Tüketici dergisi logosu

Süpürge Neden Kokar? Kötü Kokan Süpürge Nasıl Temizlenir?

Süpürge Neden Kokar? Kötü Kokan Süpürge Nasıl Temizlenir? resmi

Süpürgenizden garip bir koku geldiğini fark ettiniz mi? Süpürgenizden gelen hoş olmayan kokular endişeye neden olabilir ve daha az süpürmek istemenize neden olabilir. O zaman da kokan bir süpürge ve kirli bir ev arasında bir seçim yapmanız gerekir.

Elektrikli süpürgelerin kir birikimini önlemek için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Neyse ki, kokan bir süpürge dört ipucumuzla tekrar güzel kokabilir.

Elektrikli süpürge kokularını nasıl ortadan kaldıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Süpürgem Neden Kötü Kokuyor?

Supurge Neden Kokar

Kokunun nereden geldiğini anlamak, kötü kokuyu daha iyi gidermek ve önlemek için çok önemlidir. İşte önde gelen dört neden.

1. Evcil Hayvan Tüyleri

İster inanın ister inanmayın, kötü kokunun sorumlusu evcil hayvanınız olabilir. Evcil hayvan tüyleri ve kepekleri kötü kokar ve süpürdüğünüzde bu kokular cihazınızın içine işler.

Evcil hayvan idrarı da ekstra kötü bir koku ekleyebilir. Evcil hayvanınızın idrarını doğrudan süpürme olasılığınız düşük olsa da, sıvı evcil hayvan tüylerine ve tozuna yapışabilir. Ardından, süpürüldüğünde, kurumuş idrar ve evcil hayvan tüylerinin birleşimi küf kokusu için bir ortam oluşturur.

2. Küf Birikimi

Bir evcil hayvanınız yoksa, ne yazık ki kokan süpürgelerden muaf değilsiniz. Küf partikülleri süpürge torbalarında ve filtrelerde bulunabilir. Gözetimsiz bırakıldığında, bu kötü kokulara yol açar.

Küfün oluşabilmek için neme ve rutubete ihtiyacı vardır. Islak bir halıyı süpürmek bu partikülleri cihazınızın içine taşıyarak kokuyu bir üst seviyeye çıkarabilir.

3. Yanık Kayış

Süpürgenizin kayışı da temel neden olabilir. Kayış kauçuktan yapılmıştır ve dönerek fırçanın yuvarlanmasını, saç ve diğer kirleri yakalamasını sağlar.

Vakum fırçaları düzenli olarak temizlenmelidir. Uygun bakım yapılmazsa, kılların arasına sıkışan saçlar fırçanın doğru şekilde dönmesini engelleyerek kauçuğa zarar verebilir. Kayış da fırçaya takılabilir.

Gerilmiş ve aşırı kullanılmış kayışlar kolayca fark edilebilen, yanık bir plastik kokusu üretir.

4. Aşırı Toz

Toz asla tek başına gelmez. Süpürürken, diğer döküntü parçaları da yolculuğa katılır. Dolayısıyla, ister kurutulmuş yiyecek ister kullanılmış kahve partiküllerini süpürüyor olun, bunların hepsi kötü kokulu bir süpürgeye katkıda bulunabilir.

Toz torbanızda veya toz haznenizde çok fazla toz birikmesine izin vermek, sonunda süpürgenizin sağlığını etkileyecektir.

Kötü Elektrikli Süpürge Kokuları Nasıl Giderilir

Kötü kokunun kaynağını tespit ettiniz mi? İşte cihazınızı temizlemek için en kolay ve en etkili adımlar.

Zaman: 30 dakika

Zorluk derecesi: Orta

İhtiyacınız Olanlar

 • Yedek toz torbaları (isteğe bağlı)
 • Çöp kutusu
 • Su
 • Sabun
 • Bez
 • Beyaz sirke veya karbonat
 • Yedek filtreler (isteğe bağlı)
 • Makas
 • Süpürge gibi uzun saplı alet
 • Çamaşır suyu (isteğe bağlı)

1. Toz Torbasını/Haznesini Boşaltın

Supurge Neden Kokar 4

Süpürgeniz bir toz torbasıyla birlikte geliyorsa, önce onu değiştirin. Bazen bu, cihazınızın kokusunu gidermek için yeterlidir.

Cihazınız bir toz haznesiyle geliyorsa, onu çıkarın. İçindekileri çöpe boşaltın ve soğuk su ve sabunla ıslatılmış bir bez kullanarak iyice yıkayın.

Olası küfü öldürmek için az miktarda beyaz sirke veya karbonat eklemenizi öneririz. Her köşeyi yıkadığınızdan emin olun.

2. Filtreleri Temizleyin veya Değiştirin

Supurge Neden Kokar 6

Zamanla filtreler de kirlenir ve tozlanır. Filtreniz yıkanabiliyorsa, etrafındaki tozu alın ve soğuk su altında durulayın. Su berrak akana kadar filtreyi durulayın.

Temiz görünen filtreler bile etkileyici miktarda toz toplayabilir. Bu nedenle, bu işlem en az beş dakika sürerse şaşırmayın. Ardından filtreyi geri yerleştirmeden önce 24 saat boyunca kurutun.

Filtre yıkanabilir değilse, değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Genel olarak, süpürge filtrelerini en az 12 ayda bir değiştirmelisiniz. Yoğun kullanımda veya evcil hayvanınız varsa, filtreleri her altı ayda bir kontrol edin.

3. Fırçaları Kontrol Edin

Supurge Neden Kokar 5

Koku türü ne olursa olsun, döner fırçaları yılda en az bir veya iki kez temizlemelisiniz. Genellikle halı ve kilimleri temizlemek için kullanılırlar, kendi başlarına büyük miktarda kalıntı biriktirebilirler. Bu nedenle, zemin başlığı eklentinizin altına hızlıca bir göz atmak faydalı olabilir.

 1. Süpürgenizin fişinin çekili olduğundan emin olun.
 2. Fırça çıkarılabiliyorsa, zemin başlığı eklentisinden ayırın.
 3. Makas kullanarak, kılların içine sıkışmış saçları dikkatlice kesin ve çıkarın. FırçanınSs kendisini kesmemeye dikkat edin.
 4. Fırçayı su ve sabunla yıkayın. Çıkarılamıyorsa ve ulaşılması zorsa, su ve sirke püskürtün.
 5. Fırçayı 24 saat boyunca kurutun.
 6. Sadece tamamen kuruduktan sonra geri yerleştirin.

4. Hortumu yıkayın

Kokulu cihazlar söz konusu olduğunda hortumun etkisini hafife almak kolaydır. Hortum, filtreye, toz torbasına veya çöp kutusuna ulaşmadan önce kirin geçtiği ilk yerlerden biridir.

Küçük parçacıklar genellikle borunun iç katmanında sıkışır, bu nedenle hortumların tıkanması da olasıdır. Zamanla çürüyebilir ve güçlü bir koku oluşturabilirler. Neyse ki, bir süpürge hortumunu temizlemek oldukça basit bir işlemdir.

 1. Hortumu ayırın ve düz bir yüzeye yerleştirin.
 2. Kalıntıları çıkarmak için bir süpürge çubuğu veya benzer şekle sahip başka bir alet kullanın. Tıkanıklık giderilene kadar itin. Kaybolan bir çorabınızı bile bulabilirsiniz.
 3. Bir kaba yaklaşık 1 bardak sıcak su dökün.
 4. İki yemek kaşığı çamaşır suyu ve bir yemek kaşığı normal bulaşık sabunu ekleyin. Çamaşır suyu yerine karbonat veya sirke de kullanabilirsiniz.
 5. Hortumun içine kabı boşaltın.
 6. Suyun borunun tüm kısmından ve üzerinden tamamen geçtiğinden emin olmak için boruyu hareket ettirin.
 7. Hortumun diğer ucundan su gelene kadar musluğun altına yerleştirin.
 8. Geri takmadan önce hortumu tamamen kurutmalısınız. Duşakabin kapısının üzerine veya iyi havalandırılmış bir alana 24 ila 48 saat boyunca asmanızı öneririz.

Kötü Kokular Nasıl Önlenir

Artık temiz bir süpürgemiz olduğuna göre, ona nasıl ferah bir koku verebiliriz?

Aşağıda anlatacağımız yöntemlere izin verilip verilmediğini her zaman üreticiden kontrol etmelisiniz. Bunların yanlış kullanımı garantinizi geçersiz kılabilir.

1. Karbonat

Karbonat, temizlik özellikleriyle ünlü eski ama iyi bilinen bir yardımcıdır. Bu toz halindeki madde hoş olmayan kokuları emecektir. Toz torbasının deliğinden içeriye birkaç çay kaşığı serpin. Cihazınız bir toz haznesi ile birlikte geliyorsa, toz haznesinin içinin yan kısımlarına serpin.

2. Uçucu Yağlar

Ekstra etki için uçucu/esansiyel yağlar eklemenizi öneririz. Limon otu veya kekiğin faydalı olduğu bilinmektedir. Sadece süpürgenizin harika kokmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda küfle mücadelede de etkilidirler.

1 litrelik sprey şişesine yaklaşık 30 damla uçucu yağ ekleyin. Su ile doldurun ve bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Torbanın veya haznenin içine hafifçe püskürtün. Bölgeyi çok fazla nemlendirmek istemiyoruz, bu nedenle birkaç püskürtme yeterli olacaktır ve çabuk kuruyacaktır.

3. Tarçın

Mutfağınızdan bir baharat kullanmak isterseniz tarçın iyi bir fikir olabilir. Toz torbasının veya haznesinin içine yarım çorba kaşığı toz tarçın koyun.

Tarçın antibakteriyeldir ve istenmeyen mikropların üremesini azaltabilir. Bonus olarak, süpürgenize hoş bir aroma verecektir.

4. Düzenli Temizlik Bakımı

İster karbonat serpin ister uçucu yağ kullanın, süpürgenizi temizlemek opsiyonel olmamalıdır. Düzenli bakım, kötü kokuları önlemek için en etkili yöntemdir. Süpürgenizi ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, her üç ila altı ayda bir iyice temizlemenizi öneririz. Bir evcil hayvanınız varsa, iki ayda bir temizlemek bile isteyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Elektrik Süpürgem Neden Çürük Yumurta Gibi Kokuyor?

Elektrikli süpürgeniz çürük yumurta gibi kokuyorsa küf birikmiş olabilir ve temizlenmesi gerekiyordur. Süpürgeniz toz torbalı bir model ise, koku muhtemelen oradan geliyordur.

Süpürürken Halımın Güzel Kokmasını Nasıl Sağlayabilirim?

Elektrikli süpürgenize birkaç damla uçucu yağ ekleyerek süpürme sırasında halınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Süpürmeye başladığınızda koku halıya aktarılır.

Düzenli süpürme, sık sık derinlemesine temizlik ve kapıda ayakkabılarınızı çıkararak bu güzel kokuyu koruyabilirsiniz. Süpürgenizden geçen havayı güzelleştirmek için bir oda kokusu spreyi de ekleyebilirsiniz.

Elektrikli Süpürgeye Oda Parfümü Koyabilir misiniz?

Makinenizle uyumlu olup olmadığını kontrol ettiğiniz sürece elektrikli süpürgeye oda spreyi koyabilirsiniz.

Sonuç

Düzenli olarak kullanılan çoğu elektrikli süpürge hoş olmayan bir koku üretir. Bu kokunun nereden geldiğini araştırmak, kokuyu etkili bir şekilde gidermek için kritik öneme sahiptir. Sorunun yerini belirledikten sonra, dikkatinizi nereye odaklayacağınızı bilirsiniz.

Kötü bir koku tespit edildiğinde, öncelikle kokuyu temizlemeniz ve nötralize etmeniz gerekir. Ancak o zaman taze ve hoş bir koku oluşturmak için ev tipi veya ticari bir solüsyon kullanabilirsiniz.

Bu püf noktalarının süpürgenizi sağlıklı ve taze kokulu tutmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Böylece eviniz de daha davetkar bir alan haline gelecektir.

İlgili Tavsiyeler

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

tumay profil resmi

Tümay Kılınç

Yazılımcı

Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.