Tüketici dergisi logosu

Tost Makinesi Granit mi Döküm mü Tercih Etmeli?

Tost Makinesi Granit mi Döküm mü Tercih Etmeli? resmi

Günün her saatinde keyifle tüketilen bir yiyecek olan tost birçoğumuzun karşı koyamadığı lezzetler arasında yer alıyor. Ancak lezzetli bir tost pişirmek için kullanılan makinenin kaliteli ve yanmaz yapışmaz plakalarla donatılmış olması göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek. Tost makinesi satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri elbette sahip olduğu plakaların hangi materyalden üretilmiş olduğu. Kaliteden söz edildiğinde ise granit ve döküm olmak üzere iki çeşit yüzeye sahip tost makinesinden bahsedebiliriz.

Günümüzün Popüler Tercihi: Granit Tost Makineleri

Granit Plaka

Granit tost makineleri günümüzde en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor. Ancak piyasada gerçekten granit olmayan sahte ürünlerle karşılaşmak da mümkün. Bu noktada güvenilir ve kaliteli ürünlere yönelmenizi tavsiye ederiz. Granit taşının işlenmesiyle üretilen bu tost makineleri dayanıklı yapıları, çizilmelere karşı güçlü olmaları ile dikkat çeker. Yanma ve yapışma yapmamaları ise pratik, lezzetli bir pişirme için idealdir. Hatta pişirme sırasında yağ kullanmasanız bile yapışma meydana gelmeyecektir. Yapışma probleminin gündeme gelmemesi temizlik konusunda daha az yorulacağınız anlamına gelir. Ayrıca diyete uygun olan ızgara et ya da sebze gibi yiyecekleri de granit tost makinesi aracılığı ile pişirebilirsiniz. Ayrıca granit tost makineleri döküm olan modellere göre daha hafif bir kullanım sunar. Granit tost makinelerinin en önemli özelliklerinden biri de ısıyı eşit şekilde dağıtarak ekmeğin her tarafının aynı şekilde pişmesini sağlamaktır.

Ömürlük Olsun Diyorsanız: Döküm Tost Makineleri

Dokum Plaka

Döküm tost makineleri için en iyisi demek pek de yanlış olmaz. Oldukça uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım sunan döküm tost makineleri geç ısınır ve bu ısıyı uzun süre muhafaza eder. Eğer ''ben evimde büfe tostu lezzetini deneyimlemek istiyorum'' derseniz ihtiyacınız olan tek şey döküm bir tost makinesi olacaktır. Granit veya diğer modellere göre daha ağır olması bu makinelerin dezavantajları arasında olabilir. Döküm tost makineleri uzun yıllar bozulmadan kullanabileceğiniz, dayanıklı ürünler arasında olsa da kullanımı biraz zahmetli olabilir. Çünkü döküm temizlenmesi ve bakımı zor olan bir malzemedir. Yüzeyinde hiçbir kaplama olmayan döküm tost makineleri yıllarca sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunma konusunda tercihleriniz arasında yer alabilir.

Döküm Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Döküm tost makinelerinin temizliği granit olanlara göre biraz zahmetlidir ancak bazı püf noktalara dikkat edildiğinde bu pratik şekilde halledilebilir. Döküm tost makinesi temizliği sırasında deterjan kullanılmamalı doğal yöntemlerle temizliği sağlanmalıdır.

Tost yaptıktan sonra makinenizin fişini çekmeden, ıslatmış olduğunuz bir kağıt havluyu plakalar üzerine koyarak kapağını bastırın. Bu sayede plakalar üzerindeki kalıntılar ıslak kağıt havluya geçerek döküm yüzeyi terk edecektir. Bu işlemi 1-2 kez tekrarladıktan sonra bir maşa yardımıyla kağıt havlu ile yüzey üzerini silerek yapışan ekmek, peynir, yağ gibi kalıntıları temizleyin.

Son olarak döküm tost makinenizin uzun ömürlü olması için onu koruma altına alabilirsiniz. Bunun için döküm yüzeyler üzerine bir miktar yağ koyarak kağıt havlu ile silerek makinenizi bir sonraki kullanım için hazır hale getirebilirsiniz.

İlgili Tavsiyeler

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yazar Hakkında

hilal profil resmi

Hilal Sarıyar

Radyo ve televizyon programcısı

Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.