Tüketici dergisi logosu

Sütyen Bedeni Hesaplama: Sütyen ölçüsünde A B C Ne Demektir?

Sütyen Bedeni Hesaplama: Sütyen ölçüsünde A B C Ne Demektir? resmi

Sütyen, kadınlar için yüzyıllardır kullanılan ve güzelliğin tamamlayıcısı olan çamaşırlardan biridir. Hem sağlık hem de estetik açıdan daha alımlı ve güzel görünmek adına sütyen giymek gereklidir. Göğüsleri büyük ve sarkık olan kişiler bu kötü görünümden kurtulmak için toparlayıcı olan sütyenleri tercih ederken, küçük göğüslü kadınlar da göğüslerini biraz daha iri ve hacimli göstermek için destekli sütyenlerden yana tercih yapabilir. Her göğüs şekline ve beklentiye yönelik olarak sütyen seçmek mümkündür. Kadınlar için kurtarıcı olan ve konforlarını sağlayan sütyenler pek çok model ve renkte üretilmektedir. Ancak seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır. Bunlara dikkat edilmediğinde bazı sıkıntılar ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Sütyen satın alırken önemsenmesi gereken en önemli nokta ise doğru beden seçimidir.

Doğru Sütyen Ölçüsü Neden Önemlidir?

Doğru Sütyen Ölçüsü Neden Önemlidir?

Sütyeninizin bedeninize tam anlamıyla oturması rahat olmanız açısından son derece önemlidir. Eğer kendi bedeninizden daha büyük bir sütyen satın alırsanız sürekli kayarak sizi rahatsız eder ve görüntü olarak da istemediğiniz bir tablo ortaya çıkar. Olması gerekenden küçük bir sütyen de göğüslerinizi sıkıştırarak size rahatsızlık verir. Askı kısımları omuzlarınızı keser ve göğüsleriniz de şekil itibari ile hiç hoş görünmez. Bu nedenle sütyen seçimi yaparken mutlaka bedeninize tam olarak oturduğundan emin olmanız gereklidir. Göğüsleri büyük ve sarkık olan kadınların sırt ağrıları yaşamaması için de doğru model ve bedende sütyen seçmeleri mantıklı olacaktır. Birçok kadın göğüs ölçülerini doğru şekilde bilmediğinden yanlış ölçüye sahip sütyen satın almaktadır. Bu da bir türlü aradıklarını bulamadıklarını düşünmelerine neden olabilir. Ancak sorun sütyenlerden değil muhtemelen beden seçiminden kaynaklıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için evde kendi başınıza bedeninizi tespit edebilirsiniz.

Sütyen Bedeni Nasıl Ölçülür?

Sütyen bedeni için kullanılan iki ölçü vardır. Birincisi; beden ölçüsü yani sırtınızın uzunluğunu açıklayan ölçü, diğeri ise kap ölçüsü yani göğsünüzün büyüklüğüdür. Sütyen bedeninizi en doğru şekilde öğrenebilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey mezuradır. İlk olarak mezurayı göğüslerinizin alt kısmına yerleştirin ve çevreleyin. Daha sonra kaç cm olduğunu not alın. Ölçüm sırasında nefesinizi fazla tutmanız ya da mezurayı gereğinden fazla sıkmanız yanlış sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Rahat ölçüm yapmanız doğru sonuç almanız açısından önemlidir. Mezurayı çok gevşek tutmak da yanlış ölçüm yapılmasına neden olabilir. Hesaplamanın ikinci aşaması ise kap bedeninin ölçülmesidir. Bunun için de mezurayı göğüslerinizin üst kısmına denk gelecek şekilde çevreleyin ve sonucu yazın.

Sütyen ölçülerinizi tam olarak öğrenebilmek için sahip olduğunuz bu iki ölçü işinize yarayacaktır. Sütyen ölçü tablolarına göre cup ve beden ölçülerinin kesiştikleri nokta sütyen ölçüsünü veren kısımdır. Diyelim ki göğüs altı ölçünüz 79 cm olsun. Bu; beden tablosunda 80 cm’e denk gelmektedir. Göğüs üst kısmı için aldığınız ölçü ise 95 cm olsun. Bu da sütyen bedeni tablolarında B kalıba denk gelmektedir. Göğüs altı ölçüsü ile sütyen bedenimiz (75,80,85) gibi rakamlara denk gelirken, cup yani göğüs üstü ölçümüz ise (A,B,C) gibi harflere denk gelmektedir.

Sütyen Bedenleri Kaçtan Başlar?

Sütyen Bedenleri Kaçtan Başlar?

Farklı farklı sütyen bedenleri arasından en küçük olan ölçü 70A’dır. Bu ölçüde sütyen kullanacak olan kişilerin göğüs altı ölçüleri 68-72 cm arasında demektir. Göğüs üst kısım ölçüsü ise 82-84 cm olarak kabul edilebilir. Göğüs altı ölçüleri yani sırt bedeni, 70’den başlar ve 110 cm’e kadar devam eder. En büyük beden 110 beden sütyen demektir. Cup ölçülerine bakılacak olursa A, B, C, D, DD harfleri karşımıza çıkar. En küçük kalıp A, en büyük kalıp ise DD’dir. Göğüs çevresi ölçüleri 68 cm’den başlar, 134’e kadar devam eder. Bazı sütyenlerin etiket kısımlarında kap ölçüsü bulunmaz. Bu durumda sütyenin kap ölçüsünün ‘’B’’ yani standart beden olduğu anlaşılmalıdır.

Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır?

Hem konforunuz hem de çekiciliğiniz açısından doğru sütyen seçimini yaparken ilk dikkat etmeniz gereken detayın beden ölçüsü olduğunu söylemiştik. Bedeninize tam anlamıyla oturan bir sütyen beklentinizi karşılayacaktır. Ancak sadece satın alınan sütyenin bedeni değil kalitesi de son derece önemlidir. Cildinizi tahriş edebilecek, sizi terletecek ve naylon kumaşlardan üretilmiş olan sütyenlerden uzak durmanız gereklidir. Bu nedenle seçeceğiniz sütyenin pamuklu kumaş, ipek ya da satenden üretilmesi oldukça mühimdir.

Doğru sütyen seçimi yaparken göz ardı etmemeniz gereken bir başka detay da hangi amaç için sütyen satın almak istediğinizdir. Göğüslerinizi toparlayacak bir sütyen mi arıyorsunuz, yoksa daha dolgun ve iri görünmelerini mi istiyorsunuz? Ya da sadece rahatlığı temsil eden sporcu sütyenlerinden mi tercih etmek istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını önceden belirlemeniz gereklidir. Balenli, balensiz, telli, telsiz, destekli, desteksiz birçok tarzda sütyen bulunmaktadır. Herkesin tercihi de birbirinden farklı olabilir. Askılarının yapısı, uzunluğu, rengi, detayları sütyenlerin modellerini belirleyen faktörlerdendir. Bazen günlük kullanım için değil de özel günleriniz için fantezi olan sütyen modellerine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylesi durumlarda; dantelli, tüllü, saten ya da ip ve transparan detayları olan sütyenlerden yana tercihte bulunabilirsiniz.

Bütçe konusu da dikkate almanız gereken bir başka detaydır. Piyasada yüzlerce modelde sütyen vardır. Fiyat konusunda da birbirinden oldukça farklı olan modellere rastlamak mümkündür. Hal böyle olunca hem rahat, hem şık, hem de bütçenize uygun olan bir sütyen seçerek beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayabilirsiniz. Ayrıca satın alırken beğendiğiniz sütyeni denemeniz de ihmal etmemeniz gereken noktalar arasındadır.

Sütyen Bedeni Hesaplama

Sonuç

Sizler için sütyen bedeninin ne kadar önemli olduğu ve doğru ölçülere nasıl sahip olunabileceği hakkında bilgi verdik. Özellikle de konu, doğru beden seçimi olduğunda dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. Evde kendi başınıza rahatlıkla sütyen bedeninizi dakikalar içerisinde öğrenebilir ve bedeninize tam anlamıyla oturan bir ürün satın alabilirsiniz. Güzelliğinizi tamamlayan ve daha da ön plana çıkartan göğüsleriniz için en kaliteli, şık ve rahat modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Giydiklerinizin üzerinize çok daha iyi yakışması, göğüslerinizin dilediğiniz gibi görünmesi ve gün içerisinde rahatlığın tadını çıkartmanız adına sütyenler en büyük arkadaşlarınızdır!

İlgili Tavsiyeler

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.