Tüketici dergisi logosu

Asla Süpürmemeniz Gereken 8 Şey

Asla Süpürmemeniz Gereken 8 Şey resmi

1. Sıvılar

Elektrikli süpürgenizle asla su veya başka herhangi bir sıvıyı süpürmeyin. Suyu elektrikle karıştırmak felakete davetiye çıkarmaktır. En iyi ihtimalle elektrikli süpürge tamirine ihtiyaç duyarsınız; en kötü ihtimalle de kendinizi elektrik çarpabilir. Üreticiler, su ve diğer sıvıları süpürmek için özel olarak tasarlanmış elektrikli süpürgeler üretmektedir. En iyi bilineni muhtemelen Shop-Vac'tır, ancak başka markalar da vardır.

2. Böcekler

Asla Supurmemeniz Gereken 8 Sey 5

Böcekleri süpürmek onları öldürmez; sadece elektrikli süpürgenizin içine taşır. Ne tür bir böcek süpürdüğünüze bağlı olarak, durumu daha da kötüleştiriyor olabilirsiniz. Örneğin, bir örümceği süpürdüyseniz, muhtemelen onu bir daha görmezsiniz. Ancak karıncaları veya hamam böceklerini süpürürseniz, daha önce süpürmüş olabileceğiniz kırıntıları ve diğer yiyecek artıklarını yiyerek vakum torbanızda yaşamaya devam edebilirler.

Evinizde bitlenen biri varsa, mobilyaları ve halıları her gün süpürmek faydalı olacaktır. Bitler vücut dışında sadece bir ya da iki gün yaşayabilir ve muhtemelen süpürgenizde öleceklerdir. Tahtakuruları ise yiyecek olmadan bir yıl veya daha fazla yaşayabilir. Pireler vücut dışında 100 güne kadar yaşayabilir. Bu nedenle, tahtakurularını veya pireleri vakumla temizliyorsanız, hemen ardından vakum torbasını boşaltın ve tamamen imha edene kadar evin dışında tutun.

3. Keskin nesneler

Asla Supurmemeniz Gereken 8 Sey 6

Raptiye, çivi, kırık cam vb. keskin nesneler, vakum torbanızda delikler açabilir ve muhtemelen süpürgenizin hareketli parçalarına sıkışabilir. Bu durumda, elektrikli süpürgenizin onarılması gerekir. Asla keskin nesneleri süpürmeyin. Bir bardak kırarsanız, en büyük parçaları toplayın ve küçük olanları süpürün. Görünür tüm cam parçalarını temizledikten sonra süpürgeyi kullanabilirsiniz - küçük parçaların süpürülmesi güvenlidir.

4. Zehirler ve Çok İnce Tozlar

Asla Supurmemeniz Gereken 8 Sey 7

Borik asit de dahil olmak üzere toz böcek ilaçları süpürülmemelidir. Bunun nedeni, süpürgenin zehirin bir kısmını insanların soluyabileceği şekilde havaya salmasının mümkün olmasıdır. Ayrıca, kabartma tozu, mısır nişastası ve diyatomlu toprak dahil olmak üzere herhangi bir ince tozun süpürülmesi güvenli değildir. Çünkü partiküller o kadar incedir ki torbadan geçip süpürgenizin motoruna sızabilirler. Orada, bu tozlar motoru tıkar ve sonunda süpürge onarımına ihtiyaç duymanıza neden olur.

5. Fare dışkısı

Asla Supurmemeniz Gereken 8 Sey 3

Fare dışkıları, insanlar için ölümcül olabilen hantavirüs taşıyor olabilir. Hantavirüs hava yoluyla bulaşır - dışkıları oynattığınızda virüsü soluyarak kaparsınız. Fare dışkılarını süpürmek güvenli değildir ve süpürmek virüsü evinizin her tarafına yayar. Fare dışkısı bulursanız, temizlemek için maske ve eldiven takmalısınız. İlk olarak, mümkünse kapı ve pencereleri açarak alanı havalandırın. Ardından, dışkıların üzerine çamaşır suyu dökün ve beş dakika bekletin. Ardından dışkıları kağıt havlularla toplayın, plastik bir torbaya koyun ve evinizin dışına çıkarın.

6. Sıcak olan her şey

Birçok insan yanan izmaritlerini, sıcak külleri, sıcak kömürleri veya diğer sıcak malzemeleri vakumlayarak kazara ev yangınları sebep olmuşlardır. Küller çok ince ve toz halinde olduklarından soğuduklarında bile süpürülmemelidir. Yanlışlıkla başka bir sıcak maddeyi süpürmek süpürgenizin içinde yangın başlatabilir veya süpürgenizin parçalarını eritebilir. Bu durumlarda elektrikli süpürge tamiri mümkün olmayabilir.

7. Canlı hayvanlar ya da insanlar

Asla Supurmemeniz Gereken 8 Sey 2

Kedilerini veya köpeklerini süpüren insanların videolarını görmüş olabilirsiniz, ancak bunu denerseniz ekstra dikkatli olmanız en iyisidir. Evcil hayvanınız süpürgeden korkmuyorsa ve tüylerini süpürmeyi denemek istiyorsanız, özel bir evcil hayvan tüyü aparatı alın - süpürgenizle birlikte gelen aparatları kullanmayın. Evcil hayvanınızı yaralayabilirsiniz. Ve asla gine domuzu, hamster gibi küçük evcil hayvanları süpürmeyin. Onlara zarar verebilir ya da daha kötüsü onları süpürgenin içine çekebilirsiniz.

Kendi saçınızı da süpürmeyin. Emiş gücü saçınızı istediğinizden daha fazla çekebilir. Ayrıca, saçınız vakuma takılabilir veya dolanabilir ve çıkarmak için kesmek zorunda kalabilirsiniz.

Kulak kiri vakumlarını duymuş olabilirsiniz, ancak bunlar ticari elektrikli süpürgelerden farklı olan özel cihazlardır. Kulak kirini asla normal bir elektrikli süpürge ile süpürmeye çalışmayın - kulak zarınıza ciddi şekilde zarar verebilirsiniz.

8. Nemli veya yapışkan herhangi bir şey

Asla Supurmemeniz Gereken 8 Sey 8

Islak kedi kumu, ıslak evcil hayvan maması, çamur, şeker vb. süpürürseniz, elektrikli süpürgenizin hortumuna veya torbasına sıkışabilir ve tıkanabilir. Bu madde torbaya ulaşsa bile, vakum torbasının içinde küflenebilir ve vakumunuzu bir sonraki açışınızda, evinizin etrafına görünmez küf sporları yayabilirsiniz.

Umarız bu yazı, evinizde neleri süpürmemeniz gerektiği konusunda size değerli tavsiyelerde bulunmuştur. Evinizi temiz tutmak için elektrik süpürgenizi güvenle kullanmanızı diliyoruz.

İlgili Tavsiyeler

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

tumay profil resmi

Tümay Kılınç

Yazılımcı

Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.