Xiaomi Mi Band 7 İncelemesi

Xiaomi Mi Band 7

★★★★★
★★★★★

Xiaomi Mi Band 7, etkileyici sensörlere ve yeni özelliklere sahip bütçe dostu bir fitness takip cihazıdır, ancak pil ömrünü etkileyebilecek daha büyük bir her zaman açık ekrana ve yerleşik GPS eksikliğine sahiptir.

Artıları

 • Fiyat/performans ürünü
 • Tüm gün kalp atış hızı ve stres takibi
 • 120 farklı egzersiz desteği
 • Büyük ve her zaman açık ekran

Eksileri

 • Her zaman açık ekranın pile etkisi büyük
 • Önceki modele göre pahalı

Xiaomi, oldukça uygun fiyatlı, özelliklerle dolu Mi Band serisi ile adından bir hayli söz ettirdi ve en yeni Xiaomi Mi Band 7, biraz daha pahalı bir fiyatta daha büyük bir ekran, geliştirilmiş tüm gün izleme yetenekleri ve yeni egzersiz ölçüm metrikleri ile bu trendi devam ettirecek gibi görünüyor.

Ancak, hafif fiyat artışına rağmen, Mi Band 7 hala sağlık, uyku ve zindelikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için ideal olan etkileyici derecede yetenekli bir fitness takip cihazıdır – sadece akıllı saat düzeyinde akıllı olmasını beklemeyin.

Xiaomi Mi Band 7: Tasarım ve Yapı Kalitesi

İlk bakışta, Xiaomi Mi Band 7 ile Xiaomi Mi Band 6 arasında pek bir fark göremeyebilirsiniz, ancak çok önemli bir fark var: ekranın boyutu.

Xiaomi Mi Band 7 1

Geçen yılın fitness takip cihazı 1,56 inç boyutundayken, Mi Band 7, Xiaomi’nin görüntüleme alanını %25 oranında artırdığını iddia ettiği daha büyük bir 1,62 inç AMOLED ekrana sahip. Ayrıca bu kez 500nit ile daha parlak ve bu artış parlak güneş ışığında açık havada kullanımı çok daha kolay hale getiriyor.

Heyecan verici bir yenilik de her zaman açık ekran teknolojisinin sunulması. Adından da anlaşılacağı gibi, ekran düşük parlaklıkta açık kalarak saate, fitness takip çubuklarına ve seçtiğiniz saat yüzeyindeki diğer widget’lara sürekli erişim sağlayabiliyor.

Xiaomi Mi Band 7 12

Fitness takip cihazını ters çevirdiğinizde her zamanki sensör yerini ve Xiaomi’nin tescilli şarj bağlantı noktalarını bulacaksınız. İyi haber şu ki, önceki nesillerden farklı olarak, değiştirilmiş şarj cihazı tasarımı, şarj etmek için artık takipçiyi kayıştan çıkarmanız gerekmediği anlamına geliyor.

Tüm bunlar bir yana, yıllar boyunca tanıdığımız ve sevdiğimiz hap şeklindeki tasarıma sahip Mi Band 7 ile her zamanki tasarımına sadık kalmış. Bileğinizde oldukça kompakt bir şekilde duruyor ve oldukça sade yapısıyla orada olduğunu bile unutmanıza yardımcı oluyor.

Xiaomi Mi Band 7 9

Önceki nesillerde olduğu gibi, biraz renk katmaya yardımcı olmak için çeşitli esnek silikon kayışlar mevcuttur, ancak genel olarak, çok fazla dikkat çekmeyen sade bir fitness takip cihazıdır – cesur, parlak bir saat yüzünü tercih etmediğiniz sürece!

Xiaomi Mi Band 7: Yazılım ve Özellikler

Xiaomi Mi Band 7 her şeyden önce bir fitness takip cihazı ve bu da piyasadaki özel akıllı saatler kadar akıllı veya yetenekli olmadığı anlamına geliyor.

Mi Band 7, ödemeler için dahili NFC’yi kullanma yeteneği, sesli asistan desteği ve üçüncü taraf uygulamaları gibi temel akıllı özelliklerden yoksundur.

Xiaomi Mi Band 7 10

Bu, hem iOS hem de Android’de mevcut olan bildirim yansıtma ve hava durumunu kontrol etme, yaklaşan takvim etkinliklerini gözden geçirme ve hatta akıllı telefonunuzdan müzik çalmayı kontrol etme gibi temel görevleri yerine getirme yeteneği şeklinde geliyor – özellikle kullanışlı bir özellik, ancak kesinlikle Xiaomi’nin giyilebilir cihazına özel değil.

Büyük ve parlak AMOLED ekranını göstermeye yardımcı olan bir çok renkli saat kadranı var ve daha fazlası uygulama üzerinden indirilebiliyor, ancak özelleştirme açısından pek bir şey yok.

Ancak akıllı işlevler nispeten basit olsa da, Mi Band 7 fitness izleme bölümünde kesinlikle bunu telafi ediyor. 

Xiaomi Mi Band 7: Sağlık ve fitness takibi

Çoğu alanda her zamanki gibi başarılı olsa da, Mi Band 7 bütçe odaklı fitness izleme yetenekleri ile daha da ön plana çıkıyor.

Odaklanılan alanlardan biri, artık sürekli kan oksijen izleme ve düşük SpO2 uyarıları verebilen SpO2 monitörü. İkincisi, kullanıcıları geceleri potansiyel uyku apnesine karşı uyarmak için kullanışlı olabilir, ancak çoğu tüketici düzeyinde giyilebilir cihazda olduğu gibi, tıbbi bir cihaz olarak güvenilmemelidir.

Yine de, özellikle bu kadar uygun fiyatlı bir fitness takip cihazından potansiyel düşük kan oksijen seviyeleri hakkında bilgi almak kullanışlı.

Xiaomi Mi Band 7 8

Kan oksijen takibi bir yana, Mi Band 7 önceki modelle aynı tüm gün kalp atış hızı ve stres izleme, uyku takibi ve genel fitness takibi özelliklerine sahip. Sonuncusu, adımları, aktif saatleri ve yakılan kalorileri izleyerek belirgin bir şekilde Apple Watch benzeri bir şekilde görüntüleniyor, ancak ticari marka halkaları Xiaomi’nin giyilebilir cihazında bir gökkuşağı ile değiştirildi.

Uyku takibi ise diğer fitness takip cihazları kadar güvenilir değil. Uyanık kalınan süre, REM, hafif ve derin uyku, yatakta geçirilen toplam süre ve uykuda geçirilen süre gibi tüm standart ölçümleri sunsa da uyku takibini otomatik olarak sonlandırma konusunda o kadar da akıllı olmadığını fark ettim.

Özel egzersiz takibi söz konusu olduğunda, Mi Band 7 120 spor için destek sunuyor – önceki modele kıyasla 30 artış – ve yürüyüş, koşu, bisiklet, yürüyüş ve yüzme gibi en popüler egzersiz türlerinin yanı sıra satranç gibi daha niş seçenekleri de kapsıyor.

Koşu ve bisiklet gibi geleneksel egzersizler söz konusu olduğunda Xiaomi, antrenman yükü, antrenman etkisi, toparlanma süresi ve (oldukça etkileyici bir şekilde) VO2 Max izleme şeklinde yeni antrenman ölçümleri ekledi ve bunların tümü antrenman sonrası yardımcı uygulama aracılığıyla görüntülenebiliyor.

Sunulan veriler hala Garmin gibi üst düzey giyilebilir cihazlar kadar derinlemesine değil.

Xiaomi Mi Band 7’de egzersiz takibinin tek gerçek dezavantajı dahili GPS’in olmaması, yani egzersiz yaparken telefonunuzu yanınızda taşımanız gerekecek. Bu durum bütçe odaklı takip cihazlarında yaygındır, ancak yine de sinir bozucudur – özellikle de geçmişte dahili GPS’li bir giyilebilir cihaz kullandıysanız.  

Xiaomi Mi Band 7: Pil ömrü

Xiaomi Mi Band 7 4

Xiaomi Mi Band 7’nin pili 125mAh’e kıyasla 180mAh ile selefinden daha büyük, ancak daha büyük bir ekranın eklenmesiyle genel pil ömründe çok fazla fark yok.

Şirket, hafif kullanımda 14 güne kadar, yoğun kullanımda ise dokuz güne kadar dayanabileceğini iddia ediyor, ancak testlerde durumun böyle olduğunu tam olarak göremedim. Gelişmiş izleme – Sp02 izleme, sürekli kalp atış hızı izleme ve daha fazlası – etkinleştirildiğinde, Mi Band 7’nin tekrar şarj edilmeye ihtiyaç duymadan önce 7 güne yakın dayandığını gördüm.

Bu durum, akıllı telefonun etkinleştirdiğinizde sizi uyardığı her zaman açık ekranı etkinleştirdiğinizde daha da kötüleşiyor. Aslında, genel pil ömrünü yüzde 50’den fazla azaltacağını söylüyor ve bu ve gelişmiş izleme etkinken, pilim sadece 3 gün içinde bitti.  

İyi haber şu ki, temaslı şarj cihazı ile şarj etmek çok uzun sürmüyor, yaklaşık bir saatte tam şarj oluyor.

Xiaomi Mi Band 7 Fiyatı

N11
Xiaomi Mi Band 7/6/5/4 Çelik Sac Klips Silikon İçin
203 TL
Amazon.com.tr
5 adet naylon bileklik Xiaomi Mi Band 7 / Xiaomi Mi Band 6 / Xiaomi Mi Band 5 / Amazfit Band 5 ile uyumlu, yedek kayış kumaş cırt cırtlı Miband 7 yedek kayış Mi Band 7 NFC bileklik
291 TL
Amazon.com.tr
WindRen Xiaomi Mi Band 7 Pro ile uyumlu 10 adet bileklik, spor silikon saat kayışı, Mi Band 7 Pro bileklik, akıllı saat yedek kayışı, Xiaomi Smart Band 7 Pro ile
517 TL
Amazon.com.tr
Microsonic Xiaomi Mi Band 7 Metal Stainless Steel için Kordon Siyah
539 TL
Amazon.com.tr
Xiaomi Mi Band 7 Pro Watch Band Kadın Erkek için Fit Miband 7 Pro Yumuşak Ayarlanabilir Silikon Yedek Bantlar Sapanlar Bileklikler Bilezik Aksesuarları Xiaomi Mi Band 7 Pro Smartwatch için Fit
744 TL

Xiaomi Mi Band 7: Sonuç

Xiaomi Mi Band 7, cazip fiyat etiketi ve sağlığınızı, zindeliğinizi ve özel egzersizlerinizi takip etmek için etkileyici bir dizi sensörle en iyi bütçe seviyesi takip cihazlarından biri olmaya devam ediyor.

Daha büyük ve her zaman açık ekran güzel bir eklenti olmuş, ancak her zaman açık ekran teknolojisi genel pil ömrüne ağır bir maliyet getiriyor.

Yeni akıllı özelliklerden yoksun olan saat, tüm gün SpO2 izleme, yeni antrenman ölçümleri (VO2 Max dahil) ve her zamankinden daha fazla antrenmanı takip etme özelliği ile fitness takibi departmanında gerçek iyileştirmeler sunuyor.

Önceki modele göre biraz daha pahalı ve dahili GPS’in olmaması fitness fanatiklerini rahatsız edebilir, ancak genel sağlığınızı ve kondisyonunuzu takip etmek için hala harika ve ucuz bir takip cihazı.  

Diğer akıllı bileklik modellerini incelemek isterseniz bu yazımıza bakabilirsiniz

Yazar

 • Tümay Kılınç
  İçerik kalitesi kontrol sorumlusu

  Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir