Tüketici dergisi logosu

Robot Süpürge Almalı Mıyım, Gerçekten İhtiyacım Var Mı? (2023)

Robot Süpürge Almalı Mıyım, Gerçekten İhtiyacım Var Mı? ({published_year}) resmi

Robot süpürgeler teoride kulağa harika geliyor. Zeminleriniz her gün robot tarafından temizlenir, böylece uyandığınızda veya işten eve döndüğünüzde yapacak işleriniz azalır. Ne yazık ki, teori pratikte her zaman iyi sonuç vermiyor. Robot süpürge almalı mıyım sorusununu cevabını hep birlikte inceleyelim.

Robot Süpürgelerin Gerçek Faydaları Var

Bir robot süpürge tam da adından anlaşıldığı gibidir: sizin yerinize temizlik yapmak için evde dolaşan, otonom bir temizlik cihazı. Satın alma fiyatı pahalı olsa da, çalıştırılması inanılmaz derecede ucuzdur. Sadece arada bir toz haznesini boşaltmanız gerekmektedir. Kendi toz haznesini boşaltıp temizliğe devam eden robot süpürgeler de var elbet.

Robot süpürgeler, standart, dik veya çubuk elektrikli süpürgelerden çok daha küçüktür. Onları geleneksel anlamda "kullanmayacağınız" için ergonomik olmaları gerekmez. Geleneksel bir süpürgeyi sürükleyip sağa sola çarptırdığımız için daha dayanıklı malzemelerden üretilirken, robot süpürgeler bu masraftan kaçınabilirler.

Bir robot süpürgenin en büyük artısı, zeminlerinizi sizin süpürmenize gerek kalmadan temizlemesidir. Çoğu robot süpürge, genellikle bir akıllı telefon uygulaması veya web arayüzü kullanarak onları programlamanıza izin verir. Ayarla ve unut esasına göre çalışırlar.

Sadece evinizi otomatik olarak temizlemekle kalmazlar, aynı zamanda bir döngünün sonunda şarj yuvalarına geri dönerler, böylece bir sonraki temizlik için hazır olurlar. Bir robot süpürgeyi şarj etmeyi unutamazsınız ve hatta çoğu toz bölmesini boşaltma zamanı geldiğinde sizi bilgilendirir.

Geleneksel bir süpürgeden çok daha küçük olduklarından, çok daha sessizdirler. Çöpleri ana girişe doğru süpüren küçük fırçalar gibi ek özel tasarımlar kullanırlar ve hatta bazıları temizledikleri yüzeyin türünü algılayabilir ve kendini ona göre ayarlayabilir.

Buraya kadar her şey mükemmel görünüyor, değil mi? Şimdi biraz da eksi yönlerinden bahsedelim.

Robot Supurge Almali Miyim 1

Eviniz (ve Yaşamınız) Uyumlu Olmalı

Bir robot süpürgeye yatırım yapmadan önce kendinize sormanız gereken en büyük soru şudur: evim ve dolayısıyla hayatım buna uygun mu?

Evdeki eşyalar ve zemin tipleri önemli bir sorundur. Herkes düz halıları ve dik açılı duvarları olan modern bir dairede yaşamıyor. Bazı insanlar daha eski evlerde yaşarken, bazılarımızsa robot süpürgenin çalışmasına sorun oluşturabilecek ilginç mimarilere sahip evlerde yaşıyoruz.

Evinizde halı, fayans ve ahşap zeminlerin bir kombinasyonu varsa, muhtemelen yüzeyler arasında geçişler vardır. Bunlar engebeli ve pürüzlü olabilir ve süpürgeniz buralarda gezinemeyebilir. Bir yaşam alanından diğerine çıkan basamakları olan iki katlı bir evde yaşıyor olabilirsiniz, bunun için şu anda robot süpürge dünyasında bir çözüm yoktur. Ancak Dyson'ın bu sorun üzerinde çalıştığı biliniyor.

Ancak bu, sorunun yalnızca bir bölümüdür. Çoğumuzun evinde, koridordaki ayakkabılar, yatak odasının zeminindeki giysiler, ilginç şekilli mobilya ve nesnelerden oluşan küçük bir karmaşa vardır. Kablolar da bu karmaşaya katkıda bulunur ve eğer kiradaysanız kablo sorunu çözemeyebilirsiniz.

Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, muhtemelen oyuncakların etrafa saçılmasına alışkınsınızdır. Bu eşyalar çoğu robot elektrikli süpürge için engeldir ve bu alanlardan tamamen kaçınmalarına neden olabilir. Robotunuz işini yapmadan önce yolu temizlemek her zaman mümkün değildir.

Haftalık temizlik yaparken veya sorunlu alanları noktasal olarak düzeltirken bu bir sorun değildir. Ancak bir robot süpürgenin tüm amacı kolaylıktır, bu nedenle reklamı yapıldığı gibi çalışması için otonom asistanınıza ne kadar bakıcılık yapmanız gerektiğini düşünmek isteyebilirsiniz.

Standart Süpürgenin Yerini Dolduramazlar

Robot süpürgeler hiçbir zaman sahip olduğunuz tek süpürge olmak için tasarlanmamıştır, daha ziyade evinizi biraz daha düzenli tutmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu sebeple, paranızı her şeyi yapabileceğiniz bir cihaza harcamanızın daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Bir saniyenizi ayırıp elektrikli süpürgeyi yerleri temizlemek dışında kullanabileceğiniz diğer tüm işleri bir düşünün. Bunlardan bazıları:

  • Ulaşılması zor yerlerin tozunu almak
  • Arabanızı temizlemek
  • Dolapların ve çekmecelerin tozunun almak
  • Kanepenizdeki minderlerin arasını temizlemek
  • Yatak örtüsü ve diğer kumaşların temizliği
  • Çoğu robot süpürge evcil hayvan tüyleriyle bir dereceye kadar başa çıkabilse de, özellikle evcil hayvan tüyleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış standart bir süpürge ile karşılaştırıldığında genellikle performansı düşük kalırlar.
Robot Supurge Almali Miyim 2

Hala Oldukça Pahalılar

En iyi robot süpürgelerin fiyatları gerçekten de çok yüksek, ve bunun iyi bir nedeni var. Bunlar akıllı ev entegrasyonu, uzun pil ömrü ve kendi kendini temizleme mekanizmaları gibi süslü özellikleriyle gelirler ve piyasanın en iyileridir.

Örneğin iRobot Roomba s9+ robot süpürgenin fiyatı 25000 TL üzerinde bir fiyata sahip. iRobot bunun en akıllı ve en güçlü modeli olduğunu iddia ediyor, ancak yine de elde edilebilecekler açısından sınırlı. Performansı sınıfının en iyileri arasında olsa da, katlar arasında gezinemez veya köpeğinizin en sevdiği oyuncakları kenarıya çekip hareket ettiremez.

Daha ucuz modeller çok daha popülerdir, ancak diğer yüksek teknolojili bir ürünün daha ucuz versiyonları gibi, kendi dezavantajlarıyla birlikte gelirler. Roomba s9+'a göre yelpazenin diğer ucunda 4000 TL'den daha düşük fiyatlı robot süpürgeler de yer alıyor. Bu fiyat aralığında, dahili bileşenler çok daha az güvenilir ve kırılmaya eğilimli olacak ve birçok inceleme (olumlu olanlar bile) yazılım soruunları ve malzeme kalitesinden şikayet ediyor.

Ekonomik robot süpürgeler onları ilk etapta çekici kılan daha akıllı özelliklerden yoksundur. Ödediğinizin karşılığını almasınız, ancak en iyi robot süpürge bile beklentilerinizin altında kalabilir.

Yarardan Çok Zarar Getirebilirler

Birkaç yıl önce bir köpek sahibinin eve döndüğünde kötü bir sürprizle karşılaştığı haberini büyük ihtimalle görmemişsinizdir. "Kaka kıyameti" olarak adlandırılan bu sorun o kadar yaygın hale geldi ki, iRobot artık çoğumuzun kabus olarak göreceği bu durumdan kaçınmak için yapay zeka kullanıyor.

Robot Supurge Almali Miyim 3

Köpekler ve kediler bazen etrafa tuvaletlerini yapabilirler, bu evcil hayvan sahibi olmanın bir parçasıdır. Dünyanın dört bir yanındaki evlerde bulunan robot süpürgelerin büyük çoğunluğu, köpeğinizin veya kedinizin zaman zaman evin etrafında bırakabileceği bu küçük sürprizlerden kaçınmak için yapay zeka kullanmıyor.

Sensörler geliştikçe ve robot süpürgelerin bir çoğu bu istenmeyen maddeleri tespit edebildikçe bu sorun muhtemelen ortadan kalkacaktır, ancak şimdilik tüylü arkadaşlarınızla yaşıyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir şey.

İlgili Tavsiyeler

Yorumlar

Yazar Hakkında

tumay profil resmi

Tümay Kılınç

Yazılımcı

Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.