Tüketici dergisi logosu
Korkmaz Tostkolik Granit Tost Makinesi İncelemesi resmi

Korkmaz Tostkolik Granit Tost Makinesi İncelemesi

Bir Korkmaz markası olan Tostkolik sahip olduğu teknik ve donanımsal özellikler ile ev ve ofis ortamlarında günlük ihtiyaçları kolaylıkla karşılayabilecek bir üründür. Sahip olduğu ısı kademeleriyle leziz tostlardan enfes ızgaralara kadar hemen hemen her gıdayı uygun ısı ve sürede pişirme imkanı sunan Tostkolik şık ve ergonomik yapısı ile tezgahınızdan kaldırmak istemeyeceğiniz bir ürün olacaktır.

Artılar

  • Plakalarının döküm olması
  • Çabuk ısınması
  • Fiyatının kalitesine göre iyi olması

Eksiler

  • Üst plakanın sağlam hissettirmemesi
  • Inox modelinin fazla parmak izi tutması
Tümay Kılınç tarafından tarihinde incelendi

Günümüzde yaklaşık olarak 100 ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’nin en önemli ve güçlü marka değerlerinden biri olan Korkmaz’ın hikâyesi 1972 yılına kadar uzanmaktadır. Başlangıçta sadece sürahi, çay tabağı ve çağ kaşığı üretimi gerçekleştirebilecek bir kapasiteye sahip olan Korkmaz hâlihazırda pişirme grubu, elektrikli mutfak aletleri ve sofra ürünleri sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer almaktadır. Özellikle paslanmaz çelik ürünleri ile büyük başarıları imza atan Korkmaz, 2011, 2012 ve 2017 yıllarında bu başarısını almış olduğu ödüller ile taçlandırmıştır.

Korkmaz’ın sahip olduğu üretim kapasitesinin yaklaşık olarak 1/5 elektrikli mutfak aletleri grubundan meydana gelmektedir. Bu grup içerişinde yer alan Tostkolik, son zamanlarda en çok tercih edilen tost makineleri arasında yer alırken bu yazımızda sizler için ürünü ayrıntılı bir şekilde incelemeye aldık.

Genel Bakış

  • Güç (W): 1800
  • Tost Kapasitesi: 6
  • Izgara Özelliği: Var
  • Plaka: Alüminyum Döküm Granit Kaplama

Korkmaz Tostkolik, kullanıcıları ile inox ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile buluşmaktadır. Ürün sahip olduğu 37 cm genişlik, 30 cm derinlik ve 15 cm yükseklik ile oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tostkolik’in pişirme alanı 35x25 cm’lik bir kesimi kaplamakta olup, neredeyse tüm yüzeyde efektif bir pişirme işlemi uygulanabilmektedir.

Korkmaz Tostkolik tost kapasitesi

Öyle ki Tostkolik, aynı anda 6 adet tost pişirilmesine imkân tanımakta olup, kalabalık hafta sonu kahvaltılarını çok daha keyifli bir hale getirmektedir. Öte yandan Tostkolik’in sahip olduğu alt ve üst pişirme plakalarının %100 granit döküm olması gıdaların istenilen şekilde pişirilmesini sağlamaktadır.

Korkmaz Tostkolik cikabilen plakalar

Bu granit döküm plakalar ana gövdeden tek bir tuş ile ayrılmakta ve böylece gerek ürünün genel bakımı gerekse pişirme yüzeyi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Korkmaz Tostkolik’in granit döküm plakaları otomatik ısı kontrolü ile birleşerek gıdaların pişirilmesinde sadece ihtiyaç duyulan enerjinin sarf edilmesini sağlamaktadır. Böylece gıdalarınız doğru sürede doğru bir ısıyla servise hazır hale gelebilmektedir. Öte taraftan Korkmaz Tostkolik’in cihaz ile doğru orantılı bir şekilde konumlandırılmış olan tutma-basma kolu sayesinde dilerseniz yağsız gıdaları da etkili bir şekilde çıtır çıtır pişirebilirsiniz. Tostkolik, 90 derece ve 180 derece sabit pozisyonlarda ızgara özelliğine sahiptir. Dolayısıyla Tostkolik gün içerisindeki tüm öğünlerinizde kullanabileceğiniz fonksiyonel bir üründür.

Korkmaz Tostkolik’in Ön Plana Çıkan Özelliği

Günümüzde kullandığımız tost makineleri neredeyse tüm gıdaları pişirebilecek teknik donanımlara sahiptir. Gerek fiziksel özellikleri gerek derecelendirilmiş ısı ayarı ve gerekse ergonomik yapısı ile tost makineleri tüm ana ve ara öğünlerimizde vazgeçilmez birer çözüm ortağı olarak yer almaktadır. Tost makinelerinin sahip olduğu bu çoklu pişirme özellikleri arasında tostun ardından en çok tercih edileni ise hiç şüphe yok ki ızgara özelliğidir.

Korkmaz Tostkolik kofte

Tost makinelerindeki ızgara özelliği piknik ve restaurant organizasyonlarına iyi bir alternatif olarak sıkça kullanılmaktadır. Leziz et, balık ve tavuk yemeklerini mutfağımızın konforunda hazırlarken yapılması gereken tek şey ürününün güzel bir şekilde temizlenmesidir. Bu doğrultuda ızgara özelliğine sahip tüm tost makinelerinde pişirme esnasında meydana gelen yağ ve atık sıvıyı pişirme alanından tahliye etmek için yağ depolama hazneleri bulunmaktadır.

Pişirme plakaları üzerinde yer alan kanallar aracılığıyla pişirme alanından tahliye edilen yağları toplayan bu depolama hazneleri ürünün temizliği açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Söz konusu yağ depolama kanalları genel olarak ürünün ön yüzünde ve orta kısımda kare veya dikdörtgen formlarda yer almaktadır. Ancak bu konumlandırma ürünün ızgara özelliği tüm her iki yüzeyde de kullanıldığı zaman etkisini yarı yarıya kaybetmektedir. Nitekim sadece alt tabakada biriken yağ tahliye edilebilirken üst tabakada biriken yağlar ise kanallar aracılığıyla dışarıya sızmaktadır. Böylece ürününün yanı sıra genel bir temizlik ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Korkmaz Tostkolik yag haznesi

Karaca Tostkolik ise bu sorunu oldukça akılcı ve basit bir yöntemle çözmüştür. Genellikle ürün içerisinde entegre olarak bulunan yağ haznesi Tostkolik de harici olarak bulunmaktadır. Fakat tek farkı Tostkolik 2 adet ağ depolama haznesine sahiptir. Hem alt hem de üst pişirme yüzeyine konumlandırılan yağ çıkış noktaları altına koyulan bu yağ depolama hazneleri ile ızgaralarını çok daha hijyenik ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Sonuç

Bir Korkmaz markası olan Tostkolik sahip olduğu teknik ve donanımsal özellikler ile ev ve ofis ortamlarında günlük ihtiyaçları kolaylıkla karşılayabilecek bir üründür. Sahip olduğu ısı kademeleriyle leziz tostlardan enfes ızgaralara kadar hemen hemen her gıdayı uygun ısı ve sürede pişirme imkanı sunan Tostkolik şık ve ergonomik yapısı ile tezgahınızdan kaldırmak istemeyeceğiniz bir ürün olacaktır.

Diğer tost makinesi modellerine ise bu yazımızdan bakabilirsiniz

İlgili Tavsiyeler

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

tumay profil resmi

Tümay Kılınç

Yazılımcı

Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.