Tüketici dergisi logosu
Haylou T15 Kablosuz Kulaklık İncelemesi resmi

Haylou T15 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Haylou T15 ne yazıkki herkese göre bir seçim değil. Oyun oynayacaksanız ya da rock müzik dinlemeyi seviyorsanız fiyatına göre tercih edilebilir. Fakat çok fazla telefon görüşmeleri yapan biriyseniz mikrofon kalitesi beklentinizin çok altında kalacaktır.

Artılar

 • IPx5 sertifikası
 • Yüksek pil ömrü
 • Powerbank olarak kullanım imkanı
 • Ekstra bir oyun modu olması

Eksiler

 • Kalitesiz kutu menteşesi
 • Büyük ve ağır kasa
 • Konuşurken ortam sesini karşı tarafa fazla vermesi
Miraç Yılmaz tarafından tarihinde incelendi

Xiaomi’nin alt markası olan Haylou, bütçeye uygun yüksek kaliteli kablosuz kulaklık seçenekleri sunuyor. Bu yazıda, bazı özellikleri ile kullanıcıları cezbeden Haylou T15 hakkında konuşacağız.

T15 modeli ilginç bir tasarım, geniş pil kapasiteli şarj kutusu, IPX5 standart su koruması, oyun modu ve yeterli dokunmatik gibi özelliklerle geliyor. Lafı fazla uzatmadan derinlemesine bir incelemeye başlayalım, avantajları ve dezavantajlarını öğrenelim.

Haylou T15 Kablosuz Kulaklık

Tasarım ve kutu içeriği

Kutunun içinden çıkanlar ile başlayalım öncelikle;

 • Kulaklık için şarj kutusu
 • 1 adet micro usb kablo
 • Kulak silikonları
 • Kullanım kılavuzu

Şarj kutusu

Plastikten yapılmış, büyük, ağır ve dikdörtgen bir şarj kutusu bizi karşılıyor. Kasa su geçirmez ve kulaklıklar IPX5 standardına göre sıvılardan korunuyor. Kutu mat ve abs plastikten yapılmış. Üstünde menteşeli bir kapak bulunuyor fakat bu kapağın pek güven verdiğini söyleyemeyiz.

Kutuyu incelemeye devam edersek, Ön alt tarafta diğer cihazları şarj etmek için bir USB bağlantısı ve yanında ufak bir LED ışık mevcut. Yani, bu da demek oluyor ki Haylou T15'i telefonunuz veya diğer cihazlarınız için bir Powerbank olarak kullanabiliyorsunuz.

Şarj kutusu

Kutunun yan tarafında kasayı şarj etmek için Micro USB ve bir LED mevcut. Dışarıdan kutunun pil göstergesini gösteren bir LED bulunmuyor. Bunu öğrenmek için menteşeyi kaldırın, kutunun içinde göreceğiniz ledlerden şarj durumunu öğrenebilirsiniz.

Kulaklıklar

Her biri yalnızca 3,7 gram olan kulaklıklar çok hafifler ve sıra dışı bir tasarımı var.

Haylou T15 vs GT1

IPX5 sertifikasına sahip olan kulaklıklar, suya karşı tam koruma sağlıyor, bu da demek oluyor ki kulaklıkları spor yaparken veya yağmurlu havalarda sıvıdan korumanıza gerek yok.

T15 kulaklıklardan en iyi şekilde ses almak ve kulağa uyum sağlaması için biraz uğraşmak gerekiyor. Kulaklıkları ilk takışınızda kulağın içine oturmadığı hissini hissedebiliyorsunuz çünkü tam olarak girmiyorlar, ancak kulağa farklı oturma tasarımı nedeniyle yine de çok güvenli bir şekilde kulakta kalıyorlar.

Biz kullanırken kulaktan düşme veya ağrı ile karşılaşmadık, fakat belirtmekte fayda var bazı kullanıcılar ise kulaklıkların çok rahatsız olduğunu, sağ ve sol kulakta ayrı his verdiğini veya kulakta tutmakta zorlandıklarından bahsetmekte.

Aynı şekilde Kulaklıkları şarj kutusuna geri koymak biraz dikkat gerektiriyor. Mıknatıslara doğru şekilde yapıştıklarından emin olun, böylece şarj olduklarından emin olabilirsiniz.

Kulaklıkların ses kalitesine gelirsek, kulaklıklar ses konusunda oldukça başarılı diyebiliriz. Çok gürültülü olmayan, kulağı yormayan bir sesi var. Orta sesler ve vokaller gayet net olarak duyuluyor. Tizler de iyi ve daha önceki modellerinde de olduğu gibi Haylou hoş bir tiz, güçlü bir ses ve derin bir bas veriyor. Genel olarak ses iyi dengelenmiş, kulağa hoş ve net geliyor denilebilir.

Her bir kulaklığın dış panelinde bir led ve dokunmatik bir panel mevcut.

Bu panel sayesinde, farklı çalışma modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Oyun, müzik, çağrı modu gibi. Bu dokunmatik paneller oldukça hassas, bu şekilde olması hem iyi hem de kötü. Dokunmatik kontrollerin bu kadar hassas olması ile ilgili kötü olan şey, kontrollere dokunmadan kulaklıkların konumunu ayarlamanın veya kulağa yerleştirmenin oldukça zor olması.

haylou-t15-dokunmatik-kullanim-kilavuzu

Dokunmatik panellerin nasıl çalıştığına gelecek olursak:

 • Oynatmak veya duraklatmak için sol veya sağ tarafa bir kez dokunun.
 • Sonraki şarkıya geçmek için sağdakine iki kez dokunun.
 • Geri veya önceki şarkıya gitmek için sol tarafa iki kez dokunun.
 • Asistanı açmak için üç kez dokunun.

Ayrıca, sağ kulaklığa üç kez dokunarak etkinleştirilen bir oyun modu da var. Oyun modunda beklendiği gibi kısa bir gecikme var, ancak oyun oynamak için yeterince iyi, fakat oyuncu kulaklığı olarak değerlendirilemez tabi ki.

Kulaklıklarda sesli uyarı sistemi de mevcut fakat sadece İngilizce dil desteği bulunmakta.

Bluetooth

Kulaklıklar Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanıyor menzili ise standart olarak 10 metre - duvarlar araya girmediği sürece. Hem akıllı telefona hem tablete hem de dizüstü bilgisayara kolaylıkla bağlanabilirler. Bluetooth 5.0, önceki sürümlere göre üç katı hızda ve kararlılıkta çalışmakta.

Bluetooth bağlantısı kurma

Şarj kutusundan çıkardığımız herhangi bir kulaklık bluetooth üzerinden bağlanmaya hazır olacaktır. Ayrıca kulaklıkların herhangi biri tek başına kullanılabiliyor.

Haylou t15 Bluetooth bağlantısı kurma

Bununla birlikte, bazen eşleştirme güçlüğü yaşanabilir. Çözüm, kulaklıkları tekrar kasaya koymak ve ardından tekrar çıkarmak veya dokunmatik panellere 15 ila 20 saniye süreyle basılı tutarak manuel olarak sıfırlamaktır. Ne mutlu ki, bu sorunlar nadir görünüyor. Bir kere bağlantı kurulduktan sonra her şey yolunda.

Pil Ömrü

Şimdi Haylou'nun diğer kablosuz kulaklıklardan ayrılmasını sağlayan ana özelliğine gelelim.

Haylou T15 kulaklıkların en büyük cazibesi pil ömrüdür. 2200 mah kapasiteli kutu ile gelen Haylou, her biri 43 mAh pil ile donatılan kulaklıklara sahip. Kulaklıklar tam şarjla 2,5 saate kadar müzik çalabilir. Kulaklıkları tam olarak şarj etmek yaklaşık 1 saat, kutuyu sarj etmek ise yaklaşık 4 saat sürüyor, hiç de fena değil.

Ayrıca kulaklık kutusu bir PowerBank olarak da kullanılabilir. 2200 mAh, bir telefonu şarj etmek için çok da büyük sayılmaz, ancak bazı acil durumlarda telefonu şarj etmek için yeterli. Kutuyu powerbank olarak kullanmazsanız 60 saate kadar dayanabilir. Bu nedenle, her gün 1 saat müzik çalıyorsanız, bu kulaklıklar ile kutuyu şarj etmenize gerek kalmadan yaklaşık 2 ay müzik dinleyebilirsiniz.

Dolu bir kutu ile ise kulaklıkları tam olarak 15 kez şarj edebilirsiniz.

Sonuç

Powerbank özelliği ile diğer kablosuz kulaklıklar arasından sıyrılan Haylou T15, arkdaşlarınıza veya kendinize iyi bir hediye olacaktır.

Ekstra olarak oyun modunun bulunması, kompakt ve hafif yapısı, dokunmatik ses kontrollerine sahip olması, IPX5 su korumasına ve tek sarj ile 60 saat kullanımı gibi özellikleri kullanıcıları cezbediyor.

Haylou t15

Tabii ki bazı eksileri de yok değil; Tip-C yerine bir Micro USB portunun varlığı, ortam seslerini karşı tarafa fazla iletmesi ve oyun modunda olan gecikmeler gibi... Fakat sonuç olarak bu kulaklıklar vereceğiniz parayı kesinlikle hak ediyor.

Diğer kablosuz kulaklık modellerini incelemek için bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Tavsiyeler

Yorumlar

Yazar Hakkında

Mirac profil resmi

Miraç Yılmaz

Yazılım Geliştirici

Miraç Yılmaz, 2020 yılı Eylül ayında Tüketici Dergisi ailesine dahil olmuştur. Miraç, teknolojiye olan ilgisi sayesinde, teknolojik ürünleri yakından takip eder ve teknik verileri de baz alarak en ince ayrıntısına kadar inceler. Aynı zamanda bilgisayar ve yönetim bilişim sistemleri okuyan bir öğrencidir. Uzman olduğu bu alanda yazdığı inecelemelerle okuyucularının teknolojik ürünler hakkında bilgi sahibi olmasını ve doğru kararlar vermelerini sağlar.