaraların içerikleri önemlidir. Zararlı kimyasal maddeler, parabenler veya ağır metaller içeren maskaralardan kaçının. Mümkünse organik veya doğal içerikli maskaraları tercih edebilirsiniz. Bu tür maskaralar, kirpiklerinizi korurken daha sağlıklı bir seçenek sunar.

6. Kullanım Süresine Dikkat Edin

Maskaraların kullanım süreleri genellikle 4 ila 6 ay arasında değişir. Bu süreden sonra maskaraların kuruma eğilimi artar ve uygulaması zorlaşabilir. Ayrıca, maskaranın içerisindeki bileşenlerin zamanla bozulabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, kullanım süresini aşan maskaraları kullanmaktan kaçınmalısınız ve belirtilen sürelerde değiştirmelisiniz.

Unutmayın, herkesin tercihleri ve ihtiyaçları farklı olabilir. Kendi kişisel tercihlerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak, size en uygun maskarayı seçebilirsiniz.

Maskara Kullananlar İçin İpuçları

Maskara Çubuğunu Bükün

Maskara Çubuğunu Bükün

Maskara çubuğunu biraz bükerseniz, fırçaya olan hakimiyetiniz artacaktır ve bu sayede çok daha kolay bir şekilde maskarayı kirpiklerinize uygulayabileceksiniz. İşte bu kolay yöntem sayesinde en dipteki kirpiklere bile ulaşmak kolay olacaktır.

Farı korumak için kart kullanın

Maskaralarla bazen yanlış bir el hareketi ile göz kapağımıza sürdüğümüz farı siyaha boyayabiliyoruz. Bu kadınlar için çok üzücü bir durum çünkü çıkarması oldukça zahmetli ve zaman kaybına neden olmakta. Göz kapağı ve fara maskara bulaştırmamak için elinize herhangi bir kart ya da kartvizit alarak kirpiklerin arkasına yerleştirin, daha sonra maskaranızı uygulamaya hazırsınız. Eğer bir kart bulunmuyorsa kaşık yardımı ile de halledebilirsiniz. Oldukça kolay ve pratik bir yöntem ile farınızı maskara bulaşmasına karşı koruyabilirsiniz.

Bebek Pudrası Kullanın

Kirpiklerin hacimli görünmesini istiyorsanız, kirpiklerinize önce bir kat maskara sürün ve üzerine bir pamuklu çubuk yardımı ile bebek pudrası sürün. Ardından üzerine tekrar maskara geçin. Bu uygulama sayesinde kirpikleriniz normalden 3 kat daha hacimli görünecektir.

Maskarayı Kolayca Çıkarın

Eğer maskaranız kolayca çıkmıyor ve temizleme konusunda da oldukça zahmetli ise, cadı fındığı yağı ve Hindistan cevizi yağından biraz makyaj temizleme pamuğuna alarak kirpiklerinize uygulayıp kolayca maskarayı temizleyebilirsiniz. Bu yağlar sayesinde kirpiklerinizin kökleri de beslenecektir. Bir taş ile 2 kuş!

Maskaranızı Paylaşmayın

Maskaraların üzerinde, kolaylıkla barınabilen bakteriler bulunabilir ve bu nedenle maskaranızı bir başkası ile paylaşmanız durumunda enfeksiyonlara, iltihaplara ve mikrop kapma gibi faktörlere yol açabilirsiniz.

Maskaraya Sıvı Eklenmemeli

Maskaralar kullanım süreleri geçmeye başladığı zaman kalınlaşmaya başlayacak ve sürümü zorlaşacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı maskarayı inceltmek için içerisinde musluk suyu koyulması uygun olmayacaktır çünkü musluk suyunun içerisindeki zararlı böceklerin maskara tüpüne girmesine neden olarak sizi hasta edebilir.

Kontak Lens Kullanıyorsanız Dikkat!

Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, kirpik uzatmak için kullanılan maskaralardan almamalı ve kullanmamalısınız çünkü mikrofiber lenslerin altına sıkışabilir hatta korneanızı çizebilir, enfeksiyon riskini arttırabilir.

Hareketli Bir Otomobil İçinde Kullanmayın

Hareketli bir araçta maskara uygulaması yapmaya çalışılırsa, araç aniden durduğunda, fren yaptığında maskara büyük risk ortaya çıkarabilir. Maskara fırçası ile yaralanılabilir.

Maskara Kullanım Süresine Dikkat!

Maskaraların kullanım süreleri genel olarak 4-6 ay aralığında değişmektedir. Maskaraları kullanım sürelerinin dışına çıkarak kullanmak çeşitli enfeksiyonlara yol açarak göze zarar verebilir. Bu nedenle kullanım sürelerini okuyarak bilgi edinmek oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

edanur profil resmi

Edanur ERMAN

Bakım ve güzellik içeriği uzmanı

Edanur Erman, hem psikoloji hem de sosyoloji eğitimi olan bir güzellik ve sağlıklı yaşam içerik uzmanıdır. Şu anda Bartın Üniversitesi'nde bu alanlarda çift anadal eğitimi almaya devam etmektedir. Akademik çalışmalarının yanı sıra akademik yazarlık ve web sitesi yazarlığı da yapan Edanur, özellikle güzellik, sağlık ve kişisel bakım ile ilgili konularla ilgilenmektedir. Bu alanlardaki uzmanlığı ile okuyucuları için değerli ve bilgilendirici içerikler sunmaktadır.