Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? Makinenin Lastik Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Çamaşır makinenizin kendi kendini temizlediğini düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok insan aynı şekilde düşünüyor. Ve bir süre sonra yıkanan kıyafetlerinin eskisi kadar temiz olmadığını görünce, asıl suçlunun çamaşır makinesinin kendisi olduğunu anlıyorlar.

Çamaşır makineleri bakteri, mantar, küf ve diğer patojenlerin üreme alanıdır. Nereden geldiklerini mi merak ediyorsunuz? Tabii ki kıyafetleriniz. Terli giysiler, iç çamaşırları vb. çeşitli bakterileri barındırabilir. Ve bazen bu bakteriler çamaşır makinesi tamburlarında çoğalırlar. Ayrıca sıcak ve nemli bir ortam olduğu için tamburda küf oluşabilir.

Kireç de dikkat etmeniz gereken bir diğer etmendir. Tambur ve borularda birikerek hatların tıkanmasına ve uzun vadede elektronik bileşenlerin arızalanmasına neden olurlar.

Uzmanlara göre, aşırı kireç ve zararlı patojen oluşumunu önlemek için çamaşır makinenizi en az ayda bir kez derinlemesine temizlemeniz gerekiyor. Ama endişelenmeyin. Doğru araçlara sahipseniz ve doğru yöntemi takip ederseniz, zaman alıcı bir temizlik değildir. Bu yazının devamında doğru bir şekilde çamaşır makinesi nasıl temizlenir onu anlatacağım sizlere.

Camasir Makinesi Nasil Temizlenir 1

Herkes tamburu temizlemekten bahsediyor. Ancak tamburu çevreleyen kapağı ve lastiği unutuyor. Bir çamaşır makinesinin anatomisine bakarsanız, giriş ve çıkış borularının sırasıyla kazanın üstüne ve altına bağlandığını göreceksiniz.

Bir servis teknisyeni olarak deneyimlerime göre, temiz tamburlu, ancak küf ve kireç tortusu kokan pis kapağı olan çok sayıda çamaşır makinesi buldum. Bunun nedeni, kullanıcıların aylık bakımlarını ihmal etmeleridir.

Tambur kireç çözme tozu ile bir yıkama programı çalıştırmak, kireç tortularından kurtulmanın en iyi yoludur. Çamaşır makinenizde varsa tambur temizleme programını kullanın. Daha eski bir modeliniz varsa, en sıcak yıkama programında çalıştırın. Bakteri ve küfü öldürmek için su sıcaklığı en az 60 santigrat derece olmalıdır. Ve yıkama süresi 45 dakika ile bir saat arasında olmalıdır.

Ağartıcı, sirke ve tamburlu kireç çözücü tozu karıştırmayın çünkü bunlar reaksiyona girerek solunduğunda tehlikeli olan klor gazı oluşturur.

Çamaşır Makinesinin Lastiği Nasıl Temizlenir?

Camasir Makinesi Nasil Temizlenir 2

Çamaşır makinesinin lastiği, lastiğin iç tarafında biriken deterjan kalıntısı, saç ve diğer organik maddelerle beslenen bakteri ve küf için bir başka üreme alanıdır.

Ne yazık ki, tambur kireç çözücüler kauçuk lastikteki pisliği ortadan kaldıramaz. Uzman temizleyicilerin önerdiği alternatifler sirke VEYA çamaşır suyudur (ASLA BİRLİKTE DEĞİL). Ancak bunların hiçbirini kullanarak lastikleri tamamen temizleyemedik. Hafif lekeler kaldı.

İşe yarayan tek şey, karbonat ve çamaşır suyu karışımıydı. İlk olarak, lastik conta üzerindeki küf ve diğer kalıntıları temizledik. Daha sonra karbonat ve çamaşır suyundan kalın bir macun yapıp kalıbın üzerine sürdük. Bir gece beklettikten sonra ertesi gün macunu nemli bir bezle sildik. Ve sonuç harika!

Camasir Makinesi Nasil Temizlenir 3

Ancak, çamaşır suyu kauçuğa zarar verebileceği için bu yöntemi sık sık kullanmanızı önermeyiz. Küflenmeyi önlemenin en iyi yöntemi, lastiği günlük olarak silmek ve bol hava sirkülasyonu için kapıyı açık tutmaktır.

Çamaşır Makinesinin Deterjan Haznesi Nasıl Temizlenir?

Camasir Makinesi Nasil Temizlenir 4

Bazı modellerde çıkarılabilir bir deterjan haznesi bulunur. Eğer öyleyse, birikmiş deterjan kalıntılarını temizlemek için akan suyun altında bir diş fırçası kullanarak ovalayabilirsiniz.

Çıkarılamıyorsa, diş fırçasıyla ovalayın ve nemli bir bezle silin. Bu yeterli olacaktır.

Çamaşır Makinesinin Pompa Filtresi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinde pompa filtresi sağ alt köşede yer almaktadır. Açmak için çekebileceğiniz küçük bir topuzu vardır. Açmadan önce, filtreden çıkabilecek su ve pislikleri toplamak için yere eski bir bez koyun.

Sol tarafında bir tüp bulacaksınız. Tüpteki suyu boşaltmak için tapasını çıkarın.

Camasir Makinesi Nasil Temizlenir 5

Ardından, çıkarmak için filtreyi saat yönünün tersine çevirin. Filtreyi akan su altında bir diş fırçası ile temizleyin. Filtre boşluğundaki pislikleri çıkarın ve temiz bir bezle silin.

Camasir Makinesi Nasil Temizlenir 6

Çamaşır Makinenizi Temiz Tutmak İçin Diğer İpuçları

 • Çamaşır makinenizin kapağını kullanmadığınız zamanlarda açık tutun. Bu, aşırı nemden kurtulur ve bu da küf ve küf oluşumunu önler.
 • Mümkünse yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Giysilerinizin yanı sıra tambur ve lastik üzerinde zamanla bir katman olarak birikirler.
 • Sadece doğru miktarda deterjan kullanın. Fazla deterjan kalıntısı küf oluşumuna yol açar.
 • Cihazın ömrünü uzatmak için çamaşır makinesini ayda bir kez temizlediğinizden ve kireçten arındırdığınızdan emin olun.
 • Çamaşır makinenizin normalden daha yüksek bir ses çıkardığını fark ederseniz, devam etmeden önce makineyi durdurun ve yükü dengeleyin. Dengesiz yük, ağırlığın dengeli olmadığı anlamına gelir. Genellikle büyük bir yastık, çarşaf veya yorgan gibi tek bir büyük giysiyi yıkarken olur. Yükün dengelenmesi için bir seferde ikişer tane yıkamak iyi bir fikir olacaktır.

Yazar

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir