Tüketici dergisi logosu
Sudocrem Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Fiyatı ve Detaylı İncelemesi resmi

Sudocrem Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Fiyatı ve Detaylı İncelemesi

Türkiye’de de son yıllarda git gide yaygınlaşan Sudocrem sadece bebek pişikleri için değil cilt bakımı için de sıklıkla tercih ediliyor. İçeriğinde bulunan benzil alkol bazı kişileri rahatsız etse de benzil alkol anestezik bir görev görür. Bu alkol türevi sayesinde kaşıntı ve yanma hissi azaltılır.

Artılar

  • Pişikte başarılı
  • Yaralarda ve kesik izlerinde etkili
  • Antiseptik olması
  • Kıvamının yoğun olması

Eksiler

  • Alkol içermesi
Hilal Sarıyar tarafından tarihinde incelendi

Tüm dünyada popüler olan Sudocrem'in hikayesi 1931 yılında Dublin'de ortaya çıkmıştır. Ecza Profesörü olan Thomas Smith kendi küçük eczanesinde inanılmaz bir krem icat etmiştir. İyileştirici etkileri yüksek olan bu krem; başta bebeklerde meydana glen pişik olmak üzere, egzama, yara, döküntü, tahriş gibi deri lezyonları ile başarılı şekilde mücadele etmiştir. Profesör Smith tarafından faydaları kısa süre içinde kanıtlanan bu yumuşatıcı krem zamanla adını Sudocrem olarak Tüm Britanya'ya duyurmuştur. 20 yıl içerisinde İngiltere ve İrlanda'da da son derece popüler olan Sudocrem, pişik kremi olarak raflarda üst sıralarda yerini almaya başlamış ve tüm dünyada da yavaş yavaş adını duyurmuştur. Günümüze kadar formülünde hiçbir bozulma olmadan gelen bu krem birçok deri problemine iyi gelmesi ve içeriğinde de zararlı madde bulunmaması açısından pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Sudocrem'in İçeriğinde Ne Var?

Türkiye'de de son yıllarda git gide yaygınlaşan Sudocrem sadece bebek pişikleri için değil cilt bakımı için de sıklıkla tercih ediliyor. İçeriğinde olan maddeler ise kullanan kişiler tarafından merak edilenler arasında. Sudocrem; saf su, benzil benzoat, çinko oksit, benzil phenil ve menthol B maddelerinin yer aldığı bir formüle sahiptir. Ayrıca hafif ve hoş bir lavanta kokusuna da sahip olan Sudocrem beyaz ve katı bir kıvamdadır.

İçeriğindeki benzil alkol ise anestezik bir görev görür. Bu alkol türevi sayesinde kaşıntı ve yanma hissi azaltılır.

Sudocrem Faydaları Nelerdir?

Sudocrem tartışmasız her eve lazım bir kremdir. Nedeni ise; hepimizin sıklıkla başına gelen bir takım cilt problemleridir. Bazen sivilceler, bazen yanıklar, yaralar ve cilt lekeleri sorun haline gelebilir. Sudocrem bu tarz cilt problemlerine karşı etkili bir tercihtir. Hatta yıllar önce oluşmuş cilt lekelerini bile ortadan kaldırma konusunda başarılıdır. Ciltte oluşan uçukları geçirmede de faydalıdır. Sudocrem'in en etkili olduğu konu aslında bebeklerin poposunda meydana gelen pişiklerdir. Koruyucu bir tabaka oluşturan sudocrem kızarıklığı alma konusunda birebirdir. Yetişkinlerin de sıklıkla tercih ettiği sudocrem, ani oluşan hafif dereceli yaralanmalar, yanıklar için kullanılabilir. Yanma acısını kısa sürede alan ve kızarıklıkları ortadan kaldıran Sudocrem, güneş yanıkları için de iyileştirici etkiye sahiptir. Mucize gibi olan bu krem o an hissedilen acıyı alır ve rahatlama sağlar. Egzamadan dolayı oluşan kızarıklık ve tahrişlerin tedavisinde de etkilidir. Ciltte oluşan kaşıntıların hafiflemesinde de faydalı olan Sudocrem, ayrıca cildi yumuşatarak bakım yapar ve onarır.

Sudocrem Nasıl Kullanılır ve Yüze Sürülür mü?

Sudocrem diğer kremler gibi cilt tarafından emilen bir yapıya sahip değildir ve uygulandığı zaman beyaz bir tabaka oluşturur. Sudocrem'in cilde daha iyi etki etmesi için gece uyumadan önce uygulanması çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü hücreler geceleri daha iyi şekilde yenilenir ve cilt, bakıma daha fazla müsaittir. Ancak Sudocrem'i çok fazla kullanmak ve yüze tamamen sürmek yağlanma yapabilir. Bu da sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sadece sorunlu bölgelere uygulanması önerilmektedir. Yüze uygulanacaksa, önce iyice yıkanarak tertemiz olması sağlanır. Sonra bir miktar sudocrem parmak ucuna alınır ve sorunlu bölgeye uygulanır. Antiseptik bir etkiye sahip olan Sudocrem'in herhangi bilinen bir yan etkisi yoktur ve aşırıya kaçmamak suretiyle gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Diğer pişik kremi incelemelerimize ise bu yazımızdan bakabilirsiniz

İlgili Tavsiyeler

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.