Tüketici dergisi logosu

Sir Ağda Nasıl Yapılır? Regl döneminde Ağda Yapılır mı?

Sir Ağda Nasıl Yapılır? Regl döneminde Ağda Yapılır mı? resmi

İstenmeyen tüyler çoğu kişi için oldukça rahatsızlık vericidir. Vücudun belirli bölgelerinde çıkan tüylerin temizlenmesi için pek çok yöntem tercih edilir. Bu yöntemler arasında; tıraşlama, epilatör kullanımı, ağda, tüy dökücü krem gibi uygulamalar mevcuttur. Tıraşlama yapmak ve tüy dökücü krem kullanmak tüylerin yüzeysel olarak temizlenmesini sağlar. Yani bu uygulamalar ile kıllar kökünden alınamaz. Bu da 1-2 gün içerisinde yeniden cilt üzerinde görünür olmalarına neden olur. Kılların kökten alınmasını sağlayan epilatör ve ağda ise özellikle kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Çünkü tüylerin kökten alınması 3 haftaya varan pürüzsüzlük sağlar. Sir ağda pek çok kadının kişisel bakım rutinlerinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sir ağda haftalarca pürüzsüzlük sağlamanın yanında kıl köklerini değil cildinizi besler. Kıl köklerini zayıflatma özelliğine sahip olan sir ağdaların geleneksel olan ağdalardan farkı şeker içermiyor olmalarıdır.

Hazır Sir Ağda Bantları ile Pratik Şekilde Tüylerinize Veda Edebilirsiniz

Sir Agda Nasil Yapilir 1

Sir ağda kullanarak istenmeyen tüylerinizden kurtulmak istiyorsanız hazır olarak satılan ağda bantlarını tercih edebilirsiniz. Kutularda vücudun çeşitli bölgeleri için hazır şekilde bulunan sir ağda bantları ile kendi evinizin konforunda pratik şekilde tüylerinizi alabilirsiniz.

Hazır şekilde satılan sir ağda bantları kutu içerisinden ikişerli olarak çıkar. 2 adet birbirine yapışık şekilde hazırlanmış sir ağda bantları öncelikle el ile ısıtılmalıdır. Elleriniz ile yukarı aşağı hareketlerle ovuşturarak sir ağda bantlarının ısınmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ağda ısının etkisi ile yapışkan özelliğine kavuşacaktır.

Isıtma işleminden sonra iki bant birbirinden yavaş ve dikkatlice ayrılır ve istenmeyen tüylerin üzerine yapıştırılır. Tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde tek hareketle ağda bandını çektiğinizde tüylerin bant üzerine yapıştığını görebilirsiniz. Uygulama yaptığınız bölgedeki istenmeyen tüyleri temizledikten sonra kutu içerisinden çıkan temizleme mendilleri ile bölgeyi silerek yapışkanlığın giderilmesini ve cildin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Ağda Makinesi ile Sir Ağdanızı Hazırlayabilirsiniz

Sir Agda Nasil Yapilir 2

Dilerseniz sir ağda uygulamasını makine ile de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler; ağda ısıtma makinesi, ağda bandı, kartuş ağda.

Öncelikle ağda ısıtma makinesi fişe takılarak ısınması sağlanmalıdır. Isındıktan sonra makine içerisine kartuş ağda yerleştirilebilir. Sir ağdanın ısınması 15 dakikayı bulabilir.

Bir spatula yardımı ile tüylerinizin üzerine sürmüş olduğunuz erimiş ağda üzerine ağda bezi yapıştırmalısınız. Ağda bezini çekerken cildinizi gergin şekilde tutarsanız daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. Tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde çektiğiniz ağda bandı istenmeyen tüylerinizi kökünden alacaktır.

Tüylerin tamamını aldıktan sonra cildinizi ağda sonrası nemlendirici mendil ile silerek ağda kalıntılarını temizleyebilirsiniz. Dilerseniz son olarak nemlendirici uygulayarak kuruma ve tahrişlerin önüne geçebilir, cildin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Ağda Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sir Agda Nasil Yapilir 3

Ağda uygulaması yaptıktan sonra cilt damarlarının tepkisi olarak kızarıklık, tahriş meydana gelebilir ve bu durum geçicidir. Özellikle hassas cilt tipine sahip olan kişilerde bu durum yaygın şekilde görülür. Ağda yaptıktan sonra ciltte meydana gelen kızarıklığın giderilmesi için soğuk kompres uygulaması yapmak faydalı olacaktır. Bu nedenle ağdadan sonra sıcak duş almak önerilmez çünkü kızarıklığın artmasına neden olabilir. Bunun sebebi ise sıcak suyun etkisi ile kan dolaşımının artmasıdır.

Yoğurt ve karbonat karışımı ile ağda sonrası oluşan kızarıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz. Gül suyu, bebek pudrası ve limon karışımı da ağda sonrasında oluşan kızarıklığın yok olmasında etkili bir yöntemdir. Aloe vera da ağdadan sonra ciltte oluşan kızarıklık ve tahrişi azaltmanız için tercih edebileceğiniz doğal yöntemlerden biridir. Bitkisel yağlar ve nemlendiriciler cildin daha iyi hissetmesi için tercih edilebilir. Ağda sonrası tahrişi azaltmak için formüle edilen kozmetik ürünler de vardır. Örneğin; termal su içerikli bir ürün edinerek ağda sonrası cildinizin daha kısa sürede toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Ağda sonrası kremleri de cildinize hem bakım yapma hem de kızarıklığı alma noktasında faydalı olabilir.

Ağda Sonrası Sivilce Nasıl Geçer?

Sir Agda Nasil Yapilir 4

Ağdadan sonra bazen ciltte sivilcelenmeler görülebilir. Ağda sonrası sivilce oluşma riskini en aza indirmek için uygulama yapılan ortam ve şartların hijyenik olması gereklidir. Ayrıca tercih edilecek ağdanın kaliteli ve cilt tipine uygun olarak seçilmesi de son derece önemlidir. Ağda yaparken bantları hızlı çekmek ve cildi uygulama sırasında gerdirmek de sivilce oluşumunu azaltan püf noktalar arasındadır.

Ağda sonrası sivilce oluşumunu önlemek için soğuk uygulama yapmak faydalı olabilir. Ağdadan sonra cilde birkaç gün boyunca peeling yapmak ölü derilerin uzaklaştırılması açısından önemlidir. Peeling yaparak sivilce oluşumu azaltılabilir. Ağda sonrası çıkan sivilceler sıkılmamalıdır.

Regl döneminde Ağda Yapılır mı?

İstenmeyen tüylerinizi almak için adet dönemini tercih etmemenizi öneririz. Bunun sebebi regl döneminde artan cilt hassasiyetidir. Regl döneminde ağda yaparsanız cildinizde normal zamana göre daha fazla kızarıklık ve tahriş durumları meydana gelebilir. Ayrıca hissedeceğiniz acının miktarında da artış olabilir. Ayrıca adet döneminde yaşanan ağrı, halsizlik, kanama gibi durumlar nedeniyle enerjiniz düşük olacaktır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça regl döneminde ağda uygulaması yapmamak konforunuz açısından daha doğru olabilir.

İlgili Tavsiyeler

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.