Tüketici dergisi logosu

Smoothie Nedir, Smoothie ve Milkshake Arasındaki Farkı Nedir?

Smoothie Nedir, Smoothie ve Milkshake Arasındaki Farkı Nedir? resmi

Canlı rengi, yoğun lezzetiyle iştah kabartan bir bardak smoohie'ye kim hayır der ki? Çeşitli meyve ve sebzeler ile hazırlanan smoothie'ler ilk olarak 1900'lü yıllarda tropikal ülkelerde ortaya çıkmıştır. Zamanla da tüm dünyada en çok tüketilen içecekler arasına giren smoothie sağlıklı beslenmeyi benimseyenler tarafından sıklıkla tüketilir.

Smoothie hem görünüm hem de kıvam bakımından milkshake ile benzerlik gösterir. Smoothie hazırlarken kullanılan meyve ve sebzeler blenderdan geçirildiği için posaları da dahil olduğundan vitamin ve mineralleri kaybolmaz. Smoothie meyve suyu ile karıştırılmamalıdır. Meyve suyu hazırlama aşamasında posa, kabuk kısımları ayrılır. Bu da meyve suyunun yüksek miktarda şeker içermesi anlamına gelir. Smoothie ise posalı meyve ve sebzeler ile hazırlandığı için daha orantılı bir şekerden söz etmek mümkündür. Yoğun içimi, enfes lezzeti ile damaklarınızı şenlendiren smoothie soğuk içilir ve farklı katkılar ile de zenginleştirilebilir. Hazırlanması sırasında smoothie makinesi ya da blender tercih edilebilir. Smoothie hazırlarken dondurulmuş meyve ve sebzeleri kullanabilirsiniz. Ya da taze meyve ve sebzelere biraz buz ekleyerek de smoothie hazırlayabilirsiniz. Smoothielerinize biraz yoğurt ve süt ekleyerek kalsiyum bakımından zenginleşmesini ve içiminin yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Hem tok tutan hem de detoks özelliğine sahip olan smoothie ile beslenme rutinlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie Nedir 6

Smoothie yapmak için ihtiyacınız olan şey ilk etapta bir smoothie blender ya da normal blender edinmektir. Smoothie blender ürünleri bu noktada işinizi kolaylaştıracak en pratik aletlerdir. Dakikalar içerisinde lezzetli smoothie tarifleri hazırlamanızı sağlayan bu blender'ların hazneleri, çıkarıldığında yanınıza alabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Smoothie blender haznesi içerisine taze meyve ve sebzeler ekleyebilir, sulandırmak için de süt, yoğurt gibi besinleri ilave edebilirsiniz. Birkaç parça buz koyarak soğuk içim elde edebilirsiniz. Smoothie blender; haznesine eklemiş olduğunuz malzemeleri parçalayarak homojen bir karışım haline getirecektir.

Smoothie Faydaları Nelerdir?

Smoothie Nedir 2

Smoothie ani gelen tatlı krizleriniz için mükemmel bir kurtarıcıdır. Kan şekerini yükseltme etkisine sahip olan smoothie ile sağlıklı şekilde tatlı isteklerinizi bastırabilirsiniz.

Kilo vermek isteyenler düzenli şekilde smoothie tüketerek sağlıklı şekilde zayıflayabilirler, çünkü bu lezzetli ve sağlıklı içecek yağ yakımını hızlandırmada etkilidir. Smoothie ara öğün ya da kahvaltı olarak rahatlıkla tercih edilebilir.

Meyve ve sebzeleri aynı bardağın içinde tüketmeniz smoothie tarifleri sayesinde mümkün hale gelir.

Enerji verici özelliği ile dikkat çeken smoothie gün boyu zinde kalmanızı sağlar. Vücuttaki ödemin giderilmesinde ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.

Smoothie tam bir antioksidan olduğundan vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar ve direnci arttır.

Smoothie Nedir 3

Çeşitli meyve ve sebzelerle hazırlanan smoothie'ler sayesinde vücudunuz ihtiyaç duyduğu lifi kolaylıkla alır.

Sebze ve meyve tüketmeyi sevmeyen çocuklara rengarenk smoothie'ler hazırlanarak vitamin ve mineral alımları kolay ve keyifli hale getirilebilir.

Metabolizma direncini arttıran smoothie düzenli şekilde tüketildiğinde cildin güzelleşmesini ve daha parlak, sağlıklı görünmesini sağlar.

Smoothie hazırlamak son derece pratiktir. Pekçok vitamin ve minerali tek bardakta kolayca tüketmeniz için ideal bir içecektir.

Smoothie tüketmek stresi azaltır ve daha pozitif hissetmenizi sağlar.

Smoothie ve Milkshake Farkı Nedir?

Smoothie Nedir 4

Smoothie ve milkshake gerek görünüm gerek lezzet bakımından birbirlerine benzeyen içeceklerdir. Ancak bu renkli ve lezzetli içecekleri birbirinden ayıran bazı noktalar vardır. Aslında basitçe ifade etmek gerekirse milkshake; süt bakımından yoğun iken smoothie ise meyve ve sebzelerce zengindir. Bazen milkshake hazırlarken süt ve meyve yerine sadece çırpılmış dondurma bile tercih edilebilir. Milkshake daha çok tatlı niyetine tüketilen bir ödül içeceğidir. Smoothie ise başlı başına öğün olarak tercih edilebilecek sağlıklı bir seçenektir. Smoothie milkshake ile kıyaslandığı zaman daha yoğundur. Sütten çok meyve ve sebze parçaları bakımından yoğundur. Hatta içerisine yulaf, fıstık ezmesi, keten tohumu gibi besinler bile girebilir. Milkshake içerisindeki şeker oranı smoothie ile kıyaslandığı zaman daha fazladır.

Hangisi daha sağlıklı diye soracak olursanız eğer, buna smoothie cevabını vermemiz de hiç yanlış olmaz. Milkshake; çikolata parçacıkları, şekerleme ya da krema ile süslenen köpüklü bir içecek çeşididir. Smoothie ise gücünü daha çok sebze, meyvelerden alır.

İlgili Tavsiyeler

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.